Приложение 1 община плевен с т р а т е г и я за управление на общинската собственост



страница1/9
Дата24.12.2017
Размер1.74 Mb.
#37444
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


Приложение 1

ОБЩИНА ПЛЕВЕН


С Т Р А Т Е Г И Я
ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ

2016 – 2019 г.
ПЛЕВЕН

2016г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ

Стратегията за управление на общинската собственост на Община Плевен се разработва в изпълнение на изискването на Закона за общинската собственост и като осъзната необходимост на общинската администрация за допълване на действащите стратегически и планови документи за социално икономическо и устройствено развитие на общината. Мотивите за нейното разработване са продиктувани не само от нормативните изисквания, тя служи като основа за разработване и на годишните програми за управление с имотите, за отчитане на настъпилите промени в сравнение с предишните планови периоди. Допълва необходимостта за усъвършенстване на плановата дейност на общинския съвет и общинската администрация, за правилно формулиране на новите приоритети на общинското развитие, при разработването на бюджета на общината, както и при кандидатстването с проекти за участие в Структурните фондове на ЕС, свързани с ефективното и рационално управление на общинската собственост в интерес на гражданите от общината.

Разработването и приемането на Стратегията за управление на общинската собственост и Програмата за изпълнението й, ръководството на община Плевен си поставя следните задачи:

Да се анализира състоянието на общинската собственост, да се установи наличността на имотите общинска собственост, възможностите за тяхното развитие и подобряване на управлението, свързано с развитието на общината;

Да се посочат най-важните проблеми, които общината трябва да реши за подобряване на управлението, стопанисването и опазването на общинската собственост;

Да се очертаят рамките на последващи дейности за успешно реализиране на стратегията в бъдеще, чрез приемане на годишни програми за управление на общинската собственост;

Стратегията за управление на общинската собственост на Община Плевен е разработена на основание разпоредбите на чл.8, ал.8 от Закона за общинската собственост и обхваща периода 2016 -2019 година.

Стратегията за управлението на общинската собственост е разработена след задълбочен анализ на състоянието на общинската собственост и резултатите от постигнатата ефективност от управлението й. Определени са основните цели, принципи и приоритети за управление на имотите - общинска собственост за срока на мандата на общинския съвет.

Общинската собственост е постоянен източник на приходи за общинския бюджет и обезпечава финансирането на голяма част от общинските дейности. Предварително обявените стратегически намерения ще предизвикат по-широк интерес от страна на инвеститорите и съответно ще увеличат приходите от продажба и отдаване под наем на обекти - общинска собственост.

Предварително определените цели и приоритети, публичното обявяване на намеренията на общината по управлението и разпореждането с имоти и вещи общинска собственост, ще дадат възможност за по-голяма прозрачност, публичност и последователност в дейността на общинската администрация и общинския съвет в това направление и ще бъдат намалени възможностите за субективизъм.

Разработването на годишните програми е основен инструмент, с който се цели регистриране на настъпилите промени в сравнение с предходни периоди, отчитане на новите приоритети в развитието на общината при разработването на проектите за бюджет на общината за всяка година до края на мандата на управление, както и при кандидатстването пред различни финансови институции, по оперативни (международни) програми, проекти и споразумения за ефективно управление на общинската собственост в интерес на гражданите от общината.

Стратегията и програмите, както и промените в тях, се обявяват на населението по ред, определен в Закона за общинската собственост, и се публикуват и на интернет страницата на общината.


СТРУКТУРА

Структурата на стратегията следва общоприетия модел за изготвяне на стратегически документ, включващ преглед и анализ на състоянието, определяне на визия, цели и приоритети за тяхното постигане. Структурата отразява всички законови изисквания за съдържанието на стратегията за управление на общинска собственост, залегнали в Закона за общинската собственост.




  • Обща информация

  • Аналитичен компонент

  • Стратегически компонент



ІІ ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
1. Обхват на стратегията

Стратегията за управление на общинската собственост обхваща целия обем недвижима публичната общинска собственост и частната общинска собственост.

Настоящата Стратегия за управление с общинска собственост обхваща периода 2016 – 2019 година.
2. Предмет на стратегията

Предмет на Стратегията е да се определят целите и приоритетите, които ще осигурят подобряване на процеса на вземане на решения, публичност на дейността и ефективност при управлението на общинската собственост.


3. Нормативна основа на общинската собственост

Общината придобива право на собственост и ограничени вещни права чрез правна сделка, по давност или по друг начин, определен в закон. Конституцията на Република България от 1991 г. възстанови правото на собственост на общините. Разграничаването на собствеността на държавата и общините бе проведено с влизането в сила на 17.09.1991 г. на § 7 от ПЗР на Закона за местното самоуправление и местната администрация. Най-пълна и най-задълбочена регламентация на общинската собственост бе направена с приемането на Закона за общинската собственост. Специалните закони доразвиват нормативната уредба, касаещи конкретни видове имоти и вещи, и това са основно тези, които поради общонационално стратегическо и икономическо значение, подлежат на специализиран режим на управление.

Съгласно чл.136, ал.3 и чл.140 от Конституцията общината е юридическо лице и има право на своя собственост, която използва в интерес на териториалната общност. Общината може да притежава имущество в съсобственост с държавата, юридически или физически лица (чл. 30, ал.1 от ЗС). Правото на собственост на общината й осигурява възможността да съставя самостоятелен бюджет, в който важно перо са приходите от управление на общинското имущество, както и възможността да извършва стопанска дейност.

Правният статут е заложен още в основния закон на страната.

Конституцията на Република България (1991г.), като го регламентира и разделя на общодържавната собственост, общинска и частна собственост, като постановява режимът на общинската собственост да бъде уреден в самостоятелен закон.

Обхватът и начинът на придобиване на правото на собственост на общината се определят със закон (чл.51, ал.1 от ЗМСМА). Към специален закон за общинската собственост препраща и чл.7 от ЗС, съгласно който режимът на обектите на държавната и на общинската собственост се определя с отделни закони.

Придобиването, управлението и разпореждането с недвижимите имоти и движимите вещи – общинска собственост се урежда в Закона за общинската собственост. Отделни текстове във връзка със собствеността на общината и по-конкретно текстове, определящи обектите на общинската собственост или начините за придобиването й има и в някои от специалните закони.

Законът за общинската собственост, в сила от 01.06.1996 г., регламентира режима на имотите общинска собственост и правомощията на кметовете и общинските съвети при управлението и разпореждането с тях.

Общинската собственост е публична и частна.

Имотите публична общинска собственост се групират в три групи:



  • имоти и вещи, определени със закон;

  • имотите, предназначени за изпълнение на функциите на органите на местното самоуправление и местната администрация;

  • други имоти, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение, определени от общинския съвет.

Имотите и вещите – публична общинска собственост, земите от общинския поземлен фонд и горските територии не могат да се придобиват по давност, да се отчуждават и да се прехвърлят в собственост на трети лица.

Съгласно чл.3, ал.3 от ЗОС, всички други общински имоти и вещи, включително и плодовете и приходите от имотите и вещите –публична общинска собственост, представляват частна общинска собственост.

Възможна е промяна на правния режим на общинската собственост чрез преобразуването й от обект - публична общинска собственост в обект - частна общинска собственост и обратно.

Имотите и вещите – публична общинска собственост, които са престанали да задоволяват обществени потребности след решение на Общинския съвет се обявяват за частна общинска собственост.

Имотите публична и частна общинска собственост подлежат на актуване.

За временните постройки, улици, площади, общински пътища и други линейни обекти на техническата инфраструктура не се съставят актове за общинска собственост.

След съставянето на всеки акт за общинска собственост, данните и обстоятелствата, констатирани в него, се вписват в зависимост от характера на собствеността в главния регистър за публична общинска собственост или в главния регистър за частна общинска собственост.

Актовите книги за общинските имоти са общодостъпни и всеки може да иска справка по тях.

Съгласно чл. 8 ал. 1 от ЗОС придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи - общинска собственост, се извършват под общото ръководство и контрол на общинският съвет.

Нормативни актове, регламентиращи правото на държавата и на общината на собственост и управлението на двата вида собственост – държавна и общинска собственост, са:



  •  Конституция;

  •  Закон за държавната собственост;

  •  Закон за общинската собственост;

  •  Закон за местното самоуправление и местна администрация;

  •  Закон за наследството;

  •  Закон за собствеността и ползването на земеделски земи;

  • Закон за опазване на земеделските земи;

  •  Закон за приватизация и следприватизационен контрол;

  •  Закон за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти;

  • Закон за възстановяване собствеността върху някои отчуждени имоти по реда на ЗС, ЗТСУ, ЗБНМ, ЗПИНМ и др.;

  • Закон за концесиите;

  • Закон за собствеността;

  • Закон за пътищата;

  • Закон за водите;

  • Закон за горите;

  • Закон за подземните богатства;

  • Закон за кадастъра и имотния регистър;

  • Закон за задълженията и договорите;

  • Закон за местните данъци и такси;

  • Закон за енергетиката;

  • Закон за енергийната ефективност;

  • Закон за народните читалища;

  • Закон за публичните финанси;

  • Закон за обществените поръчки;

  • Закон за уреждане жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове;

  • Закон за паметници на културата и музеите;

  • Закон за физическото възпитание и спорта;

  • Закон за устройство на територията;

  • Закон за лечебните заведения;

  • Търговски закон и др.

Подробна регламентация на различни аспекти от управлението и разпореждането с общинската собственост се съдържа в приетите от Общински съвет Плевен наредби:

  • Наредба №1 за обществения ред и опазване на общинските и други имоти за общо ползване на територията на Община Плевен.

  • Наредба №4 за рекламна дейност на територията на Община Плевен.

  • Наредба №7 за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.

  • Наредба № 8 за условията и реда за упражняване на правата на собственик от Община Плевен върху общинската част от капитала на търговските дружества

  • Наредба №9 за ползване на пасища и мери-публична общинска собственост и предоставянето им за индивидуално и общо ползване на земеделски стопани за отглеждане на животни или лица, поели задължение да ги поддържат в добро земеделско или екологично състояние

  • Наредба №14 за търговската дейност на територията на Община Плевен.

  • Наредба №15 за реда и условията за поставяне на преместваеми съоръжения на територията на Община Плевен.

  • Наредба №18 за реда за управление, ползване и разпореждане с общински жилищни имоти.

  • Наредба №23 за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Плевен

  • Наредба №26 за управлението, стопанисването и ползването на горски територии - общинска собственост

  • Наредба №29 за управление на общинските пътища



ІІІ. АНАЛИТИЧЕН КОМПОНЕНТ


  1. Административно и информационно осигуряване на дейностите по управлението

Функциите и задачите по Закона за общинска собственост се изпълняват от специално създадени в структурата на общинската администрация звена. Функции, свързани с управление на собствеността (оценка на състоянието и достатъчността, изготвяне на инвестиционни и бюджетни програми) са възложени на различните звена в структурата на общинската администрация в зависимост от фокуса на тяхната дейност. Най-често ангажирани с подобни функции звена са тези, занимаващи се с териториално-селищното устройство и финанси. Ключова роля имат и звената, които планират и развиват основни публични услуги като образование, здравеопазване, социални услуги и др.

Процедурите следва да осигурят събиране и поддръжка на информация, осигуряваща възможности за измерване и следене на необходимите показатели за състоянието и използването на собствеността.




  1. Преглед на изпълнението на дейностите по управлението на общинската собственост за периода 2012 – 2015г.


2.1 Разпоредителни сделки

За периода 2012-2015г. са продадени незастроени урегулирани поземлени имоти, частна общинска собственост - 53 за 3 960 043 лв.

Продадени са 38 бр. земеделски земи, собственост на Община Плевен за 364 084 лв.

Продадени са 44 бр. сгради – частна общинска собственост на обща стойност 2 615 163 лв.

За периода 2012-2015г. са съставени актове за 6 821 за имоти общинска собственост, в т.ч.:


  1. за публична общинска собственост – 1 577 бр.

  2. за частна общинска собственост – 2 534 бр.

  3. за земеделски земи, пасища, гори и др. трайни насаждения – 2 587 бр.

  4. за незастроени терени – 123 бр.

Придобити са 50 бр. имоти, в т.ч. новопостроени 20 бр. апартаменти и 14 бр. гаражи, 11 бр. ателиета, 5 бр. магазини.
2.2 Отдадени недвижими имоти под наем

2.2.1. Отдаване под наем на недвижими имоти

Сключени договори за отдаване под наем на общински нежилищни имоти общо - 671 бр.

От тях :


-Сключени договори за отдаване под наем на общински нежилищни имоти, след проведени публични търгове - 82 бр.

  • Сключени договори за отдаване под наем на общински имоти на политически партии и сдружения с нестопанска цел - 48 бр.

  • Сключени договори за отдаване под наем на спортни имоти - 21 бр.

2.2.2. Сключени договори за отдаване под наем на общински жилищни имоти са 520 броя.

Събрани приходи за периода от 01.01.2012г. до 31.12.2015г.




Година

Жилищни/лв.

Нежилищни/лв.

2012

320 419

355 765

2013

314 259

308 402

2014

333 234

368 413

2015

359 629

482 273

Общо

1 327 542

1 514 853



2.3 Отдаване под наем на земеделски земи

- земеделски земи – ниви от Общински поземлен фонд е реализиран приход като събран наем е в размер на 1 424 786лв.

- земеделски земи – пасища и мери от ОПФ, събрания наем е в размер на 789 805 лв.
2.4 Добив на дървесина от ОГФ

Предвидена стояща маса за сеч по Лесоустройвен проект за периода 2012-2015г. е 30 154 куб. метри, а действително е добита 29 526 куб. метри на стойност 1 609 834 лв.


2.5 Концесии

За 2015 г. приходите от концесионни договори в бюджета на Община Плевен са в размер на 18 563 лева. Всички концесионни плащания са извършвани в срок и в пълен размер. Инвестициите заложени в договорите са реализирани.

Прогноза за очаквани приходи за 2016 г. от предоставяне на обекти на концесия – са на стойност 18 600 лв.

Прогноза за очаквани разходи за 2016 г. - не се предвиждат разходи по предоставяне на обекти на концесия.

Описание на имотите, които са предоставени на концесия и отчет за реализирани приходи от сключени договори за предоставяне на концесия за 2015 г. :




Язовир

Срок на концесията в години

Гратисен период в години

Годишно концесионно плащане в лв. без ДДС

Концесионер

1.

Язовир ”Бохот-1”, съставляващ имот №000234 с площ 119,837 дка. по плана на землището на с.Бохот в местността ”Печеняка”

20

-

6 800

АКВА МАКС ЕООД

Управител-

Георги Петков Йорданов


2.

Язовир ”Бохот-2”, съставляващ имот №000058 с площ 62,943 дка. по плана на землището на с.Бохот в местността ”Салийца”

25

4

-

АКВА МАКС ЕООД

Управител-

Георги Петков Йорданов


3.

Язовир с обща площ 59,444 дка., съставляващ имот №000081 с площ 54,345 дка. по плана на землището на с.Бръшляница в местността “Байнова могила” и имот №000014 с площ 5,099 дка. по плана на землището на с.Върбица в местността ”Алявото”

20

2

-

„Актис10” ООД

Управител Калин Стефанов Цветков



4.

Обект за обществено обслужване – тоалетна

Градска градина



10+15

-

4178,19

ЕТ Бушета-60-Красимир Димов-Иванов, гр. Плевен

5.

Обект за обществено обслужване – тоалетна

Гарова градина



10+15

-

3655,81

ЕТ БИАНКА ПЕТРОВА-БИАНКА, гр.Плевен

6.

Обект за отдих и развлечения

Парк-музей с.Гривица



15

-

2720,84

МИЛВИНА ЕООД, гр. Плевен

7.

Язовир „Общинска мера”

с.Пелишат



15

-

1209,05

ОМЕГА-Б-Г ЕООД, гр. София

ОБЩО ПРИХОДИ ЗА 2015 ГОД.

18 563 лв.

Каталог: uploads -> posts


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница