Проект bg051PO001 05-0153 „Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”



Дата21.12.2018
Размер232.97 Kb.
#108472

ПРОЕКТ BG051PO001-4.1.05-0153

Образователна интеграция на децата и



учениците от етническите малцинства”

Равен шанс за професионално образование“



Договор Д 01 – 3923/09.04.2013 г.

Европейски социален фонд на Европейски съюз

Министерство на образованието и науката

Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”,






ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ОБСЛУЖВАНЕ И ЛЕКА ПРОМИШЛЕНОСТ

гр. Добрич, бул. “25 септември” № 47,

тел/факс 058/602 197 Е-mail: pg_to@abv.bg

Проект

РАВЕН ШАНС ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ“



Проект „Равен шанс за професионално образование“ BG051PO001-4.1.05–0153 се осъществява с финансовата подкрепа по ОП “Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейски социален фонд 2007–2013 по Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG051PO001-4.1.05 “Образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства”.

Договарящ орган: Министерство на образованието и науката

Бенефициент: Професионална гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост – гр. Добрич

Партньор: Сдружение «КУБЕРА» със седалище и адрес на управление гр.Добрич, ул. „Д-р Иван Пенаков“ № 15, вх.А, партер


  1. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА НА КРЪЖОК/КЛУБ „Здравно и сексуално образование“

Заниманията на учениците в извънкласните дейности на Кръжок/Клуб „Здравно и сексуално образование“ са насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност на учениците от етническите малцинства и превръщане на етнокултурното многообразие в източник на взаимно опознаване, уважение и сътрудничество в мултикултурна среда; усъвършенстване на информираността на ученици, родители и учители относно толерантността и дискриминацията, както и на техните умения за взаимодействие и работа в мултикултурна среда.




  1. ИЗ ДЕЙНОСТИТЕ НА КРЪЖОК/КЛУБ „Здравно и сексуално образование“



НЯКОЙ ВИДОВЕ ОНКОЛОГИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Рак на млечната жлеза
Ракът на гърдата е болестно състояние, при което е засегната жлезната ѝ тъкан. Той е най-широко разпространеният рак сред жените и е на второ място като причина за смъртността при тях.



Нормална (ляво) и ракова (дясно) мамографична снимка.

Профилактика

Самопреглед на гърдите:Застанете пред огледалото с ръце, прибрани до тялото и огледайте гърдите си за всякакви промени. След това вдигнете ръце над главата и огледайте отново.



  • Поставете ръце на ханша и стегнете мускулите на гръдния кош. Внимателно разгледайте формата и външния вид на гърдите си и следете за всяка необичайна промяна.

  • Застанете под душа или във ваната и насапунисайте ръцете си. Поставете лявата ръка на тила. Пръстите на дясната приберете един до друг и започнете да ги движите с леко притискане по лявата гърда чак до подмишницата. Повторете същото и за дясната гърда.

  • Нежно притиснете зърната на всяка гърда между палеца и показалеца си, за да проверите за секрет.

Всеки път при сапунисване на гърдите те се масажират и опипват внимателно за новопоявили се бучки, които растат. Ако има нарастваща бучка трябва веднага да се потърси консултация от специалист - най-добре хирург-мамолог, може и в краен случай гинеколог. Не всяка бучка е рак. Трябва да е ясно, че диагноза "РАК" може да се постави само от хирург от онкология и единствено след т. нар "тройна диагностика"

  • клиничен преглед от хирурга

  • мамография от квалифициран рентгенолог

  • взимане на ТАБ - тънкоиглена аспирационна биопсия.

Ако ТАБ е неубедителна, при сериозни подозрения от прегледа и мамографията, се прибягва до ексцизионна биопсия / със скалпел/ и изготвяне на хистологични препарати, които могат и е препоръчително да се консултират и от втори патолог. Туморите при хистологичното изследване се оказват най-често доброкачествени - фибром, фиброаденом, филоден тумор, интрадуктална папилома; но има и злокачествени - карцином или сарком (много рядко). Карциномът на гърдата противно на всеобщото схващане е лечимо заболяване, защото гърдата е достъпна за самоизследване и ракът може да се „хване“ в ранен стадий, и да се отстрани радикално преди да е дал метастази на други места по тялото (най-често в белия дроб, костите и мозъка).

Стадии на карцинома на гърдата :

  • 1 ст. - туморът е под 2 см и без метастази в лимфните възли,

  • 2 ст. - туморът е под 5 см с подвижни лимфни възли с метастази или над 5 см, но без лимфни метастази,

  • 3 ст. - туморът е сраснал с кожата или с гръдната стена, но без далечни метастази,

  • 4 ст. - всякъкъв по-горен стадий на рак с дисеминирани далечни метастази.

Когато е диагностициран рак (разумно е веднага да се консултират готовите препарати и с друг онколог), пациентът трябва да бъде представен от лекуващия му към момента лекар и онколога на онкологичен комитет - в него освен хирурга и онколога-хистолог присъства и онколог (химио- или лъчетерапевт). Онкокомитетът издава протокол, с който пациентът се насочва към съответното ОДОЗ - областен диспансер за онкологични заболявания с час и ден на явяване за лъче- или химиотерапия, или допълнително хирургично лечение.

Лечение: При повечето жени с рак на гърдата се налага някакво хирургично лечение на първичния тумор. Целта е, ракът да се отстрани възможно най-пълно. Системното лекарствено лечение включва химиотерапия, таргетна терапия и хормонотерапия. Задължително е предварително хистологично изследване на следните два показателя: (а) туморни хормонални рецептори – естрогенни рецептори (ER) и прогестеронови рецептори (PgR) и (б) рецептори за човешки епидермален растежен фактор, тип 2 (HER2). Ето накратко основните видове хирургични способи използвани за лечение на рака на гърдата.



РАК НА МАТКАТА (КАРЦИНОМ НА МАТКАТА)
Определение: Маточният карцином е вторият по честота злокачествен тумор на женската полова система след карцинома на маточната шийка. 
Причините не са известни, но значение за възникването му имат хормонални влияния, което се доказва и от появата му изключително през и след климактериума. През този период се отделя по-голямо количество фоликуло-стимулиращ хормон, под чието влияние яйчниците продуцират нестандартни естрогени, за които се предполага че имат канцерогенно действие. Карциномът може да засегне част от маточната лигавица или да се разпространи дифузно. Той има бавен растеж и по-бавно прониква в мускулния слой на матката и в околните тъкани.


Клинична картина: Болните се оплакват от увеличение на влагалищния секрет. Появяват се кръвотечения. Болка има и в по-късния стадий на заболяването поради изпълване на маточната кухина от тумора.


Леченито е оперативно - отстраняване на матката и маточните тръби (хистеректомия), а при понапреднали случаи - и околните лимфни възли. Следоперативно се прилага лъчелечение. 
РАК НА МАТОЧНАТА ШИЙКА

Рак на шийката на матката  (Предракови заболявания и карциноми на маточната шийка)

За пред раково заболяване на маточната шийка се считат измененията в нормалната структура на клетките на лигавицата на шийката. 


Болестният процес се нарича дисплазия и се разделя на три степени в зависимост от дебелината на засегнатия лигавичен слой. Промените не причиняват оплаквания, което затруднява откриването им в ранен етап. Когато процесът обхваща всички слоеве на даден участък на лигавицата на маточната шийка, се говори за локален карцином, т. е. процесът не прониква в дълбочина извън дебелината на лигавицата. При проникване на туморните клетки извън лигавицата, то тогава говорим за карцином на шийката на матката.


Определение: Карцином на шийката на матката е най-често срещаният злокачествен тумор на женските полови органи. В някои случаи той се причинява от вируси, предизвикващи генитален херпес и кондиломи. Предразполагащи фактори за карцинома са честата смяна на половите партньори, слабата полова хигиена, венерически заболявания. 
Туморът може да има вид на язва или на дървообразно разклонени разраствания. Той метастазира по три начина:

 1. По съседство; 

2. По лимфен път в околните лимфни възли; 

3. По кръвен път в по-далечни органи.


Клинична картина: В началния период туморът не предизвиква оплаквания, което затруднява ранното му откриване. По-късно се увеличава вагиналният секрет (флуор), тъй като се наслагва бактериално замърсяване. Поради богатото кръвоснабдяване на тумора и лесната му ранимост всеки допир до шийката на матката предизвиква кървене. Това става при полов акт, при гинекологичен преглед и други вътрегенитални манипулации.


Лечение: При ранен стадий на локален карцином се предприема електрокоагулация или криотерапия на увредения участък. Понастоящем най-често се прибягва до частично отстраняване на засегнатата част на маточната шийка. При по-напреднали случаи се отстранява тотално цялата матка заедно със засегнатите околни тъкани. 
ТУМОРИ НА ЯЙЧНИЦИТЕ (РАК НА ЯЙЧНИЦИТЕ)
Определение: Туморите на яйчниците са многообразни по своя характер и произход, поради наличието на много различни по структура и функции яйчникови тъкани. Към тези тумори спадат и яйчниковите кисти, макар и да не са типични тумори. Кистите биват фоликуларни, кисти на жълтото тяло и тека-лутеинови кисти. 
Фолукуларните кисти представляват уголемени яйчникови фоликули, поради повишено количество на течност в тях. Счита се, че те се дължат на повишеното отделяне на хормона на хипофизата, стимулиращ фоликулите. Понякога кистите се разпукват и тогава се появява болка, гадене, метеоризъм. По-често обаче кистите претърпяват обратно развитие. След пукване на зрелия фоликул по време на овулацията, когато се отделя яйцеклетката, от останалата фоликулна тъкан се образува т. нар. жълто тяло, което произвежда хормона прогестерон, подпомагащ имплантирането на оплодената яйцеклетка в маточната лигавица. 
Кистите на жълтото тяло не достигат по-големи размери и протичат безсимптомно, освен ако се разпукат. Предполага се, че те се дължат на повишено отделяне на лутеинизиращ хормон от хипофизната жлеза. Най-често тези кисти претърпяват спонтанно обратно развитие. 
Тека-лутеиновите кисти се образуват под влияние на повишено отделяне на хормони или при лечение с високи дози от тях. Кистите достигат по-големи размери - до 20 см в диаметър и обикновено са двустранни. При отстраняване на хормоналната причина те претърпяват обратно развитие и разпад. 
Яйчников карцином се развива при злокачествено израждане на кисти. В началните стадии туморът не предизвиква оплаквания, но по-късно се появяват тежест, болка и увеличаване на корема поради колекция на течност в коремната кухина.


Лечението на всички яйчникови тумори е оперативно. По показание се отстранява или само туморът, или цял яйчник заедно с матката и маточните тръби. Някои тумори се поддават и на лъчево лечение. 
Рак на простатата
Ракът на простатата се представя като един от основните медицински проблеми на мъжката популация.

Само в Европа всяка година се диагностицират 2,6 милиона нови случая. Той представлява 11 % от всички случаи на рак при мъжете и 9 % от смъртните случаи, дължащи се на рак при тях.

Ракът на простатата е форма на рак (злокачествен тумор), който се развива в простатната жлеза в мъжката полова система.

Простатната жлеза е изградена от няколко типа клетки, но почти винаги се касае за карцином, произлезнал от жлезистите клетки на простатата. Тези клетки произвеждат течност, която се добавя към спермата. Медицинският термин за този рак, започващ от жлезистите клетки, е аденокарцином.

Могат да се срещнат и други типове рак, като саркоми и преходни карциноми, но те се срещат много рядко.

Затова като се говори за рак на простата, почти винаги се има предвид аденокарцином на простатата.

Колкото раковите клетки приличат на нормалните, толкова по-добре е диференциран ракът и съответно прогнозата е по-добра.

За съжаление има и форми, при които раковите клетки са толкова изменени, че изобщо не приличат на нормалните, и тогава се казва, че ракът е недиференциран. Тогава прогнозата не е добра.

При повечето от случаите ракът на простатата се развива бавно, в продължение на много години, без да се появят симптоми и подозрения за заболяването и съответно, без да се открие самото заболяване.



РАК НА КОЖАТА
Определение: Малигненият (злокачествен) меланом е тумор, който произхожда от меланоцитите (клетките, произвеждащи пигметна меланин, който определя цвета на кожата, косата и очите). Меланомът е един от най-злокачествените тумори, което се обуславя и от ранното му метастазиране. 
От болестта се засягат лица в млада възраст, по рядко - в напреднала възраст и по изключение - в детска възраст. 
Причините за възникване на злокачествения меланом не са достатъчно известни. От значение са наследствеността, ултравиолетови облъчвания, хормонални проблеми и особено хроничното дразнене на пигментираните бемки. 


Клинична картина: Измененията започват с пигментни бемки, пигментни и непигментни изменения на кожата, настъпили след раждане или върху непроменена кожа. При възникване на меланома малигнум върху променената кожа се развива силно увеличение на обема на образуванието, което потъмнява до мастилено-черно и се уголемява. Впоследствие туморът започва да кърви и се покрива с корички. Когато измененията започнат върху непроменена кожа, те са с формата на брадавица, която постепенно нараства, потъмнява и добива вид на типичен тумор. Около туморът се появява червен възпалителен вал. Понякога туморът се разязвява и се образува трудно зарастваща язва. Изключително рядко туморът е непигментиран.


Лечението е оперативно и предвижда отстраняване на туморната тъкан и засегнатата околна тъкан заедно с регионарните лимфни възли. В по-напреднал стадий се извършва и разширена оперативна интервенция. Консервативното лечение се провежда с противотуморни лекарства. Цялостното лечение се извършва под ръководството на онкологзи. В напреднал стадий прогнозата е лоша. 
ТРАФИК НА ХОРА
Какво е трафик на хора?
Трафикът на хора е организирана криминална дейност, чиято цел е висока

печалба чрез сексуална и трудова експлоатация на хора. Трафикът на хора е криминализиран в Наказателния кодекс на България и включва транспортирането, прехвърлянето, укриването или приемането на хора, независимо от изразената от тях воля в пределите на страната или извън нея. Наказанията са до 15 години лишаване от свобода и глоба до

20 000 лв. За жертвите, трафикът на хора винаги е съпътстван от насилие, контрол, принуда и фалшиви обещания. За по-голямата част от обществото този проблем звучи нереален или далечен от тях, но истината е, че това е една от най-големите опасности в България.

Трафикът на хора е съвременната форма на робство!

Трафикът на хора е една от най-сериозните форми на потъпкване на

основните човешки права!
Определение за трафик на хора в българското законодателство.
"Трафик на хора" е набирането, транспортирането, прехвърлянето, укриването или приемането на хора, независимо от изразената от тях воля, чрез използване на принуда, отвличане, противозаконно лишаване от свобода, измама, злоупотреба с власт, злоупотреба с положение на зависимост или чрез даване, получаване или обещаване на облаги, за да се получи съгласието на лице, упражняващо контрол върху друго лице, когато се извършва с цел експлоатация (Закон за борба с трафика на

хора (2003 г.)).



"Експлоатацията" е противозаконно използване на хора за разврат, за отнемане на телесни органи, за осъществяване на принудителен труд, за поставяне в робство или в положение сходно с робството.

Международен трафик” се осъществява чрез превеждане на жертвите през държавната граница и експлоатиране в друга страна. Съществуват страни на произход, транзит и крайна дестинация за жертвите на трафик на хора.



Страни на произход - страните, от които се набират жертвите на трафик;

Страни на транзит - страните, през които биват транспортирани жертвите на

трафик;


Страни на крайна дестинация - страните, в които жертвите биват експлоатирани.

България е основно страна на произход за жертви на трафик на хора и страна на транзит. Съществува тенденция страната ни да се превърне и в страна на крайна дестинация.

Трафикът на хора е част от международната организирана престъпна дейност. Печалбите от трафик могат да се сравняват само с тези от незаконна търговия с оръжие и наркотици. Криминалните групировки действат чрез насилие и заплахи. В множеството от случаи, трафикантите отнемат личните документи на жертвите си.

Трафикирани жени нямат доверие да потърсят защита от полицията.

Често биват заплашвани и лъгани, че полицията в града, в който са експлоатирани, е корумпирана и сътрудничи на трафикантите.


Причини за разнитието на трафика на хора в България


  • Социално-културни – неграмотност, разпад на морални ценности, расизъм и етническа дискриминация, влияние на медиите и интернет;

  • Икономически – бедност, неразвита икономика, безработица;

  • Психологически – наркотична зависимост, психически и сексуален тормоз;

  • Гео-политически – бежански потоци, международна организирана престъпност,

географско положение.
Как най-често се случва?


  • Чрез агенции за набиране на хора за работа в страната или чужбина;

  • Чрез организирани пътувания в чужбина;

  • Чрез организиране на езикови и квалификационни курсове в страната и чужбина;

  • Чрез организиране на срещи в страници за запознанства или брак в Интернет;

  • Чрез създаване на емоционална зависимост – трафикантът създава близка връзка с момичето и възползвайки се от доверието й я извежда в друг град или в чужбина.


Рискови групи
Трафикантите безмилостно използват наивността и желанието на младите хора за по-добър живот. Повечето от жертвите нямат добро образование, не знаят как да използват компютър и не говорят чужд език. Те са млади, те имат мечти, те искат да имат поне достатъчно пари. В каналите на трафик на хора може да попадне всеки човек. Има някои групи, които са особено застрашени и към които най-често е насочено вниманието на трафикантите:

Деца: децата са голяма рискова група, тъй като те все още нямат натрупан социален и емоционален опит, не могат да разпознават рисковите ситуации и следователно могат да бъдат лесно манипулирани.

Основни групи от деца, които биват въвлечени в трафик на хора са:



  • Деца от ромски произход, които са трафикирани в чужбина с цел джебчийство и просия;

  • Деца, отглеждани в Домовете за временно настаняване на деца, лишени от родителска грижа – най-често тези деца и юноши биват примамвани с обещания за по-добър живот в чужбина или в по-голям град в страната и там биват експлоатирани сексуално или трудово. Трафикантите се възползват от липсата на връзка със семейството на тези деца и нуждата им от близост и грижа. Много често трафикантите стават приятели на момичетата и така ги склоняват да работят за тях.

  • Деца на улицата;

  • Деца от проблемни семейства – това са деца, чиито родители нямат добра емоционална връзка с тях и не упражняват родителски контрол над тях. Подобни са и децата от семейства с домашно насилие. Проблемите в семейството ги карат да търсят разбиране и приемане на вън.

Млади хора: Привлечени най-вече чрез обещания за добре платена работа или обучение в чужбина. Тези млади хора стават най-често жертви на сексуална експлоатация (вкл. млади мъже), както и на трудова експлоатация.

Възрастни хора: Най-често хора, които са трайно безработни търсят

възможности за работа в големите градове в страната или в чужбина. Те често се оказват принудени да работят при условия, близки до робските, при минимално заплащане и нехигиенни условия на живот и труд. Трафикираните обикновено нямат реална представа за ситуацията в чуждата държава. Те не знаят кой може да им предостави помощ - дори медицинска. Не бива да се подценява и страха, който те изпитват от трафикантите. Всички жертви страдат от различна форма на депресия и травматично разстройство. Жените, който са експлоатирани сексуално имат гинекологични заболявания, а някои от тях - СПИН. Те са свидетелствали, че често клиентите настояват за секс без презерватив. Повечето са със зависимост от наркотици, силни лекарства или алкохол, които вземат. Голям брой от тези жени са били жертви на домашно или сексуално насилие.


Съвети как сам да се предпазя
1.Да проуча внимателно фирмата/университета/лицето, при когото отивам, като се свържа с институции, неправителствени организации, полиция, интернет, приятели или познати.

2.Преди да замина трябва да се погрижа роднини и приятели да имат: моя снимка и копие на паспорта ми; телефона иадреса ми в чужбина; телефона и адреса на човекът/организацията/работодателя/университета, където отивам; координатите на посолството/консулството в страната, където отивам; копие от договора ми за работа.

3.Преди да замина е препоръчително да съгласувам с роднини и приятели сигнал/фраза/изречение, който ще бъде за спешни случаи, когато съм в беда. В по-голямата част от случаите на трафик, трафикантите разрешават да се говори по телефона само веднъж – два пъти и то под зоркия им поглед, така че това би било много полезно и дори единствената крачка, която можете да предприемете за момента.

Ето един пример: Сигнал: „Има много работа тук”... „или времето е много

горещо”... „ или намерих си страхотно гадже”. Когато изречете тези думи, дори и

пред други хора, роднините ще знаят, че сте в беда и ще могат да вземат мерки.

4.Когато се съглася да работа в чужбина трябва задължително да подпиша предварително договор, в който да е указано: кой е работодателят ми; къде точно ще работя; условия на работа/плащане/живеене; срока на договора.

5.Преди да замина да се обадя на посолството в България на страната, в която отивам и да попитам за актуални данни за условията на пребиваване на чужденци и работа там.

6.Да взема със себе си задължително координатите на българското посолство/консулство в страната, в която отивам. Да го пазя на скрито място и да знам, че когато се чувствам застрашен/а мога винаги да се свържа с тях.

7.Ако, за да отида в дадена страна ми е необходима виза, то тя винаги има определен срок. Трябва да проверя този срок и да знам, че ако той изтече докато все още съм в чужбина може да имам неприятности.

8.Полезно е да знам основни фрази на езика на страната, в която отивам.

9.В никакъв случай не трябва да давам на никого документите си!

10.Ако се почувствам по някакъв начин застрашен/а в страната, в която се намирам в момента, непременно трябва да се свържа с: българското посолство/консулство; местната полиция; местни, български или международни неправителствени организации; роднини, приятели и познати.

11.Ако нямам достъп до телефон трябва да помоля непознати хора да ми окажатсъдействие/да се обадят по телефона или да оставят съобщение в най-близкотополицейско управление. Трябва да дам по възможност личните си данни (име, от къде съм) и къде се намирам, от какво съм заплашен/а, за да могат властите да бъдат максимално улеснени

НАРКОТИЦИ И ЗАВИСИМОСТИ
Какво е наркотик?
Кога едно определено вещество се смята за наркотик? Съществуват различни отговори на този въпрос. Понякога като отправна точка за определение се вземат ефектите от употребата на веществото, понякога на първо място стои това, което казва законът за конкретното вещество.

От гледна точка на ефектите, наркотикът е вещество, чийто прием променя функционирането на мозъка и оттам влияе върху психическото, емоционалното и физическото състояние на индивида.

От гледна точка на закона, в българското законодателство веществата, които имат отношение към наркотиците, са разделени в две групи:


  • Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина;

  • Вещества с висока степен на риск, намиращи приложение в хуманната и ветеринарната медицина.


Действие
Когато се установят ефектите от веществото, може да се прецени дали то е наркотик или не, според това дали въздейства на мозъка по такъв начин, че да се появят психологически и физически ефекти.Ефектите могат да бъдат стимулиращи, депресиращи или халюциногенни.

Стимулатни

При употреба на тези вещества употребяващият получава усещане за повече енергия и бдителност. Примери за стимуланти са кокаин и амфетамини, както и никотин, и кафе.



Депресанти

При употреба на тези вещества употребяващият влиза в сънливо състояние. Като резултат от успокояващите и релаксиращи ефекти реалността е замъглена. Примери за депресанти са хероин и другите опиати, както и алкохол, сънотворни.



Халюциногени

При употреба на тези вещества човек вижда и усеща света много различно. Примери за променящи съзнанието вещества са LSD, хашиш, трева, гъби и други халюциногени. 

Различията на базата на ефектите от веществата не са винаги ясни. Някои вещества могат да имат смесен ефект. Екстази, например, стимулира, но и променя възприятията. Хашишът и тревата, в зависимост от дозата и ситуацията, могат да имат променящ съзнанието ефект, но също така и обезболяващ ефект.
По какво се различават твърдите и меките наркотици?
Разделението на меки и твърди наркотици в България се използва условно. Според нашето законодателство наркотиците се разделят в две групи: високо рискови вещества, неприложими в хуманната и ветеринарната медицина и високо рискови вещества, които намират приложение в хуманната и ветеринарната медицина.

Понятията меки и твърди наркотици са въведени в законодателните рамки на други държави, като например Холандия. Твърдите наркотици според холандския закон са по-опасни от меките и това е отразено в строгостта на наказанието, свързано с тях.

В условното разделение, валидно за България, за меки наркотици се приемат хашишът и тревата (канабиса), а за твърди – всички останали психоактивни вещества. В реалността границата между твърди и меки наркотици не е лесна за очертаване. Има употребяващи на меки наркотици, които употребяват толкова много, че употребата им може да се нарече “твърда”. Обратното също понякога е вярно, въпреки че “меката” употреба на твърдите наркотици не може да бъде спазвана от повечето хора.

В холандския закон сънотворните и транквилантите не се причисляват нито към меките, нито към твърдите наркотици. Те се водят изключение, тъй като са предписвани от лекар. Това обаче не трябва да оправдава все по-широко разпространяващата се злоупотреба с тях.

Алкохолът и никотинът са психоактивни вещества, които не са забранени от закона и не се причисляват условно към категориите меки или твърди наркотици. Трябва да се има предвид, че, въпреки тяхното голямо социално приемане, те са не по-малко вредни и рисковани от твърдите наркотици, като например хероина.
Какво е зависимост?
Когато говорим за зависимост от наркотици трябва да се направи разграничение между физическа и психологическа зависимост.

За физическа зависимост може да се говори, когато тялото протестира поради спирането на наркотика. Възникват симптоми на абстиненция. Друг физически аспект на зависимостта от наркотици е толерансът. Това означава, че употребяващият има нужда от повишаване на количествата приемано вещество, за да получи същия ефект. Физическата зависимост и толерансът се причиняват от самия наркотик. Има наркотици, които предизвикват и двата феномена, но има и такива, при които не възниква нито един от тях.



Психологическата зависимост означава, че употребяващият има идеята, че той или тя не може да функционира повече без употребата на наркотика. Психологическата зависимост идва повече от употребяващия, отколкото от самото вещество.
Как наркотиците те правят зависим?
Лекотата, с която някой става зависим, зависи от множество фактори. Много хора, които употребяват наркотици за първи път, го правят, за да експериментират, от любопитство или защото търсят специално чувство.

Дали някой ще продължи или не да употребява след първия опит зависи, освен от другите неща, от ефектите на наркотика и чувствителността на индивида към ефектите на веществото. Мотивите за вземане на наркотика също играят роля в това: човек, който употребява, защото се чувства провален, е в по-голям риск от проблематична употреба от някой, който употребява от любопитство и/или когато се чувства добре. 

Нито един наркотик, независимо какъв е той, не води до зависимост след еднократна употреба. Няма такъв случай, в който някой може нарочно да сложи нещо в питието на някого и да създаде у него зависимост. Докато много хора вярват във възможността да “направят някой зависим”, дилърите никога не опитват да спечелят клиенти по този начин. Такъв подход просто не работи. Още повече, дилърите никога не биха разпространили своите скъпи стоки по този начин – по-точно безплатно.

Трудно е да се съставят изводи за риска от зависимост от различните наркотици. Един употребяващ може бързо да развие зависимост от хашиш, докато друг да няма проблеми с това. Един употребяващ може да харесва много едно определено вещество, докато друг може изобщо да не го харесва или много да харесва друго вещество. Въпреки това е известно, че някои наркотици водят след себе си по-малко проблеми със зависимостта, отколкото други. Налице е явно увеличение на употребата през последните години. Но ако се сравнят данните, броят на хората, които имат проблеми вследствие на употребата на трева или хашиш, е значително по-нисък от броя на хората, които имат проблеми вследствие употребата на хероин. В същото време много малко от употребяващите марихуана търсят специализирана помощ за разлика от употребяващите хероин и това вероятно оказва влияние върху статистиката.

Трябва да се има предвид, че не е задължително употребата на меки наркотици да води до употребата на твърди.

В информацията за различните вещества, предоставена тук, е описан и рискът от зависимост при употребата на всяко едно.


Какви са рисковете?
Употребата на наркотици е като да си играеш с огъня: винаги има рискове. Сред рисковете е опасността от физическа или психологическа зависимост. По-специфичните рискове от различните типове наркотици са описани на други места в този уебсайт. В настоящата секция са описани рисковете, които важат общо за всички наркотици.
Кратковременни рискове

В много голяма степен ефектът от даден наркотик зависи от състоянието и настроението на употребяващия в момента, в който е прието веществото. Много наркотици преувеличават настоящото настроение и могат да имат ефекти, които са различни от очакваните от употребяващия. Неудовлетворението може да се превърне в дълбока меланхолия; тревожността може да се превърне в паника. Един наркотик може да не бъде приет добре от организма и да доведе до гадене, повръщане и болест.

Употребата на наркотици е особено опасна за хора, които са психологически уязвими, хора със сърдечно-съдови заболявания, хора с психични проблеми и бременни жени. Жени, които кърмят, трябва а осъзнаят, че могат да предадат активната съставка на наркотика на бебето си чрез млякото, което пие.

При употребата на определени вещества има риск от предозиране или от консумация в летално количество. Някои употребяващи нарочно приемат висока доза. Най-често това, което се случва, е, че е консумирано нещо различно от това, което употребяващият очаква, че е приел. Това са случаите, когато едно хапче или прах не съдържат това, което продавачът е обявил. За нелегалните наркотици не съществува качествен контрол. Употребяващите могат и да взимат едновременно различни наркотици с ефекти, които често са непредвидими и понякога летални.

Наркотиците влияят върху възприемането на реалността и способността на употребяващия да се концентрира. В градския трафик или на работа употребата на наркотици може да повиши възможността за инциденти. Употребата на наркотици по време на шофиране е наказуема от закона. Като резултат от употребата на наркотици може да пострадат постиженията в училище и работата.

Рисковете, асоциирани с употребата на наркотици, зависят и от начина на употреба. Инфекции като ХИВ (СПИН) и хепатит могат да се разпространяват чрез употребата на игли и спринцовки, които вече са употребявани от друг човек. Продължителното пушене на кокаин може сериозно да увреди функционирането на белите дробове.


Дълготрайни рискове

При случаи на дълговременна употреба хората често съобщават, че “трябва” да употребяват или че имат зависимост (физическа и/или психологическа зависимост). Рисковете от физически и психични увреждания са големи. Може да се появят неприятни физически проблеми. Например, поради претоварването някои органи може да започнат да не функционират добре.

В психологически план дългата употреба на наркотици може да предизвика един вид “прегряване”. Употребяващите може да мислят само за наркотици и така да загубят всеки контакт с реалността.

Навиците на живот на пристрастения индивид могат или да ограничават, или да увеличават физическите и психологическите щети. Когато за индивида е от значение единствено наркотикът, а здравословното хранене и социалните контакти вече не съществуват, употребяващият може бързо да се влоши физически и психически.



Настоящият документ е изготвен с финансовата помощ на Европейския социален фонд. ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТРАНСПОРТ, ОБСЛУЖВАНЕ И ЛЕКА ПРОМИШЛЕНОСТ носи цялата отговорност за съдържанието на настоящия документ, и при никакви обстоятелства не може да се приеме като официална позиция на Европейския съюз или на Министерство на образованието и науката.




Ръководител на кръжока/клуба:

Анифе Хасан


Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница