Проект наредба



Дата08.05.2018
Размер86.44 Kb.
#68426
ПРОЕКТ
НАРЕДБА
за изменение и допълнение на Наредба № Н-00-0005 от 8. 06. 2010 г. за условията и реда за възпроизвеждане на културни ценности в копия, реплики и предмети с търговско предназначение
(Обн., ДВ, бр. 46 от 2010 г., изм., бр. 58 от 2010г.)


§ 1. Член 1 се изменя така:
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за:

1.възпроизвеждане на културна ценност в копие, реплика и предмет с търговско предназначение;



2.създаването, разпространението и използването на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел, включително използването на изображението или на части от него при производство на стоки, етикети и дизайнерски решения или за реклама.”
§ 2. Член 2 се изменя така:
Чл. 2. (1) Дейностите по чл. 1 се извършват:

1. при условия, гарантиращи физическото запазване и защитата от посегателства върху културната ценност;

2. след предварително положително становище относно спазването на съответните канони, в случаите когато движими културни ценности са собственост на Българската православна църква или на друго регистрирано вероизповедание или притежават религиозни характеристики.

(2) В случаите, когато действията по изработването на копие, реплика, предмет с търговско предназначение или създаване изображение по смисъла на чл. 1, т. 2 налага непосредствен контакт или въздействие върху културната ценност, те се извършват от лицата, които са вписани в публичния регистър за извършване на дейности по консервация и реставрация съгласно чл. 164 от Закона за културното наследство (ЗКН).”


§ 3. Член 3 се изменя така:
Чл. 3. (1) Създаването, разпространението и използването на изображения на културни ценности за лични нужди, с представителна, образователна и научна цел е свободно.

(2) Създаване, разпространение и използване на изображения на културни ценности за лични нужди се извършва в случаи, когато изображението е предназначено за личен архив, без намерение за популяризиране под каквато и да е форма с търговски или друг финансов интерес.

(3) Създаване, разпространение и използване на изображения на културни ценности с представителна цел се извършва от и за държавни и общински институции, музеи, сдружения с идеална цел и частни културни организации за популяризиране на дейността им в медиите.

(4) Създаване, разпространение и използване на изображение на културна ценност с образователна и научна цел се извършва когато изображението са предназначено за осъществяването на образователния и научноизследователския процес (събиране, обработка и представяне на резултатите) чрез създаване на учебници и учебни помагала и пособия – печатни и в дигитален вид, научни трудове и публикации и презентации в печатен и дигитален вид.
§ 4. В чл. 4 се създава нова ал. 7:
(7) Копието от благороден метал се придружават задължително от идентификационен сертификат, съдържащ технологично описание и състав на материала, от който е изработено.”
§ 5. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2:

а) в т. 1, б. б) пред думата „реплика” се добавя „копие или”.

б) в т. 3 думите „удостоверение за регистрация на недвижима културна ценност” се заменят с „удостоверение за деклариран обект или на обект със статут на недвижима културна ценност”.

2. В ал. 3, т. 4 думите „удостоверение за деклариране или регистрация на недвижимата културна ценност” се заменят с „удостоверение за деклариран обект или на обект със статут на недвижима културна ценност”.


3. Създава се създава нова т. 8:

„8. становище на Българската православна църква или съответното регистрирано вероизповедание за спазване на изискването на чл. 177, ал. 4 от ЗКН.”


§ 6. В чл. 7, ал. 3 и 4 се изменят така:
„(3) Когато заявлението и приложените към него документи не отговарят на изискванията, заявителят се уведомява писмено да отстрани недостатъците в 14-дневен от съобщението за това с указание, че неотстраняването им ще предизвика прекратяване на производството.

(4) В случай че в срока по ал. 3 заявителят не отстрани недостатъците, производството по разглеждане на заявлението преписката се прекратява.”


§ 7. В чл. 8, т. 1 и 3 думите „Закона за културното наследство” се заменят с абревиатурата „ЗКН”.
§ 8. В чл. 10 думите „чл. 8 и 9” се заменят с „чл. 7, ал. 7 и чл. 9” :

§ 9. В чл. 11, т. 4 думите „номер на удостоверение за регистрация на недвижима културна ценност” се заменят с „номер на удостоверение за деклариран обект или на обект със статут на недвижима културна ценност”, а след думата ”копията” се добавя „или репликите”.
§ 10. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се ал. 2 и 3:

„(2) Договорът задължително съдържа:

1. основание, предназначение и цел на копието или репликата;

2. брой на копията или репликите;

3. размер на репликата;

4. права и отговорности на страните;

5. техника на изпълнение на репликата;

6. размер на възнаграждението, който не може да бъде по – нисък от ....”

(3) За сключването на договора е необходимо положително становище от Българската православна църква или от съответното регистрирано вероизповедание за случаите по чл.177 ал. 4 от ЗКН.
2. Алинея 2 става ал. 4.
§ 11 . В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 запетаята след думите „културна ценност” се заличава и се добавя „ се предават с протокол и”.
2.Алинея 2 се изменя така:

„(2) Повторното използване на материалите по ал. 1 се допуска единствено за изработване на копия или реплики и става със съгласието на собственика на културната ценност, съответно на директора на музея, в чиито фондове тя е инвентирана, след сключване на възмезден договор при спазване на изискванията на чл. 4 и 5.”


3. Алинеи 3 и 4 се изменят така:

„(3) След изработване на копие, калъпите, матриците и шаблоните се предоставят на собственика на културната ценност, съответно се завеждат в научно – спомагателния фонд на музея.

(4) Дигитални изображения и други средства, използвани при изработването на копие се завеждат в научния архив на музея или се съхраняват от собственика на културната ценност.”
4. Алинея 5 се отменя.
§ 12. Член 17 се изменя така:
Чл. 17. Договорът по чл. 16 следва да има необходимото минимално съдържание посочено в чл. 13, ал. 2.”
§ 13. Член 18 се изменя така:
Чл. 18. Размерът на възнаграждението за възпроизвеждане на културна ценност в копие или реплика не може да бъде по-нисък от 0,1 % от застрахователната стойност на културната ценност, определена от експертна комисия, назначена със заповед на директора на музея.
§ 14. Член 19 се отменя.


§ 15. Раздел V става Глава трета и се изменя така:
ГЛАВА ТРЕТА
Условия и ред за създаване, разпространение и използване на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел и за възпроизвеждане на културна ценност в предмет с търговско предназначение
Чл. 20. (1) Възмезден договор със собственик на културна ценност или с музея, в чиито фондове е инвентирана културната ценност се сключва за:

1. създаване, разпространение и използване на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел;



2. възпроизвеждането на културна ценност в предмет с търговско предназначение

(2) В случаите по ал. 1, т. 1 се договаря еднократно годишно възнаграждение със собственика на културната ценност, съответно с музея.

(3) Когато културната ценност е собственост на държавна или общинска институция или на музей, средствата, предвидени в договора, се изразходват за опазване на културни ценности.


Чл. 21. Правото за създаване, разпространение и използване на изображение на културна ценност или на елементи от нея във фотографско, компютърно, видео- и друго изображение с търговска цел не може да се прехвърля или преотстъпва на трето лице.
Чл. 23. (1) Договорът по чл. 20 задължително съдържа:

3. основанието, предназначението и целта за възпроизвеждане на предмет или за създаване на изображение.

1. дейности по възпроизвеждане на културната ценност, разпространението на предмета с търговско предназначение и използването му;

2. условия и начин за възпроизвеждане или за създаване на изображение, описание на използваната технология;

3. брой на произведените предмети с търговско предназначение, съответно на създадените изображения за срока на действие на договора;

4. размер на договореното възнаграждение;

5. поемане на отговорност, че възпроизвеждането ще бъде извършено в съответствие с целите на ЗКН и с добрите нрави;

7. описание на използваната технология.

(2) Размерът на възнаграждението по т. 4 се определя по взаимно споразумение, съобразено с цената на дребно на всеки разпространен предмет с търговско предназначение или за всяко създадено изображение.

§ 16. В § 3 след думите „чл. 178” се добавя „и чл. 179”.
§ 17. Приложението към чл. 6, ал. 2 се изменя така:

З А Я В Л Е Н И Е

от ....................................................................... (наименование на заявителя)

......................................................................, (със седалище и адрес)

представляван от ..................................................... (трите имена и длъжност на лицето, което представлява заявителя)


Моля да ми бъде издадено разрешение за изработване на ... броя копия/реплики на
....................................................................... ........................................................................... (наименованието на културната ценност)

Мотиви и цели за изработване на копие/реплика:

....................................................................... ....................................................................... .......................................................................
Копието/репликата ще бъдат изработени от:
....................................................................... ....................................................................... ....................................................................... (име/наименование, адрес за кореспонденция, лица, които представляват проектанта и/или изпълнителя, и други данни съгласно съдебната, съответно търговската или друга регистрация)
ПРИЛОЖЕНИЯ:

1. Историческа справка за културната ценност.

2. Заверени копия на документи за проектанта и/или изпълнителя, както следва:

а)удостоверение за актуално вписване в търговския регистър,

б)документи, доказващи правото за извършване на определена дейност, когато такива се изискват съгласно закон или друг нормативен акт;

в)копие от картата за идентификация за вписване в регистър БУЛСТАТ.



3. Писмено съгласие с музея, когато движимата културна ценност не е вписана във фонда на заявителя, или писмено становище от заявителя,когато е музей, в чийто основен и научно-спомагателен фонд е вписан предметът.

4. Писмено съгласие с лицето, упражняващо правото на собственост върху недвижимата културна ценност.

5. Удостоверение за идентификация или паспорт - за движими културни ценности национално богатство;

6. Уудостоверение за вписване на недвижими културни ценности в регистъра на Националния институт за недвижимо културно наследство.

7. Становище на Националния институт за недвижимо културно наследство при възпроизвеждане на недвижима културна ценност в копие или реплика;

8. Специализирано заснемане на недвижимата културна ценност, подробна фотодокументация и проект за изработване на негово копие или реплика.

9. Описание на технологичния процес на изработването и техника на изпълнението.

дата: ................... подпис: .......................


печат


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница