Профилактика на салмонелозата



Дата08.05.2018
Размер18.6 Kb.
#67980

ПРОФИЛАКТИКА НА САЛМОНЕЛОЗАТА

Салмонелозата е заболяване, от което боледуват както хората, така и животните. Известни са над 2000 щама на салмонелни бактерии, болестотворни за човека и за различни животни и птици.

Заболяването е разпространено в цял свят, като през последните години се наблюдава значително увеличаване на заболелите.

Извор на заразата са домашните животни и птици, а в по-малка степен човекът - болен или заразоносител. Най-голямо значение за разпространението на заболяването имат домашните птици, защото салмонелните бактерии се изолират не само от месото и вътрешните им органи, но и от яйцата.

Разпространението на салмонелозата става посредством замърсени ръце, хранителни продукти и предмети от околната среда.

Заразяването се осъществява по хранителен и контактно-битов път /от болни хора и заразоносители/.

Заразата става най-често след консумация на храни, приготвени от смляно или кълцано месо, мляко и млечни продукти, яйца и яйчни продукти и др. консумирани след недостатъчна термична обработка или сурови. Храната може да бъде заразена и вторично от лицата, които я обработват. При епидемичен взрив от салмонелоза се констатират груби нарушения в технологичния режим, съхранение и транспорт на продуктите от животински произход.

Инкубационният период е сравнително кратък и зависи от механизма на заразяване: при хранително отравяне е от 6 до 24 часа, а при контактно-битов път е от 2 до 8 дни.

Заболяването започва внезапно с висока температура, втрисане, мускулни и коликообразни болки, многократни повръщания и изхождания, които са воднисти с примес на слуз, а понякога и кръв.

При неадекватна и ненавременна терапия е възможно да настъпи обезводняване на организма с патологични усложнения. В някои случаи клиничната картина може да е изразена само с оскъдна симптоматика като слабо повишена температура или повръщане с или без диарични изпражнения.

При подобни оплаквания болният следва да потърси веднага лекарска помощ.

За точно диагностициране на заболяването се извършват необходимите изследвания.



За Бургаска област през 2009г. заболелите от салмонелоза са 58 лица, а за първото шестмесечие на 2010г. случаите са 9.
Профилактични мерки

  • не консумирайте храни от животински произход без сертификат за качество и годност от производителя;

  • спазвайте добра лична хигиена и дезинфекция при обработка на храните;

  • стриктно спазвайте здравно - противоепидемични мерки за правилен технологичен режим, транспорт, съхранение и обработка на хранителните продукти.


Издава: Д ПБПЗ при РЗИ гр. Бургас
Каталог: Zdravni%20temi
Zdravni%20temi -> Бесът е остро заразно заболяване, поразяващо централната нервна система. Човек се заразява при ухапване, одраскване или олигавяне със слюнката на животно, болно от бяс. Причинява се от вирус
Zdravni%20temi -> Роля на комарите като преносители на малария
Zdravni%20temi -> Лечение с природни продукти(билки) на паразитните инвазии Морков Основно действие
Zdravni%20temi -> Ехинококоза на латински: Echinococcosis, наричана още Кучешка тения
Zdravni%20temi -> Ентеробиоза
Zdravni%20temi -> Профилактика на остеопороза какво представлява остеопорозата?
Zdravni%20temi -> 19-ти май Европейски ден за борба със затлъстяването се превръща в епидемия не само сред възрастното население, но и сред децата в България
Zdravni%20temi -> Генитален херпес
Zdravni%20temi -> Бластоцистис хоминис


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница