Програма „околна среда 2007 2013 г." „Регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново"



страница1/3
Дата24.10.2018
Размер0.54 Mb.
#95742
ТипПрограма
  1   2   3


ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА „ОКОЛНА СРЕДА 2007 – 2013 г.“


„Регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново”, за финансиране по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, Приоритетна ос 2 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци“



Европейски съюз

ЕФРР



Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.“






Приложение 1

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ
за обществена поръчка чрез публична покана с предмет:

Извършване на текущ и окончателен одит по проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново за финансиране по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013”




град Велико Търново, 2015 г.
І. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ:
1. Данни за възложителя:
Община Велико Търново

пл.”Майка България” № 2

гр. Велико Търново 5000

Република България

В съответствие с въведения в управлението на дейностите по отпадъците на национално ниво регионален принцип на управление на отпадъците общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица са включени в проектен регион Велико Търново. С цел опазване, защита и устойчиво развитие на околната среда на териториите на шестте общини, е създадено Сдружение „За чисти селища”. С решение на Общото събрание на Сдружение „За чисти селища“ Община Велико Търново е определена за водеща община по проекта за изграждане на Регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново. Нейни партньори по проекта са общините Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица, и Сдружение „За чисти селища”.

Регион Велико Търново е с обща площ около 2 792,47 кв. км и има население от 174 898 жители (съгласно данни на НСИ от последното преброяване през 2011г.). Всичките шест общини принадлежат към Област Велико Търново, намираща се в Северен централен район на България. Карта на регион Велико Търново е показана на Фигура 1.




Фигура 1 Разположение на регион Велико Търново на картата на Р България и общини, включени в обхвата на региона
2. Дейности включени в обхавата на проекта:


ДЕЙНОСТ 1: ПОДГОТОВКА, ПРОУЧВАНИЯ И ПРОЕКТИРАНЕ

1.1. Дейности по подготовка, проучвания и проектиране направени преди кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПОС 2007 – 2013 г.

1.2. Проектно-проучвателни дейности след кандидатстване за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по ОПОС 2007- 2013 г.
ДЕЙНОСТ 2: ЗАКУПУВАНЕ НА ЗЕМИ/НЕДВИЖИМИ ИМОТИ
ДЕЙНОСТ 3: СТРОИТЕЛНО-МОНТАЖНИ РАБОТИ

3.1. Строителство на подобект „Депо за неопасни отпадъци (1-ва клетка)”

3.2. Строителство на подобект „Инсталация за механично-биологично третиране –инсталация за сепариране”

3.3. Строителство на подобект „Инсталация за механично-биологично третиране –инсталация за компостиране”

3.4. Инфраструктура на площадката на Регионалната система за управление на отпадъците

3.5. Строителство на довеждащата инфраструктура за площадка № 5 „Шереметя“
ДЕЙНОСТ 4: ДОСТАВКА НА МАШИНИ И СЪОРЪЖЕНИЯ

    1. Доставка на технологично оборудване за МБТ – инсталация за сепариране

    2. Доставка на технологично оборудване за МБТ – инсталация за компостиране

    3. Доставка на технологично оборудване за депо за неопасни отпадъци

    4. Доставка на технологично оборудване за пречиствателна станция за отпадни водиревизията на системата за обезвреждане на инфилтрата предвижда използването на комплектно блоково съоръжение за третиране с обратна осмоза, както е предвидено и в ксс за доставка.

    5. Доставка на технологично оборудване за инфраструктурата на площадката

    6. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за МБТ – Сграда за сепариране на постъпващите отпадъци

    7. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със смр за мбт – сграда за ферментация на компоста

    8. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за МБТ – сграда за узряване, рафиниране и складиране на компоста

    9. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за инфраструктура на площадката – контролно-пропусквателен пункт

    10. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за инфраструктура на площадката – работилница и мивка за камиони

    11. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за инфраструктура на площадката – резервоар

    12. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за инфраструктура на площадката – площадкови мрежи и съоръжения

    13. Доставка на стационарното оборудване, което се търгува заедно със СМР за инфраструктура на площадката – общообектови системи

    14. Доставка на мобилно оборудване (експлоатационна механизация) за Регионалната система за управление на отпадъците

    15. Доставка на траснпортна техника и контейнери за събиране и транспортиране на „зелени“ отпадъци


ДЕЙНОСТ 5: ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ ЗА ОРГАНИЗАЦИЯ И УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТА

    1. Управление на проекта

    2. Публичност


ДЕЙНОСТ 6: ОДИТ
ДЕЙНОСТ 7: НАДЗОР ПО ВРЕМЕ НА СТРОИТЕЛСТВО

7.1. Строителен надзор

7.2. Авторски надзор
3. Институционална рамка:

Тази обществена поръчка се провежда в изпълнение на Закона за обществените поръчки във връзка с възлагането на дейност, предвидена в проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново“ и по-специално с цел извършване на текущ и окончатеелен одит на проекта.

Оперативна програма “Околна среда” 2007-2013 г. (ОПОС) е разработена по Националната стратегическа референтна рамка на Република България за програмния период 2007-2013 година. На база на анализите на текущото състояние, тя залага приоритети в сферата на околната среда, които да бъдат осъществени и финансирани. Чрез подобрение на базисната екологична инфраструктура оперативната програма ще допринесе за достигане на стратегическата визия за България, а именно: до 2015 година България да се превърне в динамична, конкурентноспособна и достъпна страна членка на ЕС с високо качество на живот, доходи и социална чувствителност.

ОПОС се базира на целите и приоритетите на политиката на ЕС в сферата на околната среда и отразява ангажиментите, поети от Република България.

Оперативната програма очертава основните цели и приоритети, както и видовете дейности, съгласувани с тези на националната политика за опазване на околната среда и с политиките и законодателството на ЕС, за които ще бъде предоставено финансиране.

Главната стратегическа цел на програмата е подобряване, запазване и възстановяване на естествената околна среда и развитие на екологичната инфраструктура.

Специфичните цели на програмата са изведени, както следва:


  • Опазване и подобряване състоянието на водите;

  • Подобряване управлението на отпадъците и защитата на почвите;

  • Опазване на биоразнообразието и защита на природата.

Реализирането на тези цели ще доведе до подобряване качеството на живот на населението в страната и до повишаване на възможностите за инвестиции в нейната икономика.

ІІ. ЦЕЛИ НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА.
1. Цел на процедурата
За извършването на дейността одит се предвижда избор на изпълнител, определен по реда на ЗОП и подзаконовите нормативни актове по прилагането му. Дейността ще се изпълни съгласно изискванията на ОПОС изразени в „Насоки за извършване на текущ одит на проекти, финансирани със средства по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.” Съгласно тях Община Велико Търново ще възложи одит на проекта и ще представя на ГД на ОП „ОС” :

1. междинни доклади, към всички междинните исканията за средства, съдържащи одитно мнение за:

-законосъобразността на съответните обществени поръчки, когато такива са проведени и сключените договори, допълнителните споразумения към тях, с изключение на обществените поръчки за строителство, строителен надзор и одит на проекта и обществените поръчки, попадащи в обхвата на чл. 19, ал.2 т. 22 б.„бб” от ЗОП;

-осчетоводяването на разходите, включени в искането за средства в счетоводната система на бенефициента

2. окончателен одитен доклад към окончателното искане за средства, съдържащ одитно мнение относно цялостното изпълнение на проекта, изготвен съобразно Насоките за извършване на текущ одит на проекти, финансирани със средства на Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013 г.”.

Основната задача на Одитора е да предостави допълнителна увереност по отношение на законосъобразността на разходите, ефективното и ефикасно изпълнение на дейностите по проекта и спазването на специфичните нормативни изисквания на ЕС във връзка с изпълнението на проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново“



При констатиране на нередности и неспазване на правилата за разходване на средства по Оперативна програма "Околна среда" 2007 - 2013 г. ", Одиторът изготвя незабавно ДОКЛАД ЗА НЕРЕДНОСТИ до Възложителя.
2. Резултати, които трябва да бъдат постигнати

2.1. Текущ одит

По отношение на „Текущия одит” от одитора се изисква да предостави междинни одитни доклади с мнение относно:

  • Законосъобразността на съответните обществени поръчки и сключените договори, допълнителните споразумения към тях, с изключение на обществените поръчки за строителство, строителен надзор и одит на проекта и обществените поръчки, попадащи в обхвата на чл. 19, ал. 2, т. 22, б. „бб”от ЗОП1;

  • Осчетоводяването на разходите, включени в искането за средства в счетоводната система на община Велико търново.


Относно осчетоводяването на разходите, упоменати по-горе, от одитора се изисква да провери, че:

  • Община Велико Търново води точна и редовна документация и счетоводна отчетност, отразяващи изпълнението на проекта, използвайки подходяща и адекватна електронна система;

  • Община Велико Търново е реализирала хронологично, двустранно синтетично и аналитично счетоводно записване и е съставила финансовите отчети в съответствие с изискванията и основните счетоводни принципи, заложени в Закона за счетоводството. Счетоводната система е неразделна част от текущата счетоводна система на община Велко Търново. Счетоводната отчетност по проекта позволява събирането на необходимите данни за осъществяване на финансово управление, мониторинг, верифициране на разходите, одит и оценка;

  • Община Велико Търново води подробна аналитична счетоводна отчетност, която е достатъчна за установяване и проследяване на възстановим и невъзстановим данък върху добавена стойност по проекта/договора;

  • Община Велико Търново спазва указанията на Договарящия орган относно организацията на счетоводния процес от датата на получаването им (ако такива са издадени);

  • Данните, посочени в докладите за напредък са идентични с тези в счетоводната система на община Велико Търново;

  • Одиторът е получил увереност, че разходите по проекта не са обект на двойно финансиране – проверка за двойно финансиране.


2.2. Окончателен одит

По отношение на „Окончателния одит” от одитора се изисква да предостави окончателен одитен доклад с мнение относно:

  • Дали дейностите по Проекта са осъществени в съответствие с принципите за добро финансово управление;

  • Дали изборът на изпълнител по договорите, чрез които се изпълнява проекта, е проведен в съответствие с изискванията на националното законодателство;

  • Дали всички декларирани разходи са действително извършени/платени и допустими, в съответствие с изискванията на регламентите на ЕС и националното законодателство и дали дейностите (строителство, доставки, услуги) са действително изпълнени;

  • Дали първичните счетоводни документи (фактури, протоколи и др.) и документите с еквивалентна доказателствена стойност са налични и валидни, т.е. не са дописвани, поправяни, подменяни;

  • Дали община Велико Търново е извършила 100 % проверка на първо ниво – верификация на разходите от изпълнители, проверки на място;

  • Дали са спазени изискванията по отношение на поддържането на адекватна одитна пътека;

  • Дали всички дейности по проекта са надлежно документирани като всички документи за разходите се съхраняват и са на разположение на националните и европейските контролни органи при поискване;

  • Докладваните нередности;

  • Дали слабостите, констатирани при извършени одити са адресирани по подходящ начин;

  • Дали исканията за средства, подадени от община Велико Търново са точни, пълни и са във формат, изискван от УО на ОПОС ;

  • Дали неправомерно изплатените суми са възстановени по надлежния ред;

  • Счетоводните системи и осчетоводяванията;

  • Отсъствието на двойно финансиране;

  • Мерките за информация и публичност.


ІІІ. ОБХВАТ НА ДЕЙНОСТТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛЯ НА ОБЩЕСТВЕНАТА ПОРЪЧКА ПО ТАЗИ ПРОЦЕДУРА:
1. Обект на обществената поръчка.

Обектът на тази обществена поръчка е предоставянето на услуга, изразяващи се в извършване на текущ и окончателен одит по проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Велико Търново“.



Каталог: profil-na-kupuvacha -> document
document -> Становище за осъществен предварителен контрол
document -> Критерий за оценка
document -> Техническа спецификация
document -> Документация за обществена поръчка чрез публична покана с предмет
document -> Ценово предложение
document -> Критерий за оценка
document -> Г. Пояснение Относно: Публична покана с предмет: „Реализация на проект „Нашите мечти – сбъдната реалност“, село Шереметя финансиран от пудоос по Национална кампания „За чиста околна среда”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница