Програма за управление на отпадъците програмата е приета от общински съвет Велики Преслав на 16. 12. 2008 г



страница1/5
Дата13.10.2018
Размер0.61 Mb.
#85488
ТипПрограма
  1   2   3   4   5


ОБЩИНА ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

гр. Велики Преслав, ул. „Борис Спиров” № 58

тел.: 0538/ 4 43 15, факс: 0538/ 4 45 37, e-mail: info@velikipreslav.bg


ПРОГРАМА
ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА
ОТПАДЪЦИТЕ

Програмата е приета от общински съвет Велики Преслав

на 16.12.2008 г.

/Решение № 172 по протокол №16/



Период на действие на програмата:

2008 г. – 2013 г.

СЪДЪРЖАНИЕ

Брой домакинства 9


ВЪВЕДЕНИЕ

Общинската програма за управление на дейностите по отпадъците се разработва на основание чл.79 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), чл.29, ал.1, т.1 от ЗУО /Закон за управление на отпадъците/, (обн. ДВ, бр. 86/2003 г.изменен и допълнен) и на чл.21 и чл.22 от Закона за местното самоуправление и местната администрация. Програмата отчита, че отпадъците са риск за човешкото здраве и околната среда. Тя цели екологосъобразно управление на отпадъците на територията на Община Велики Преслав.

"Програма за управление на отпадъците" обхваща дейностите свързани с отпадъците, изведени и приоритизирани съответните проблеми, които общинското ръководство трябва да реши, за да се постигне екологосъобразното им управление.

Основeн елемент на програмата е реда за третиране на отпадъците:



  • почистване на старите замърсявания.

  • намаляване или предотвратяване образуването на отпадъци;

  • подобряване на системата за събиране и транспортиране;

  • изграждане на система за разделно събиране на отпадъците подлежащи на рециклиране;

  • екологосъобразно обезвреждане;

Настоящата “Програмата за управление на отпадъците” доближава Община Велики Преслав към нормите на Националното и Европейското законодателство, отнасящо се за управлението на отпадъците.

Програмата е разработена в съответствие с Националната програма за управление на дейностите по отпадъците, която от своя страна кореспондира с изискванията на Директива 7514421ЕЕС, Директива 91/689/ЕЕС и Стратегията на общността за управление па отпадъците СОМ(96) 399 final. Програмата формулира конкретни мерки, във връзка с транспонирането и прилагането на директивите, регламентите и решенията на Европейския съюз в областта на управлението на отпадъците, като са посочени и задълженията на компетентните власти по ускоряване прилагането на Националното законодателство.

Анализирано е съществуващото състояние по управление на отпадъците, на база което са идентифицирани проблемите и са формулирани целите. Разработен е План за действие, в който са посочени необходимите мерки в близка и в средно-срочна перспектива, отговорните институции и необходимите финансови средства за обезпечаване на програмата. Същата е отворен документ, изпълнението на който се отчита, във връзка с планираните мерки и действия и тяхната обезпеченост подлежи па актуализация в процеса на осъществяването й.



  1. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА РАЙОНА


1.1 ГЕОГРАФСКА И ИСТОРИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНАТА

1.1.1 ГЕОГРАФСКО ПОЛОЖЕНИЕ СПРЯМО ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА.


Община Велики Преслав е разположена в Североизточна България, на границата между Дунавска равнина и Стара планина. На запад и северозапад тя граничи с община Търговище, на изток и североизток - с община Шумен, на юг и югозапад - с община Смядово.


      1. ТОПОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА

Територията на община Велики Преслав се характеризира с изключително разнообразен релеф, който в северната и югозападната й част е хълмисто - ридов и нископланински, а в централната й част предимно равнинен, пресечена от долината на р. Голяма Камчия и притока й Врана.

На запад и югозапад се простират северните ридове на Преславска и Драгоевска планина. От запад и изток се простират невисоките ридове: Широки рът (723 м), Тиклата (452 м) , Авджибели (322 м). На югоизток от долината на р. Голяма Камчия се простира Драгоевската планина, като в границите на общината са ридовете: Мараленковото усое (549 м), Люрденски барун (503 м), Шишков път (488 м). На границата с община Върбица са ридовете: Добрикова локва и Лалкова могила.

В северната част се издигат южните разклонения на Шуменското плато, чиито склонове с надморска височина от 300 до 400 м се спускат северно от землищата на селата Кочово, Осмар, Троица и Хан Крум. По - високи върхове са Топлата дупка (421 м) и Бобата (415 м).


1.1.3 ПОЗЕМЛЕНИ И ГОРСКИ РЕСУРСИ
Територията на общината обхваща площ от 278 хил. дка, което представлява 0,2 % от територията на страната.

В структурата на поземления фонд 64,5 % се заемат селскостопанския фонд, 31,5 % от горскостопанския фонд и 4 % от фонд "населени места". Обработваемата земя е над 150 х. дка или 55,6 % от общата площ, т.е. малко по - малко от средната за областта величина (60,0 %) и значително по - висока от средната за страната (41,8 %).

На човек от населението се падат по 8,4 дка обработваема земя, т. е. повече от средното за страната - 5,2 дка.

Необработваемата земя заема площ от 119 х. дка (44,4%) от територията на общината, повече от половината от която (63,8 %) се заема от гори. Мерите и пасищата заемат площ от 17 х. дка. Заедно с обработваемата земя те формират т.нар. стопанисвана земя, представляваща 61,6% от територията на общината.

Горският фонд заема площ от 87,116 х.дка. 32% от общата територия на общината, която се стопанисва от Държавна дивечовъдна станция ”Преслав” гр. Велики Преслав. Значителни площи от него са разположени във Велики Преслав - 30% от цялата горска площ на общината; с. Драгоево – 20%; к с. Имренчево - 12 %. От територията на горския фонд около 34% са гори със стопанско предназначение, от които 95% залесени. Значителен е и дела зает от ловно - стопански гори - около 40 %.

Характерно е и преобладаването на широколистни гори - 81,5 %, при 19 % за иглолистните. Основната горскостопанска дейност е добив на широколистен и иглолистен материал, както и дърва за огрев.


1.1.4. ВОДНИ РЕСУРСИ


Общината разполага със сравнително малки водни ресурси. През територията й от юг на север протича р. Голяма Камчия, която на юг от с. Хан Крум приема най – големия си приток р. Врана и притоците р. Долник и Карамишката река.

Подземните води се увеличават едва по долните течения на реките Голяма Камчия и Врана.

Пълноводието на реките е установено през месеците февруари /март/ и юни от дъждовни валежи и снеготопене, а маловодието –през юли и октомври /ноември/. Повечето речни прииждания се формират от поройни валежи през май и юни. Водите на суходолията се формират епизодично от повърхностен /склонов/ валежен отток.

На територията на общината, предимно за нуждите на напояването са изградени язовири с малък обем по водосбора на р. Голяма Камчия в землищата на :

- с. Драгоево - 2 язовира по 700 х. М3 вместимост;

- гр. В. Преслав – 1 язовир по 400 х. М3 вместимост;

- с. Мокрещ - 1 язовир по 55 х. М3 вместимост;

- с. Имренчево – 1 язовир по 1400 х. М3 вместимост;

- с. Суха река – 1 язовир по 260 х. М3 вместимост;

- с. Троица - 1 язовир по 216 х. М3 вместимост;

- с. Златар - 3 язовира с общ обем 840 х. М3 ;

- с. Осмар - 1 язовир.


1.1.5. ПОДЗЕМНИ ПРИРОДНИ БОГАТСТВА
Община Велики Преслав е бедна на полезни изкопаеми. На територията й има разкрити находища само на варовици за трошен камък при с. Драгоево с 60606 х. м3 запаси и варовици за вар при с. Троица с 9620 х. м3 запаси. И двете находища са в експлоатация.
1.1.6. ЗАЩИТЕНИ ТЕРИТОРИИ И ЧУВСТВИТЕЛНИ ЕКОСИСТЕМИ
Преславските разклонения на Предбалкана, в природния резерват "Дервиша" се намира най - характерното реликтно находище на балканския ендемит конски (див) кестен (Aesculus hippocastanum) - красиво дърво с едри листа и бели изправени гроздовидни съцветия. В съседство с него в защитената местност "Патлейна" е находището на терциерния реликт Див рожков (Cercis siliguastrum) - остатък от древни флори по нашите земи, който принадлежи към видовете образуващи цветове и плодове направо върху клоните. Друг характерен ендемит е урумово (жълто) лале (Tulipa urumofii)

В местността "Ливадите" в землището на с. Кочово и с.Осмар се намира резерват - находище на блатно кокиче (Leucojum aestivum), с по -дребни цветове разположени по няколко във върха на стеблото. От цветовете му се добива лекарството нивалин, с което се лекува детски паралич.

На територията на Община Велики Преслав, няма разположени нерегламентирани селски сметища и торища на територии, намиращи се в обхват на НАТУРА 2000 (Приложение 2 ).


1.2 АДМИНИСТРАТИВНО - ТЕРИТОРИАЛНА И СОЦИАЛНО - ИКОНОМИЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА
1.2.1 НАСЕЛЕНИЕ

Данните за състоянието на населението са резултат от провежданите преброявания на населението и съответните изчисления чрез естествения и механичен прираст, получени от текущата демографска статистика за годините между преброяванията.

През последните години броят на населението на общината се движи в рамките на 16 - 17 хил. души. Според последното преброяване населението на общината е 16 278 души.

Таблица1

Селско и градско население към 05.02.2007 г.





Брой


в т. ч.


мъже


жени


Градско


9779


4797


4982


Селско


6499


3226


3273


Общо

16278

8023

8255



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница