Програмата за управление на отпадъците на Община Мадан приета с Решение



страница1/7
Дата31.03.2018
Размер0.85 Mb.
#64179
  1   2   3   4   5   6   7


Програмата за управление на отпадъците на Община Мадан приета с Решение

272, прието с Протокол № 35/15.03.2006 г. Общински съвет - Мадан



ВЪВЕДЕНИЕ


Програмата е инструмент за подобряване на организацията на управлението на отпадъците в общината. Тя създава необходимите предпоставки генераторите на отпадъци – промишленост, търговия и потребители, общественост, - да намаляват вредното въздействие на образуваните отпадъци.

Ключов елемент на програмата е :


  • Подобряване на системата за събиране и транспортиране

  • Екологосъобразно обезвреждане на старите замърсявания

Във връзка с изложените факти се налага предприемането на мерки за оптимизиране на съществуващите системи за съхранение, събиране и транспортиране на генерираните битови отпадъци.


Програмата за управление на дейностите по отпадъците е разработена за нуждите на Община Мадан

Цялостната разработка е изготвена съгласно изискванията на чл. 29 (1) т. 1 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Основната й цел е:


  • да допринесе за устойчивото развитие на Община Мадан в сферата на управлението на отпадъците чрез целенасочени действия по намаляване на въздействията върху околната среда, причинени от генерираните отпадъци,

  • подобряване на ефективността на използване на ресурсите,

  • увеличаване на отговорностите на замърсителите,

  • стимулиране на инвестициите за подпомагане дейностите, свързани с управление на отпадъците.

Отчитайки факта, че управлението на отпадъците е комплексна задача, съставена от множество компоненти, Програмата на община Мадан по управлението на отпдъците се основава на следните устойчиви принципи:

  • предотвратяване” – образуването на отпадъци трябва да бъде намалено и избегнато, където това е възможно;

  • отговорност на производителя” и “замърсителят плаща” – тези, които образуват или допринасят за образуването на отпадъци, или замърсяват околната среда, трябва да покрият пълните разходи за своите действия;

  • превантивност” – потенциалните проблеми трябва да бъдат предвиждани и избягвани на възможно най-ранен етап;

  • близост” – отпадъците трябва да бъдат обезвреждани възможно най-близко до мястото на тяхното образуване.

Целите, набелязани в Програмата и свързаните с тях мерки са на база анализ на съществуващото състояние и идентифициране на проблемите.

Заложените в Общинската програма приоритети кореспондират с приоритетите, залегнати в Националната програма по управление на дейностите по отпадъците.



ГЛАВА I. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА РАЙОНА


  1. Географско положение

Община Мадан е разположена в Рило-Родопския масив, в най-югоизточните части на Западните Родопи-Жълти дял от Горноардинския район и включва площ от 175 кв. км., което представлява 5.5 % от територията на Смолянска област.

Общината граничи с общините Рудозем, Смолян, Злотоград, Баните и Ардино.

Транспортните оси са за гр. Смолян, гр. Кърджали, гр. Рудозем и гр. Златоград.

Дължината на пътната мрежа е около 190 км., от които 143.км. са общински пътища.


2. Демографска и социално-икономическа характеристика

Община Мадан включва 44 населени места в т. ч. и общинския център. Същите са разпределени в 3 кметства и 18 кметски наместничества.

Населението на общината към 15.02.2006 година е 14 219 жители
3. Релеф

Той е подчертано ерозионен с дълбока и гъста речно-долинна мрежа. Преобладават нископланински и хълмисти терени, а долинните склонове са със значителни наклони. Средната надморска височина е 700 м.


4. КЛИМАТ

Територията на общината попада в Източно родопския нископланински климатичен район на Южнобългарската климатична подобласт от Континентално-средиземноморската климатична област. Средната годишна температура е 10 градуса по Целзий.


5. ОТНОСИТЕЛНА ВЛАЖНОСТ И ВАЛЕЖИ
Средногодишната влажност на въздуха е 77 %, като през различните сезони се колебае от 68 до 83 %. Средногодишната сума на валежите в общината е 900 mm, т. е. над средната за страната. Минимумът им е през лятото, а максимумът през зимата.
6. ВЕТРОВЕ
Преобладават север-североизточните, с малка средна скорост-2-3 м/s, неориентирани, с често изменяща и определяща им се посока от релефните образувания.

7.Поземлени и горски ресурси
Общата територия на община Мадан е 174 945 кв.м. и се разпределя както следва:

- Земеделски земи - 36 877 дка. или 17.30 % от общата площ.

От тях:


- Ниви - 10 176 дка

- Ливади - 16 862 дка

- Пасища - 8 928 дка

- Трайни насаждения - 22 дка

- Разсадници - 29 дка

- Изоставени земи - 210 дка

- Селскостопански пътища - 650 дка

Основните култури, които се отглеждат на територията на общината са картофи, фасул и тютюн.



Горски фонд - 126 946 дка. или 76.34 % от общата площ.

иглолистни гори 7 290 ха, от тях

- бял бор- 5 233 ха

- чер бор - 369 ха

- смърч - 1 097 ха

- дугласка ела- 500 ха

- лиственица - 101 ха



широколистни гори – 4 678 ха, от тях

- дъбови - 314 ха

- букови и други - 1386 ха

Средна възраст на насажденията:

- иглолистни- 30 години

- широколистни - 65 години

Основни източници за нарушаване на земите и почвите на територията на общината се явяват водната ерозия и добива на оловно-цинкова руда.

Водната ерозия е един от най- сериозните деградационни процеси и в национален мащаб.Тя засяга основно земите и почвите, които са разположени на силно наклонените терени, а такива са около 80% в общината. Ерозионните процеси физически увреждат почвите, чувствително понижават почвеното плодородие.

Продължителното използване на минерални торове, преди всичко на азотните е

довело до вкиселяване на почвите. През последните години рязко намаля използването на такива торове, както и на препаратите за растителна защита.

Характерно за момента на места е и все още вредната практика за горене на растителни остатъци след почистване на селскостопански площи.

От взетите почвени проби през последните две години не е регистрирано химическо замърсяване отнасящо се до: нитратни и нитритни съединения, органични замърсители, нефтопродукти и радионуклеиди, а що се отнася до земи и почви замърсени с тежки метали, такива са тези върху които са разположени отвалите и промишлените площадки на Минно-добивното предприятие” Горубсо-Мадан” АД.

Нарушените терени вследствие на дейността на същото предприятие са около 1.7 кв.км.

От тях:


- 0.620 – пром.площадки

- 0.909 – отвали на руднична баластра и некондиционна руда

- 0.143 – реализирани обрушовки

8. Защитени територии и обекти
В страната са регистрирани следните категории защитени територии:

- резервати

- национални паркове

- природни забележителности

- поддържани резервати

- природни паркове

- защитени местности

На територията на община Мадан няма специално защитени територии, като природна забележителност могат да се маркират 6 бр. вековни дървета:

Бук /един брой/ – находящ се в населено място Борика, кметско наместничество Лещак..

Бук /три броя/ - находящи се в м. “Шадийца”, км. наместничество Тънкото.

Бук /един брой/ - находящ се в населено място Въргов дол, км. наместничество Тънкото.

Бук /един брой/ - находящ се в населено място Печинско, км. наместничество Бориново.

От растенията защитени със “ Закона за защита на природата” на територията на общината /основно покрай поречието на р. Арда” / се срещат 3 вида. Те са родопски силивряк, родопски скален копър и Acer heldreichii. Същите са от групата на редките растения и са посочени в “Червената книга” като защитени.

Във връзка с приложение на “Закона за лечебните растения” под специален режим на опазване и ползване в различните години са различни видове. От тях в нашия регион са разпространени лечебната иглика, лудо биле, рани лист, волски език, кисел трън, мечо грозде, момина сълза и др. за които ежегодно се отпускат квоти за тяхното събиране.

Сравнително голямо е разнообразието на различни видове птици, влечуги и земноводни. Тук са установени над 200 вида птици. По-голямата част от тях са гнездящи. Половината от тях са постоянни видове, а другите след размножителния период отлитат наесен в зимовища, разположени в Мала Азия и Африка. От птиците, които гнездят предимно в иглолистните гори, се срещат трипръстият кълвач, кръсточовката, елховата скатия, черен и качулат синигер. От видовете, обитаващи едновременно иглолистните, иглолистно-широколистните, а дори и само широколистните гори, се наблюдават голямият ястреб, гривякът, пернатоногата кукумявка, обикновенният мишелов, черен кълвач, имелов и белогуш дрозд, елов певец, дърволаска, сокерица и червеногушка.

Сред установените земноводни и влечуги, защитени съгласно Заповед № 729/1968 г. на МОСВ, няма нито един от четиринадесетте вида, включени в “Червената книга” на Бълагария.

Четирите вида защитени земноводни установени в района – два вида крастави жаби, гръцката жаба и дъждовникът, са с ниска консервационна стойност.

Сред влечугите по-висока консервационна стойност имат двата вида сухоземни костенурки, сред които рязко преобладава шипоопашатата. Тези два вида обитават рядко срещаните тревисти места от 100 до 300 метра н.в. и понякога по- високо по склоновете.

Слепокът, смокът - стрелец, тънкият стрелец и пепелянката са с невисока консервационна стойност.

По Бернската конвенция сред видовете, защитени от нея, практически консервационна стойност при нас няма жълтокоремната бумка, масово срещан вид почти навсякъде в страната, изобилен и сега около р. “Арда” и всички други водоеми. Същото важи и за зелената крастава жаба, която почти навсякъде в страната е в изобилие, но в района е твърде рядка. Горската жаба, която сега е рядка, вероятно ще увеличи числеността и плътността на популацията си.

От влечугите, включени в Бернската конвенция, по-важни са костенурките. Зеленият и особено стенният гущер у нас са с нищожно консервационно значение.

Дивеча, на територията на общината е представен основно от дивата свиня,сърната и

заека. През последните няколко години се наблюдава тенденция към намаляне на тяхната популация. Основните причини за това са бракониерството и скитащите кучета.



Хищниците, са представени най – вече от лисицата и бялката.

Ихтиофауната е представена от маришката мряна, маришкият морунаш /карабалък/ и речен кефал.Тези видове основно са разпространени в р.Арда и някои нейни притоци. Рядко в района над вливането на р.Черна в р.Арда се среща и дъгова пъстърва.

9. Състояние на инфраструктурата

Транспортна съоръженост

Пътища

Категорията на изградената пътна мрежа в общината е ниска. Липсват пътища І-ви клас. Единственият второкласен път е ІІ-86, който е част трансграничния коридор Никопол – Плевен – Пловдив – Смолян – Рудозем – Ксанти / Гърция /.

На територията на община Мадан има около 190 км. пътища, групирани в ІІІ, ІV клас и местни пътища.

Видове транспорт - Изцяло автомобилен.



Телекомуникации

Развитието на системата и качеството на връзките в общината са на относително добро равнище. От общо 44 населени места 41 са телефонизирани. В общината има покритие на GSM оператори и връзка с високоскоростен Интернет.



Зелени площи
Зелените площи в населените места на територията на общината, които са отредени в градоустройствените планове като такива и се ползват като територии за отдих са около 16 дка. Същите се намират в по-големите населени места:

  • гр. Мадан – 14 дка / в т. ч. градски парк – 5.5 дка, който е обособен като

територия и добре благоустроен /.

  • с. Върбина / централна част / - 1.5 дка

  • с. Средногорци / централна част / - 2.1 дка

В тези площи има оформени алеи за цветя, с представители от многогодишни и сезонни видове.

От многогодишните представители е розата.

От сезонните най-разпространени са темунежка, лалета, невен, циния, петуния, астри и др.

Високата растителността в зелените площи е представена от – липа, бреза, каталпа,

див кестен, върба, ела и др.

Площите се поддържат от работници по програмите за заетост и работници към мероприятие “БКС” звено озеленяване.
10.Икономическа характеристика
Основен отрасъл в икономиката на общината до 90 – те години беше миннодобивната промишленост. В резултат на структурната реформа през 1999 г. Горубсо Мадан бе обявено в ликвидация.

В последствие 80 % се приватизира от руско – турския консорциум “Родопи инвестмънт”. Тези промени доведоха до сериозен спад в икономиката на общината, както и до увеличаване на безработицата и миграцията.

Преобладават дейностите: търговия; производство на стоки, изделия и други; хлебопроизводство и хлебни изделия; дървообработващи; транспортна и строителна дейност.

А. ПРОМИШЛЕНОСТ

Минно-добивен сектор

Горубсо-Мадан” АД – гр. Кърджали



Предмет на дейност - Проучва, добива и преработва оловно-цинкови руди, извършва минно строителство.

Структура на капитала: В момента “Горубсо-Мадан” АД е акционерно дружество с основен акционер “Родопа инвестмънт” – 80% от акциите, 20 % е държавното участие.

Минстрой-Родопи” АД гр. Мадан



Предмет на дейност: Строителна,, монтажна, промишлена, лизингтова, търговска и външноикономическа дейност, изграждане на мощности за добив и преработка на минерални суровини, магистрални тръбопроводи, резервоарни вместимости, тунели, подземни градски комуникации и инженерна инфраструктура, транспортни и туристически услуги, преработка и пласмент на селскостопанска продукция, подготовка на кадри, покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба. С решение № 15/07.01.2000 г. на Смолянския окръжен съд е допълнен предмета на дейността на дружеството със следните дейности: хидротехнически и хидроенергийно строителство, енергодобив, гоеложки и минни проучвания, измерване, изследване и оценка условията на труд, служби по трудова медицина, както и всякакви услуги и дейности в областта на безопасните и здравословни условия на труд; проектиране и извършване на взривни работи.

ЕНЕРГИЕН СЕКТОР

Електроразпределение – Пловдив” АД – клон Смолян



Предмет на дейност: Пренос, трансформация и продажба на ел. енергия.

СЕКТОР МАШИНОСТРОЕНЕ

“Механичен завод” АД гр. Мадан

Предмет на дейност: Произвежда детайли от черни и цветни метали за нуждите на “ВМЗ” ЕАД – гр. Сопот, както и следните възли от автомобилна газова уредба АГУ – 1: електромагнит вентил – газ, електромагнит вентил – бензин, нивопоказател и резервни части за тези възли. В с. Буково е разположена база за монтаж и ремонт на АГУ. От 1 януари 2000 г заводът е собственост на Работническо мениджърско дружество “Механичен завод” АД – гр. Мадан.

СЕКТОР ХИМИЧЕСКА ПРОМИШЛЕНОСТ

Хевея-Ким” АД – гр. Мадан



Предмет на дейност: Произвежда и предлага всички видове каучукови смеси за автомобилни гуми и технически каучукови изделия.

Формови изделия – плътни колела-бандажи – от Ф 80 мм до Ф 400 мм, гумени пръстени / различни видове и размери/, предназначени за водене на транспортна лента, детайли за каростроенето: гумено-метален тампон за окачване на двигатели, тампони, подложки, степенка, пръстени, сенници, престилки и други, детайли за корабосторенето: ъгли, пети, тампони, шайби, степенки и други, пътна маркировка: конус и дефлектор: автопостелки – комплект за леки автомобили, изделия за автоматични перални, маншети, фланци, фтулки.

Хидроизолационно фолио-невулканизирана гумена пластина за покриви на производствени, складови и други помещения. Неформови изделия /профили/ - плътни и порести с проста и сложна конфигурация: комбиниран профил за корабни люкови закрития.

Производството на профили намира широко приложение в машиностроенето, автомобилостроенето, каростроенето, миннопреработвателната промишленост, строителството, личното стопанство и бита.


Прома” ООД – гр. Мадан.

Предмет на дейност: Фирмата произвежда: полихлоропреново лепило, пластмасови гребени, пластмасови четки, пластмасови кутии, изделия с техническо предназначение и за бита, защитни каски.

СЕКТОР ЛЕКА ПРОМИШЛЕНОСТ

Шивашка промишленост

Родопи М 91” гр. Мадан – извършена работническо-мениджърска приватизация.



Предмет на дейност: Шиене на спортни облекла.Облеклата, които се произвеждат в двата цеха – гр. Мадан и с. Върбина са за износ и се продават на международните пазари с марката на “Спорталм” в Австрия, Германия, САЩ, Япония и Италия.

Матекс” ООД гр. Мадан



Предмет на дейност: Изработване на пълна гама работно облекло /зимно и лятно/. Поставя щампа или бродерия с надпис и емблема по желание на клиента. Месечния капацитет е около 8000 броя. Осъществява износ – 80% от продукцията се изнася в

страните от Европейския съюз.

Пони спорт” ООД гр. Мадан

Предмет на дейност: Шиене на спортни облекла и облекла за свободното време.Има договор с австрийската фирма “Спорталм” за производство на ски облекла за 5 години.

СЕКТОР ДЪРВООБРАБОТВАНЕ
ЕТ “Саламандър-85-Максим Илиев” гр. Мадан.

Предмет на дейност: Изработване на дограма и мебели, преработка на обла дървесина във фасониран материал /талпи, греди, дъски/

Виктория –94” ЕООД гр. Мадан

Предмет на дейност: Добив, производство и търговия с дървен материал.



СЕКТОР ХРАНИТЕЛНО – ВКУСОВА ПРОМИШЛЕНОСТ

ПК”Зора” гр. Мадан

Предмет на дейност: Търговия с основни потребителски стоки, хлебопроизводство и организиран собствен транспорт



ЕТ “Сениха Койнарова”гр. Мадан

Предмет на дейност: Търговия с основни потребителски стоки, хлебопроизводство и организиран собствен транспорт



ПК”Арда” с. Върбина

Предмет на дейност: Търговия с основни потребителски стоки, хлебопроизводство и организиран собствен транспорт.

Медина” ООД гр. Мадан

Предмет на дейност: Производство на халва и сладолед.



ДРУГИ ОТРАСЛИ:
СЕКТОР СТРОИТЕЛСТВО

Бетон-строй” ООД гр. Мадан

Предмет на дейност: Произвежда всички марки бетон, инертни материали, бетонови изделия, блокчета /различни размери, коминни тела и други/ с доставка на място.

Хефест” ЕООД

Предмет на дейност: Промишлено строителство, минно строителство, технологични и специални взривни работи.

СЕКТОР ТРАНСПОРТ

Анри- Автотранс Мадан” ООД

Предмет на дейност: Извършва превози на товари в страната и чужбина и превози на пътници в страната, ремонт на леки и товарни автомобили и автобуси, годишни технически прегледи на мотоциклети, леки коли, товарни автомобили, бусове и автобуси.

“Сердаров-трансгр. Мадан

Предмет на дейност: Извършва превози на пътници и товари в страната и чужбина.



ТУРИЗЪМ

През последните години започва да се развива устойчиво туризма в Община Мадан, съществуват – един семеен хотел “ Корона” с 19 места, хотел “ Урал” с 35 места, вила за отдих “ Хевея” с 13 места. Съществуват предпоставки за развитие на минен туризъм.

11. Водни ресурси

В община Мадан има недостиг на питейна вода. Изграждането на язовир “Пловдивци” има голямо значение за задоволяване на населението с постоянен приток на питйна вода. Малките населени места в общината са захранени с питейна вода от собствени водоизточници.Спешно е необходимо да се извърши реконструкция и модернизация на изградените водопроводни мрежи и съоръжения,включително и техните санитарно-охранителни зони. Да се търсят възможните варианти за строителството и на нови.


12. Екологична характеристика




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница