Провеждане на открита процедура



страница1/12
Дата02.06.2018
Размер1.67 Mb.
#71747
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


УТВЪРЖДАВАМ:………………….

(Д – р Г. Матев – Изп. директор

на “МБАЛ – Бургас” АД)




ЗА

ПРОВЕЖДАНЕ НА ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА


ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА

С ПРЕДМЕТ:

ПЕРИОДИЧНИ ДОСТАВКИ НА ЛАБОРАТОРНИ



КОНСУМАТИВИ ЗА НУЖДИТЕ НА

МБАЛ – БУРГАС” АД”

гр.Бургас 2012г.


СЪДЪРЖАНИЕ НА ДОКУМЕНТАЦИЯТА ЗА УЧАСТИЕ В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА С ПРЕДМЕТ:

ПЕРИОДИЧНИ ДОСТАВКИ НА ЛАБОРАТОРНИ



КОНСУМАТИВИ ЗА НУЖДИТЕ НА

МБАЛ – БУРГАС” АД”

1.Решение под формата на задължителен образец на Агенцията за обществени поръчки;

2. Обявление за обществена поръчка (на магнитен носител);


3. Общи условия за участие в обществената поръчка;


4. Техническа спецификация;

5.Образци:


Образец № 1 – Заявление за участие;

Образец № 2 – Административни сведения;

Образец № 3 – Декларация, че участникът е запознат с всички обстоятелства и условия на обществената поръчка;

Образец № 4 – Декларация, че участникът се задължава да спазва условията на поръчката и да не разпространява данни, свързани с поръчката;

Образец № 5 - Декларация по 47 ал. (1) т. 1 и ал. (2) т. 2 и т.5 от ЗОП;

Образец № 6 - Декларация по чл. 47 ал. (1) т. 2 и т. 3 и ал. (2) т. 1, т. 3 и т. 4 от ЗОП;

Образец № 7 - Декларация по чл. 47, ал. 5 от ЗОП;

Образец № 8 - Декларация за участието на подизпълнители;

Образец № 9 – Декларация от подизпълнител;

Образец № 10 – Декларация за приемане условията в проекта но договора;

Образец № 11 – Предлагана цена;

Образец №12 - Декларация от членовете на обединението / консорциума;

Образец № 13Техническа оферта;

Образец №14 – Декларация за участие по обособени позиции;

Образец № 15 – Проект на договор.


І. ОБЩИ УСЛОВИЯ

ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА

ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА С ПРЕДМЕТ:

ПЕРИОДИЧНИ ДОСТАВКИ НА НА ЛАБОРАТОРНИ



КОНСУМАТИВИ ЗА НУЖДИТЕ НА

МБАЛ – БУРГАС” АД”



І.Пълно описание на обекта на поръчката

1.1. Предмет на поръчката: „Периодични доставки на лабораторни консумативи за нуждите на “МБАЛ-Бургас”АД”

1.2. Срок на договора: 12 /дванедесет/ месеца от датата на подписването му. Срокът на договора може да бъде удължен, когато в резултат на непредвидени обстоятелства се налага промяна в неговия срок или при удължаване срока на договор за доставка или услуга с периодично или продължително изпълнение, в случай че едновременно са изпълнени следните условия:

а) не по-късно от 6 месеца преди изтичане на срока на договора възложителят е открил процедура със същия предмет за последващ период, която не е завършила с избор на изпълнител;

б) срокът на договора се удължава до избора на изпълнител, но не повече от 6 месеца;

в) прекъсване в доставката или услугата би довело до съществени затруднения за възложителя.


1.3. Обособени позиции – 34 бр., съгласно приложените спецификации.
1.4. Възможност за представяне на варианти в офертите.

Не се предвижда възможност за предоставяне на варианти в офертите.


1.5. Място и срок за изпълнение на поръчката.

Мястото за изпълнение на поръчката – складова база на „МБАЛ – Бургас” АД.

Доставките ще се изпълняват от изпълнителя в срок, предложен от същия /в часове/, който не следва да е по дълъг от 48 часа, след получаване на писмена заявка от възложителя по факс, електронна поща или друг начин.

1.6. Разходи за поръчката.

Разходите за изработването на офертите са за сметка на участниците в процедурата. Спрямо Възложителя участниците не могат да се предявяват каквито и да било претенции за разходи, направени от самите тях по подготовката и подаването на офертите им, независимо от резултата или самото провеждане на процедурата, освен в случаите, посочени в чл.39, ал.5 от ЗОП.

Разходите по дейността на комисията за избор на изпълнител на обществената поръчка са за сметка на Възложителя.
1.7.Стойност на поръчката.

Общата стойност на поръчката се определя в лева без вкл. ДДС,


1.8.Схема на плащане.

Плащането се извършва отсрочено, чрез банков превод в левове, в срок предложен от участника в дни след представяне на фактурата, приемно-предавателен протокол, заявка и сертификат за качество.


1.9. Начина на плащане: Възложителят ще заплаща стойността на извършената услуга в срока, предложен от изпълнителя, който не следва да е по – кратък от 180 дни, считано от датата на издаване на фактура, при условие че няма забележки по изпълнението на договора, което се удостоверява с протокол. Стойността на услугата Възложителят ще заплаща по банков път по сметката, посочена от Изпълнителя в офертата му.
ІІ. ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ
2.1. Общи изисквания: До участие в откритата процедура се допускат български физически и юридически лица, регистрирани по смисъла на ТЗ и отговарящи на условията на чл.47 ал.1, ал. 2, т.1, 2, 3, 4 и 5, и ал.5 от ЗОП, закупили документация за участие в процедурата за възлагане на обществена поръчка, както и представили оферта, съгласно изискванията на чл. 56 от ЗОП, както и отговарящи на следните изисквания:

В процедурата за възлагане на обществената поръчка могат да участват като участници български или чуждестранни физически или юридически лица, включително техни обединения.

В случай, че участникът участва като обединение, изброените по-долу изисквания, с изключение на финансовите изисквания, ще се прилагат за обединението (консорциум и др.) като цяло. На финансовите изисквания следва да отговаря водещия член на обединението и обединението (консорциум и др.) като цяло.

В случай, че участникът участва като обединение (или консорциум), което не е регистрирано като самостоятелно юридическо лице, тогава участниците в обединението (или консорциума) сключват споразумение. Споразумението трябва да съдържа клаузи, които гарантират, че всички членове на обединението / консорциума са отговорни, заедно и поотделно, по закон за изпълнението на договора; че водещият член на обединението / консорциума е упълномощен да задължава, да получава указания за и от името на всеки член на обединението / консорциума; че изпълнението на договора, включително плащанията, са отговорност на водещия член на обединението / консорциума, и че всички членове на обединението / консорциума са задължени да останат в него за целия период на изпълнение на договора. Участниците в обединението / консорциума трябва да определят едно лице, което да представлява обединението / консорциума за целите на поръчката. Не се допускат промени в състава на обединението след подаването на офертата.

Когато не е приложено споразумение за създаването на обединение / консорциум, или в приложеното споразумение липсват клаузи, гарантиращи изпълнението на горепосочените условия или състава на обединението се е променил след подаването на офертата, участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка.

Когато участникът предвижда участието на подизпълнители при изпълнение на поръчката, изискванията на посочените по – долу се прилагат и за подизпълнителите.

Възлагането на работи на подизпълнители е допустимо само, ако участникът приеме, че отговаря за действията, бездействията и работата на посочените подизпълнители като за свои действия, бездействия и работа.

При участие на обединения, които не са юридически лица, критериите за подбор се прилагат към обединението участник, а не към всяко от лицата, включени в него, с изключение на съответна регистрация, представяне на сертификат или друго условие, необходимо за изпълнение на поръчката, съгласно изискванията на нормативен или административен акт и съобразно разпределението на участието на лицата при изпълнение на дейностите, предвидено в договора за създаване на обединението.



2.2. Административни изисквания съгласно ЗОП:

Съгласно чл. 47, ал.1:

1) Кандидатът или участникът да не е осъден с влязла в сила присъда, освен ако е реабилитиран:

  • за престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл. 253 - 260 от Наказателния кодекс;

  • за подкуп по чл. 301 - 307 от Наказателния кодекс;

  • за участие в организирана престъпна група по чл. 321 и 321а от Наказателния кодекс;

  • за престъпление против собствеността по чл. 194 - 217 от Наказателния кодекс;

  • за престъпление против стопанството по чл. 219 - 252 от Наказателния кодекс.

  • за престъпление по чл. 108а от Наказателния кодекс – при възлагане на поръчки по чл. 3, ал. 2.;

2) Кандидатът или участникът да не е обявен в несъстоятелност.

3) Кандидатът или участникът да не е в производство по ликвидация или се намира в подобна процедура, съгласно националните закони и подзаконови актове.

Съгласно чл. 47, ал.2 от ЗОП:

1) Кандидатът или участникът да не е в открито производство по несъстоятелност, или е сключил извънсъдебно споразумение с кредиторите си по смисъла на чл. 740 от Търговския закон, а в случай, че кандидатът или участникът е чуждестранно лице – се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове, включително когато неговата дейност е под разпореждане на съда или кандидатът или участникът е преустановил дейността си.

2) Кандидатът или участникът да не е лишен от правото да упражнява определена професия или дейност съгласно законодателството на държавата, в която е извършено нарушението, включително за нарушения, свързани с износа на продукти в областта на отбраната и сигурността;

3) Участникът следва да няма задължения по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс към държавата и към община, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, или има задължения за данъци или вноски за социалното осигуряване съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен.

4) Участникът следва да няма наложено административно наказание за наемане на работа на незаконно пребиваващи чужденци през последните до 5 години.

5) Няма право на участие в процедурата участник, който е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 313 от Наказателния кодекс във връзка с провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки;

Съгласно чл. 47, ал.5 от ЗОП:

1) Нямат право на участие в процедурата участник, при който лицата по чл.47, ал. 4 от ЗОП са свързани лица с възложителя или със служители на ръководна длъжност в неговата организация;

2) Участникът следва да не е сключил договор с лице по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

За обстоятелствата по чл. 47, ал.1, т.2 и т.3, ал.2, т.1, т.3 и т.5 и ал.5, т.2, когато участникът е юридическо лице е достатъчно подаването на декларация само от едно от лицата, които го представляват.

При участие в процедурата на обединения, на горните изисквания следва да отговаря всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението;

Участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не отговаря на някое от горните изисквания.




      1. Финансови изисквания.

2.1.3.1. Изискуеми документи и информация:

а) Информация за общия оборот и за оборота на стоките, които са обект на поръчката за последните три години, в зависимост от датата, на която участникът е учреден или започнал дейността си;

б) ОПР и баланс за предходната финансова година;

Участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не представи изискуемите документи или не отговаря на някое от горните изисквания.




      1. Технически изисквания.

2.1.3.1. Изискуеми документи и информация, посочени в обявлението:

Минимални изисквания:

а)Сертификат ISO 9001:2000 или еквивалентен на името на участника.

б)Сертификат ISO 9001:2000, EN ISO 13485:2003 или еквивалентен на името на производителя.

в) ЕС сертификат за нанесена СЕ маркировка върху изделието или декларация за съответствие, за продуктите, за които сертификат за качество е неприложим съгласно Директива 93/42/ЕИО или Директива 98/79/ЕЕС, издаден от нотифициран орган по смисъла на ЗМИ и ЗОП - за позициите, включващи медицински изделия - копие на оригинала и в официален превод на български език.

г) Разрешение / удостоверение за търговия на едро с медицински изделия, издадено от ИАЛ или друг документ, удостоверяващ правото им да търгуват с медицински изделия, издаден от компетентен орган на съответната държава, издаден на името на участника в процедурата, за позициите, включващи медицински изделия, предмет на предложението – заверено от участника копие;

д) Декларация за минимален остатъчен срок на годност на съответния консуматив, като същият не следва да е по-малко от 75% към датата на доставка;

е) Специфични изисквания по отношение на консумативите и реактивите за клинична лаборатория:

1.Оторизационно писмо или друг еквивалентен документ, за изключително представителство на фирмата производител на реактиви и консумативи за позиции за реактиви и консумативи за определени апарати, издадено на името на съответния участник - оригинал или нотариално заверено копие.

2. Да се представят анализни сертификати /оригинални или заверени "вярно с оригинала"/, документиращи произхода и текущия контрол на качеството на предлаганите продукти, съгласно изискванията за добра производствена практика;

3. Работни процедури на предлаганите реактиви и консумативи.

ж) Специфични изисквания по отношение на консумативите за Клинична микробиология:

1.Оторизационно писмо или друг еквивалентен документ, за изключително представителство на фирмата производител на реактиви и консумативи за позиции за реактиви и консумативи за определени апарати, издадено на името на съответния участник - оригинал или нотариално заверено копие.

2. Да се представят разрешителни документи от ИАЛ за предлаганите биологични продукти /ваксини и серуми/.

3. Работни процедури на предлаганите реактиви и консумативи.

з) Специфични изисквания по отношение на консумативите за Клинична патоанатаомия:

1.Документ удостоверяващ регистрация на химикалите по REACH, съгласно Регламент(ЕО) 1907/2006г.), за съответните номенклатурни единици;

2. Разрешителни, анализни сертификати и др., доказващи качеството на предлаганите изделия, които не са медицински изделия по смисъла на ЗМИ и правото да се търгува с тях /за номенклатурни единици, за които е приложимо/;

и) Декларация относно наличието на документирана система, съгласно изискванията на чл. 82, ал. 3 от ЗМИ/за обособени позици, за които е приложимо/;.

к) При условията на участие за консумативи, предназначени за апарати тип „затворена система”, участникът следва да представи декларация от производителя за съвместимост на предлаганите консумативи включени позицията със съответния апарат, за който са предназначени. Това изискване не важи при офериране на консумативи, производство на производителя на съответния апарат, което обстоятелство се доказва с каталог на фирмата – производител.


    л) Доказателства за собствени, наети, на лизинг или предоставени от трети лица транспортни средства, необходими за обезпечаване на доставките франко склада на Възложителя. Представят се талони на МПС и доказателства, че декларираните транспортни средства са на разположение на кандидата за срока на изпълнение на поръчката или копие на договор със съответната куриерска фирма;

м) Декларация от участника за осигуряване на необходимите количества консумативи, за целия срок на действие на договора.

н) Декларация, съдържаща списък на техническите лица (с посочване на имената и заеманата длъжност), които ще бъдат пряко ангажирани с изпълнението на обществената поръчка, както и списък на лицата (с посочване на имената и заеманата длъжност) отговарящи за контрола на качеството при изпълнение на доставките и декларация, че за срока на изпълнение на поръчката, ще поддържа същия брой лица;

о) Декларация за минимален остатъчен срок на годност на съответния консуматив, като същият не следва да е по-малко от 75% към датата на доставка – в свободен тест;
Кандидатът или участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не представи някои от изброените по-горе документи или не отговаря на посочените изисквания.

При условията на участие на обединение, горните документи се представят само за участниците, чрез които обединението доказва съответствието си с критериите за подбор.


2.2. Срок на валидност на офертите.

Срокът на валидност на офертите е 180 (сто и осемдесет) календарни дни, включително от крайния срок за получаване на офертите.

Възложителят може да поиска от кандидатите или участниците да удължат срока на валидност на офертите до сключване на договор.

Кандидатът или участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако представи оферта с по – кратък срок за валидност или представи оферта с определения срок на валидност, но при последващо поискване от възложителя – откаже да я удължи.



ІІІ. ГАРАНЦИИ
3.1. Условия и размер на гаранцията за участие и начин на плащането й.

Гаранцията за участие в процедурата е определена за всяка позиция поотделно, като размера на всяко конкретна е посочен в техническата спецификация, както и приложенията по обособени позиции в публикуваното обявление.

Кандидатът или участникът избира сам формата на гаранцията за участие.

Когато участникът избере гаранцията за участие да бъде банкова гаранция, тогава това трябва да бъде безусловна и неотменима банкова гаранция със срок на валидност 180 (сто и осемдесет) календарни дни от датата на представяне на офертата.

Когато кандидатът или участникът избере да внесе гаранцията за участие по банков път, това следва да стане по сметката, посочена в обявлението, като към представеният платежен документ се прилага списък с обособените позиции, за които е внесена гаранцията.

При представяне на гаранция в платежното нареждане или в банковата гаранция изрично се посочва процедурата, както към същата се прилага списък на обособените позиции със съответните стойности, за които тя е внесена.

Кандидатът или участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не представи гаранция за участие в процедурата.

Кандидатът или участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако в представената банкова гаранция не е изрично посочено, че тя е безусловна и неотменима, че е в полза на Възложителя, че е със срок на валидност 180 (сто и осемдесет) календарни дни от датата на представяне на офертата, и че е за настоящата обществена поръчка.
3.2. Условия и размер на гаранцията за изпълнение на договора и условия и начин на плащането й.

Гаранцията за изпълнение на договора е в размер на 1 % от стойността на поръчката, респ. стойността на съответната обособена позиция.

Гаранцията за изпълнение може да се внесе по банков път или може да се представи под формата на банкова гаранция.

Съответният изпълнител избира сам формата на гаранцията за изпълнение.

Изпълнителят на обществената поръчка, представя банковата гаранция или платежния документ за внесената по банков път гаранция за изпълнение на договора при неговото сключване.

Когато определеният изпълнител избере гаранцията за изпълнение да бъде банкова гаранция, тогава в нея трябва да бъде изрично записано, че тя е безусловна и неотменима, че е в полза на Възложителя и че е със срок на валидност – най – малко за срока на изпълнение на договора, като в нея са посочени позициите за които участникът е класиран на първо място.

При представяне на гаранция в платежното нареждане или в банковата гаранция изрично се посочва договора, за който се представя гаранцията. Гаранцията следва да бъде внесена преди подписване на договора по банкова сметка, която е указана в обявлението за обществената поръчка, като към нея се прилага Съпроводително писмо, в което са посочени позициите за които участникът е класиран на първо място.
3.3. Задържане и освобождаване на гаранцията за участие:

Задържането освобождаването на гаранцията за участие става по условията и реда на чл. 61 и чл. 62 от ЗОП.

Гаранцията за участие в процедурата се задържа до решаване на спора, когато кандидатът или участникът в процедура за възлагане на обществена поръчка обжалва решението, с което се обявяват резултатите от предварителния подбор, или решението за определяне на изпълнител.

Възложителят има право да усвои гаранцията за участие независимо от нейната форма, когато кандидат или участник:



    • оттегли заявлението си след изтичането на срока за получаване на заявления или оттегли офертата си след изтичането на срока за получаване на офертите;

    • е определен за изпълнител, но не изпълни задължението си да сключи договор за обществената поръчка.

Възложителят освобождава гаранциите за участие:

-на отстранените кандидати или участници в срок от 5 работни дни след изтичането на срока за обжалване на решението за определяне на изпълнител;

-на класираните на първо и второ място участници след сключване на договора за обществена поръчка, а на останалите класирани участници – в срок от 5 работни дни след изтичане на срока за обжалване на решението за определяне на изпълнител;

Възложителят освобождава гаранциите без да дължи лихви за периода, през който средствата законно са престояли при него.

При прекратяване на процедурата за възлагане на обществена поръчка гаранциите на всички кандидати или участници се освобождават в срок 5 работни дни след изтичане на срока за обжалване на решението за прекратяване.


Участниците, които не са представили документ за гаранция или са представили гаранция, която не отговаря на изискванията, ще бъдат отстранени от участие в откритата процедура за възлагане на обществена поръчка.

3.4. Задържане и освобождаване на гаранцията за изпълнение:

Условията, при които гаранцията за изпълнение се задържа или освобождава се уреждат с договора за възлагане на обществената поръчка между възложителя и изпълнителя.

Договорът за възлагане на обществената поръчка не се сключва преди спечелилият участник да представи гаранция за изпълнение.

Възложителят освобождава гаранцията за изпълнение без да дължи лихви за периода, през който средствата законно са престояли при него.

Когато участникът или избраният изпълнител е обединение, което не е юридическо лице, всеки от съдружниците в него може да е наредител по банковата гаранция, съответно вносител на сумата по гаранцията.

ІV. ДОКУМЕНТАЦИЯ ЗА УЧАСТИЕ
4.1. Място и срок за получаване на документацията за участие:

Възложителят предоставя пълен достъп до документацята по електронен път. Същата е публикувана на интернет адрес: www.mbalburgas.com., раздел "Търгове и конкурси".



Всички кандидати изтеглии документацията от посочения от Възложителя интернет адрес, следва да заявят това обстоятелство на посочения в Раздел І email, като за целта посочат адрес за кореспонденция, електронна поща и факс. Горното изискване се налага с цел изпращане на разяснения по смисъла на чл. 29 от ЗОП.
V. РАЗЯСНЕНИЯ
5.1. Искане на разяснения:

Кандидатите могат да поискат писмено от възложителя разяснения по документацията за участие до изтичането на срока за нейното закупуване или получаване. Когато искат разяснения по документацията за участие кандидатите и участниците посочват номер на факс и/или адрес на електронна поща. Възложителят изпраща разясненията в 4-дневен срок от постъпването на искането.

Възложителят изпраща разяснението Възложителите изпращат разясненията по документацията за участие по електронна поща или по факс до всички лица, които са получили документация за участие и са посочили адрес за кореспонденция, електронна поща или факс, без да отбелязва в отговора лицето, направило запитването. Разяснението се прилага и към документацията, която предстои да се предоставя на други кандидати или участници.

В случай, че от предоставяне на разяснението от възложителя до крайния срок за получаване на оферти или заявления за участие остават по-малко от 6 дни, възложителят удължава срока за получаване на оферти или заявления за участие с толкова дни, колкото е забавата.



VІ. ОФЕРТА
6.1. Подготовка на офертата:

Кандидатите или участниците трябва да проучат всички указания и условия за участие, дадени в документацията за участие.

При изготвяне на офертата всеки кандидат или участник трябва да се придържа точно към условията, обявени от възложителя.

Отговорността за правилното разучаване на документацията за участие се носи единствено от кандидатите или участниците.

Кандидати или участници, които не са закупили настоящата документация, не могат да участвуват в процедурата.

Представянето на оферта задължава кандидата или участника да приеме напълно всички изисквания и условия, посочени в тази документация, при спазване на ЗОП.

Поставянето от страна на кандидата или участника на условия и изисквания, които не отговарят на обявените в документацията, води до отстраняване на този участник от участие в процедурата.

До изтичане на срока за подаване на офертите, всеки кандидат или участник може да промени, допълни или оттегли офертата си.

Всеки кандидат или участник в процедурата има право да представи само една оферта.

Лице, което участва като подизпълнител в офертата на друг кандидат или участник, не може да представя самостоятелна оферта.

Кандидатът или участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако не отговаря на обявените от Възложителя изисквания, както и при условие, че с офертата си е поставил условия и изисквания, които не отговарят на обявените в документацията или е представил повече от една оферта, или е представил оферта с варианти, или е представил самостоятелна оферта, въпреки че в оферта на друг участник е посочен като подизпълнител и е попълнил Декларация за подизпълнители.

Кандидатът или участникът ще бъде отстранен от участие в процедурата за възлагане на настоящата обществена поръчка, ако е представил оферта, в която е посочил дадено лице за подизпълнител, но не е приложил неговата Декларация за участие като подизпълнител, или ако подизпълнителя същевременно е подал самостоятелна оферта, или ако посочения подизпълнител заяви в хода на провеждането на процедурата, пред възложителя, че не знае за посочването си като подизпълнител и не е съгласно да бъде такъв.


6.2. Съдържание на офертата:

Офертата се състои от три части поставени в три отделни плика:



  • Плик №1 с надпис „Документи за подбор”, в който се поставят документите отнасящи се до критериите за подбор на участниците или кандидатите;

  • Плик №2 с надпис „Предложение за изпълнение на поръчката”, в който се поставят документите, свързани с изпълнението на поръчката, съобразно избрания от възложителя критерии и посочените в документацията изисквания;

  • Плик №3 с надпис „Предлагана цена”, който съдържа ценовото предложение на участника.



В плик №1 - “Документи за подбор” се поставят следните документи:

1.Документи относно търговско правния статут на участника:

1.1. Оригинал или нотариално заверено копие на удостоверение за актуално съдебно състояние, а когато участникът е физическо лице – документ за самоличност.

1.2. Копия на документи за регистрация, заверени от участника с подпис и печат – БУЛСТАТ, регистрация по реда на Закона за данък върху добавената стойност.

1.3. Декларация за липсата на обстоятелствата по чл.47, ал.1, ал.2, т.1, 2, 3, 4, 5 и ал. 5 ЗОП – попълва се Образец № 5, Образец № 6 и Образец № 7.



Съгласно чл. 47, ал.1 от ЗОП:

т.1. не е осъден с влязла в сила присъда за:



  • престъпление против финансовата, данъчната или осигурителната система, включително изпиране на пари, по чл.253-260 от Наказателния кодекс (НК);

  • подкуп по чл.301-307 от НК;

  • участие в организирана престъпна група по чл.321 и 321а от НК;

  • престъпления против собствеността по чл.194-217 от НК;

  • престъпление против стопанството по чл.219-252 от НК;

  • престъпление по чл. 108а от Наказателния кодекс - при възлагане на поръчки по чл. 3, ал. 2.

т. 2. не обявен в несъстоятелност;

т.3. не е в производство по ликвидация или се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове.


Съгласно чл. 47, ал.2, т.1, 2, 3, 4 и 5 от ЗОП:

1. който е в открито производство по несъстоятелност, или е сключил извънсъдебно споразумение с кредиторите си по смисъла на чл. 740 от Търговския закон, а в случай че кандидатът или участникът е чуждестранно лице - се намира в подобна процедура съгласно националните закони и подзаконови актове, включително когато неговата дейност е под разпореждане на съда, или кандидатът или участникът е преустановил дейността си;

2. който е лишен от правото да упражнява определена професия или дейност съгласно законодателството на държавата, в която е извършено нарушението, включително за нарушения, свързани с износа на продукти в областта на отбраната и сигурността;

3.който има задължения по смисъла на чл. 162, ал. 2, т. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс към държавата и към община, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, освен ако е допуснато разсрочване или отсрочване на задълженията, или има задължения за данъци или вноски за социалното осигуряване съгласно законодателството на държавата, в която кандидатът или участникът е установен;

4. който има наложено административно наказание за наемане на работа на незаконно пребиваващи чужденци през последните до 5 години;

5. който е осъден с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 313 от Наказателния кодекс във връзка с провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки;


Съгласно чл. 47, ал.5 от ЗОП:

1.при които лицата по ал. 4 са свързани лица с възложителя или със служители на ръководна длъжност в неговата организация;

2. които са сключили договор с лице по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Забележки:

Изискванията на чл. 47, ал. 1, т. 1 и ал. 2, т. 2 и т.5 от ЗОП, когато е посочено от възложителя в обявлението, се прилагат, за лицата посочени по чл. 47, ал.4 от ЗОП.

За обстоятелствата по чл. 47, ал. 1, т. 2 и 3, ал. 2, т. 1, 3, 4 и ал. 5, т. 2, когато кандидатът или участникът е юридическо лице, е достатъчно подаване на декларация от едно от лицата, които могат самостоятелно да го представляват.

Когато кандидатът или участникът предвижда участието на подизпълнители при изпълнение на поръчката, изискванията по ал. 1 и 5 и посочените в обявлението изисквания по ал. 2 се прилагат и за подизпълнителите.

При условията на участие на обединение документите по т. 1.3 се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението;
2. Документ за внесена гаранция за участие, придружен със списък на обособените позиции, за които е внесена гаранция.

3.Доказателства за икономическото и финансово състояние:

3.1.Копие от ОПР и баланс за 2011 г., заверени съгласно изискванията на Закона за счетоводството, освен ако фирмата е новорегистрирана/чл.50, ал. 1 т. 2 от ЗОП/;



4. Доказателства за техническите възможности и/или квалификация на участника по чл. 51, ал. 1 от ЗОП:

Изискуеми документи и информация посочени в обявлението:

а)Сертификат ISO 9001:2000 или еквивалентен на името на участника.

б)Сертификат ISO 9001:2000, EN ISO 13485:2003 или еквивалентен на името на производителя.

в) ЕС сертификат за нанесена СЕ маркировка върху изделието или декларация за съответствие, за продуктите, за които сертификат за качество е неприложим съгласно Директива 93/42/ЕИО или Директива 98/79/ЕЕС, издаден от нотифициран орган по смисъла на ЗМИ и ЗОП - за позициите, включващи медицински изделия - копие на оригинала и в официален превод на български език.

г) Разрешение / удостоверение за търговия на едро с медицински изделия, издадено от ИАЛ или друг документ, удостоверяващ правото им да търгуват с медицински изделия, издаден от компетентен орган на съответната държава, издаден на името на участника в процедурата, за позициите, включващи медицински изделия, предмет на предложението – заверено от участника копие;

д) Декларация за минимален остатъчен срок на годност на съответния консуматив, като същият не следва да е по-малко от 75% към датата на доставка;

е) Специфични изисквания по отношение на консумативите и реактивите за клинична лаборатория ( обособени позиции №1 - № 19 вкл.):

1.Оторизационно писмо или друг еквивалентен документ, за изключително представителство на фирмата производител на реактиви и консумативи за позиции за реактиви и консумативи за определени апарати, издадено на името на съответния участник - оригинал или нотариално заверено копие.

2. Да се представят анализни сертификати /оригинални или заверени "вярно с оригинала"/, документиращи произхода и текущия контрол на качеството на предлаганите продукти, съгласно изискванията за добра производствена практика;

3. Работни процедури на предлаганите реактиви и консумативи.

ж) Специфични изисквания по отношение на консумативите за Клинична микробиология ( обособени позиции №20 - № 32 вкл.):

1.Оторизационно писмо или друг еквивалентен документ, за изключително представителство на фирмата производител на реактиви и консумативи за позиции за реактиви и консумативи за определени апарати, издадено на името на съответния участник - оригинал или нотариално заверено копие.

2. Да се представят разрешителни документи от ИАЛ за предлаганите биологични продукти /ваксини и серуми/.

3. Работни процедури на предлаганите реактиви и консумативи.

4. Каталози на производителя, придружени с превод на български.

з) Специфични изисквания по отношение на консумативите за Клинична патоанатаомия ( обособени позиции № 33 и № 34):

1.Документ удостоверяващ регистрация на химикалите по REACH, съгласно Регламент(ЕО) 1907/2006г.), за съответните номенклатурни единици;

2. Разрешителни, анализни сертификати и др., доказващи качеството на предлаганите изделия, които не са медицински изделия по смисъла на ЗМИ и правото да се търгува с тях /за номенклатурни единици, за които е приложимо/;

и) Декларация относно наличието на документирана система, съгласно изискванията на чл. 82, ал. 3 от ЗМИ/за обособени позици, за които е приложимо/;.

к) При условията на участие за консумативи, предназначени за апарати тип „затворена система”, участникът следва да представи декларация от производителя за съвместимост на предлаганите консумативи включени позицията със съответния апарат, за който са предназначени. Това изискване не важи при офериране на консумативи, производство на производителя на съответния апарат, което обстоятелство се доказва с каталог на фирмата – производител.


    л) Доказателства за собствени, наети, на лизинг или предоставени от трети лица транспортни средства, необходими за обезпечаване на доставките франко склада на Възложителя. Представят се талони на МПС и доказателства, че декларираните транспортни средства са на разположение на кандидата за срока на изпълнение на поръчката или копие на договор със съответната куриерска фирма;

м) Декларация от участника за осигуряване на необходимите количества консумативи, за целия срок на действие на договора.

н) Декларация, съдържаща списък на техническите лица (с посочване на имената и заеманата длъжност), които ще бъдат пряко ангажирани с изпълнението на обществената поръчка, както и списък на лицата (с посочване на имената и заеманата длъжност) отговарящи за контрола на качеството при изпълнение на доставките и декларация, че за срока на изпълнение на поръчката, ще поддържа същия брой лица;.

о) Декларация за минимален остатъчен срок на годност на съответния консуматив, като същият не следва да е по-малко от 75% към датата на доставка – в свободен тест;

5. Декларация за запознаване с документацията – Образец № 3;

6. Декларация, че участникът ще спазва всички условия необходими за изпълнение на поръчката – Образец № 4;

7. Декларация за наличие/липса на подизпълнители – Образец № 8;

Забележка: Когато офертата предвижда участие на подизпълнители, в нея се посочват:


  • имената на подизпълнителите и

  • процентът от общата стойност на поръчката или конкретната част от предмета на обществената поръчка и стойността й, която ще се изпълнява от подизпълнител.

8. Декларация за участие като подизпълнител- Образец № 9;

Забележка: Декларацията се попълва от всеки подизпълнител.

9. Декларация за приемане на условията в проекта на договор- Образец № 10;

10. Декларация за участие по обособени позиции – попълва се Образец № 14;

11. Заявление за участие – Образец № 1;

12. Административни сведения – Образец № 2;

13.Списък на документите, съдържащи се в офертата, подписан от участника.

Забележка:

1. Документите, включващи информация, представляваща фирмена и търговска тайна, следва да се представят с гриф “Защитена информация”.

2. Тези от документите, които не са на български език, следва да се представят ведно с легализиран превод.

3. Когато участник подава оферта за обособени позиции, за които документите за подбор са различни, участниците представят отделни пликове №1

Когато участникът предвижда участие на подизпълнители, документите по т. 1, 3, 4, 5 и 6 се представят за всеки от тях, а изискванията към тях се прилагат съобразно вида и дела на тяхното участие.

Когато участник в процедурата е обединение, което не е юридическо лице:

1. документите по т. 1, 5, 6 и 10 се представят за всяко физическо или юридическо лице, включено в обединението;

2. документите по т. 3 и т.4 се представят само за участниците, чрез които обединението доказва съответствието си с критериите за подбор по чл. 25, ал. 2, т. 6 от ЗОП;

Когато участникът в процедура е чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, офертата се подава на български език, документът по т. 1 се представя в официален превод, а документите по т. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 които са на чужд език, се представят и в превод.

Лице, което участва в обединение или е дало съгласие и фигурира като подизпълнител в офертата на друг участник, не може да представя самостоятелна оферта.

В процедура за възлагане на обществена поръчка едно физическо или юридическо лице може да участва само в едно обединение.

При условие, че участникът е обединение, освен всички горепосочени документи се представят и :

1) Споразумение за създаване на обединение за участие в обществената поръчка (когато участникът е обединение, което не е юридическо лице);

2) Нотариално заверени пълномощни от всички участници в обединението, с които упълномощават едно лице, което да подаде офертата и да попълни и подпише документите, които са общи за обединението (когато участникът е обединение, което не е юридическо лице и лицето подаващо офертата, не е изрично вписано в споразумението, с което се създава обединението);

3) Декларация от членовете на обединението / консорциума – попълва се Образец № 12;

При участие на обединения, които не са юридически лица, критериите за подбор се прилагат към обединението участник, а не към всяко от лицата, включени в него, с изключение на съответна регистрация, представяне на сертификат или друго условие, необходимо за изпълнение на поръчката, съгласно изискванията на нормативен или административен акт и съобразно разпределението на участието на лицата при изпълнение на дейностите, предвидено в договора за създаване на обединението.

Комисията предлага за отстраняване от по-нататъшно участие в откритата процедура участник в следните случаи:

- не е представил някои от изброените по-горе документи;

- който не е представил някой от необходимите документи по чл. 56 от ЗОП.

- при наличие на обстоятелства по чл.47, ал.1, ал.2, т.1, т.2, т.3, т.4 и т.5 и ал.5 от ЗОП;

- който е представил оферта която не отговаря на предварително обявените условия на възложителя.

- който е представил оферта, която не отговаря на изискванията на чл. 57, ал.2 от ЗОП.

- за когото по реда на чл. 68, ал. 11 е установено, че е представил невярна информация за доказване на съответствието му с обявените от възложителя критерии за подбор.


6.2.2 „Плик №2 - „Предложение за изпълнение на поръчката”: В този плик се поставят документите, свързани с изпълнението на поръчката:

а) Техническа оферта Образец №13, в която са посочени срок на разсрочено плащане и срок за изпълнение на доставката.

б) Референции от други лечебни заведения за качеството на консумативите, за които участникът внася предложение, като са посочени лица за контакти, телефон и адрес, от които Възложителят може да получи допълнителна информация. Референциите следва да се представят общо за съответната обособена позиция, за която се внася предложение. Няма да бъдат предмет на оценяване референции за търговско партньорство! Тези от офертите, които получат оценка 0 по критерий „Качество”, ще бъдат отстранени от участие, на основание чл. 69, ал.1, т.3 от ЗОП.
6.2.3 „Плик №3 - „Предлагана цена” - Ценовото предложение следва да бъде изготвено в съответствие с представеният с документацията Образец № 11, със съответното Приложение № 1 по обособената позиция, на хартиен и CD носител, съставени с програмния продукт ЕХСЕL, което се попълва съобразно поредността в техническата спецификация към документацията, като приложението се номерира съгласно номерацията на обособената позиция, като цената следва да бъде посочена в лева за единица мярка от всеки продукт /милилитър, литър, тест, тест – лента, опаковка, набор, кутия, флакон, брой/, без вкл. ДДС за всеки продукт, включен в съответната позиция, както и обща цена на продуктите от съответната позиция. Предложените цени да са съотнесени към 1бр.тест/анализ/. Цената се представя до втория десетичен знак. Кандидатите или участниците могат да подадат предложение за участие в една или всички обособени позиции, като предложението задължително трябва да включва цена за всяка една от номенкратурните единици, включени в съответната обособената позиция. При установено различие между данните от хартиения и магнитния носител, за достоверна се приема информацията от хартиения носител.

При условията на представяне на предложение в разрез с горните изисквания, съответният участник ще бъде отстранен от процедурата на основание чл. 69, ал.1, т.3 от ЗОП.

Извън плика №3 с надпис “Предлагана цена” не трябва да е посочена никаква информация относно цената.

Участници, които и по какъвто и да е начин са включили някъде в офертата си извън плика “Предлагана цена” елементи, свързани с предлаганата цена (или части от нея), ще бъдат отстранени от участие в процедурата.

Когато участник подава оферта за повече от една обособена позиция, пликове № 2 и 3 се представят за всяка от позициите. При условие, че участник внася предложения за повече от една обособени позиции, за които се изискват различни документи за доказване на съответствие с критериите за подбор, същият представя и отделни пликове № 1.



6.2.3. Запечатване:

Офертите, систематизирани съобразно посочените по - горе изисквания, се запечатват в три непрозрачни плика, които се надписват – Плик 1 - “Документи за подбор”, Плик №2 - „Предложение за изпълнение на поръчката” и Плик №3 - „Предлагана цена” .

Всички страници на предложението /офертата трябва да са номерирани последователно.

Ксерокопията на изискваните документи следва да бъдат заверени с гриф „Вярно с оригинала”, свеж печат и подпис на представителя на участника, изключая случаите, в които Възложителят изрично изисква нотариално заверено копие на съответния документ.

Трите плика се запечатват в един общ непрозрачен плик, като в горния десен ъгъл се изписва:
Адрес: Деловодство на „МБАЛ - Бургас" АД, етаж І,

бул. „Стефан Стамболов” №73

гр. Бургас

пк. 8000

За участие в открита процедура с предмет: „Периодични доставки на лабораторни консумативи за нуждите на “МБАЛ-Бургас”АД.”, като върху плика се посочват обособените позиции, за които внася предложение кандидата.

В долният ляв ъгъл на плика се посочва адрес за кореспонденция на участника, телефон и по възможност факс и e-mail.
Общият плик е непрозрачен с посочените надписи и един печат на участника на мястото на запечатване, плик №1, плик №2 и плик №3 са непрозрачни с посочените надписи. Върху всеки от пликовете се отбелязва за коя обособена позиция е предложението.
Участник, документите в чиято оферта не са подредени по указания ред и систематизирани по указания по – горе начин и в трита плика, съгласно изискванията на възложителя, се отстранява от участие в процедурата по възлагане на настоящата обществена поръчка.

6.3. Подаване на оферти.

6.3.1. Място и срок за подаване на оферти:

Желаещите да участват в процедурата за възлагане на обществената поръчка подават лично или чрез упълномощено лице офертите си в деловодството на „МБАЛ - Бургас" АД, етаж 1, бул. “Стефан Стамболов” № 73, гр.Бургас до указания в обявлението срок.

Възложителят не носи отговорност за получаване на оферти в случай, че се използва друг начин за представяне.

Всеки кандидат или участник следва да осигури своевременното получаване на офертата от възложителя в указания в обявлението срок.

До изтичане на срока за подаване на оферти, всеки участник може да промени, допълни или оттегли офертата си.

Оттеглянето на офертата прекратява по-нататъшното участие на участника в процедурата.

Допълнението и промяната на офертата трябва да отговарят на изискванията и условията за представяне на първоначалната оферта, като върху плика бъде отбелязан и текст “Допълнение/Промяна на оферта (с входящ номер)”.

6.3.2. Възможност за удължаване на срока за подаване на оферти:

Възложителят може, по собствена инициатива или по предложение на заинтересованото лице, еднократно да направи промени в обявлението и/или документацията на обществена поръчка, свързани с осигуряване законосъобразност на процедурата, отстраняване на пропуски или явна фактическа грешка.

Всяко заинтересовано лице може да направи предложение за промени в обявлението и/или документацията в 10-дневен срок от публикуването на обявлението за откриване на процедурата.

Промените се извършват чрез решение за промяна, което се публикува в Регистъра на обществените поръчки в 14-дневен срок от публикуване на обявлението за откриване на процедурата.

С решението за промяна възложителят няма право да променя дейностите и/или доставките по обявения предмет на поръчката.

В решението си възложителят определя и нов срок за получаване на оферти или заявления за участие, който не може да бъде по-кратък от първоначално определения.

Възложителят може да не определя нов срок, когато промените не засягат критериите за подбор, изискванията към офертата или изпълнението на поръчката.

След изтичането на 14 – дневния срок възложителят може да публикува решение за промяна само когато удължава обявените срокове в процедурата.

Възложителят е длъжен да удължи обявените срокове в процедурата:

1. когато се установи, че първоначално определеният срок е недостатъчен за изготвяне на офертите, включително поради необходимост от разглеждане на място на допълнителни документи към документацията или оглед на мястото на изпълнение;

2. в случаите на промени в документацията по смисъла на чл. 29, ал. 2 от ЗОП;

3. при условията на изискване на разяснение от кандидат в процедурата, ако от предоставяне на разяснението от възложителя до крайния срок за получаване на оферти или заявления за участие остават по-малко от 6 дни, възложителят е длъжен да удължи срока за получаване на оферти или заявления за участие с толкова дни, колкото е забавата.


Възложителят може да удължи обявените срокове в процедурата, когато:

1. в първоначално определения срок няма постъпили заявления или оферти или е получено само едно заявление или оферта;

2. това се налага в резултат от производство по обжалване.

С публикуването на решение за промяна в Регистъра на обществените поръчки се смята, че всички заинтересовани лица са уведомени.


6.3.3. Приемане на оферти / връщане на оферти:

При подаване на офертата и приемането й върху плика се отбелязва входящ номер, дата и час на постъпване и посочените данни се отбелязват във входящ регистър.

За подаването на офертата на участника се издава документ.

Оферти, които са представени след крайния срок за подаването им или са незапечатени или са с нарушена цялост се връщат на подателя незабавно. Тези оферти не се вписват в регистъра.


VІІ. РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ОФЕРТИ
7.1. Място и дата на отваряне на офертите:

След изтичане на срока за прием на оферти Възложителят назначава комисия за провеждане на процедура за обществена поръчка, като определя нейния състав и резервни членове В състава на комисията се включва задължително един правоспособен юрист, а останалите членове са лица, притежаващи необходимата професионална квалификация и практически опит в съответствие с предмета и сложността на поръчката. Комисията се състои от нечетен брой членове - най-малко петима.

Възложителят може да привлече като член на комисията и външен експерт, който е включен в списъка по чл. 19, ал. 2, т. 8 от ЗОП и има квалификация в съответствие с предмета на поръчката.

Отварянето на офертите е публично и на него могат да присъстват участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на средствата за масово осведомяване и на юридическите лица с нестопанска цел.

Постъпилите офертите се отварят на указаните в обявата час, ден и място. При промяна на датата и часа на отваряне на офертите участниците се уведомяват лично.

Представителят на участника се допуска след удостоверяване на неговата самоличност и представяне на съответните пълномощни.

Присъстващите представители вписват имената си и се подписват в изготвен от комисията списък, удостоверяващ тяхното присъствие.

Комисията отваря офертите по реда на тяхното постъпване и проверява за наличието на три отделни запечатани плика, след което най-малко трима от нейните членове подписват плик №3 - „Предлагана цена”. Комисията предлага по един представител от присъстващите участници да подпише плик №3 - „Предлагана цена” на останалите участници.

В присъствието на участниците в процедурата или техни упълномощени представители комисията отваря плик №2 - „Предложение за изпълнение на поръчката” и най-малко трима от членовете й подписват всички документи, съдържащи се в него. Комисията предлага по един представител от присъстващите участници да подпише документите в плик №2 - „Предложение за изпълнение на поръчката” на останалите участници.

Комисията след това отваря плик 1 - “Документи за подбор” и оповестява документите, които той съдържа и проверява съответствието им със списъка, представен от участника.

Комисията продължава своята работа в закрито заседание.

За своята работа комисията съставя протокол. В протокола комисията описва изчерпателно представените от участниците документи. Когато установи липса на документи и/или несъответствия с критериите за подбор или с други изисквания на възложителя, комисията изпраща протокола до всички участници. Участниците представят на комисията съответните документи в срок 5 работни дни от получаването на протокола. Участникът няма право да представя други документи освен липсващите и тези за отстраняване на несъответствията, посочени в протокола на комисията.

След изтичането на срока за представяне на липсващите документи комисията проверява съответствието на документите в плик 1 - “Документи за подбор”, включително допълнително представените, с изискванията за подбор, поставени от възложителя. Комисията не разглежда документите в плик №2 - „ Предложение за изпълнение на поръчката” на участниците, които не отговарят на изискванията за подбор.

Комисията уведомява възложителя, когато в хода на нейната работа възникнат основателни съмнения за споразумения, решения или съгласувани практики между участници по смисъла на чл. 15 от Закона за защита на конкуренцията.

Когато критерият е икономически най-изгодна оферта, комисията отваря плика с предлаганата цена, след като е изпълнила следните действия:

1. разгледала е предложенията в плик № 2 за установяване на съответствието им с изискванията на възложителя;

2. извършила е проверка за наличие на основанията по чл. 70, ал. 1 за предложенията в плик № 2;

3. оценила е офертите по всички други показатели, различни от цената.

Участниците се уведомяват допълнително за датата, часът и мястото на отваряне на ценовите предложения поставени в плик №3 - „Предлагана цена”, като обявлението се публикува в сайта на Възложителя.

В обявения ден и час, в присъствието на представители на участниците в процедурата или техни упълномощени представители, както и представители на юридически лица с нестопанска цел и средствата за масова информация, комисията съобщава на присъстващите лица резултатите от оценяването на офертите по другите показатели и отваря плика с ценовото предложение.

Комисията съставя протокол за разглеждането, оценяването и класирането на офертите.

Протоколът на комисията се подписва от всички членове и се предава на възложителя заедно с цялата документация.

Комисията приключва своята работа с приемане на протокола от възложителя.
7.2. Отстраняване на участници.

Комисията отстранява от участие в процедурата участник, който:



  • не е представил някой от необходимите документи, посочени по чл. 56 от ЗОП;

  • който не може да участва в процедурата, поради наличие на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 и 5 и посочените обстоятелства по чл.47, ал. 2 ЗОП;

  • е представил оферта, която е непълна и не отговаря на предварително обявените условия от възложителя;

  • е представил оферта, която не отговаря на изискванията на чл. 57, ал. 2 от ЗОП.

  • за когото по реда на чл. 68, ал. 11 от ЗОП е установено, че е представил невярна информация за доказване на съответствието му с обявените от възложителя критерии за подбор.


7.3. Искане на разяснения по възникнали въпроси по документацията от комисията за разглеждане, оценка и класиране на офертите:

Комисията за разглеждане, оценка и класиране на офертите може по всяко време:

1. да проверява заявените от участниците данни, включително чрез изискване на информация от други органи и лица;

2. да изисква от участниците:

а) разяснения за заявени от тях данни;

б) допълнителни доказателства за данни от документите, съдържащи се в пликове № 2 и 3, като тази възможност не може да се използва за промяна на техническото и ценовото предложение на участниците.



7.4. Изключително благоприятно предложение.

Когато офертата на участник съдържа предложение с числово изражение, което подлежи на оценяване и е с повече от 20 на сто по-благоприятно от средната стойност на предложенията на останалите участници по същия показател за оценка, комисията изисква от него подробна писмена обосновка за начина на неговото образуване. Комисията определя разумен срок за представяне на обосновката, който не може да бъде по-кратък от три работни дни от получаване на искането за това.

Участникът следва да представи обосновката в срок от 3 (три) дни, след получаване на искането за това.

При не представяне на обосновката в срок или при преценка на комисията, че обосновката е несъстоятелна, участникът се отстранява от процедурата.


Комисията може да приеме писмената обосновка и да не отстрани офертата, когато са посочени обективни обстоятелства, свързани със:

  • оригинално решение за изпълнение на обществената поръчка;

  • предложеното техническо решение;

  • наличието на изключително благоприятни условия за участника;

  • икономичност при изпълнение на обществената поръчка;

  • получаване на държавна помощ.


7.5. Оценка на офертите.

Критерият за оценка на офертите е икономически най-изгодно предложение, с коефициент на тежест:



  1. Показател за оценка на ценовото предложение - до 80 точки;

2. Показатели за техническа оценка - до 20 точки.

Класирането на допуснатите оферти се извършва при спазване на долупосочените условия.




      1. Методика на оценяване.

Класирането на предложенията по съответните позиции се извършва по комплексна оценка изчислена на база техническата и икономическата оценка на предложенията, като се търси икономически най-изгодното предложение.

а) Показател за оценка на ценовото предложение:

1. Цена на предложението за съответната обособена позиция (К1) - с тегловен коефициент - 80, изчислен по формулата:
Цmin
К1 = ----------х 80 , където

Ц i


Ц min - минималната предложена цена от участниците за съответната обособена позиция, Ц i - цена на конкретното предложение за съответната обособена позиция.
б) Показател за оценка на техническото предложение:

2. Качество 2)- с тегловен коефициент - 10, изчислен по формулата:
BR i

К2 = X 10, където

BR mах

BR i – брой референции за консумативите от съответната обособена позиция, представени с конкретното предложение.



BR mах - максимален брой референции за консумативите от съответната обособена позиция, предложени от участник.
3. Срок на плащане (К3) - с тегловен коефициент - 5, изчислен по формулата:

SP i


К3 = X 5, където

SP mах


SP i - срок на плащане на конкретното предложение, до който се предвижда разсрочено безлихвено плащане.

SP mах - максимален срок предложен от участниците, до който се предвижда разсрочено безлихвено плащане.


4. Срок на доставка (К4) - с тегловен коефициент - 5, изчислен по формулата:
SDmin
К4 = ----------х 5 , където

SD i


SD min – минимален срок в дни, предложен от участниците, SD i - срок на конкретното предложение.

Общата оценка на предложението К се изчислява по следната формула:


К = К1 + К2 + Кз+ К4
На първо място се класира предложението, получило най-висока обща оценка.
Комплексната оценка се формира като сбор от точки, получени от гореизброените показатели. На първо място се класира участникът с най-висока комплексна оценка.
Класирането на предложенията се извършва по възходящ ред на получената комплексна оценка, като на първо място се класира предложението с най-висока оценка.
7.6. Обявяване на резултатите:

Възложителят обявява с мотивирано решение класираните участници и определя участника, определен за изпълнител, не по-късно от 5 (пет) работни дни след приключване работата на комисията.

Възложителят уведомява участниците за взетото от него решение в срок от три (3) работни дни от издаването му.

При писмено искане от участник, направено в срока за обжалване на решението, възложителят е длъжен в тридневен срок от получаването да му осигури копие или достъп до протокола в зависимост от искането на участника. Възложителят може да откаже достъп до информация, съдържаща се в протокола, когато предоставянето й противоречи на нормативен акт или предотвратява, ограничава или нарушава конкуренцията.


VІІІ. ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ПРОЦЕДУРАТА
1. Възложителят прекратява процедурата с мотивирано решение, когато:

          • не е подадена нито една оферта, заявление за участие или проект, или няма кандидат или участник, който отговаря на изискванията по чл. 47 - 53а от ЗОП;

          • всички оферти или проекти не отговарят на предварително обявените условия от възложителя;

          • всички оферти, които отговарят на предварително обявените от възложителя условия, надвишават финансовия ресурс, който той може да осигури;

          • първият и вторият класирани участници откажат да сключат договор;

          • отпадне необходимостта от провеждане на процедурата в резултат на съществена промяна в обстоятелствата, включително при невъзможност да се осигури финансиране за изпълнението на поръчката по причини, които възложителят не е могъл да предвиди;

          • са установени нарушения при откриването и провеждането й, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата.

          • поради наличие на някое от основанията по чл. 42, ал. 1 от ЗОП не се сключва договор за обществена поръчка.

2.Възложителят може да прекрати процедурата с мотивирано решение, когато:

            • е подадена само една оферта, заявление за участие или проект;

            • има само един кандидат или участник, който отговаря на изискванията по чл. 47 - 53а от ЗОП или само една оферта или проект отговаря на предварително обявените условия от възложителя;

            • участникът, класиран на първо място:

            • а) откаже да сключи договор, или

            • б) не изпълни някое от изискванията на чл. 42, ал. 1 от ЗОП или

            • в) не отговаря на изискванията на чл. 47, ал. 1 и 5 от ЗОП или на изискванията на чл. 47, ал. 2, когато са посочени в обявлението.



ІХ. СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР
9.1. Съдържание:

Възложителят сключва договор за възлагане на обществената поръчка с класирания на първо място и определен за изпълнител участник.

При отказ на участника, определен за изпълнител, да сключи договор възложителят определя за изпълнител следващия класиран участник и сключва договор с него.

Договорът за обществена поръчка включва задължително всички предложения от офертата на участника, въз основа на които е определен за изпълнител.

При подписване на договора за обществена поръчка участникът, определен за изпълнител, е длъжен да представи документи от съответните компетентни органи за удостоверяване липсата на обстоятелствата по чл. 47, ал. 1 и 2 от ЗОП.

Договорът не се сключва с участник, който при подписване на договора не представи:



  • документ за регистрация в съответствие с изискването по чл. 25, ал. 3, т. 2 от ЗОП;

  • документите по чл. 47, ал. 9 и чл. 48, ал. 2 от ЗОП;

  • документ за внесена гаранция за изпълнение на договора.

В случаите, в които участникът не представи исканите документи, възложителят сключва договора със следващия класиран участник или при липса на такъв, издава решение в съответствие с изискванията на ЗОП.

Офертата на участника става неразделна част от договора.


9.2. Основания за изменение на договора:

Страните по договор за обществена поръчка не могат да го изменят.

Изменение на договор за обществена поръчка се допуска по изключение:

1. когато в резултат на непредвидени обстоятелства се налага:

a) промяна в сроковете на договора, или

б) частична замяна на дейности от предмета на поръчка за строителство или услуга, когато това е в интерес на възложителя и не води до увеличаване стойността на договора, или

в) намаляване общата стойност на договора в интерес на възложителя поради намаляване на договорените цени или договорени количества или отпадане на дейности, или;

2. при изменение на държавно регулирани цени, когато основен предмет на договора за обществена поръчка е дейност, чиято цена е обект на държавно регулиране и срокът му на изпълнение е над 12 месеца. Изменението на цената е допустимо до размера на реалното увеличение на разходите на изпълнителя, настъпило като резултат от изменението на държавно регулираната цена.

3. когато се налага увеличение в цената поради приемането на нормативен акт - до размера, произтичащ като пряка и непосредствена последица от него;

4. при удължаване срока на договор за доставка или услуга с периодично или продължително изпълнение, в случай че едновременно са изпълнени следните условия:

а) не по-късно от 6 месеца преди изтичане на срока на договора възложителят е открил процедура със същия предмет за последващ период, която не е завършила с избор на изпълнител;

б) срокът на договора се удължава до избора на изпълнител, но не повече от 6 месеца;

в) прекъсване в доставката или услугата би довело до съществени затруднения за възложителя.
9.3. Срокове за сключване на договора:

Договорът за възлагане се сключва с участника в едномесечен срок от влизане в сила на решението за определяне на изпълнител на обществената поръчка.


Х. ОБЖАЛВАНЕ
Всяко решение на възложителите в процедура за възлагане на обществена поръчка подлежи на обжалване относно неговата законосъобразност пред Комисията за защита на конкуренцията.

Жалба може да подава всяко заинтересовано лице в десетдневен (10) срок от уведомяването му за съответното решение.

Жалба пред Комисията за защита на конкуренцията се подава с копие до възложителя, чието решение се обжалва.
ХІ. ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА СРОКОВЕ
Сроковете, посочени в тази документация се изчисляват, както следва:


  • когато срокът е посочен в дни, той изтича в края на последния ден на посочения период;

  • когато последният ден от един срок съвпада с официален празник или почивен ден, на който трябва да се извърши конкретно действие, счита се, че срокът изтича в края на първия работен ден, следващ почивния.

Сроковете в документацията са в календарни дни.

Когато срокът е в работни дни, това е изрично указано при посочването на съответния срок.




    ХІІ. ЕТИЧНИ КЛАУЗИ



  1. Всеки опит на участник да се сдобие с поверителна информация, да сключи незаконно споразумение с конкуренти или да окаже влияние върху членовете на комисията или възложителя по време на процеса на разглеждане, изясняване и оценка на офертите може да доведе до отстраняване на участника от процедурата или до административни наказания.

  2. Когато предлага оферта, участникът трябва да не е повлиян от възможен конфликт на интереси и да няма равностойни взаимоотношения в тази връзка с други участници в процедурата за възлагане на обществената поръчка или страни, ангажирани в изпълнение на поръчката. Ако по време на изпълнение на договора възникне такава ситуация, изпълнителят трябва незабавно да уведоми възложителя.

  3. Изпълнителят трябва да действа във всеки един момент професионално, безпристрастно и в съответствие с кодекса за етично поведение на професията си. Той трябва да се въздържа от всякакви публични изявления във връзка с обществената поръчка, направени без предварителното одобрение на възложителя.

  4. Изпълнителят и неговите служители не трябва да упражняват каквато и да било дейност или да получават облага, която е в разрез с техните задължения към възложителя.

  5. Изпълнителят и неговите служители са задължени да запазят професионална тайна за целия срок на договора, както и след неговото завършване. Всички доклади и документи, изготвени или получени от изпълнителя, са конфиденциални.

  6. Договорът определя как страните ползват всички доклади и документи, изготвени, получени или представени от тях по време на изпълнението на договора.

  7. Изпълнителят ще се въздържа от всички взаимоотношения, които могат да компрометират неговата независимост или независимостта на служителите му.

За всички въпроси неразработени в настоящата документация се прилагат разпоредбите на Закона за обществените поръчки.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница