Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я министерство на здравеопазването



Дата17.10.2018
Размер66.61 Kb.
#90170
ТипДоклад

Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

Пл. „Св. Неделя“ № 5, София 1000 sjordanova@mh.government.bg

тел: (+359 2) 9301 214 www.mh.government.bg

факс: (+359 2) 981 1833

Рег. №………………/……………………


ДО

МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДОКЛАД

ОТ Д-Р ТАНЯ АНДРЕЕВА - МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ОТНОСНО: Проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г.


УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ,
На основание чл. 31, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, внасям за разглеждане проект на Решение на Министерския съвет за приемане на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г.
Векторно-предавани трансмисивни инфекции са инфекции, при които причинителите се предават с кръвосмучещи членестоноги – вектори /кърлежи, комари и флеботоми/. Източници или резервоари на инфекцията в природата са диви животни и птици. При някои от тях източници или резервоари са домашни животни и птици, а при малка част – и човекът.

Увеличеният брой човешки дейности на открито водят до нарастване възможностите за контакт с векторите и повишен риск от предаваните с тях болести. Глобалните климатични промени също влияят върху епидемиологията на предаваните с вектори инфекции. Повишаване на средната температура през зимата напоследък ще разшири северната граница на ареала им на разпространение. Географското разположение и климатичните условия на България, разположена на пътя на мигриращи птици, благоприятстват за дисеминиране на заразени вектори с различни патогени, като се осигуряват реални възможности за създаване на нетипични форми на тези инфекции.

В световен мащаб се наблюдава тенденция към нарастване на заболяемостта и разширяване ареала на разпространението им, което отразява промените в природо-географските и климатични фактори, както и засилената миграция на хора и животни. Не случайно предаваните с вектори (кърлежи, комари и флеботоми) инфекции са сред основните направления, на които специално внимание обръщат Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC), Центърът за Контрол на Болестите в САЩ (CDC) и Световната здравна организация (СЗО).

Освен ендемичните за България хеморагични трески с висок леталитет (Кримска Конго хеморагична треска и Хеморагична треска с бъбречен синдром) все по-голямо значение придобиват и елиминирани от територията на страната векторно-предавани инфекции като маларията и туларемията и непознатия до скоро в Европа, но регистриран вече във всички съседни на България страни, често завършващ фатално Западнонилски енцефалит. Като се има предвид присъствието на установени носители на инфекцията и с появата на огнища на болестта в други региони по света, налице е риск през следващите години местното предаване на други заболявания, например предаваните с комари тропически трески Денга и Чукунгуня, да стане постоянно в страните от Европейския съюз (ЕС). Така предаваните с кърлежи и комари инфекции стават все по-актуални, добиват глобално разпространение и налагат разработване на стратегия за превенция, диагностика и контрол.

С настоящата програма се обръща специално внимание на ранно откриване, наблюдение и контрол на нововъзникващи векторно-предавани трансмисивни инфекции в РБ и контрол на разпространение над векторите. Новопоявяващите се и трансмисивните заболявания представляват особено предизвикателство за Европейския център за профилактика и контрол на болестите (ECDC) и органите за обществено здравеопазване на всяка страна поради сложността на биологичното предаване.

Стратегическата цел на програмата е намаляване на заболяемостта и смъртността от векторно-предавани трансмисивни инфекции и свеждането им до единични случаи в страната.

Сложността на епидемичния и епизоотичния процес при векторно-предаваните трансмисивни инфекции изисква поддържане на многостранно и интензивно сътрудничество между медицински и ветеринарни органи на национално и регионално ниво. Също така изисква поддържане на интегриран епидемиологичен, ветеринарен и ентомологичен надзор на векторно-предаваните трансмисивни инфекции. Във връзка с изложеното в работната програма са разписани задачи за изпълнение от експерти – представители на Българска агенция по безопасност на храните, Научноизследователска лаборатория по вирусология при Военно медицинска академия и Катедра „Зоология” към Пловдивски университет „П. Хилендарски”.

С програмата се цели укрепване на структурите за лабораторната диагностика на национално и регионално ниво, подобряване на диагностичната дейност: осигуряване на апаратура, консумативи и диагностикуми, а също разработване, оценка и внедряване на нови лабораторно-диагностични методи. Сред поставените задачи от изключително голяма важност има извършването на видова диагностика, оценка степента на заразеност и/или опаразитяване на популациите на резервоарите/векторите, извършване на репрезентативни изследвания на серуми от хора и домашни животни. Друга съществена задача е постигане на пълна разкриваемост на заболяванията при хората и животните, а също и предприемане на мерки за намаляване числеността на векторите в населените места и възможността за предаването на този вид инфекции. Предвидено е да бъде разработен Наръчник на лекаря, биолога и еколога, с цел прилагане единен похват на поведение във всички звена. В програмата е заложено да бъде изготвено направление/карта за съпровождане на материалите за лабораторни изследвания. Ще бъде разработен протокол/ръководство за профилактика, диагностика и терапевтично поведение при векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората. Предвидени са финансови средства за закупуване и поддържане в лечебните заведения за болнична помощ на лекарствени продукти за лечение на Малария и Висцерална Лайшманиоза за български граждани, заболели след пребиваване в заразени зони. И не на последно място с настоящата национална програма се цели повишаване здравната култура на населението.

Реализирането на програмата ще даде възможност за достигане европейските стандарти в съответствие със стратегията на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията и на Световната здравна организация.

Проектът на решение за одобряване на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г. няма да окаже пряко и/или косвено влияние върху държавния бюджет.

По проекта на Решение на Министерския съвет не се налага да бъде изготвена справка за съответствие с европейското право.

Проектът на решение за одобряване на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г. е публикуван на интернет страницата на Министерство на здравеопазването за обществено обсъждане по реда на чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове.

Проектът на Решение на Министерския съвет за одобряване на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г. е съгласуван в съответствие с разпоредбите на чл. 32 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация.
УВАЖЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА МИНИСТРИ,
С оглед гореизложеното и на основание чл. 8, ал. 1 от Устройствения правилник на Министерския съвет и на неговата администрация, предлагам на Министерския съвет да приеме предложения проект на Решение за одобряване на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г.

ПРИЛОЖЕНИЯ:

1. Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г.;

2. Проект на Национална програма за профилактика и контрол на векторно-предавани трансмисивни инфекции при хората в Република България, 2014-2018 г.

Д-Р ТАНЯ АНДРЕЕВА

Министър

Съгласували:

Д-р Бойко Пенков

Заместник-министър


Д-р Ангел Кунчев

ГДЗИ
Д-р Димитър Димитров

Директор на дирекция «ОЗ»
Ана Кирова

Директор на дирекция «Бюджет и планиране»


Людмила Василева

Директор на дирекция «НРСЗ»


Д-р Радосвета Филипова

Н-к отдел «ДЗК»


Изготвил:

Д-р Соня Йорданова



Главен експерт в дирекция «ОЗ»
Каталог: media -> filer public
filer public -> Закон за електронното управление и наредбите към него; Закон за достъп до обществена информация
filer public -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
filer public -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
filer public -> Министерство на правосъдието агенция по вписванията
filer public -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
filer public -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
filer public -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница