Растения – Пирин



Дата15.10.2018
Размер16.59 Kb.
#88365
Растения – Пирин

Пирин е една от най-интересните във флористично отношение наши планини. Характеризира се с изключително растително разнообразие както на висшите, така и на нисшите растения. В НП "Пирин" се срещат около 370 вида гъби, 160 вида водорасли, 300 вида мъхове и над 350 вида лишеи. От висшите семенни растения са установени около 1 300 вида, коета представлява приблизително 1/3 от флората на българия.

Особен интерес представляват реликтните, защитените и ендемичните видове, разпространени на територията на Парка. Реликтните растения са се срещали в минали геологични епохи и са останали да съществуват и до днес. Ендемитите са разпространени само в определени области (континент, страна) и извън тях не се срещат.

Установени са 118 вида от Червената книга на България, а 54 вида са защитени от закона.

Процентът на ендемичните растения е висок - в НП "Пирин" се срещат 18 локални (Пирински) ендемити, 17 български ендемити и 86 балкански ендемити.

Много от трастенията в Парка са редки и защитени. Такива са например добре познатия еделвайс, някои видове тинтява, много орхидеи. Голям е и броят на растителните видове, които са защитени по силата на международни конвенции и споразумения, които България е ратифицирала.

Растителността на НП "Пирин" е забележителна и интересна. Описаните раститерни съобщества са над 230 на брой, условно разпределени във три височинни пояса: горски, субалпийски и алпийски.

В горския пояс обликът на растителността се определя от следните главни дървесни видове: бял бор (Pinua sylvestris), черен бор (Pinus nigra), обикновена ела (Abies alba), обикновен смърч (Picea abies), бяла мура (Pinus peuce), черна мура (Pinus heldrechii) и обикновения бук (Fagus sylvatica). Освен типични горски съобщества, обаче, тук се срещат скални, крайречни и ливадни съобщества.



Растителността в субалпийския пояс е представена от съобществата на клека (Pinus mugo), сибирската хвойна (Juniperus sibirica), а също така и от разнообразни тревни и пасищни формации, в които присъстват голям брой редки растения. Характерна е растителността около езерата и потоците, където преобладават различни влаголюбиви растения.

Алпийският пояс се характеризира с изключително разнообразна растителност. Това се дължи на различните условия, което води до редуването на тревни и скални съобщества. Понякога растителните групировки в непосредствена близост могат да се открояват рязко една от друга. В съобществата от алпийския пояс се срещат голям брой ендемични видове, особенно във варовитите части на планината. Твърде специфични са и съобществата, образувани около топящите се "вечни" преспи.
Каталог: text
text -> N това множество се въвежда аксиоматически чрез три основни числа и пет аксиоми. Тези аксиоми се наричат аритметични аксиоми на Пеано на името на италианския математик Джузепе Пеано (1858 1932). Основните (първичните) понятия на Пеано са
text -> Сксоблак Ръководство на потребителя съдържание
text -> В областта на текстила и конфекцията и опазване на околната среда
text -> Черепът в българската обредност праисторически корени светлозар Попов, Варна
text -> Драмата на българския преход: лични истории
text -> Еразъм Ротердамски Възхвала на Глупостта
text -> Постановление №249 от 13 ноември 1998 Г. За одобряване на тарифа за таксите, които се събират в системата на министерството на околната среда и водите и от общините
text -> Преимуществата на управлението на веригата за доставки. Обучението беше съвместна инициатива на Проект „Пазар на труда”
text -> История на църковната историография
text -> Платон „апология”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница