Разработване на бизнес-план по бизнес проекти



страница1/3
Дата10.04.2018
Размер398.43 Kb.
#66134
  1   2   3
Разработване на бизнес-план по бизнес проекти
Бизнес-плановете в бизнес-проектите, свързани с инвестиции (капиталовложения) и целящи получаване на печалба, могат да бъдат дългосрочни (с продължителност 3-5 години, а понякога и повече), средно-срочни (1-3 години), краткосрочни (до 1 година). Има „фирмени”, „инвестиционни”, „информационни” и „оценъчни” бизнес-планове.

Най-широко разпространени са инвестиционните бизнес-планове. Те всъщност представляват разгърната аргументация на искане за финансиране на даден проект. Целта им е да дадат на потенциалните донори информацията (данните, анализите и оценките), необходими за вземане на инвестиционно решение. Затова задължителен атрибут на този вид бизнес-планове е предварителната оценка и оптимизация на възвращаемостта и риска, свързани с проекта. Освен това, инвестиционните бизнес-планове винаги се готвят съобразно поставените изисквания и зададените форми от донорите.



Общата схема на инвестиционния бизнес-план включва Въведение, Стратегическа част, Функционални раздели, Приложения. Не трябва да се забравя, че съществуват и безброй други вариации в структурата на плана, диктувани от различни проектантски и инвеститорски практики и стилове.

Въведението включва заглавна страница, титулна страница, съдържанието и резюмето на плана. Заглавната страница (корицата) съдържа името на Възложителя, предназначението на бизнес-плана, ограниченията за разпространяването му, името на Проектанта, разработилия плана и периода, за който планът е актуален. Титулната страница е своеобразна „визитка” на Възложителя и/или Проектанта, съдържаща официално название, седалище, адрес, телефони, факсове, имейли, фирмени сайтове и лица за връзка. Веднага след Съдържанието следва Резюме от 2-3 страници, представящо в синтезиран вид най-важните поставени цели пред проекта и основните очаквани резултати от реализация на плана. Резюмето е от изключително значение, защото външните инвеститори съставят мнението си за представения им проект главно от него. Може де се каже, че съдбата на проект, разчитащ на външно финансиране, зависи главно от него.

Стратегическата част включва т.нар.”мисия” или „визия” на фирмата-носител на проекта, целите й, свързани с реализацията на представения план, бизнес-стратегиите, към които тя се ориентира в рамките на дадения проект. „Мисията” на фирмата е главната й цел за целия период на съществуването й, която обикновено надхвърля стандартните бизнес цели, свързани с печалбата, и отговаря на някоя важна обществена потребност. За разлика от мисията, целите, преследвани с дадения проект, са винаги свързани с позициите на дадената фирма в конкурентната борба за пазари и в технологичната надпревара, с показателите й за обеми, темпове и печалби през проектния период и в перспектива. Тези цели трябва да са конкретно измерими и да не са повече от 2-3 на брой. Бизнес-стратегията, към които фирмата се е ориентирала. Стандартните бизнес-стратегии биват най-разнообразни – стратегии на проникване на нов пазар или на развитие на вече завладян пазар; стратегии на развитие на съществуващ продукт (или на иновационен продукт, създаващ дори нови пазари); стратегии на вертикална или хоризонтална интеграция; стратегии на диверсификация, свиване, ликвидация) и други.

Мисията, целите и бизнес-стратегията на фирмата, лансираща проекта, могат и да не присъстват в бизнес-плана, ако той е с ограничени мащаби. Но задължителни съставки на стратегическата част на всеки, без изключение, бизнес-план са два анализа – на пазара и на конкуренцията. Анализът на Пазара включва характеристика: на бранша, в който ще се реализира проектът; на целевия пазар на проекта (като продукт, потребители, териториални граници и обеми на продажби); на сегмента от този пазар, който ще се завоюва (или дори – създаде) в хода на реализация на проекта и – на тази база – на пазарната стратегия, към която фирмата-носител на проекта се ориентира. Анализът на Конкуренцията включва характеристика на основните играчи в целевия бранш и пазар, както и на основните конкуренти в борбата за набелязания пазарен сегмент. Чрез SWAT-анализ собствените силни и слаби страни се сравняват със силните и слабите страни на потенциалните конкуренти, за да се изяснят шансовете и рисковете пред проекта и конкурентната стратегия (ценова или неценова). Стандартните конкурентни стратегии се изучават в курсовете по стратегически маркетинг.

Функционалните раздели в инвестиционния бизнес-план са: Маркетинг, Производство, Персонал, Инвестиции, Финанси, Управление. Раздел “Маркетинг” включва: подробна пазарна (потребителска) характеристика на продукта на проекта (стока или услуга); ценовата политика на фирмата, лансираща проекта, в конкурентната борба; системата за дистрибуция и/или пласмент; рекламна и пиар стратегия и тактика. Раздел “Производство” включва: аргументация и/или анализ на териториалното разположение на производствените мощности, свързани с проекта; описание на производственото оборудване и технологии, нужни за реализиране на проекта (съществуващи, подлежащи на закупуване или дори планирани за създаване в хода на самия проект); производствения капацитет на така планираните мощности; производствената програма (с показателите за натовареност на оборудването); нужните суровини (с каналите за доставка) и материални запаси (с мощностите за съхраняване); системата за контрол и поддържане на качеството в процеса на производство. Раздел “Персонал” включва: потребностите от работна ръка (с дейностите и разходите по транспорта и/или подготовката й); планираните разходи за заплати, осигуровки и социални дейности. Раздел “Инвестиции” съдържа подробно описание на инвестиционното оборудване (с нужните капиталови разходи и амортизации за всеки негов елемент); обща оценка на възвращаемостта и риска на инвестицията.
1. Обект и източници за финансиране на проекта. Етапи. Доставчици и клиенти.

Таблица Предмет на инвестицията, с която се кандидатства за подпомагане по проекта (лева)



Инвестиция

Единична цена

Стойност*

Включително

Собствени средства (%)

Кредит (%)

Други (%)

Вид

Модел, порода, тип, сорт, други

К-во

Мярка

A

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

И


















































































Общо







Таблица Инвестиционни разходи, за които не се кандидатства за подпомагане по проекта

(лева)

Инвестиция

Единична цена

Стойност*

Включително

Собствени средства (%)

Кредит (%)

Други (%)

Вид

Модел, порода, тип, сорт, други

К-во

Мярка

A

Б

В

Г

Д

Е

Ж

З

И























































Общо







Таблица Етапи при изпълнение на инвестиционния проект

(лева)

Дейност/ Активи

Дата на реализация/ Придобиване

Дата на въвеждане в експлоатация

Стойност

А

Б

В

Г

























Общо




Етапи за реализация на проекта при изплащане на части от инвестицията

(лева)

Дейности/Активи

Начална дата/Дата на придобиване

Крайна дата/Дата на въвеждане в експлоатация

Стойност

А

Б

В

Г

























Общо




Описание на настоящото състояние на обекта (инвестицията), в случай че към момента на кандидатстване вече има завършен(и) етап(и) на инвестиционния проект:

Таблица (лева)



Дейности

Вложени средства

Източник

А

Б

В



















При попълването на информацията за сегашните (само ако Кандидатът се занимава с проектните дейности и в момента) и за бъдещите доставчици и клиенти, трябва да се имат предвид три неща. Първо – че посочените обеми, цени и условия на заплащане трябва да бъдат подкрепени с предварителни договори или поне с писма за намеренията, комплектовани в Приложенията. Второ – че Кандидатът трябва да докаже, че изброените доставчици и клиенти са избрани от него, защото са оптимални за проекта, а не са му наложени от обстоятелствата, защото трябва да се оправят неуредени сметки с тях. Трето – че данните за бъдещите клиенти в страната и за бъдещите клиенти в чужбина предопределят “таваните” по години в изключително важната информация за “Производствена и търговска програма”, доколкото предварително трябва да е ясно колко може да се продава (и, съответно – може да се произвежда не на загуба):

Настоящи доставчици (лева)

Доставчици

Вид на доставките

% от доставките

Неплатени задължения

Падеж

А

Б

В

Г

Д































Общо







Бъдещи доставчици

Доставчици

Вид на доставките

% от доставките

Условия на плащане

A

Б

В

Г





































Настоящи клиент (лева)

Клиенти

Вид на продукцията/услугите

% на продажби

Годишни продажби

Условия на плащане

Падеж

А

Б

В

Г

Д

Е























































Бъдещи клиенти (лева)

Клиенти

Вид на продукцията/ услугите

% на продажби

Годишни продажби

Условия на плащане

А

Б

В

Г

Д














































Продукция за износ (лева)

Клиенти

Вид на продукцията/ услугите

% на продажби

Годишни продажби

(в лева)

Условия на плащане

А

Б

В

Г

Д

Настоящи




























Бъдещи




























Раздел “Финанси” също включва анализ PERT, но на базата на прогнози за: приходи и разходи, баланси, парични потоци, коефициенти (изучавани по Корпоративни финанси).

Основните трудности при разработването на бизнес-плана са свързани с приходите и разходите по проекта и паричните потоци, свързани с него.


2. Финансово икономически статус – приходи и разходи.

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница