Реформа 1 Формиране на съвременна, професионална и независима държавна администрация



Дата15.12.2017
Размер259.97 Kb.
#36819


„100 конкретни крачки” – това е ОТГОВОРЪТ НА ГЛОБАЛНИТЕ И ВЪТРЕШНИТЕ ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА и, в същото време, ПЛАНЪТ НА НАЦИЯТА ПО ВЛИЗАНЕТО В ЧИСЛОТО НА 30-ТЕ НАЙ-РАЗВИТИ ДЪРЖАВИ В СВЕТА в новите исторически условия.
„100 конкретни крачки” ще позволят на Казахстан уверено да върви по пътя на изпълнението на „Стратегията-2050” и ЩЕ УКРЕПИ КАЗАХСТАНСКАТА ДЪРЖАВНОСТ.
Планът предвижда сериозни преобразувания в обществото и държавата, главната цел на които е „ЛЕЧЕНИЕ НА СИСТЕМНИТЕ БОЛЕСТИ”, А НЕ НА „ВЪНШНИТЕ СИПМТОМИ”.
РЕФОРМА 1

Формиране на съвременна, професионална и независима държавна администрация
1

МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ПРОЦЕДУРИТЕ ЗА ПОСТЪПВАНЕ НА ДЪРЖАВНА СЛУЖБА. Постъпването на служба трябва да започва САМО ОТ НИСКИТЕ ДЛЪЖНОСТИ.

2

Подборът на кандидатите за ниските длъжности и по-нататъшното кариерно развитие трябва да се извършват в зависимост от тяхната КОМПЕТЕНТНОСТ.


3

ЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ НА ПРОЦЕДУРАТА ПО ПОДБОР на новопостъпващи на държавна служба ще става със засилване РОЛЯТА НА АГЕНЦИЯТА НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ. Въвеждане на тристепенна система за подбор.


4

ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК за лица, за първи път постъпили на държавна служба. ПО ФОРМУЛАТА 3+3 (контрол на съответствието след три и след шест месеца).


5

ПОВИШАВАНЕ на заплащането на труда на държавните служители до 70% от заплащането на труда в ЧАСТНИЯ СЕКТОР, за същата квалификация.


6

ПРЕМИНАВАНЕ НА ЗАПЛАЩАНЕТО НА ТРУДА СПОРЕД РЕЗУЛТАТИТЕ. За държавните служители това е изпълнение на годишните индивидуални планове; за държавните органи – изпълнение на стратегическите планове; за министрите и кметовете – специални индикатори на качеството на държавните услуги, качеството на живот, привличането на инвестиции; за членовете на Правителството – интегрални макроикономически индикатори.


7

Въвеждане на РЕГИОНАЛНИ КОРИГИРАЩИ КОЕФИЦИЕНТИ КЪМ ОСНОВНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА на държавните служители (положителни и отрицателни коефициенти).


8

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СЛУЖЕБНО ЖИЛИЩЕ на преместените държавни служители за периода на работата им, БЕЗ ПРАВО НА ЗАКУПУВАНЕ НА ЖИЛИЩЕТО.


9

ЗАКОНОДАТЕЛНО РЕГУЛИРАНЕ НА РЕДОВНОТО ОБУЧЕНИЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ – повишаване на квалификацията не по-рядко от един път на три години.


10

ПРЕМИНАВАНЕ КЪМ КОНКУРСЕН ПОДБОР ПРИ КАРИЕРНОТО РАЗВИТИЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ СЛУЖИТЕЛИ. Укрепване на принципа за меритокрация -издигането за висшестоящи длъжности от корпус „В” да се извършва с конкурс между държавните служители, заемащи нисшестоящи длъжности.


11

Достъп до работата на държавна служба ЗА ЧУЖДЕСТРАННИ МЕНИДЖЪРИ И ОТДЕЛНИ СПЕЦИАЛИСТИ ОТ ЧАСТНИЯ СЕКТОР. Тяхното назначаване може да се извършва със специални изисквания и отделен списък с длъжности. Това прави държавната служба отворена и конкурентоспособна.


12

ВЪВЕЖДАНЕ НА НОВИ ПРАВИЛА ЗА ЕТИКА. Работа върху нов Етичен кодекс на държавната служба. Въвеждане на длъжността комисар по въпросите на етиката.


13

ЗАСИЛВАНЕ НА БОРБАТА С КОРУПЦИЯТА. Създаване на специално антикорупционно поделение при Агенцията на държавната администрация, с цел системна превенция и профилактика на корупционните правонарушения.


14

Приемане на НОВ ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА, който ще обхваща служителите от всички държавни органи, в това число и правоохранителните. Законът ще включва всички норми, касаещи трудовите отношения на държавните служители, и ще ги изведе от действието на Трудовия кодекс.


15

Провеждане на КОМПЛЕКСНО АТЕСТИРАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ В ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ, след приемането на новия закон за държавната служба, засилване на изискванията към квалификацията и въвеждане на нова система за заплащане на труда.




РЕФОРМА 2

Осигуряване на върховенството на закона
16

ОПТИМИЗАЦИЯ НА ИНСТАНЦИИТЕ НА СЪДЕБНАТА СИСТЕМА С ЦЕЛ ОБЛЕКЧАВАНЕ ДОСТЪПА НА ГРАЖДАНИТЕ ДО ПРАВОСЪДИЕТО. Преминаване от ПЕТСТЕПЕННАТА СИСТЕМА НА ПРАВОСЪДИЕ (първа, апелационна, касационна, надзорна и повторна надзорна) към тристепенна (първа, апелационна, касационна).


17

УЖЕСТОЧАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИОННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ И МЕХАНИЗМИ ЗА ПОДБОР НА КАНДИДАТИ за съдийските длъжности. Кандидатът задължително ще трябва да има петгодишен опит в съдебните процеси. Въвеждане на система от ситуационни тестове за проверка на професионалните навици и умения. Всички съдии, които се назначават за първи път, преди встъпване в длъжност ще преминават ЕДНОГОДИШЕН СТАЖ В СЪДИЛИЩАТА, с изплащане на стипендии. След приключването на стажа съдиите ще ПРЕМИНАВАТ ЕДНОГОДИШЕН ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК.


18

Отделяне на ИНСТИТУТА НА ПРАВОСЪДИЕТО  ОТ СТРУКТУРАТА НА АКАДЕМИЯТА ЗА ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕНИЕ, С ЦЕЛ засилване на взаимната обвързаност между обучението и съдебната практика. Този Институт ще функционира при Върховния съд и ще осигурява редовно повишаване на квалификацията на действащите съдии.


19

ЗАСИЛВАНЕ НА ОТЧЕТНОСТТА НА СЪДИИТЕ. Подготвяне на НОВ ЕТИЧЕН КОДЕКС НА СЪДИИТЕ, въз основа на който гражданите ще могат да обжалват действията на съдиите в специално създаденото СЪДЕБНО ЖУРИ при Върховния съд на страната.


20

ВЪВЕЖДАНЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО АУДИО-ВИДЕОЗАСНЕМАНЕ НА ВСИЧКИ СЪДЕБНИ ПРОЦЕСИ. Съдията не трябва да има възможност да спре заснемането или да редактира материалите от заснемането.


21

Разширяване прилагането на съдебни процеси с участието на съдебни заседатели. Законодателно определяне на категории наказателни дела, по които УЧАСТИЕТО НА СЪДЕБНИТЕ ЗАСЕДАТЕЛИ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.


22

ОСИГУРЯВАНЕ НА БАЛАНС МЕЖДУ ОБВИНЕНИЕТО И ЗАЩИТАТА В СЪДИЛИЩАТА, с постепенно упълномощаване на следствените съдии да САНКЦИОНИРАТ ВСИЧКИ СЛЕДСТВЕНИ ДЕЙСТВИЯ.


23

Създаване на отделно СЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО ПО ИНВЕСТИЦИОННИ СПОРОВЕ. Създаване на ИНВЕСТИЦИОННА КОЛЕГИЯ в състава на Върховния съд, за разглеждане на споровете с участието на крупни инвеститори.


24

Създаване в гр. Алматъ на МЕЖДУНАРОДЕН АРБИТРАЖЕН ЦЕНТЪР, по примера на Хонконг и Дубай. Арбитражният център ще се управлява от специализирана организация, избрана от правителството, Националната палата на предприемачите и инвеститорите.


25

Създаване на Международен съвет при Върховния съд на Република Казахстан. В Съвета ще участват АВТОРИТЕТНИ ЧУЖДЕСТРАННИ СЪДИИ И ЮРИСТИ, а целта на Съвета е делата да се разглеждат според НАЙ-ДОБРИТЕ МЕЖДУНАРОДНИ СТАНДАРТИ. Съветът ще консултира Върховния съд по въпросите на усъвършенстването на казахстанското правосъдие.


26

Намаляване на УЧАСТИЕТО НА ПРОКУРОРА в съдилищата при разглеждане на гражданско-правните дела, с цел упростяване на съдебните процедури и ускоряване на съдебния процес. Внасяне на съответните изменения в Гражданско-процесуалния кодекс.


27

По-нататъшно развитие на институцията на частните съдебни изпълнители, с перспективата ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА НА СЪДЕБНИТЕ ИЗПЪЛНИТЕЛИ ДА БЪДЕ ОТМЕНЕНА.


28

ПОДОБРЯВАНЕ ПОДБОРА на полицейските служители В ЗАВИСИМОСТ ОТ ТЯХНАТА КОМПЕТЕНТНОСТ. Въвеждане на специална система за тестиране на кандидатите с цел проверка на личностните им качества и професионалните навици.


29

ВКЛЮЧВАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИТЕ ОТ ПРАВООХРАНИТЕЛНИТЕ ОРГАНИ В СИСТЕМАТА НА ДЪРЖАВНАТА СЛУЖБА. Въвеждане на единни правила за преминаване на службата, с оглед на ведомствената специфика на всяка правоохранителна служба.


30

Създаване на МЕСТНА ПОЛИЦЕЙСКА СЛУЖБА, подотчетна на местните изпълнителни органи и местната общност. Местната полицейска служба ще се занимава с опазването на обществения ред, противодействие на битовата престъпност, патрулна дейност, борба с дребни правонарушения. Служителите на патрулната служба ще имат видеокамери, които ще заснемат всичко, което полицейският служител прави по време на своята смяна.


31

Осигуряване на прозрачност на работата на полицията чрез създаване на СИСТЕМА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ СЪВЕТИ ПО РАЗГЛЕЖДАНЕ ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ срещу действията на полицейските служители, нарушаващи етичните норми. СТАТУТЪТ И ПРАВОМОЩИЯТА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ СЪВЕТИ ЩЕ СЕ РЕГУЛИРАТ В ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО.


32

Създаване на интернет-портал „КАРТА НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯТА” въз основа на националната информационна система „Карта на престъпленията”. На Картата ще се отбелязват всички престъпления, които се извършват в страната, в срок не по-късно от една седмица след тяхното извършване. Така ОБЩЕСТВЕНОСТТА ЩЕ ИМА ВЪЗМОЖНОСТ ДА КОНТРОЛИРА ЕФЕКТИВНОСТТА НА РАБОТАТА НА ПРАВООХРАНИТЕЛНИТЕ ОРГАНИ.


33

Създаване на ефективна система за социална рехабилитация на гражданите, освободени от местата за лишаване от свобода и регистрирани в пробационната служба. Подготвяне на КОМПЛЕКСНА СТРАТЕГИЯ ЗА СОЦИАЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ и на СТАНДАРТИ НА СПЕЦИАЛНИТЕ СОЦИАЛНИ УСЛУГИ за такива граждани.


34

Модернизация на пенитенциарната инфраструктура в рамките на ПУБЛИЧНО-ЧАСТНОТО ПАРТНЬОРСТВО. Изучаване на международния опит и подготвяне на предложения по привличането на частния сектор в строителството, поддръжката и управлението на пенитенциарните учреждения.




РЕФОРМА 3

Индустриализация и икономически ръст,

базиращ се върху диверсификацията
35

ПРОДАЖБА НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЗЕМИ. Приватизация на земята чрез търгове. Проучване на механизми, стимулиращи предаването на селскостопанските земи в частна собственост и пречещи на тяхното неефективно използване. Внасяне на изменения в Кодекса за земята и други нормативни актове.


36

Упростяване на процедурата за ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО НА ПОЗЕМЛЕНИЯ ИМОТ, с цел повишаване производителността на селскостопанския сектор. Редовен мониторинг на използването на земеделските земи. Предаване на всички неизползваеми земи в ДЪРЖАВЕН ФОНД ЗА ПО-НАТАТЪШНА ПРИВАТИЗАЦИЯ.


37

Оптимизация на данъчните и митнически политики и процедури. Намаляване на количеството мита в рамките на Митническия съюз по модел „0-5-12”. Премахване на излишно раздробяване на мита от Общата митническа тарифа. Взамяна – ОКРУПНЯВАНЕ НА ВНОСНИТЕ МИТА ДО ШЕСТ ЗНАКА.


38

Въвеждане на съкратено обслужване на „едно гише” за износителите и вносителите при преминаването им през митнически проверки. Развитие на система за електронно деклариране на стоки. ВЪВЕЖДАНЕ НА АВТОМАТИЗИРАНА СИСТЕМА ЗА МИТНИЧЕСКА ОБРАБОТКА НА СТОКИ. Съкращаване на количеството документи за износ и внос и времето за тяхната обработка.


39

ИНТЕГРАЦИЯ НА МИТНИЧЕСКАТА И ДАНЪЧНАТА СИСТЕМИ в рамките на съкратеното обслужване на „едно гише”. Стоката ще се наблюдава с цел данъчно облагане от момента на влизането й на територията на Казахстан до момента на продажбата.


40

ВЪВЕЖДАНЕ НА РЕЖИМ ЗА МИТНИЧЕСКА ОБРАБОТКА „ПОСТФАКТУМ”. Вносителите ще имат възможност първо да получат стоката и след това да преминават към митническо оформяне.


41

УПРОСТЯВАНЕ НА АМНИСТИЯТА НА ИМУЩЕСТВОТО И ПАРИЧНИТЕ СРЕДСТВА. Амнистията ще се извършва с подаване на уведомление. НАМАЛЯВАНЕ НА СРОКА за внасяне на амнистираните парични средства в специални спестовни сметки в банките от второ ниво. НАМАЛЯВАНЕ НА УДРЪЖКИТЕ при дългосрочното използване на амнистираните средства. ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ПРАВОТО ДА СЕ ИНВЕСТИРА ВЪВ ВСЯКО ДВИЖИМО И НЕДВИЖИМО ИМУЩЕСТВО, подлежащо за регистрация в Казахстан.


42

ВЪВЕЖДАНЕ НА ВСЕОБЩО ДАНЪЧНО ДЕКЛАРИРАНЕ НА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ, считано от 1 януари 2017 година за държавните служители и от 1 януари 2018 година за всички останали граждани.


43

СЪЗДАВАНЕ НА ЦЕНТРОВЕ ЗА ПРИЕМ И ОБРАБОТКА НА ДАНЪЧНИ ДЕКЛАРАЦИИ. Центровете ще получат достъп до единен архив електронни документи на данъкоплатците. Въвеждане на система за УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА. Лица, подаващи декларации, ще се разпределят по различни категории на риск, с цел приемане на решение за данъчен контрол. След първото подаване на декларацията физическите лица няма да бъдат проверявани повторно в течение на три години.


44

ПОДОБРЯВАНЕ НА МЕХАНИЗМИТЕ ЗА СЪБИРАНЕ НА КОСВЕНИТЕ ДАНЪЦИ. Главна цел е прозрачност, намаляване на корупцията и сивата икономика. Въвеждане на данък продажби вместо данък добавена стойност.


45

ОПТИМИЗАЦИЯ НА ДАНЪЧНИТЕ РЕЖИМИ. СТРИКТНО РАЗДЕЛЯНЕ НА ДАНЪЦИТЕ за всяка категория бизнес (малък, среден и голям бизнес). За самонаетите лица остава възможността за данъчно облагане въз основа на патент. Запазва се отделно данъчно отчитане за едноличните търговци.


46

Оптимизация на процеса на получаване на разрешения и лицензи. Въвеждане на ТРИСТЕПЕНЕН ПРИНЦИП ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА СТРОИТЕЛСТВО („30-20-10”).

Първото стъпало – издаване на виза за проектиране – ще отнема 30 дни от подаването на заявлението. Второ – съгласуване на проекта - 20 дни, трето – издаване на самото разрешение – 10 дни.
47

ОТКАЗ ОТ ДЪРЖАВНИЯ МОНОПОЛ при проверка на предварителната и проектно-сметната документация. Отделни видове държавна експертиза да се извършват от частните компании.


48

ВЪВЕЖДАНЕ НА РЕСУРСЕН МЕТОД ПРИ ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СТОЙНОСТТА НА СТРОИТЕЛСТВОТО. За определяне стойността на строителството ще се използват данни за заплащането на труда, пазарните цени на строителните материали, транспортните услуги и други.


49

ВЪВЕЖДАНЕ НА СИСТЕМА ЕВРОПЕЙСКИ КОДОВЕ В ЗАМЯНА НА ОСТАРЕЛИТЕ СТРОИТЕЛНИ НОРМИ, които се използват още от съветското време. Приемането на новите стандарти ще спомогне за преминаване от метода на предписания при нормирането към параметричен метод, а казахстанските компании ще имат възможност да излизат на чуждестранните пазари в сферата на строителството.


50

РЕОРГАНИЗАЦИЯ НА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЙНИЯ ОТРАСЪЛ. ВЪВЕЖДАНЕ НА МОДЕЛА „ЕДИНЕН КУПУВАЧ”, при който продажбата на електроенергията ще се извършва централизирано от една компания. Това ще тушира разликата в цените между различни региони, а ръстът на цените за населението ще може да се контролира.


51

ОКРУПНЯВАНЕ НА РЕГИОНАЛНИТЕ EЛЕКТРОПРЕНОСНИ МРЕЖИ, с цел намаляване на загубите при пренасяне на електроенергията и намаляване на цените на електроенергията за потребителите. Енергоснабдяването да се извършва от разпределителни компании, което ще осигури непрекъснати и качествени доставки.


52

ВЪВЕЖДАНЕ НА НОВА ТАРИФНА ПОЛИТИКА В ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКАТА, СТИМУЛИРАЩА ИНВЕСТИЦИИ В ОТРАСЪЛА. Промяна на структурата на тарифата. С цел покриване на променливите разходи за производство на електроенергията, в тарифата ще се отделят два компонента: фиксирана част за финансиране на капиталовите разходи и заплащане за използваната електроенергия. Това ще промени създалата се ситуация, когато тарифата се утвърждава по метода на разходите.


53

ПРОМЯНА НА КОНЦЕПЦИЯТА ЗА РАБОТА НА АНТИМОНОПОЛНАТА СЛУЖБА И ПРИВЕЖДАНЕТО Й В СЪОТВЕТСТВИЕ СЪС СТАНДАРТИТЕ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО И РАЗВИТИЕ. Обновената служба трябва да се ориентира към лансиране на свободната конкуренция, недопускане на злоупотреби с доминиращо монополно положение, но без намеса в политиката на ценообразуването.


54

ВЪВЕЖДАНЕ НА ИНСТИТУЦИЯТА БИЗНЕС-ОМБУДСМАН ЗА ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ПРЕДПРИЕМАЧИТЕ.

Целта на тази институция е техническо съдействие за предприемачите в решаването на ежедневните проблеми, възникващи в процеса на взаимодействие с държавните органи. В състава на новата институция трябва да влязат представители на бизнеса и Националната палата на предприемачите.

Като резултат трябва да се премахнат всички ограничения и бариери пред разширяването на бизнеса и прехода на малкия и среден бизнес към по-висока категория (от малкия към среден и от средния към голям).

Мерките по облекчаване на бизнес-процедурите ще позволят на Казахстан да влезе в числото на първите 20 държави в класацията по лесно правене на бизнес.

55

ПРИВЛИЧАНЕ НА НЕ ПО-МАЛКО ОТ ДЕСЕТ ТРАНСНАЦИОНАЛНИ КОРПОРАЦИИ В ПРЕРАБОТВАЩИЯ СЕКТОР, С ЦЕЛ СЪЗДАВАНЕ НА КОНКУРЕНТНИ ЕКСПОРТНИ СТОКИ И ИЗЛИЗАНЕ НА КАЗАХСТАН НА СВЕТОВНИТЕ ПАЗАРИ.



За тях ще бъдат създадени всички необходими условия с използване на опита на такива проекти като Тенгизшевройл и Карачаганак в нефтогазовия отрасъл.

Ще се проведе мащабна кампания по информиране на международния бизнес за новите възможности за инвестиране в Казахстан. Един от компонентите на тази кампания ще стане казахстанския инвестиционен форум, който ще се провежда в чужбина като „клон” на Астанинския икономически форум (западното полукълбо, Азия, Европа, Близкия изток).

56

Създаване на СЪВМЕСТНИ ПРЕДПРИЯТИЯ в приоритетните сектори от икономиката, със сигурни инвеститори – международни стратегически партньори (по примера на „Ер Астана”, „Тенгизшевройл”, Завода за локомотиви). По-нататък делът на държавата в съвместните предприятия ще се извежда на първичното публично предлагане (IPO).



Създаване на БЛАГОПРИЯТЕН МИГРАЦИОНЕН РЕЖИМ ПО ПРИМЕРА НА САЩ, КАНАДА И АВСТРАЛИЯ, с цел привличане на висококвалифицирани специалисти от чужбина.
57

ПРИВЛИЧАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНВЕСТИТОР, КОЙТО ИМА УСПЕШЕН ОПИТ ВЪВ ФОРМИРАНЕТО НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ КЛЪСТЕРИ, ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НОВАТА ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ ОТРАСЪЛ.


58

Привличане на стратегически инвеститор – ЕДИНЕН ОПЕРАТОР ЗА ПОДДРЪЖКА И РАЗВИТИЕ НА ПЪТНО-ТРАНСПОРТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА, с главна цел – подкрепа и реализация на програмата „Нурлъ жол”.


59

ПРИВЛИЧАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНВЕСТИТОР ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ. Основна задача – стимулиране на развитието на частни фирми за енергийни услуги и на предоставянето на услуги в областта на енергийната ефективност, в това число разработване, проектиране, експлоатация, техническо обслужване, финансиране на проектите за енергоспестяване.


60

ПРИВЛИЧАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНВЕСТИТОР ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА МЛЯКО И МЛЕЧНА ПРОДУКЦИЯ. Основна задача: в рамките на три години да се осигури износ на половината от произвежданата продукция на пазарите на страните от ОНД. Ще се работи по примера на новозеландската компания Fonterra и датската Arla, с развитие на селското кооперативно производство.


61

ПРИВЛИЧАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНВЕСТИТОР ЗА РАЗВИТИЕ НА ПРОИЗВОДСТВОТО И ПРЕРАБОТКАТА НА МЕСО.

Основна задача: развитие на суровинната база, износ и преработка на месната продукция.
62

Стратиране на инициативата „Националните шампиони” в подкрепа на конкретни компании от средния бизнес – лидери в перспективните несуровинни отрасли на икономиката.

Целта на инициативата е формиране на клас активни предприемачи, по които ще се ориентира в развитието си средният бизнес в Казахстан. След като се определят бизнес-лидерите, може да се създадат центрове за компетентност за предаване на ноу-хау.

Критерии за подбор на „шампионите” ще станат лидиращи позиции на пазара, иновативност, висока репутация, ориентираност към клиента и други важни фактори.

За подбраните компании ще бъдат разработени специални пакети от мерки с финансова подкрепа, опростен режим за наемане на чуждестранните специалисти и др. За ръководителите от средното и висше звено ще се организират специални програми за обучение в чужбина по примера на програма „Болашак”.
63

РАЗВИТИЕ НА ДВА ИНОВАЦИОННИ КЛЪСТЕРА КАТО ОСНОВА ЗА ФОРМИРАНЕ НА „УМНАТА” ИКОНОМИКА. В „АСТАНА БИЗНЕС-КАМПУС” ПРИ УНИВЕРСИТЕТА „НАЗАРБАЕВ” ЩЕ БЪДАТ СЪЗДАДЕНИ НАУЧНИ ЦЕНТРОВЕ И ЛАБОРАТОРИИ за съвместни научно-изследователски проекти и опитно-конструкторска дейност. За изпълнение на конкретни производствени проекти технопаркът „Алатау” ще привлича местни и чуждестранни високотехнологични компании.


64

Приемане на Закон за комерсиализация на науката, който ще съдържа МЕХАНИЗМИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА РАБОТАТА ПО ВНЕДРЯВАНЕ НА ИНОВАЦИИ В ПРОИЗВОДСТВОТО. Преориентиране на структурата на научните грантове и програми за нуждите на държавната програма за иновационна индустриализация.


65

ИНТЕРГРАЦИЯ НА КАЗАХСТАН В МЕЖДУНАРОДНО-ТРАНСПОРТНИТЕ КОМУНИКАЦИОННИ ПОТОЦИ. Стартиране на проект по изграждане на МУЛТИМОДАЛЕН ВИСОКОСКОРОСТЕН ТРАНСПОРТЕН КОРИДОР „ЕВРАЗИЙСКИ ТРАНСКОНТИНЕНТАЛЕН КОРИДОР”, чрез който ще се извършва транзитът на стоки от Азия за Европа. Транспортният коридор ще преминава: първо направление – през територията на Казахстан, Руската Федерация и по-нататък за Европа; второ направление – през територията на Казахстан от Хоргос до пристанище Актау, по-нататък по Каспийско море към Азербайджан, а след това през Грузия и Турция за Европа. Привличане към проекта на Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, създадена в края на 2014 година.


66

Създаване на международен авиационен хъб. Близо до Алматъ ще се построи НОВО МЕЖДУНАРОДНО ЛЕТИЩЕ СЪС СЪОТВЕТНА ИНФРАСТРУКТУРА.


67

РАЗВИТИЕ НА АВИОПРЕВОЗВАЧА „ЕР АСТАНА” И НАЦИОНАЛНАТА КОМПАНИЯ „КАЗАХСТАНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ” („КТЖ”) КАТО КРУПНИ МЕЖДУНАРОДНИ ОПЕРАТОРИ. „Ер Астана” ще се концентрира върху международните дестинации и ще отвори нови дестинации към основните финансови центрове в света (Ню Йорк, Токио, Сингапур). Развитието на „Ер Астана” ще се обвързва с плановете на „КТЖ” в областта на развитието на алтернативните маршрути, което ще намали стойността на транспортните разходи повече от два пъти.


68

ПОДОБРЯВАНЕ ЕФЕКТИВНОСТТА НА ДЪРЖАВНОТО РЕГУЛИРАНЕ НА АВИОПРЕВОЗИТЕ с цел увеличаване на транзитното преминаване през въздушното пространство на Казахстан. Комитетът по гражданска авиация ще функционира по модела на Британската държавна агенция по гражданска авиация и Европейската агенция за авиационна безопасност.  


69

Превръщане на Астана в БИЗНЕС, КУЛТУРЕН И НАУЧЕН ЦЕНТЪР НА ЕВРАЗИЯ, който ще привлича изследователи, студенти, предприемачи, туристи от целия регион. В същото време в града ще се изгради съвременна международна транспортно-логистична система, включваща нов терминал на летището.


70

ФИНАНСОВИЯТ ЦЕНТЪР „НУР АСТАНА” (на базата на инфраструктурата на Astana EXPO 2017) или в Алматъ ЩЕ ПОЛУЧИ СПЕЦИАЛЕН СТАТУТ. В Конституцията ще бъде регламентиран специалният юридически статут на финансовия център. Центърът ще стане финансов хъб за страните от ОНД и целия регион на Западна и Централна Азия.

СЪЗДАВАНЕ НА НЕЗАВИСИМА СЪДЕБНА СИСТЕМА С ОБЩЕСТВЕНА ЮРИСДИКЦИЯ, която ще функционира по принципите на английското право. Съдиите ще са чуждестранни специалисти. В ПЕРСПЕКТИВАТА ФИНАНСОВИЯТ ХЪБ ЩЕ СЕ НАРЕДИ СРЕД 20-ТЕ НАЙ-ДОБРИ ФИНАНСОВИ ЦЕНТРОВЕ В СВЕТА.
71

Ще се разработи Стратегия за развитие на финансовия център, който ще се специализира в обслужването на капиталовите пазари и в ислямско финансиране. Развитие на нови видове елитарни финансови услуги, в това число индивидуално банкиране и управление на активи. Във финансовия център ще се въведе либерален данъчен режим. Възможно е създаване на офшорен финансов пазар. Въвеждане на принципа на инвестиционни резиденти.


72

Въвеждане на английския език като официален на територията на финансовия Център. Самостоятелното законодателство на Центъра ще се създава и прилага на английски език.


73

Осигуряване на международна транспортна логистика на финансовия Център. Създаване на редовни и удобни авиолинии, свързващи финансовия център с регионите, където са разположени основните клиенти (всички големи градове на ОНД, страните от Западна и Централна Азия).


74

Повишаване прозрачността и предвидимостта на областта на използването на земните недра чрез ВЪВЕЖДАНЕ НА МЕЖДУНАРОДНА СИСТЕМА ОТ СТАНДАРТИ ПО ОТЧЕТНОСТТА НА РЕЗЕРВИТЕ ОТ ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ НА CRIRSCO. Ще се съкратят сроковете за предоставяне на право за използване на земните недра.


75

Въвеждане за всички видове полезни изкопаеми на ОПРОСТЕН „АВСТРАЛИЙСКИ” МЕТОД ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРИ. Този метод ще се основава върху принципа „first come - first served”, т.е. обслужени по реда на пристигането си, и ще отмени всички привилегии и предимства при пердоставянето на право за ползване на земните недра. Изключенията ще се правят само за стратегически обекти.

76

Повишаване качеството на човешкия капитал въз основа на стандартите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Поетапно въвеждане на 12-годишно образование, преразглеждане на стандартите за училищното обучение с цел развитие на функционална грамотност. Въвеждане на финансиране според броя на учениците, създаване на система за стимулиране на успешните училища.


77

За индустриализацията в шестте ключови икономически отрасъла ще се използват квалифицирани кадри от ДЕСЕТТЕ НАЙ-ДОБРИ КОЛЕЖИ И ДЕСЕТТЕ НАЙ-ДОБРИ ВУЗА. Привличане на работодатели към съфинансиране на подготовката на кадри.


78

В системата на висшето образование, по опита на Университета „Назарбаев”, трябва постепенно да се разширява академичната и управленската автономия на вузовете. Такава автономия ще се предоставя на вузовете в съответствие с определените от министерството на образованието и науката критерии и ще може да се отменя.

Необходимо е да се осигури трансформация на частните вузове в организации с нестопанска цел, в съответствие с международната практика. Дейността на вузовете не трябва да цели получаване на печалба. Получените приходи трябва да се насочват към развитие на (изследователска дейност, повишаване квалификацията на професорско-преподавателския състав, създаване на нови образователни програми, съвременно оборудване).

79

Постепенно преминаване на обучение на английски език в по-големите класове в средните училища и във вузовете. Главна цел е повишаване конкурентоспособността на кадрите и експортните възможности на образователния сектор.


80

ВЪВЕЖДАНЕ НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО МЕДИЦИНСКО ЗАСТРАХОВАНЕ. Усилване на финансовата стабилност на системата на здравеопазването с помощта на утвърдения принцип на СОЛИДАРНА ОТГОВОРНОСТ на държавата, работодателите и гражданите. Приоритетно финансиране на първичната медицинска помощ. Първичната помощ ще стане централно звено на националното здравеопазване за превенция на заболяванията.


81

РАЗВИТИЕ НА ЧАСТНАТА МЕДИЦИНА, ВЪВЕЖДАНЕ НА КОРПОРАТИВНО УПРАВЛЕНИЕ В МЕДИЦИНСКИТЕ УЧРЕЖДЕНИЯ.

Въз основа на финансирането според брой хора на първичната медицинска помощ и задължително медицинско застраховане ще се проведе мащабна приватизация на учрежденията за първична медицинска помощ, с цел повишаване на конкурентното качество и достъпност на услугите.
82

СЪЗДАВАНЕ НА ОБЕДИНЕНА КОМИСИЯ ПО КАЧЕСТВО НА МЕДИЦИНСКИТЕ УСЛУГИ ПРИ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО И СОЦИАЛНОТО РАЗВИТИЕ. Главна цел: въвеждане на най-добрите стандарти на медицинско обслужване (лечение, подготовка на кадри, лекарствено осигуряване и др.).


83

Либерализация на трудовите отношения. Разработване на нов, СЪКРАТЕН И ГЪВКАВ ТРУДОВ КОДЕКС, който ще фиксира само основните трудови гаранции. Всичко останало ще се урежда между работодателите и служителите със споразумения.


84

ОПТИМИЗАЦИЯ НА СИСТЕМАТА НА ДЪРЖАВНИТЕ СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ ЧРЕЗ ЗАСИЛВАНЕ НА ТЯХНАТА НАСОЧЕНОСТ. Държавните помощи и други преки плащания ще се предоставят само на онези граждани, които действително се нуждаят от тях, с оглед на равнището на техния доход. Държавните социални помощи ще се предоставят на лица с ниски доходи, само при условие че активно участват в програмите по заетост и социална адаптация.




РЕФОРМА 4

Формиране на нация на единното бъдеще
85

Културната политика трябва да се концентрира върху създаването на КАЧЕСТВЕНИ ИДЕОЛОГИЧНИ ПРОДУКТИ, укрепващи НАЦИОНАЛНАТА ИДЕНТИЧНОСТ и лансиращи ценностите на „МӘҢГIЛIК ЕЛ» (Вечна земя). Производството на качествена, а най-важното – конкурентоспособна продукция ще се извършва в пратньорство с чуждестранните компании (Холивуд и други киноцентрове). Ще се извърши технологична трансформация на „Казахфилм”. При „Казахфилм” ще се създаде СТУДИЯ ЗА АНИМАЦИОННИ И ДОКУМЕНТАЛНИ ФИЛМИ.


86

ВЪВЕЖДАНЕ НА ПРОГРАМА ЗА СОЦИАЛНО-КУЛТУРЕН ТУРИЗЪМ. Организиране на туристически маршрути с цел опознаване на всички региони на Казахстан. Старт на национален проект „Голяма страна – голямо семейство”, който ще укрепи казахстанската идентичност и ще създаде условия за формиране на цялостна гражданска общност. Цялата тази работа ще бъде свързана с нова държавна програма по развитието на туризма и създаването на регионални културно-туристически клъстери: „Астана – сърцето на Евразия”, „Алматъ – свободната културна зона на Казахстан”, „Единството на природата и номадската култура”, „Перлата на Алтай”, „Възраждане на Великия път на коприната”, „Каспийски врата”.


87

СЪЗДАВАНЕ НА МАЩАБЕН ИНТЕРНЕТ-ПРОЕКТ „ЕНЦИКЛОПЕДИЯ НА КАЗАХСТАН” С ГЛАВНА ЦЕЛ – ВСЕКИ ГРАЖДАНИН И ЧУЖДЕСТРАНЕН ТУРИСТ ДА НАУЧИ ПОВЕЧЕ ЗА СТРАНАТА. На портала ще се качат: 3D видеообиколки на Казахстан, информация за историята и културата на страната, интересни събития и за живота на обикновените казахстанци. Порталът ще стане като „визитна картичка” на страната, национален пътеводител, „зала на славата” на интересни съграждани и платформа за виртуално общуване.


88

СЪЗДАВАНЕ ВЪВ ВСЕКИ РЕГИОН НА ЕТНИЧЕСКИ СЕЛИЩА, ВЪЗПРОИЗВЕЖДАЩИ ТРАДИЦИОННИЯ БИТ НА РАЗЛИЧНИТЕ ЕТНИЧЕСКИ ГРУПИ ОТ МНОГОНАЦИОНАЛНИЯ НАРОД НА КАЗАХСТАН. В отделни региони тази инциатива вече се реализира.


89

ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА СТАНДАРТИТЕ НА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ С ОГЛЕД НА ЦЕННОСТИТЕ НА „МӘҢГIЛIК ЕЛ” – всеобщо равенство, трудолюбие, честност, респект към обучението, толерантност.


90

ОСИГУРЯВАНЕ НА ДОСТЪП ДО КУЛТУРНАТА ИНФРАСТРУКТУРА ЗА ВСИЧКИ КАЗАХСТАНЦИ. УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ РАЗХОДИ ЗА КУЛТУРА И РАЗВИТИЕ НА МЕЦЕНАТСТВОТО. Пълна дигитализация на националния библиотечен фонд.




РЕФОРМА 5

Транспарентна и подотчетна държава
91

ПРЕХОД ОТ „РЪЧНО” ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕНИЕ КЪМ ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕНИЕ С КОНКРЕТНИ РЕЗУЛТАТИ, според стандартизирани и минимални процедури по мониторинг, оценка и контрол.

Системата за контрол трябва да се базира върху контролирането на изпълнението на целеви показатели. ВСИЧКИ ПРОЦЕДУРНИ ЗАДАЧИ И МЕЖДИНЕН КОНТРОЛ ТРЯБВА ДА СЕ ОТМЕНЯТ. Държавните органи ще получат самостоятелност в дейността по изпъленнието на поставените пред тях целеви показатели.
92

СТРУКТУРИРАНЕ НА СИСТЕМА ЗА ДЪРЖАВНО ПЛАНИРАНЕ С ОГЛЕД НА НОВАТА ИЕРАРХИЯ НА ЦЕЛИТЕ И ПОКАЗАТЕЛИТЕ НАМАЛЯВАНЕ НА КОЛИЧЕСТВОТО ДЪРЖАВНИ ПРОГРАМИ. ОТМЯНА НА ОТРАСЛОВИ ПРОГРАМИ, чието съдържание ще бъде включено в стратегическите планове на държавните органи. ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ ПЛАНОВЕ и програми за развитие на териториите в частта „ключови целеви показатели”.


93

Въвеждане на НОВА СИСТЕМА ЗА ОДИТ И ОЦЕНКА НА РАБОТАТА НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ. Държавните програми ще се оценяват веднъж на три години. Оценка на работата на държавните органи ще се извършва всяка година, според стратегическите планове, а работата на държавните служители ще се оценява въз основа на годишните индивидуални планове. Приемане на Закона за държавния одит. Сметната палата ще работи по модела на най-добрите световни одиторски компании и няма да се занимава с текущ оперативен контрол.


94

Въвеждане на „отворено правителство”. Приемане на ЗАКОНА ЗА ДОСТЪП ДО ОБЩЕСТВЕНА ИНФОРМАЦИЯ, който ще направи достъпна за гражданите всяка информация, с която разполагат държавните органи, с изключение на класифицираната информация.


95

Въвеждане на практиката на годишни публични изказвания пред населението на ръководителите на държавните органи, които ще информират за ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА КЛЮЧОВИ ПОКАЗАТЕЛИ НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ ПЛАНОВЕ И ПРОГРАМИ ЗА РАЗВИТИЕ НА ТЕРИТОРИИТЕ, а техните отчети ще се публикуват на официални уеб-сайтове.

Въвеждане на практиката на годишни отчети на ръководителите на вузовете пред студентите, работодателите, обществеността и медиите.
96

Осигуряване на ОНЛАЙН-достъп до ВЕДОМСТВЕНИТЕ БАЗИ ДАННИ НА ЦЕНТРАЛНИТЕ ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ. Ще се публикуват бюджетните и консолидирани финансови отчети, резултати от външния одит, резултати на оценката на ефективността на държавната политика, резултати на обществената оценка на качеството на държавните услуги.


97

Разширяване на възможността гражданите да участват в процеса на взимане на решения чрез развитие на саморегулирането и местното самоуправление.

Разработване на ПРОГРАМА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ НА ДЪРЖАВНИТЕ ФУНКЦИИ. Правителството ще се свие за сметка намаляване на несвойствените за държавата излишни функции.
98

На равнище селски окръг, село, селище, малък град ще се въвеждат самостоятелни бюджети за местно самоуправление. В областните центрове е големите градове ще работят механизми за КОНСУЛТАТИВНО ГРАЖДАНСКО БЮДЖЕТИРАНЕ, при което местните органи пряко ще се консултират с жителите при определянето на бюджетните приоритети.


99
ЗАСИЛВАНЕ НА РОЛЯТА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ СЪВЕТИ ПРИ ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ И ОБЩИНИ в частта на обсъждане на изпълнението на стратегическите планове и програми за развитие на териториите, законопроектите, касаещи правата и свободите на гражданите; проекти за програмни документи. Законодателно уреждане на статута и правомощията на обществените съвети ще повиши прозрачността при приемане на държавните решения.
100

Създаване на държавна КОРПОРАЦИЯ „ПРАВИТЕЛСТВО ЗА ГРАЖДАНИТЕ”, КОЯТО ЩЕ СТАНЕ ЕДИНЕН ДОСТАВЧИК НА ДЪРЖАВНИТЕ УСЛУГИ по модела на „Canada Service” и „Centrelink” в Австралия. Държавната корпорация ще интегрира всички центрове за обслужване на населението в единна система. Казахстанските граждани ще получават ВСИЧКИ ДЪРЖАВНИ УСЛУГИ НА ЕДНО МЯСТО. Държавните услуги ще получат международна сертификация за съответствие на СТАНДАРТИТЕ НА СИСТЕМАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО ISO 9000.





Каталог: bulgarian -> wp-content -> uploads -> 2015
uploads -> Обръщение на Президента на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев към народа на Казахстан
uploads -> Път към бъдещето уважаеми казахстанци!
uploads -> От идеята за Евразийски съюз към нови перспективи пред евразийската интеграция
uploads -> Концепция за външната политика на Република Казахстан
uploads -> На президента на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев към народа на Казахстан от 31 2017 г
uploads -> На държавите, които имат споразумения с Република Казахстан за безвизови взаимни пътувания за граждани, притежаващи различни видове паспорти
uploads -> Политическо обръщение на президента на казахстан н. А. Назарбаев към съвета за сигурност на организацията на обединените нации концептуалната визия на казахстан
uploads -> Поглед към бъдещето: модернизация на общественото съзнание президентът на Република Казахстан Нурсултан Назарбаев въведение


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница