Европейски пътеводител на българския земеделски стопанин



страница1/8
Дата15.04.2017
Размер1.06 Mb.
#19262
  1   2   3   4   5   6   7   8
ЕВРОПЕЙСКИ ПЪТЕВОДИТЕЛ
НА
БЪЛГАРСКИЯ ЗЕМЕДЕЛСКИ СТОПАНИН

СЪДЪРЖАНИЕ



НЯКОЛКО ДУМИ ЗА НАЧАЛО..................................3
СРЕДСТВА ЗА СЕЛСКОТО СТОПАСТВО СПОРЕД ДОГОВОРЕНАТА ФИНАНСОВА РАМКА С ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ......................5

ПРИОРИТЕТИ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО......... .............7
Какво ще се случи ако не можем да достигнем количествата от заявеното производство..............................17
ПЕРСПЕКТИВИТЕ ПРЕД БЪЛГАРСКИЯ ФЕРМЕР?..................18
ИЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ....................23
ИЗРАБОТВАНЕ НА БИЗНЕС ПЛАН........ ....................28
ПРОГРАМИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ В СФЕРАТА НА СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО.............................................46
ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА..................................62

НЯКОЛКО ДУМИ ЗА НАЧАЛО

“Новото време “ е политическа партия, приела за свое верую идеята за успешна България. Идеята България и нейните граждани да се превърнат в равностойни партньори и достойни конкуренти на световната и европейска сцена. Успешна България е цел, която може да бъде постигната, ако всеки се опита за себе си да създаде картината на собственото си добро съществуване. Успешна България се състои от успели хора с неограничени мечти и възможности. Тя е аз и ти – можещи и правещи. За малка България, това означава да се впишем в европейското и световно семейство на преуспелите. Което означава да бъдем добре образовани, информирани, практични, гъвкави, отворени за новото и смели в начинанията си.



Европейска интеграция е понятие, с което голяма част от българите свързват своето бъдеще. За съжaление това понятие често се използва като етикет без съдържание, зад който много от съвременните ни политици се опитват да скрият собственото си незнание и бездействие. Политическа партия “Новото време” знае, че европейската интеграция е процес, който изисква активното участие на политиците и гражданите за разработване и използване на механизми, посредством които да достигнем нормите, стандартите, политиките на Европейската общност. Политическа партия “Новото време” работи тези принципи да се въведат и ефективно да се прилагат в България в различни области на обществения живот, важна част от които е развитието на българската икономика и селско стопанство.
България приключи преговорите по глава «Земеделие» през юни 2004г. Уеднаквяването на българските закони с европейските има няколко основни цели - да осигури справедлив доход за производителите на селскостопански стоки и добър стандарт на живот на населението, заето в селскостопанския сектор. Общата селскостопанска политика на ЕС цели и стимулиране и стабилизиране на пазарите, увеличаване на селскостопанската продукция и гарантиране предоставянето на хранителни продукти на приемливи цени.
С приемането на България в Европейския съюз през 2007 г. българските земеделски производители ще получат благоприятната възможност да изнасят своята продукция, без мита, както и да се възползват от утвърдените механизми за защита на производителя и гарантиране на изкупните цени. Включването в общия пазар на общността, обаче, означава и задължения. Към производителите ще има строго определени изисквания за качество, големина, етикиране, опаковане и представяне на продуктите. Това изисква сериозна подготовка от страна на земеделските производители за прилагане на европейските норми и практики в своето производство и ефективно използване на финансовите средства, които ще бъдат предоставени на българското селско стопанство до пълното адаптиране и подготовка на сектора за равностойно участие на европейския пазар.
Наръчникът, чиито редове четете в момента, е първият от поредицата подобни, предназначени да ви бъдат в помощ при ориентиране в морето от информация и предизвикателствата при формиране и доразвиване на вашия бизнес. Направили сме опит да организираме текста на наръчника максимално практично. Той се състои условно от три части. Първата част обхваща възможностите за развитие на българското селско стопанство в периода 2005-2009г.с оглед изискванията на европейската интеграция на България. Представени са финансовите средства, които ще бъдат отпуснати за земеделие и възможностите за инвестиране и финансиране на различни сектори от българското селско стопанство. Втората част е насочена към подготовка за участие във финансиращи проекти и програми и е свързана с конкретни съвети и примери как да напишете вашето проектно предложение и бизнес план. В третата част са представени основните финансиращи програми и институции в областта на земеделието.
Искрено се надяваме този наръчник да се превърне в истински «пътеводител» и спътник по пътя към вашия успех. Надяваме се с помощта му всеки един от вас сам да създаде своята успешна България! Успех!

СРЕДСТВА ЗА СЕЛСКОТО СТОПАСТВО СПОРЕД ДОГОВОРЕНАТА ФИНАНСОВА РАМКА С ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ1
За развитие на българското селско стопанство за периода 2007 - 2009г. ще бъдат заделени приблизително 2 милиарда евро. Те включват предвидена помощ от Европейския съюз и средствата заделени от държавния бюджет за развитие на този сектор.
Средствата от Европейския съюз за периода 2007-2009 ще бъдат предоставяни в четири насоки:

Пазарна подкрепа за земеделските производители.Определените от ЕС средства са 388 млн. евро. Тази част от финансирането зависи от пазарната ситуация в страната. Релизира се в няколко насоки – предоставяне на експортни субсидии в повечето сектори, намеса на пазара от страна на държавата, когато се налага увеличаване или намаляване на цените на най-чувствителните продукти в страната, така че те да се изравнят с тези в Европейския съюз в секторите полски култури,ориз, месо, мляко, захар/; помощи за повишаване консумацията на някои видове продукти /мляко/; помощи за производство на плодове и зеленчуци, предназначени за преработка и подкрепа на организации на производители. Експортните субсидии зависят от нивото на цените в Европейските страни спрямо световните цени.

Средства за структурни фондове, определени за България от ЕС. Сумата ще е от 310 до 460 млн.евро,като конкретната сума за всяка година ще се обявява от българското правителство

Преки /директни/ плащания. Тези плащания подпомагат земеделските производители за обработване на земята. Предоставянето на средства в тази насока започва от 2007г. като за финансовите 2007 – 2008г. са предвидени 431 милн. евро. Те отговарят на 25% от равнището на директните плащания на 15 –те страни членки през 2007 и 30% през 2008г. Средства ще се дават на хектар обработвана земеделска земя. Директните плащания за следващите години ще бъдат съответно 35% през 2009г. и 40% през 2010г.По информация на Министерство на земеделието и горите до 2016г. ще се продължи с десет процентното ежегодно увеличение на този вид плащания, до пълното им изравняване с тези на страните членки на ЕС.

Размерът на директните плащания зависи от избрания период за съотнасяне. Европейската комисия е определила най-близкия исторически период. Изчислението на квотите и съответните количества е направено на базата на продължителността на този период на съотнасяне / три или пет годишен/ в зависимост от Европейското законодателство и установенато от Европейската комисия методика за преговори със съответната страна.За България референтните добиви се изчисляват като средни на средата на 3-те години от петте най-последни години, за които има данни. От този период се изключват годините с най-нисък и годините с най-висок добив. Като аргумент за завишаване на тези референтни добиви според земеделското министерство не може да се използва производствения потенциал, а единствено статистическите данни за посочените минали периоди.

Подкрепа на селските региони. За развитието на най-изостаналите райони от страната за 3 години – 2007, 2008, 2009г. ЕС отпуска на България 733 млн. евро. Тази сума ще се предоставя пряко на производителите под формата на помощи за производството на земеделски стоки в по-слабо развитите краища на страната.

Новата политика на ЕС в областта на селското стопанство е насочена към намаляване дела на преките плащания за сметка на селскостопанските райони. За България след 2007г. преките плащания ще растат в сравнение със сегашното им равнище. Но за страните членки те ще намаляват.


Средствата се предоставят за производство на продукция съобразно определени квоти. Квотите дават национално гарантирани максимални количества продукция. По този начин ЕС контролира пазара и ограничава излишъците при производство и складране. Ако квотите бъдат надвишени производителите трябва да платят определена глоба за «съответност».

ПРИОРИТЕТИ В СЕЛСКОТО СТОПАНСТВО


ПРОИЗВОДСТВО НА ПОЛСКИ КУЛТУРИ

България е преговаряла с ЕС за отглеждане на четири групи полски култури:



Зърнени култури:твърда пшеница, обикновена пшеница, ръж, ечемик, овес, царевица, сорго, бакла, канарено семе, други семена, сладка царевица;

Маслодайни култури:соя, рапица и слънчоглед.

Протеинови култури: грах, фасул, сладка вълчанка и лен, включително и лененото семе.

Лен: ленено семе.

В резултат на преговорите с ЕС твърда пшеница може да бъде засявана на площ от 21 800 хектара.26 250 000 дка. Договорения основен добив е до 290 кг. След 2007 г. няма да има таван за обработваемата площ, а производителите ще вземат парична подкрепа за цялата площ на фермата си, при условие че минималната й площ е 3 дка.

За полските култури ще се прилага инвестиционен механизъм (нарочно създадена инвестиционна агенция ще изкупува 500 000 тона при основна цена 101,35 евро/тон). Отделно от този механизъм за зърнени култури са предвидени директни плащания в размер от 63 евро/тон земеделска продукция, както и ползване на експортни субсидии.

При протеиновите култури е предвидено конкретно плащане за площ в размер на 55,57 евро за хектар.

За твърдата пшеница е въведена премия в размер на 40 евро на хектар.

Българските данни за добива на ориз показват среден добив на година 4,603 тона от хектар и пълното плащане от ЕС ще бъде около 345,255 евро на хектар.



Специални договорености:
ЗАХАР

Периода на съотнасяне за определяне на квотите за производство на бяла захар, който е предложен от България за сектора «Захар» е 1998-2002г. Периода 2002-2003 определя квотата за производство на иноглюкоза..

След присъединяването на България към ЕС производителите на захар вместо директни субсидии ще имат гарантирани минимални цени за реализация на продукцията. Производителите на захарно цвекло ще получават част от тези цени като процент от общите разходи за производството на захар. Производителите и търговците ще имат право и на производствени субсидии, когато продукцията им се използва в химическата и фармацевтичната промишленост. Заедно с това те ще имат право и на експортни субсидии при износ за трети страни.

Производството на захар, изогликоза и инулинов сироп в страните членки става в рамките на определени производствени квоти. Условно те са квоти А и В. Първата е за количествата, необходими за вътрешното потребление на съответната страна, а втората е за продукцията, предназначена за износ. Върху произведените захар и изогликоза се начислява налог, който представлява своеобразен данък за производителите на тези продукти. Той е част от бюджетната вноска, която България ще прави в евробюджета.

Производителите на захар ще се регистрират в Разплащателна агенция към земеделското министерство, която ще разпределя субсидиите в отрасъла.Компаниите ще получат квота за годишно производство и ежемесечно ще се отчитат пред агенцията за изпълнението й. Ведомството ще предава информацията в Европейската комисия, която от своя страна ще подготвя разчетите за изразходваните от евробюджета средства за субсидии. На тази база ще се определя и дължимият данък от производителите. В резултат от преговорите по глава "Земеделие" България получи квоти за производство на бяла захар в размер от 203 500 тона. От тях А квота за производство на захар от захарно цвекло – 4 320 тона, В квота - 432 тона и квота за производство на бяла захар от нерафинирана тръстикова захар от внос в размер на 198 748 тона бяла захар.
ОРЕХИ, ЛЕШНИЦИ, БАДЕМИ

Производителите на орехи, лешници, бадеми ще получават годишна помощ от 120,75 евро/ха за обща площ от 11 984 хектара.


ТЮТЮН

Тютюнът се оказва най-трудната част от преговорите, защото от няколко години насам общото производство е паднало на много ниски нива. Защитено е производство на 47 134 тона тютюн, но ограничения в количеството няма. За тютюна ЕС прилага система от премии, мерки за ограничаване и регулиране на производството и регулиране на търговията с трети страни. Премиите за производителите варират съобразно сорта, но се дават само на тютюн произведен в рамките на квотата. Ограниченията са в сортовите групи, от които зависи обема на субсидията. Българските тютюни влизат в първа – «Виржиния», квота е в размер на 9 023тона и втора – «Бърлей» квотата за който е 3 208. Ориенталските са в шеста - тип «Басма», с квота 31 106т. и субсидия 4,13 евро/ кг. и осма-тип «Кабакулак» /«Северна България»/ - субсидия 3 евро /кг. на премиите зависи от сортовите групи.

Реформата в тютюневия сектор предвижда средствата за директни плащания след 2007г. да преминат в единно плащане на ферма за година за производители, добиващи до 3,5 тона тютюн. Следващата категория от 3,5 до 10 т. ще получават 75% от премията като едно плащане и 25% за мерки за преструктуриране на производството. Според ЕС по този начин производството ще придобие по-ясна пазарна ориентация и ще донесе по-високи доходи на производителите. Особено на по-дребните, които ще получават цялата премия. Тук се напомня, че България трябва да направи нова сортова структура, за да се спазят стандартите и изискванията на ЕС за опазване на околната среда и за безопасност на вкусовите продукти.
ЛЕН И КОНОП

По договорености с Европейската комисия определените максимални гарантирани количества за производство на лен и коноп са 13 тона за дълго влакно и 48 тона за късо ленено и конопено влакно. Дългото ленено влакно се субсидира с 200евро за тон, а късото с 90 евро на тон.


ПАМУК

Европейската комисия (ЕК) определи 9 115 тона непреработен (неомаганен) памук като максимално гарантирано количество, за което България ще получава субсидии. В момента при надхвърлянето на определените за всяка страна национални квоти за производство на памук се прилагат механизми за намаляване на субсидиите. Понастоящем ръководната цена на памука е твърдо фиксирана на 106.30 евро за 100 кг. непреработен памук, съответстващ на стандартното пазарно качество. Ако действителното качество се отклонява от стандартното, това рефлектира в договорената стойност между производителя и преработвателя.

Помощта за 100 кг непреработен памук се изчислява, като от ръководната цена се изважда определената от Европейската комисия световна пазарна цена на суровината за конкретния период. Тази разлика се умножава по предадените за преработка количества в рамките на максимално допустимата национална квота. ЕС превежда субсидиите на преработвателните предприятия, които са длъжни да плащат за получения от производителите като суровина непреработен памук. Страните членки назначават свой компетентен орган да администрира процеса за подпомагане на памукопроизводителите. Държавите извършват контрол над отпускането на помощи чрез упълномощени инспекционни органи, които са длъжни да проверяват коректността на декларациите за засетите площи. Органите извършват проверки на място за не по-малко от 5% от декларираните количества непреработен и преработен памук и съответствието на процеса по отпускане на помощите.
СЕМЕНА

Схемата на ЕС за помощи обхваща семена от 41 вида и подвида растения. В България от тях се отглеждат само ориз, лен, коноп, люцерна, фуражен грах, фий, червена детелина, райграс. Европейската комисия определи на България годишни квоти за субсидиране на производството на семена от ориз в размер на 833.2 тона и 936 тона за други видове семена. се изплащат директно на производителите на 100 кг. базисни и сертифицирани семена, като размерът не е един и същ за различните видове семена. Подпомага се теглото на произведените семена (с изключение на ориз), което се получава, след като се умножи с коефициент за всеки вид. Полученият резултат се нарича еквивалентно тегло и субсидията се изплаща на основата на него.

Сертифициращият орган в България е Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол. За да може производителят да получи средствата, семето трябва да е отгледано според договор, сключен между собственика на сорта или сортоподдържаща структура и семепроизводителя. Друг вариант е семената да бъдат предоставени пряко от собственика на сорта или сортоподдържащата структура, като такава продукция трябва да бъде удостоверена от сертифициращия орган. Учрежденията за семепроизводство трябва да са одобрени или регистрирани в страните, членки на ЕС. Одобрението или регистрацията са валидни за цялата европейска общност. Общата организация на пазара (ООП) на семена и посадъчен материал в ЕС е част от общата селскостопанска политика. Най-общо това са поддържане на конкурентни цени на продукцията в страните членки по отношение на световните цени, гарантиране на стабилността на пазара и осигуряване на справедлив доход за производителите. ООП в сектор "Семена и посадъчен материал" условно може да бъде разделена на обща организация на производството и търговията и схеми за подпомагане на производството на някои видове семена.

Общата организация на пазара на семена и посадъчен материал в ЕС обхваща и търговията с трети страни. Това са държави, които не са членки на съюза. Основните механизми на общата организация на пазара с тях са лицензите за внос и износ. Лицензът за внос в ЕС се издава от държава членка, която важи за цялата територия на общността, без значение коя точно страна я е предоставила. Документът се издава срещу депозит, за да се гарантира, че вносът е извършен в определения период. Изключение се предвижда, ако има сключен договор за производство в трета страна.


ХМЕЛ

Въз основа на средните данни за площи, добиви и произведено количество хмел за периода 1999-2001 г. ЕС определи на България площи за подпомагане в размер на 275 хектара. В допълнителната информация по глава "Земеделие" страната е предоставила данни за отглежданите сортове хмел с оглед бъдещото им включване в списъка на Евросъюза за изплащане на субсидии. ЕС изразява готовност да разгледа включването на сортовете в рамките на процедурата на управителния комитет по хмела след присъединяване на България.

Хмеловите полета в България са с обща площ около 220 хектара. Годишното производство е между 250 и 300 тона, като около 40 на сто от него се изнасят в чужбина, сочат данните на Съюза на пивоварите в България. Произведената продукция се изнася в някои страни от бившия Съветски съюз, Сърбия и Черна гора, както и малки количества за Германия.

Хмелът е една от основните съставки за производство на бира заедно с малца и водата. Годишните нужди на пивоварните в България са между 500 и 550 тона хмел, показват данните на съюза. Това означава, че произведените у нас количества не са достатъчни за нуждите на пивоварите и те внасят продукция от чужбина.



РАЗВИТИЕ НА ЛОЗАРСТВОТО И ВИНАРСТВОТО

В резултат от преговорите лозя могат да се отглеждат на площ от 153 500 000 дка.(Каквито площи има засадени към 1 януари 2007 г., това ще бъде признатият обем на лозята. Всеки, който има интерес в сектора, не бива да чака 1 януари 2007 г., а да засажда сега, защото в момента няма ограничения.)Българското правителство е преценило, че е по-добре да се откаже от 3 % от площите за презасаждане и да приеме 1,5% засаждане на нови лозя за период от 5 години след приемането ни в ЕС.Презасаждането е позволена практика, но само за подмяна на старо лозе с ново.

Съобразно договореното, страната ни е разделена на две климатични лозаро-винарски зони. Първара зона включва Северен български лозарски регион ”Дунавска равнина”, Източен лозарски регион “Черноморски регион”и Подбалкански регион “Долината на розите”. Втората зона е останалата част от територията на страната.Обособяването в определена климатична зона има значение за винопроизводителите във връзка с определените от ЕС норми за обогатяване със захар и подкисляване. България е представила доказателства, че използва традиционно захар за обогатяване на вината – в резултат на преговорите  тази практика се признава от Европейската комисия (ЕК) като традиционна и ще продължи да се прилага и след присъединяването.

Развитието на лозарството има значение с оглед възможността за производство и износ основно на вино (като Пелинът остава запазена марка на България), но и на ракия. Ние имаме запазена марка върху производството на 13 ракии с географски произход, 6 от тях гроздови. Поели сме ангажимент на етикетите на вината и ракиите да има надписи на 4 езика.


РАЗВИТИЕ НА ЖИВОТНОВЪДСТВОТО (СПЕЦИАЛНО МЛЕЧНО ГОВЕДОВЪДСТВО)

Млечната квота, която ЕС ще подпомага е 1 млн. тона при субсидия 33,9 евро/тон. Към тях се прибавят 3% от общото количество за консумация във фермите. Брюксел приема, че имаме под 380 000 крави с по 3500 л. мляко годишно.


ГОВЕЖДО МЕСО

България получава 90 343 права за специални премии за мъжки животни от рода Едър рогат добитък. Страната получава таван от 16 019 броя животни, подлежащи на премии за крави с бозаещи телета. 22 191 права получаваме за клане на възрастни животни и 101 542 за телета.

Допълнителните плащания в сектора са в размер на 380 172 евро.
ОВЧЕ И КОЗЕ МЕСО

България получава таван от 2 058483 броя животни за премии в сектор “Овче и козе месо”. Получаваме и допълнителни плащания в сектора в размер на 2 176 155 евро.

Страната има четири лицензирани кланици за експорт на овче и козе месо в ЕС и до момента изцяло изпълнява предоставената безмитна квота за износ на 7000 тона месо годишно. В тази връзка с решение на Европейската комисия от 2003 г. и съответстващо изменение на външнотърговския режим на България от 1 юни 2003 година отпаднаха квотите за износ в ЕС на жив дребен рогат добитък и месо от него. По този начин се подобриха бизнес условията при търговията с европейските страни и се прекрати разпределението на количествата по квота, което значително улесни българските производители и износители.
МЛЯКО И МЛЕЧНИ ПРОДУКТИ

На страната е дадена квота от 979 000 тона, от които 722 000 тона за преработка и 257 000 тона за директни продажби. ЕС въведе от началото на 2004 г. нова система на директни плащания за производството на мляко и млечни продукти, които вече се отпускат на стопанство. В резултат на преговорите България получи резерв за преструктуриране от 39 180 тона, който ще бъде освободен през 2009 г., в случай че се увеличи количеството мляко за преработка в резултат на намаляване на това за пряка консумация и за изхранване на животните.

Страната получи преходен период до 30 април 2009 г. за прилагането на регламента за категоризация на млякото за пиене. Дотогава млякото на вътрешния пазар с масленост 2% ще се продава като полуобезмаслено, a това с масленост 3% - като пълномаслено. През преходния период се дава възможност на българските млекопреработвателни предприятия да се адаптират към европейските стандарти.

Директните плащания в млечния сектор се изчисляват въз основа на определена от ЕС сума за съответния периозд /33,9 на тон от квотата, за 2007г. и следващите години/, умножена по националната квота за мляко. В България плащанията за мляко ще нарастват прогресивно 25% от нивото на помощи за страните членки на ЕС през 2007г., 30% през 2008г., 35% през 2009г, 40% през 2010г., а след това всяка година нарастване от 10% с изравняване на сумите през 2016г.


ПТИЧЕ И СВИНСКО МЕСО

На производителите на птиче и свинско месо в ЕС не се полагат преки плащания. Птичето месо се стимулира само чрез субсидии за износ. За свинското месо се предвижда пазарна подкрепа чрез интервенционни цени, които изравняват вътрешните с европейските, и експортни субсидии за износ извън ЕС. Спира се вноса в ЕС на субсидирано свинско месо. До края на 2005г. трябва да спре изцяло ваксинирането на прасетата с жива ваксина против чума.


Каталог: files -> doc
doc -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
doc -> Чл. С наредбата се определят условията и редът за осъществяване на дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
doc -> Закон за устройство на територията в сила от 31. 03. 2001 г
doc -> На 14 февруари съвпадат три празника
doc -> Наредба № рд-02-20-16 от 5 август 2011 Г. За планирането, изпълнението, контролирането и приемането на аерозаснемане и на резултатите от различни дистанционни методи за сканиране и интерпретиране на земната повърхност
doc -> Наредба № н-9 от 16 декември 2009 Г
doc -> Световния ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия 16 ноември 2014 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница