Република българия четиридесет и трето народно събрание комисия по земеделието и храните



страница1/4
Дата05.09.2016
Размер0.59 Mb.
#8320
  1   2   3   4


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Д О К Л А Д
Относно: Общ законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча № 653-07-14 / 24.03.2016 г., изготвен на основание чл. 78, ал. 2 от ПОДНС, въз основа на приетите на първо гласуване на 17 март 2016 г.:

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 554-01-11, внесен от Петър Христов Петров и група народни представители на 23 януари 2015 г.;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 554-01-89, внесен от Вили Младенов Лилков и група народни представители на 13 май 2015 г. и

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, № 602-01-1, внесен от Министерския съвет на 7 януари 2016 г.
Проект!

Второ гласуване

З А К О Н

за изменение и допълнение

на Закона за лова и опазване на дивеча

(обн., ДВ, бр. 78 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 26 от 2001 г., бр. 77 и 79 от 2002 г., бр. 88 от 2005 г., бр. 82 и 108 от 2006 г., бр. 64 от 2007 г., бр. 43, 67, 69 и 91 от 2008 г., бр. 6, 80 и 92 от 2009 г., бр. 73 и 89 от 2010 г., бр. 8, 19, 39 и 77 от 2011 г., бр. 38, 60, 77 и 102 от 2012 г., бр. 15 от 2013 г.; Решение № 4 на Конституционния съд от 2013 г. – бр. 62 от 2013 г.; изм. и доп., бр. 60 от 2015 г. и бр. 14 от 2016 г.)



Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.

Предложение на н. п. Румен Желев и гр. н. п.:

Създава се нов § 1:

§ 1. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:



Създават се нови ал. 1 и 2:

(1) Министерският съвет приема Стратегия за развитие на ловното стопанство в Република България по предложение на министъра на земеделието и храните.



(2) В Стратегията за развитие на ловното стопанство в Република България се определят целите и приоритетите на държавната политика в областта на организацията на ловната площ, управлението на ловното стопанство и контролът по стопанисването на дивеча.”

2. Досегашните ал. 1 и 2 стават ал. 3 и 4.“

Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията предлага да се създаде нов § 1:

§ 1. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създават се нови ал. 1 и 2:

(1) Министерският съвет определя държавната политика в областта на ловното стопанство в Република България.



(2) Министерският съвет приема Стратегия за развитие на ловното стопанство в Република България по предложение на министъра на земеделието и храните, с която се определят целите и приоритетите в областта на организацията на ловната площ, управлението на ловното стопанство и стопанисването на дивеча.“

2. Досегашната ал. 1 става ал. 3 и се изменя така:

(3) Държавната политика по ал. 1, включително контролът по стопанисване на дивеча, се провежда от министъра на земеделието и храните, подпомаган от Изпълнителна агенция по горите.“



3. Досегашната ал. 2 става ал. 4 и в нея думата „осъществяване“ се заменя с „провеждане“.

 

 



 

 

§ 1. В чл. 5, ал. 2, т. 3 думата „скитащи” се заменя с „безпризорни”.


Предложение на н. п. Стефан Кенов и гр. н. п.:

Параграф 1 - отпада.

Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на н. п. Светла Бъчварова и гр. н. п.:

Параграф 1 - отпада.

Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 1, който става § 2.
§ 2. В чл. 7 се създават ал. 8-10:

„(8) Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите изготвя предложенията по ал. 6 и 7 въз основа на мотивирано писмено искане от:

1. ловния съвет - за промяна на границите на ловностопанските райони, стопанисвани от държавните ловни стопанства, дивечовъдните участъци и базите за интензивно стопанисване на дивеча, както и в случаите, когато се променят границите им с ловностопанските райони на ловните дружини; към искането се прилага описание на границите и площите на новите ловностопански райони, изготвено от лице, регистрирано да изработва планове за ловностопански дейности;

2. съвета по лова към регионалната дирекция по горите – за промяна на границите на ловностопанските райони на ловните дружини; към искането се прилагат:

а) протокол с нотариална заверка на подписите от общото събрание на ловната дружина, съдържащ решение за изменение на границите на района, взето с обикновено мнозинство от членовете на дружината; в случай на промяна на границите на два или повече съседни ловностопански района, протоколи се представят и от съответните дружини;

б) становище на управителния съвет на ловното сдружение по чл. 30, в чийто състав е ловната дружина; в случай на промяна на границите на два съседни ловностопански района, предоставени за стопанисване и ползване на дивеча на различни сдружения, становища се представят и от двете сдружения;

в) описание на границите и площите на новообразуващите се ловностопански райони, изготвени от лице, регистрирано да изработва планове за ловностопански дейности.

(9) В случаите на промяна на границите на ловностопанските райони по чл. 7, ал. 7, сключените договори за предоставяне на стопанисването и ползването на дивеча в ловностопанските райони се изменят едностранно от държавното горско стопанство или от държавното ловно стопанство спрямо новите граници.

(10) Заповедите по ал. 6 и 7 подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.”
Предложение на н. п. Ферихан Ахмедова и гр. н. п.:

В § 2 относно чл. 7 ал. 10 се изменя така:

(10) Заповедите на министъра на земеделието и храните по ал. 6 и 7 са индивидуални административни актове и подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.“



Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 2, който става § 3:

§ 3. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 7 думата „между“ се заменя с „на“, а думите „правят от“ се заменят с „утвърждават със заповед на“.

2. Създават се ал. 8, 9 и 10:

„(8) Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите изготвя предложенията по ал. 6 и 7 въз основа на мотивирано писмено искане от:

1. ловния съвет - за промяна на границите на ловностопанските райони на държавните ловни стопанства, дивечовъдните участъци и базите за интензивно стопанисване на дивеча и за промяна на границите им с ловностопанските райони на ловните дружини; към искането се прилага описание на границите и площите на новите ловностопански райони, изготвено от лице, регистрирано за дейността изработване на ловностопански план;

2. съответния съвет по лова към регионална дирекция по горите – за промяна на границите на ловностопанските райони на ловните дружини; към искането се прилагат:

а) протокол, с нотариална заверка на подписите, от общото събрание на ловната дружина, съдържащ решение за изменение на границите на ловностопанския район, взето с мнозинство повече от половината от членовете на дружината; при промяна на границите на два или повече съседни ловностопански района, протоколи се представят и от съответните дружини;

б) становище на управителния съвет на ловното сдружение по чл. 30, в чийто състав е ловната дружина; при промяна на границите на два съседни ловностопански района, предоставени за стопанисване и ползване на дивеча на различни сдружения, становища се представят от всяко едно от сдруженията;

в) описание на границите и площите на новите ловностопански райони, изготвено от лице, регистрирано за дейността изработване на ловностопански план.

(9) При промяна на границите на ловностопанските райони по ал. 7, сключените договори за стопанисване и ползване на дивеча в ловностопанските райони се изменят едностранно от държавното горско стопанство или от държавното ловно стопанство спрямо новите граници.

(10) Заповедите на министъра на земеделието и храните по ал. 6 и 7 подлежат на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.“
§ 3. В чл. 8 се правят следните изменения:

1. В ал. 3 думите „с площ по-голяма от 100 хектара” се заличават.

2. Алинея 6 се изменя така:

„(6) Заявлението по ал. 5 съдържа:

1. мотиви за изграждане на базата;

2. капацитет и тип на оградата;

3. координатен регистър на границата на оградата;

4. нотариално заверено писмено съгласие от собственика на имота - в случаите, когато имотът не е държавна собственост;



5. становище от държавното горско стопанство/ държавното ловно стопанство, че оградената площ е предвидена в действащия ловноустройствен план.”
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3, който става § 4:

§ 4. В чл. 8 се правят следните изменения:

1. В ал. 3 думите „с площ по-голяма от 100 хектара” се заличават.

2. Алинея 6 се изменя така:

(6) Заявлението по ал. 5 съдържа:



1. мотиви за изграждане на базата;

2. капацитет и тип на оградата;

3. координатен регистър на границата на оградата;

4. нотариално заверено писмено съгласие от собственика на имота, когато имотът не е държавна собственост;

5. становище от държавното горско стопанство или държавното ловно стопанство, че оградената площ е предвидена в ловностопанския план.”

§ 4. В чл. 9, ал. 19, т. 3 след думата „държавата” се добавя „и общината”.
Предложение на н. п. Румен Желев и гр. н. п.:

Параграф 4 се изменя така:

§ 4. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:



1. В ал. 19, т. 3 след думата „държавата” се добавя „и общината”.

2. В ал. 36 думите „ноември на текущата година” се заменят с „март”, а след думата „дейност“ се добавя „за предходната година”.

Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4, който става § 5:

§ 5. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 19, т. 3 след думата „държавата” се добавя „и общината”.

2. В ал. 36, изречение първо думите „ноември на текущата година” се заменят с „март”, а в изречениe второ накрая се добавя „за предходната година”.
§ 5. Член 9д се изменя така:

„Чл. 9д. (1) Държавното ловно стопанство „Воден - Ири Хисар” съгласно приложение № 2 освен функциите и дейностите по чл. 9, ал. 9 се използва и за държавни представителни нужди и осъществява дейностите по организация на официални мероприятия на президента на Република България, на председателя на Народното събрание и на министър-председателя, както и за научноизследователски и учебни дейности в областта на ловното стопанство.

(2) За държавно ловно стопанство „Воден - Ири Хисар” не се провежда конкурс по чл. 9, ал. 12.”
Предложение на н. п. Стефан Кенов и гр. н. п.:

В § 5 относно чл. 9д:

1. В ал. 1 след думите „Воден-Ири Хисар” се добавя „и ДЛС Искър“.

2. В ал. 2 след думите „Воден-Ири Хисар” се добавя „и ДЛС Искър“.

Предложението е оттеглено.
Предложение на н. п. Светла Бъчварова и гр. н. п.:

В § 5 съдържанието на чл. 9д се изменя така:

Чл. 9д. (1) Държавните ловни стопанства „Воден – Ири Хисар“ и „Искър“ съгласно Приложение № 2 се използват и за държавни представителни нужди и осъществяват дейностите по организация на официални мероприятия на Президента на Република България, на Председателя на Народното събрание и на министър-председателя, както и за научноизследователски и учебни дейности в областта на ловното стопанство.



(2) Ловните държавни стопанства по ал. 1 не могат да сключват договори за съвместно извършване на дейност по чл. 9, ал. 12.“

Комисията подкрепя по принцип предложението по ал. 2 и не го подкрепя по ал. 1.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 5, който става § 6:

§ 6. Член 9д се изменя така:

„(1) Държавното ловно стопанство „Воден - Ири Хисар” съгласно приложение № 2 освен функциите и дейностите по чл. 9, ал. 9 се използва и за държавни представителни нужди и осъществява дейностите по организация на официални мероприятия на президента на Република България, на председателя на Народното събрание и на министър-председателя, както и за научноизследователски и учебни дейности в областта на ловното стопанство.

(2) Член 9, ал. 12 не се прилага за държавно ловно стопанство „Воден - Ири Хисар”.

Комисията предлага да се създаде нов § 7:

§ 7. В чл. 11 думите „научна и образователна дейност“ се заменят с „научноизследователска и учебна дейност“.
§ 6. В чл. 16, ал. 1 думите „т. 2-7” се заличават.

Комисията подкрепя текста на вносителя за § 6, който става § 8.

§ 7. В чл. 22 ал. 9 се изменя така:

„(9) Лицата, които не са издържали изпита за придобиване право на лов, могат да се явяват на поправителен изпит през септември. Лицата, които не са издържали поправителния изпит, могат да се явят на изпит след преминаване на нов курс за подготовка.”


Предложение на н. п. Стефан Кенов и гр. н. п.:

В чл. 22, ал. 2 думата „изискуема“ се заменя с „препоръчителна“.

Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на н. п. Светла Бъчварова и гр. н. п.:

В § 7 се правят следните изменения и допълнения:

1. Уводното изречение се изменя така: „В чл. 22 се правят следните изменения:“.

2. Създава се т. 1:

1. В ал. 2 думите „изискуема норма за ловна площ от 70 хектара“ се заменят с „определени в правилника за прилагане на закона норми за ловна площ“.“



3. Досегашният текст на § 7, при съответната редакционна промяна в началото му, става т. 2.

Предложението е оттеглено.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 7, който става § 9:

§ 9. В чл. 22, ал. 9 се създава ново изречение първо: „Лицата, които не са издържали изпита за придобиване право на лов, може да се явяват на поправителен изпит през същата година.“, а изречение първо става изречение второ и в него думите „изпита за придобиване право на лов” се заменят с „поправителния изпит“.

Предложение на н. п. Румен Йончев, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:

В чл. 23, ал. 3 се създава ново изречение трето: „Ловният билет е валиден до 31 януари на годината, следваща годината на издаване или заверка.“, а изречение трето става изречение четвърто.

Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията предлага да се създаде нов § 10:

§ 10. В чл. 23, ал. 3 се създава ново изречение трето: „Ловният билет е валиден до 31 януари на годината, следваща годината на неговото издаване, съответно на заверката му.“, а изречение трето става изречение четвърто.
§ 8. В чл. 23а, ал. 1, т. 2 думите „две години, смятано от датата на изключването” се заменят с „наказанието”.
Предложение на н. п. Живко Мартинов, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:

§ 11. В чл. 23а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 2 изречение второ се заличава.

2. Създава се нова ал. 2:

(2) Лице, което е изключено от ловно сдружение въз основа на влязло в сила наказателно постановление, с което е лишено от право на ловуване, може да бъде прието за член в същото или в друго ловно сдружение след изтичането на срока на наказанието.“



3. Досегашните ал. 2 и 3 стават ал. 3 и 4.

4. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите „ал. 3“ се заменят с „ал. 4“.

Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 8, който става § 11:

§ 11. В чл. 23а се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1, т. 2 изречение второ се заличава.

2. Създава се нова ал. 2:

(2) Лице, което е изключено от ловно сдружение въз основа на влязло в сила наказателно постановление, с което е лишено от право на ловуване, може да бъде прието за член в същото или в друго ловно сдружение след изтичането на срока на наказанието.“



3. Досегашните ал. 2 и 3 стават ал. 3 и 4.

4. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея думите „ал. 3“ се заменят с „ал. 4“.

§ 9. В чл. 30 ал. 7 се изменя така:

„(7) Председателят на ловното сдружение възлага на член на сдружението, притежаващ необходимата квалификация, дейността по организация на ловностопанската дейност. Когато сдружението не разполага с член със съответната квалификация, председателят сключва трудов договор със специалист по ловно стопанство.“


Предложение на н. п. Вили Лилков и н. п. Петър Славов:

В § 9 се създава нов параграф със следния текст:

В чл. 30 ал. 1 се изменя така:

(1) Лицата по чл. 29, обединени в ловни дружини на територията на съседни ловностопански райони с общи граници, учредяват ловно сдружение с цел осъществяване на дейности, свързани с възпроизводство, стопанисване, опазване и ползване на дивеча.“

Комисията подкрепя предложението.
Предложение на н. п. Стефан Кенов и гр. н. п.:

В § 9 след думите „изменя така“ се добавя „(1) Лицата по чл. 29, обединени в ловни дружини на територията на съседни ловностопански райони с общи граници, учредяват ловно сдружение с цел осъществяване на дейности, свързани с възпроизводство, стопанисване, опазване и ползване на дивеча.“

Комисията подкрепя предложението.
Предложение на н. п. Светла Бъчварова и гр. н. п.:

В § 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. Уводното изречение се изменя така: „В чл. 30 се правят следните изменения:“.

2. Създава се т. 1:

1. Алинея 1 се изменя така:

(1) Ловни дружини от съседни ловностопански райони с общи граници учредяват ловно сдружение с цел осъществяване на дейности, свързани с възпроизводството, стопанисване, опазване и ползване на дивеча.“

3. Досегашният текст на § 9, при съответната редакционна промяна в началото му, става т. 2.

Комисията подкрепя по принцип предложението.
Предложение на н. п. Ферихан Ахмедова и гр. н. п.:

Параграф 9 относно чл. 30 се изменя така:

§ 9. В чл. 30 се правят следните изменения:



  1. Алинея 1 се изменя така:

(1) Лицата по чл. 29, обединени в ловни дружини на територията на съседни ловностопански райони с общи граници, учредяват ловно сдружение с цел осъществяване на дейности, свързани с възпроизводство, стопанисване, опазване и ползване на дивеча.“

  1. Алинея 7 се изменя така:

(7) Председателят на ловното сдружение сключва трудов договор със специалист по ловно стопанство с продължителност на работния ден не по-малко от четири часа. Функциите и задълженията на специалиста по ловно стопанство се определят с Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча.“

Комисията подкрепя предложението по т. 1 и не го подкрепя по т. 2.
Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция на § 9, който става § 12:

§ 12. В чл. 30 ал. 1 се изменя така:

(1) Лицата по чл. 29, обединени в ловни дружини на територията на съседни ловностопански райони с общи граници, учредяват ловно сдружение с цел осъществяване на дейности, свързани с възпроизводство, стопанисване, опазване и ползване на дивеча.“



§ 10. В чл. 36а, ал. 1, т. 3 съюзът „или” се заменя с „и”.

Комисията подкрепя текста на вносителя за § 10, който става § 13.

Предложение на н. п. Мария Белова, направено по реда на чл. 80, ал. 4, т. 2 от ПОДНС:

Създават се нови § 14 и 15:

§ 14. В чл. 34 се създава ал. 3:

(3) Договорите за стопанисване и ползване на дивеча, сключени с ловните сдружения по чл. 30, ал. 1 и чл. 31, ал. 1, не се смятат за правно основание съгласно чл. 41 от Закона за подпомагане на земеделските производители.“



§ 15. В чл. 36л се създава ал. 7:

(7) Договорът по ал. 1 не се смята за правно основание съгласно чл. 41 от Закона за подпомагане на земеделските производители.“



Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага да се създадат нови § 14 и 15:

§ 14. В чл. 34 се създава ал. 3:

(3) Договорите за стопанисване и ползване на дивеча, сключени с ловните сдружения по чл. 30, ал. 1 и чл. 31, ал. 1, не се смятат за правно основание съгласно чл. 41 от Закона за подпомагане на земеделските производители.“



§ 15. В чл. 36л се създава ал. 7:

(7) Договорът по ал. 1 не се смята за правно основание съгласно чл. 41 от Закона за подпомагане на земеделските производители.“



Предложение на н. п. Ферихан Ахмедова и гр. н. п.:

Създава се § 10а:

§ 10а. В чл. 37а се правят следните изменения и допълнения:



  1. Създава се нова ал. 3:

(3) Събраните средства от годишната вноска за стопанисване постъпват в отделна разплащателна сметка към ловното сдружение по чл. 30 и се разходват за осъществяване на дейностите по чл. 37, ал. 1.“

  1. Досегашната ал. 3 става ал. 4.“

Комисията подкрепя по принцип предложението.
Предложение на н. п. Стефан Кенов и гр. н. п.:

Създава се нов § 11:

§ 11. В чл. 37а се правят следните изменения и допълнения:



  1. Създава се нова ал. 3:

(3) Събраните средства от годишната вноска за стопанисване постъпват в отделна разплащателна сметка към ловното сдружение по чл. 30 и се разходват за осъществяване на дейностите по чл. 37, ал. 1.“

  1. Сегашната ал. 3 става ал. 4.“

Комисията подкрепя по принцип предложението.
Комисията предлага да се създаде нов § 16:




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница