Сестрински грижи при пациенти с тиреотоксикоза. Тиреотоксична криза



Дата11.02.2018
Размер47.97 Kb.
#58160

СЕСТРИНСКИ ГРИЖИ ПРИ ПАЦИЕНТИ С ТИРЕОТОКСИКОЗА. ТИРЕОТОКСИЧНА КРИЗА


ОПРЕДЕЛЕНИЕ – тиреотоксикозата представлява хиперфункция на щитовидната жлеза. В това понятие се включват болестни състояния, които се дължат на повишена функция на щитовидни хормони. Тук се отнасят Базедовата болест, токсичния аденом и Базедофицираната гуша.

ЕТИОЛОГИЯ - понастоящем се приема автоимунна генеза на заболяването. Съществува фамилно преразположение към появата на болестта. Психотравмите и нервното напрежение биха могли да играят отключваща роля, ако е на лице съответното предразположение.

КЛИНИЧНА КАРТИНА - обикновенно заболяването започва постепеннно. Налице е увеличена гуша при 70 – 90 % от пациентите. Жлезата е мека, неболезнена с гладка по вурхност.

Появяват се ендокринни очни промени – изпъкване на очната ябълка – екзофталм, рядко мигане, хиперпигментация на клепачите.

Болните са напрегнати, неспокойни, имат ускорена мисловна дейност и говор. Оплакват се от безсъние, емоционална слабост и плачливост.

Потят се обилно, могат да имат и висока температура.Съобщават за отслабване, при запазен апетит.Чувстват се отпаднали имат мускулна слабост.

Налице е трепеене на ръцете, учестена дефекация с кашави изпражнения. Кожата е мека, нежна, топла и влажна.

От страна на ССС – тахикардия с екстрасистоли, пулс – ускорен, .При жени – олиго- или аменорея, снижен фертилитет, но бременнност е възможна и обикновенно протича нормално.



Диагнозата се поставя на базата на анамнестични данни, физикалния преглед, лабораторни и инструментални изследвания.Основни за диагнозата са нивата на тиреотропните хормони и соматотропния хормон.

ЛЕЧЕНИЕ – основните методи са медикаментозното лечение, оперативното и лечението с радиоактивен йод. Хоспитализация се налага при остри и тежки форми както и при наличие на усложнения.

УСЛОЖНЕНИЯ – тиреотоксичната криза е най – тежкото и животозастрашаващо усложнение. Развива се рядко.

Провокиращи причини – остри инфекциозни заболявания, психически и физически стрес. Клиничната картина се развива бързо - температурата се покачва до 40 – 42, с обилно изпотяване. Повръщане, диария задълбочаваща се хидратация. Психомоторната възбуда достига до делири, но с напредване на кризата преминава в сомнолентност, замъгляване на съзнанието и кома. Дишането е тахипноечно, има затруднено гълтане, задавяне.


План за сестрински грижи при пациенти с тиреотоксикоза


1. Приемане на пациента в ендокринология.

2. Настаняване в стая според нозологичния принцип.

3. Запознаване на пациентите с болничния режим, правилника за вътрешния ред, персонала и болни по съседство.

4. МС осъществява комуникация с цел събиране на необх. информация за попълване на съотвената документация.

5. МС требва пац. според назначената от лекаря диета.При пациенти с тиреотоксикоза диетата следва да бъде усилваща за сметка главно на лесно усвоимите белтъчини и въглехидрати. Повишени са нуждите пот мастноразтворими витамини и калций.

6. МС наблюдава външния вид на пациента - кожата е мека, топла и влажна, очните ябълки са изпъкнали и болезнени.

7. Измерва и регистрира жизнените по казатели на пациента :


  • Тепература – леко повишена

  • Кръвно налягане – наблюдава се хипертония

  • Пулс – ускорен 90-100 уд./мин.

  • Дишането – тахикардия между 90- 120 уд./мин., а при по – тежки случаи и над 120 уд./ мин.

  • Следене на дефекацията – набл. се чести изхождания с кашави и редки изпражнения без патологични примеси.

  • Измерване на тегло и ръст – т.к. при пациентите с тиреотоксикоза се набл. загуба на тегло.

8. МС взема кръв за назначените изследвания :

  • За пкк – в червена моновета с попълнен съответния фиш.

  • За биохимия – в бяла моновета сутрин на гладно

  • За изследване на Т3, Т4 и TSH. В бяла моновета, сутрин на гладно.

9.МС взема урина за качествено и количествено изследване.

10. МС планува и подготвя пациента за извършването на назначените инстр. изследвания.



  • ­ехография на щитовидната жлеза – мс попълва съответния фиш

  • ТАБ - тънкоиглена аспирационна биопсия - приготвя се всичко необходимо за една малка оперативна интервенция.

  • Тиреосцинтиграфия - плануване на болния в радиоизотопната лаборатория, попълване съответния фиш и придружаване на пациента.

11.МС наблюдава пациента за :

  • Висока температура – пациента обилно се изпотява и затова е необходима редовна смяна на лично и постелно бельо. Влажни обливания, студени компреси. Даване на повече течности богати на витамини. По назначение на лекар и даване на антипиретици.

  • При емоционално лабилни пациенти склонни към плачливост – мс осъществява комуникация с цел създаване психоемоционалния комфорн на пациента. По назначение на лекар приложение на седативни средства – диазепам, лексотан.

  • При безсъние или неспокоен сън – вечер преди лягане чаша затъоплено мляко.По назначение на лекар и приложение на сънотворни.

  • МС трябва да спомага за отстраняването на всички неблагоприятни фактори. да се намали физическата активност на пациента и да се осигури достатъчен покой.

  • При пациенти с тремор на пръстите на ръцете, езика и главата МС да оказва съдействие при храненето на пациента и при извършването на хигиенните тоалети.

  • МС трябва да полага грижи за очните ябълки на пациента, които са изпъкнали и болезнени. Вечер преди лягане да поставя марлички напоени с физиологичен разтвор залепени с помоща на левкопласт върху очите.

  • МС трябва да следи за уложнение в състоянието на пациентите – едно от които е тиреотоксична криза.

12.Едновременно с всички грижи от своя страна МС изпълнява стриктно и всички назначения на лекуващия лекар.

  • Медикаментозно тиреостатично лечение - с Thiamizol, Methimazol, Propycil, Prothiocil – тук задължение на мс е да спазва точно часовете и дозата на съотвеното лекарство според назначението на лекаря.Като допълнителни медикаментозни средства се прилагат Бета блокери, седативни средва и витамини.

13.Роля на МС при тиреотоксична криза:


МС трябва добре да познава признаците на тиреотоксичната криза и при поява на такива незабавно да информира дежурния лекар.Това е животозастрашаващо усложнение което изисква тиреостичното лечение да започне веднага във високи дози т.к. ефекта му се проявява по късно.Основното средство това е йода, който трябва да се приложи венозно под формата на инфузия – използва се Endojodin – amp. 20% 2 ml. През първите 2-3 денонощия се прилагат 4-6 ампули в системи с физиологичен серум интавенозно.

В комплексното лечение се включва и кислородотерапия, като начина на подаване и дозировката на кислорода с еопределя от лекаря. Прилагат се още бетаблокери, водносолеви разтвори, глюкозни разтвори, антипиретици.Тук ролята на медицинската сестра е да наблюдава пациента за настъпващи усложнения и изпълнява стрикно всички назначения на лекаря



След подoбрение състоянието на пациента и по назначение на лекуващия лекар МС подготвя всички документи за изписване на пациента.Изписване на пациента.
Каталог: sesgriji -> 5sem
5sem -> Задължение на медицинската сестра при поставяне и поддържане на централен венозен път
5sem -> Ревматоиден артрит определение
5sem -> Сестрински грижи при болни с диабет. Промоция на здравето
5sem -> Подготовка и техника на стомашна промивка. Задължение на медицинската сестра
5sem -> 1. Подготовка на болен за изследване на черен дроб холецистография
5sem -> Сг при пациенти с Тонзилити Какво представляват тонзилите?
5sem -> Сесртински грижи при отравяния с гъби Причини: Причинява се от фагоидни гъби,зелена,бяла,жълта мухоморка. Латентния час е от 8-48 час. Клинична картина
5sem -> 21. Сестрински грижи при отравяне с алкохол (етанол)
5sem -> 3. Специални сестрински грижи при болни с чернодробна цироза
5sem -> 25. Сестрински грижи при отравяне с въглероден оксид


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница