University of national and world economy



Дата22.10.2018
Размер89.5 Kb.
#92535
УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
UNIVERSITY OF NATIONAL AND WORLD ECONOMY

София 1700, Студентски град “Христо Ботев”

Катедра „Национална и регионална сигурност”

тел.(02) 8195 298; факс (02) 8195 272; е-mail: dnrs@unwe.bg




УТВЪРЖДАВАМ:

Заместник-ректор по обучението в ОКС "бакалавър" и продължаващо обучение

________________________



(доц. д-р Миланка Славова)


В Ъ П Р О С Н И К

за държавен изпит по специалността за придобиване на ОКС „Бакалавър” -

специалност „Икономика на отбраната и сигурността”

РАЗДЕЛ І. ИКОНОМИКА НА ОТБРАНАТА И СИГУРНОСТТА.

        1. Обект на изучаване от икономиката на отбраната и сигурността. Парадигма и език на изучаване. Предмет, задачи и проблеми на практиката. Структура на науката. Метод и инструментариум. Цели на дисциплината.

        2. Функции на икономическата система при осигуряване на отбраната и сигурността. Видове икономически системи и начини за осигуряване на сигурността. Отбрана, сигурност и обществено възпроизводство. Основни икономически въпроси на сигурността и отбраната. Полезност и потребности за отбрана и сигурност. Парциален и общ равновесен анализ.

        3. Причини за правителствена намеса в стопанския живот. Двусекторна икономическа система, национален изход. Проблеми при определяне на националния изход. Икономически цикъл, отбрана и сигурност. Връзки и взаимодействия на сектора за сигурност и отбрана с националното стопанство. Правителствена политика за отбрана и сигурност.

        4. Обществен сектор в смесена икономика, отбрана и сигурност. Потребности и потребление на сигурност и отбрана. Полезност, благо и ценност на сигурността и отбраната. Разлика между публични и частни блага. Разпределение на ресурси при частни блага. Разпределение на ресурси при публични блага, Следствия от съществуването на публично благо “отбрана и сигурност”.

        5. Разполагаеми ресурси за отбрана. Фактори за производство и граница на производствените възможности. Отбрана и сигурност и граница на производствените възможности. Богатство на отбраната и сигурността и потенциал за отбрана и сигурност. БНП при пълна заетост – универсална база за оценка на разходите за отбрана и сигурност. Държавен бюджет и разходи за отбрана и сигурност. Структура на бюджетите за отбрана и сигурност.

        6. Международна търговия и отбрана. Международна търговия, граница на производствената възможност и способности за отбрана и сигурност. Абсолютни и сравнителни производствени преимущества. Либерална и автаркична политика и въздействие върху производствената възможност, отбраната и сигурността. Условия за печалба от търговията, рискове, роля на отбранителното производство. Търговски ограничения, отбрана и сигурност. Международни търговски организации и отбранителна търговия.

        7. Разходи за отбрана и икономическо развитие. Разходи за отбрана и възпроизводство на отбраната и сигурността. Теоретични схващания за въздействието на разходите за отбрана и сигурност върху националния продукт. Глобални и регионални изследвания на разходите за отбрана и сигурност. Сравнителни изследвания на разходите за отбрана и сигурност. Разходи за отбрана и сигурност и икономически растеж. Позитивни и негативни ефекти и критерии за оценка на ефективността на разходите за отбрана и сигурност.

        8. Икономическа сигурност и отбрана. Определение и условия за икономическа сигурност. Заплахи и рискове за икономическата сигурност. Икономическа взаимозависимост, криза и конфликт. Средства и форми за икономически натиск. Стратегии за гарантиране на икономическа сигурност. Икономическа сигурност, отбрана и национална сигурност.

        9. Планиране-програмиране-бюджетиране (ППБ). Кратка история. Принципи на стратегическо програмно планиране, програмиране и бюджетиране. Същност, цели и задачи на ППБ. Характеристика и приложение на Системата ППБ. Програмна структура, компоненти и елементи. Процес и процедури на ППБ.

        10. Място и роля на икономическият анализ при вземане на решения за осигуряване на въоръжение и техника. Управление на отбранителните ресурси и модернизация на ВС. Икономически анализ и процес на осигуряване на ВиТ. Оценка и избор на ВиТ. Проблеми и специфика при анализа и оценката на ВиТ.

        11. Теоретико-приложни аспекти на анализа и оценката на въоръжение и техника. Обосновка на решения за избор между различни алтернативи. Съчетаване на разходи и ползи. Обща рамка на метода “Разходи – ползи”.

        12. Аналитичен цикъл и основни елементи на метода “Разходи – ползи”. Анализ и оценка на разходите. Анализ и оценка на ползите. Оценка на алтернативите и избор на предпочитана алтернатива.

        13. Икономическият анализ като процес – основни стъпки. Организация на анализа и подбор на експерти. Определяне на целите, идентификация на допускания и ограничения. Документиране на алтернативите. Разходен модел, класификация, структура и определяне на разходите. Структуриране и определяне на ползите. Нормализация на данните. Оценка на влиянието на сценария. Определяне на теглови оценки и получаване на интегрална мярка на ефекта. Съпоставяне на разходи и ползи. Анализ на риска, неопределеността и чувствителността. Оценка и ранжиране на БТ. Документиране на анализа и валидиране.

        14. Количествено ориентирани методи за вземане на решения в обкръжение на неопределеност и риск. Матрица на полезността. Дърво на решенията

        15. Приложение на мрежови модели при управление на проекти. Елементи, логически правила и алгоритъм за построяване и решаване на мрежов модел.

        16. Иновации – същност, класификация, особености и принципи за управление. Иновационен процес. Разработване, оценяване и изпълнение на иновационни проекти.

        17. Трансфер на технологии. Същност. Търговски и нетърговски форми за трансфер на технологии.

        18. Управление на проекти в сектора за сигурност и отбрана. Оценка и управление на риска в сектора за сигурност и отбрана.


РАЗДЕЛ ІІ. МЕНИДЖМЪНТ НА ОТБРАНАТА И СИГУРНОСТТА.

        1. Въведение в мениджмънта на сигурността и отбраната. Структура и цели нa cиcтeмaтa зa упpaвлeниe. Xapaктepиcтикa нa cиcтeмaтa зa упpaвлeниe. Пpeдизвикaтeлcтвa пpeд упpaвлeниeтo в сигурността и oтбpaнaтa. Ocoбeнocти нa cиcтeмaтa зa упpaвлeниe. Гражданско общество и сигурност и отбрана.

        2. Решението в сигурността и отбраната. Същност, видове и общи характеристики на решението. Особености на решението в сигурността и отбраната. Обкръжение, концепция и цикъл на решението. Количествено обосноваване на решенията. Xapaктepиcтикa нa aнaлитичнaтa пoддpъжкa нa peшeниeтo. Haпpaвлeния зa пoвишaвaнe нa eфeктивнocттa нa peшeниeтo.

        3. Управленски подходи в сигурността и отбраната. Закономерности, принципи и подходи при управление. Видове методи и техники за организационно управление. Функциoнaлнo упpaвлeниe. Програмно управление. Ситуационно управление и мениджърски роли.

        4. Управленски цикъл в сигурността и отбраната. Филocoфия, култуpa и стил нa упpaвлeниe в cигуpнocттa и oтбpaнaтa. Йерархия и упpaвлeнcки цикъл в cигуpнocттa и oтбpaнaтa. Функционално управление. Програмно управление. Ситуационно управление.

        5. Цели на управлението в сигурността и отбраната. Същност на целите и необходимост от тях. Изисквания към целите. Основни цели на управление в сигурността и отбраната. Приоритет на целите и влияние на вътрешните и външни фактори върху тях. Цели и базови поддържащи способности. Способности и трансформация на сектора за сигурност и отбрана.

        6. Организационно управление. Същност и подходи за изучаване на организацията. Принципи на организационната система. Организационна структура на управление. Видове организационни структури. Организационно-структурни критерии и параметри. Методи за организационно внедряване. Институционална структура на сектора за сигурност и отбрана.

        7. Оперативно управление и контрол. Контрол или оперативно управление. Дефиниране на понятието контрол и видове контрол. Обратна (управляваща) връзка. Процес (цикъл) на контрол. Равнища на контрол. Контролни системи. Технология за управление и оперативни контролни техники.

        8. Кадрово управление в сигурността и отбраната. Общи въпроси на кадровия мениджмънт в сигурността и отбраната. Планиране на персонала. Рекрутиране на персонала. Подбор на персонала. Обучение и тренировка. Лидерство. Работа с групи. Кадрова и социална политика.

        9. Възникване и развитие на стратегическото управление. Съдържание на стратегическото управление. Стратегически задачи. Стратегически предимства. Стратегически процес. Стратегически модел. Стратегическа среда. (Л9: с. 11-23).

        10. Стратегическа теория в управлението. Стратегически принципи. Стратегически парадигми. Стратегическа типология. Стратегически концепции. Стратегически школи. (Л9: с. 28-46).

        11. Стратегическа методология в управлението. Стратегически подходи. Стратегически проблеми. Стратегическа мъдрост. Стратегическо мислене. Стратегически аксиоми. (Л9: с. 46-56, 64-70).

        12. Стратегически ориентири на организацията. Стратегическа визия. Стратегическа мисия. Стратегически цели. Дърво на целите. (Л9: с. 187-204).

        13. Стратегическа пирамида на организацията. Стратегическа йерархия. Глобални стратегии. Интернационални стратегии. Корпоративни стратегии. Бизнес стратегии. Функционални стратегии. Операционни стратегии. (Л9: с. 207-228).

        14. Информационен мениджмънт и стратегически информационни системи. Критерии за качество на информацията. Модел за управление на ресурсите за отбраната – общо описание и основни приложения. Изисквания към данните, ограничения и изходни резултати. Компоненти на модела.

        15. Представяне, съхранение и достъп до информация и знания в отбраната и сигурността. Модел за извод на хипотеза с използването на данни и знания. Особености на знанията, по които те се различават от данните.

        16. Технологии за обработка на информация и знания. Класификация на методите за обработка на знания с пряко отношение към сигурността и отбраната и вземането на решения. Експертни системи (ЕС). Състав на ЕС и функционални модули.

        17. Автоматизирана информационна система на ръководния състав на Българската армия. Функционални нива включени в системата. Основни подсистеми и комплекси - описание и особености.

        18. Работа с електронни документи в системи за отбраната. Нива на достъп и потребители. Етапи на работа с електронните документи.

        19. Военни приложения на географските информационни системи (ГИС). Същност и структура. Разработки на ГИС за българската армия-общо описание и принципи на изграждане. Функционална структура на ГИС за работа с оперативна картна обстановка.

        20. Мобилизационно планиране - обект, предмет, цели и задачи на дисциплината. Подготовка на страната за военни кризи и конфликти. Подготвителни ресурсни решения преди и по време на война.

        21. Необходимост, същност и обхват на мобилизацията на страната. Видове мобилизация. Икономически и военно икономически потенциал. Характерни особености на икономиката във военно време и основни военно-икономически задачи на МП.

        22. Правна рамка на мобилизационната подготовка на националното стопанство. Закон за отбраната и въоръжение сили и подзаконови нормативни актове, регламентиращи подготовката на националното стопанство за работа във военно време. Задачи на държавните органи и стопанските организации.



ЛИТЕРАТУРА


  1. Габровски, К., К. Александров, К. Владимирова, Й. Йовкова, Здр. Младенов, Изследване на операциите, С., Университетско издателство „Стопанство”, 2002

  2. Георгиев, В., Управление на риска, учебно пособие, С., Военно издателство, 2005

  3. Георгиев, Ив., Цв. Цветков, Мениджмънт на фирмените иновации и инвестиции, С., Стопанство, 1997

  4. Димитров, Д., Икономически анализ “Разходи - ползи” в отбраната и сигурността, Университетско издателство “Стопанство”, София, 2005

  5. Иванов Т., Г. Кендеров, Икономическа подготовка на страната за отбрана, Университетско издателство “Стопанство”, С., 1998

  6. Иванов, Т., Икономика на отбраната, С., Университетско издателство „Стопанство”, 2002

  7. Иванов, Т., Мениджмънт на отбраната и сигурността, С., Университетско издателство „Стопанство”, 2008

  8. Павлов Г., Информационни технологии в отбраната и сигурността, Университетско издателство “Стопанство”, С., 2003

  9. Христов, С., Стратегически мениджмънт, Университетско издателство ”Стопанство”, С., 2009

  10. Цветков, Цв., Иновации и инвестиции в отбраната, С., Университетско издателство „Стопанство”, 2005


Ръководител катедра:

(проф. д-р Димитър Димитров)

24.03.2017 г.






Каталог: wp-content -> uploads -> 2018
2018 -> Монтанска област дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> И н т е р п р о д ж е к т e о о д
2018 -> С т а н о в и щ е от подп доц д-р инж. Станчо Георгиев Станчев
2018 -> Великден в малта директен полет от София 06. 04 – 09. 04. 2018
2018 -> O nastavnom programu za osmi razred osnovnog obrazovanja I vaspitanja
2018 -> Област Монтана Дата/период Времетраене Населено място Засегнат район /улици, квартал, упи, пи
2018 -> 1. Хомеостаза. Нервни и хуморални механизми на телесната хомеостаза. Видове регулаторни системи
2018 -> Почивка в кампания 2018 Бая Домиция, Неапол Giulivo 4
2018 -> Конкурс за детска рисунка 17. 30, Народно читалище „Съгласие 1862" фоайе Вечерен бал с маски 19. 00, зала „Съвременност" в Културно-информационен център „Безистен"


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница