Юридически факултет



Дата19.07.2018
Размер98.36 Kb.
#76024

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”



ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

У Ч Е Б Е Н П Л А Н

Утвърждавам: ..................................


Утвърден от Академически съвет с протокол

№ ............. / ...............






Професионално направление: ПОЛИТИЧЕСКИ НАУКИ
ОКС „магистър”




Специалност:

Ю

Ф

М

2

6

2

1

1

3

Магистърска програма:



„ПРАВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ”




Форма на обучение: редовна

Продължителност на обучението (брой семестри): 2 семестъра (1 година)




Професионална квалификация:

Магистър по международни отношения – Право на ЕС”.






В сила за випуска,

започнал обучението си

през .2013. / .2014. учебна година


Квалификационна характеристика
Специалност: „Международни отношения”

Магистърска програма: „Право на Европейския съюз”



  1. Насоченост, образователни цели:

Програмата е съвместна на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и Университета на Лотарингия, Франция (Université de Lorraine), въз основа на договор между двата университета, с институционната подкрепа (въз основа на нарочни договори) на Националния институт на правосъдието, Института по публична администрация при Министерския съвет, Дипломатическия институт при Министъра на външните работи, Центъра за продължаващо обучение при Юридическия факултет на Софийския университет и Института по Европейско право от българска страна, университетите на Страсбург, Бордо и Ница и Париж І „Пантеон-Сорбона” и Париж-ІІ „Пантеон-Асас” от френска страна и на юридическите факултети на Брюкселския свободен университет, Белгия, и Университета на Люксембург и в специално сътрудничество със Съда на ЕС в Люксембург.

От създаването й поради огромната й практическа значимост програмата се осъществява под високия патронаж на Министър-председателя на Република България и Посланика на Френската република в София.

Забележителна особеност на програмата е формирането на студентски колектив от практикуващи юристи (включително на високо и най-високо равнище в съдебната система и администрацията) и млади кадри, постъпващи непосредствено след завършването на бакалавърска или магистърска степен. За първите 6 години от осъществяването й, програмата е обучила над 400 специалисти, сред които заместник-председатели на върховните съдилища, съдии от всички видове съдилища от цялата страна, заместник-главни прокурори и прокурори от върховните и всички други прокуратури, министри и заместник-министри, директори на дирекции в министерства, служители в централната и местната администрация, лектори на Националния институт на правосъдието и Дипломатическия институт при МВнР, адвокати, нотариуси, юрисконсулти и др.

НАСОЧЕНОСТ: Програмата е предназначена за магистранти, завършили с успех не по-малко от 3.50 бакалавърска или магистърска степен в професионални направления , включени в Област на висшето образование 3. Социални, стопански и правни науки ( Съгласно Постановление №125 на МС от 24.06.2002г. за утвърждаване на Класификатор на областите на висше образование и професионални направления) - ПН 3.1.Социология, aнтропология и науки за културата; ПН 3.3.Политически науки; ПН 3.4.Социални дейности; ПН 3.5.Обществени комуникации и информационни науки; ПН 3.6.Право; ПН 3.7.Администрация и управление; ПН 3.8.Икономика или други, имащи пряко отношение към европейската интеграция (изучавани свързани дисциплини).

Приемът се осъществява въз основа на диплома за бакалавърска/магистърска степен, автобиография и мотивационно писмо. Броят на местата не е ограничен.



ОБРАЗОВАТЕЛНИ ЦЕЛИ: Програмата предлага задълбочено професионално обучение на вече запознати с европейската правна проблематика кандидати. Обучението се отличава със своята особена теоретична задълбоченост и практическа насоченост и цели успешното упражняване на правата и изпълнение на задълженията на Република България като член на ЕС. Предназначението на Програмата е да предоставя задълбочени и практически приложими знания и умения за създаването и прилагането на специфичното Право на ЕС и за функционирането на съдебната система на ЕС.

Съгласно чл. 9 (1) на НАРЕДБАТА ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНО-КВАЛИФИКАЦИОННИТЕ СТЕПЕНИ "БАКАЛАВЪР", "МАГИСТЪР" И "СПЕЦИАЛИСТ", приета с ПМС № 162 от 23.07.2002 г., обн., ДВ, бр. 76 от 6.08.2002 г., в сила от 6.08.2002 г., попр., бр. 85 от 5.09.2002 г., доп., бр. 79 от 5.09.2003 г. кн. 9/2002 г., стр. 295; кн. 10/2003 г., стр. 325, т. 4, р. 2, № 327б, обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" се провежда в основно направление профилиране и задълбочаване на подготовката в съответствие с придобитата специалност на образователно-квалификационна степен "бакалавър", респ. „магистър” за завършилите специалност „Право”.

Съгласно чл. 9 (2) на Наредбата обучението осигурява: задълбочена научно-теоретична и специализирана подготовка по специалността, усвояване на основите на научноизследователската дейност в материята (най-високите достижения на европейската доктрина) и създава условия за образователна мобилност на студентите, вкл. пълна международна сравнимост на получаваните знания и придобитите умения , както и развитие на способности за адаптация в условията на актуалните социални, икономически и технологични промени и нови тенденции в ЕС.


  1. Обучение (знания и умения, необходими за успешна професионална дейност; общо теоретична и специална подготовка и др.):

УЧЕБНИЯТ ПЛАН включва, съгласно изискванията на Наредбата, 9 задължителни (които осигуряват 36 кредита) и 8 изборни дисциплини (от които трябва да се набавят поне 10 кредита) и държавен изпит (осигуряващ 15 кредита). Отделно се предлагат две факултативни дисциплини (изучаване на френски език за начинаещи и напреднали).

Магистърската програма е с продължителност 1 учебна година, 2 семестъра, 750 учебни часа и 61 кредита по системата EСTS съгласно Учебния план. Всички магистранти с успех над 4.00 от сбора на кредитите полагат държавен изпит за придобиване на образователно-квалификационна степен „Магистър по международни отношения – Право на ЕС”.

ОБУЧЕНИЕТО: се осъществява от най-добрите български и френски специалисти, сред които Почетният директор на Правната служба на Съвета на ЕС проф. Жан-Пол Жаке, Почетният президент на Университета на Страсбург проф. Флоранс Беноа-Ромер, генерален секретар на Академията по правата на човека във Венеция и Почетен доктор на СУ, Директорът на Института за европейски изследвания при Юридическия факултет на Брюкселския свободен университет проф. Мариян Дони, дългогодишният директор на Центъра за продължаващо обучение при Юридическия факултет на Университета Париж-І „Пантеон Сорбона” проф. Мари-Франс Кристоф-Чакалов, също Почетен доктор на СУ, най-високо авторитетни професори като Жоел Ридо, Жан-Клод Готрон, Жан-Клод Блуман, Доминик Ритленг и др., съдии и референти от Съда на ЕС в Люксембург, експерти от ЕК и много други.

Общо за всяка учебна година в учебния процес (планирани и допълнителни занятия) преподаването се осъществява от екип от над 30 различни преподаватели от България и чужбина.

Преподаването в програмата е обезпечено от редица договори за между-университетско сътрудничество по Програма „Еразмус” на ЕС.

От 2012 г. програмата е подкрепена от първата за Софийския университет Катедра „Жан Моне” (Chair Jean Monnet) на ЕК, предоставена персонално на ръководителя доц. д.ю.н. Атанас Семов за дисциплините „Съдебна система на ЕС” – обща и специална част, и отделно от учебен Модул „Жан Моне” на ЕК за дисциплината „Енергийна политика на ЕС. Европейска общност за атомна енергия”.

МЕТОДОЛОГИЯТА НА ОБУЧЕНИЕТО включва четирите основни модерни педагогически инструмента за последна степен на висше образование:


  1. Лекции- представят кратко, синтетично и с научна задълбоченост основните научни параметри и институти, с оглед постигането на общотеоретично познаване на изучаваната материя. Ключово е високото академично равнище на лектора и предлагания анализ.

  2. Интерактивни практическите занятия: осигуряват усвояване на теоретично представените въпроси чрез пряко участие на обучаемите –. Тук се включва внимателно запознаване с практиката на ЕК, както и съдебната практика по разглежданите въпроси и казусите. Ключово тук е умението на преподавателя да формулира и предложи формите и на студентите лично и постоянно да участват в осъществяването им (решаване на теоретичните задачи и практическите каузи и т.н.).

  3. Дискусиите позволяват в края на всеки от модулите да бъдат обсъдени дискусионно усвоените в предходните занятия знания и умения, възникналите общотеоретични и специфични практически въпроси и евентуалната необходимост от допълнително разглеждане (в допълнителни учебни форми извън общата рамка на курса). Ключово тук е колективното (преподавател и студенти) анализиране на постигнатите резултати, срещнатите проблеми и създаването на умения за самостоятелно намиране на решения на срещнатите затруднения.

  4. Изпитът се провежда по мултилевъл метод – в 2 различни нива: писмена работа по допустимост (теоретично изложение по зададен въпрос) и решаване на практически казус, чиито общи параметри са оповестени предварително, а специфичните условия се оповестяват в началото на изпита).

Програмата е създадена като МЕЖДУНАРОДНА. Съгласно Договора между СУ и Университета на Лотарингия и Университета на Страсбург (от 2011 г.) всички студенти в българската магистърска програма се записват в програмата за следдипломна квалификация (Diplôme d’université) на Университета на Лотарингия и при успешно завършване на българската програма получават автоматично диплом за следдипломна квалификация (Diplôme d’université) на Университета на Лотарингия и на Университета на Страсбург.

Съгласно Договора между СУ и Университета на Лотарингия (от 2012 г.) магистрантите, които владеят френски език, се записват като студенти и в Университета на Лотарингия, Франция и полагат изпити и защитават магистърска теза на френски език, въз основа на което получават диплом за магистърска степен от Университета на Лотарингия, Франция („ниво М2”) и след полагане на държавен изпит по българската програма – и диплом за магистърска степен от Софийския университет.

ОБУЧЕНИЕТО в програмата осигурява изключително разгърнати знания по всички основни правни аспекти на европейската интеграция: политическа и правна история на интеграцията, институционна система на ЕС, правна система на ЕС, принципи на прилагане на Правото на ЕС, гражданство на ЕС и права на човека, Вътрешен пазар и свободи на движение, съдебна система на ЕС – обща и специална част, правен режим на конкуренцията в ЕС, Външната и отбранителна политика на ЕС, пространството на свобода, сигурност и правосъдие (наказателноправни и гражданскоправни аспекти), всички основни политики на ЕС, енергийна политика и ЕОАЕ, актуалните проблеми на интеграционния процес и френска методология на европейската интеграция.

ЗНАНИЯТА И УМЕНИЯТА, които се придобиват в резултат на успешно обучение в програмата, позволяват постигането на максимално висока обща и специализирана подготовка по всички правни проблеми на европейския интеграционен процес. Така магистрантите с юридическо образование надграждат знанията, придобитите в общия курс по Право на ЕС в юридическите факултети и ги допълват със съществени практически умения, а магистрантите с бакалавърска или магистърска степен от други, неюридически специалности, свързани с процеса на европейската интеграция, получават широка обща правна култура по проблемите на интеграцията и практически полезни знания и умения относно нейното осъществяване в членуваща държава. Така на завършилите програмата се предоставя подготовка, позволяваща високо експертна професионална реализация – вкл. висока подготовка за участие на всякакви релевантни конкурси – както в България, така и навсякъде в Европа, вкл. в европейските институции или международни организации. Задълбоченото изучаване на френски език (както за първоначално начинаещи, така и за напреднали) осигурява значителни конкурентни предимства.




  1. Професионални компетенции:

Успешното обучение в програмата гарантира на дипломиралите се максимално широки и задълбочени познания по всички основни аспекти на европейската интеграция, много добро познаване на цялото Право на Европейския съюз, реални практически качества по прилагането на Правото на ЕС и гарантира създаването на изискуемия от България „административен и съдебен капацитет”.

За 6-те години на осъществяването си до 2013 г. програмата се утвърди като изключително престижно и практически полезно обучение без аналог в България и целия регион на Източна Европа.




  1. Професионална реализация:

Магистърската програма не дава юридическа правоспособност. Завършилите магистърската програма могат да получат широка професионална реализация като „магистър по международни отношения – Право на ЕС” в България и в чужбина – както в държавни и международни органи и организации, така и в частния сектор или в неправителствени структури.

Успешно завършилите магистранти получават диплом за магистърска степен по „Международни отношения – Право на ЕС”, който позволява на магистрантите с юридическо образование заемане на високи юридически длъжности в съдебната система или администрацията, а на останалите – заемане на високи длъжности в администрацията или стопанския живот.



Успешно положилите френски изпити магистранти получават две магистърски дипломи – българска и френска – което представлява изключително конкурентно предимство при професионалната реализация.



19.7.2018 г. от

Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница