Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование



Дата14.10.2018
Размер323.64 Kb.
#87093
ТипЗакон


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

Комисия по образованието и науката
Проект
ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за висшето образование
(Обн., ДВ, бр. 112 от 1995 г., изм., бр. 28 от 1996 г., бр. 56 от 1997 г., изм., бр. 58 и 60 от 1999 г., изм., бр. 111 от 1999 г., изм. и доп., бр. 113 от 1999 г., бр. 54 от 2000 г., изм., бр. 22 от 2001 г., бр. 40 от 2002 г., изм. и доп., бр. 53 от 2002 г., бр. 48 от 2004 г., доп. бр. 70 от 2004 г., изм. и доп. бр. 77 от 2005 г.,бр. 83 от 18.10.2005 г., изм. бр. 103 от 2005 г., изм. и доп. бр. 30 от 2006 г., изм. бр. 36 от 2006 г., изм. и доп. бр. 62 и 108 от 2006 г. )
§ 1. В чл. 6 се създава ал. 6:

„(6) Проучване на студентското мнение като елемент на системата по ал. 4 се прави не по-рядко от веднъж за една учебна година, като резултатите от проучването се публикуват.”


Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев:
§ 1 да отпадне.
Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
В § 1, ал. 6 се създава изречение второ:

“Проучването се осъществява чрез анонимни анкети, в разработването на които участват представители на студентския съвет”.



Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 1 да се измени така:

„§ 1. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 4 накрая се добавя „най-малко веднъж за една учебна година”.

2. В ал. 5, изречение второ, след думите „по ал. 4” се добавя „както и редът за проучването на студентското мнение и начина на оповестяване на резултатите от него”.”




§ 2. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:

1. След думата „образование” се добавят думите „както и условия за достъп до висше образование” и след тях се поставя запетая.

2. В т. 4 думите „при определени условия осигурява кредити и” се заменят с „създава система за отпускане на кредити за заплащане на такси и за издръжка и при определени условия осигурява”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 2, т. 2 да се измени така:

„2. В т. 4 след думата „такси” се добавя “за обучение”.


Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев:
В § 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка първа да отпадне.

2. В т. 2, т.4 се изменя така:

“4. създава и поддържа система за отпускане на студентски кредити”.


§ 3. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 се създава т. 3:

„3. приема Стратегия за развитие на висшето образование, която съдържа националните приоритети и цели за развитие на висшето образование, както и мерки за тяхното реализиране.”



2. В ал. 3:

а) в т. 1 след думата „образование” се добавят думите „и предлага на Народното събрание проект на Стратегия за развитие на висшето образование”.

б) т. 6 се изменя така:

„6. утвърждава ежегодно до 30 април частта от общия брой на студентите и докторантите в държавните висши училища, въз основа на която се определя държавната субсидия за издръжка на обучението – по висши училища, по професионални направления и по образователно- квалификационни степени, както и броя на докторантите в организациите по чл. 47, ал. 1.”

в) т. 7 се отменя.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 3, т. 2 да се направят следните изменения и допълнения:

1. В буква „а” думите „ и предлага на Народното събрание проект на Стратегия за развитие на висшето образование” да се заменят с “и предлага за приемане от Народното събрание на стратегията по ал.2, т.3”.

2. В буква „б”, т. 6 да се измени така:

„6. утвърждава ежегодно до 30 април:

а) по предложение на министъра на образованието и науката въз основа на предложенията на държавните висши училища броя на приеманите студенти и докторанти в тях в съответствие с капацитета на висшето училище, на професионалните направления и на специалностите от регулираните професии в него;

б) броя на докторантите в организациите по чл. 47, ал. 1, въз основа на който се определя държавната субсидия за издръжка на обучението, с изключение на приеманите по реда на чл. 21, ал. 4”.

3. В буква „в”, т. 7 да се измени така:

„7. утвърждава ежегодно до 30 април по предложение на министъра на образованието и науката въз основа на предложенията на държавните висши училища размера на таксите за кандидатстване и за обучение на студенти и докторанти, с изключение на случаите по чл. 21, ал. 2 и 4.”


Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев:
В § 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.1, т.3 се изменя така:

“3. приема средносрочна Стратегия за развитието на висшето образование”.

2. В т.2, б. “б”, т.6 се изменя така:

“6. утвърждава ежегодно до 30 април общия брой на студентите и докторантите, финансирани от държавата, и разпределението им по висши училища, както и броят на докторантите в организациите по чл.47, ал.1”.
Предложение на н.пр. Валентина Богданова и Пламен Славов:
В § 3 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.2, б. “б”, ал.3, т.6 се изменя така:

“6. утвърждава ежегодно броя на студентите и докторантите в държавните висши училища и определя държавната субсидия за издръжка на обучението – по висши училища, по професионални направления и по образователно-квалификационни степени, както и броя на докторантите в организациите по чл.47, ал.1.”

2. В т.2, б. “в”, т.7 се изменя така:

“7. утвърждава ежегодно по предложение на академичните съвети размера на таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища с изключение на студентите и докторантите по чл.21, ал.2 и 4”.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 3, т.2, б. “б” се изменя така:

“б) т.6 се изменя така:

6. утвърждава ежегодно до 30 април свободния капацитет за приемане на студенти в държавните висши училища – по висши училища, по професионални направления и специалности от регулираните професии и броя на приеманите за обучение студенти в образователно-квалификационна степен “магистър” след придобита образователно-квалификационна степен “бакалавър” и в образователно-квалификационна степен “доктор”, за които се предвижда държавна субсидия за издръжка на обучението, както и броя на докторантите в организациите по чл.47, ал.1”.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
Създава се § 3а:

“§ 3а. В чл.11, ал.4 се създава т.3:

3. спазването на капацитета на висшето училище и на капацитета на професионалните направления и на специалностите от регулираните професии”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
Създава се § 3а:

§ 3а. В чл.10, ал.2, т.1 думата “след” се заменя с “в срок до два месеца след получена”


§ 4. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 6, изречение първо се изменя така:

„(6) Самостоятелният колеж обучава в образователно-квалификационната степен „бакалавър” и отговаря на изискванията на ал. 2, т. 3, 5, 6, 7, 8 и 9.”



2. В ал. 7 накрая се поставя запетая и се добавя „получили акредитация по професионалните направления или специалности от регулираните професии, по които ще се провежда обучение в колежа”.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 4 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.1, ал.6 след думата “бакалавър” се добавя “от вида професионален бакалавър по...”;

2. В т.2, ал.7 се правят следните изменения:

а) думите “в колежа” се заличават;

б) създава се изречение второ:

“Колежът обучава в образователно-квалификационната степен “бакалавър” от вида “професионален бакалавър по...”.


§ 5. В чл. 21, ал. 1, т. 10 думите „дейностите по чл. 6, ал. 1 и 2” се заменят с „научно-изследователска, художествено-творческа, спортна и здравна дейност в съответствие със спецификата на висшето училище”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 5 да се измени така:

„§ 5. В чл. 21, ал. 1, т. 10 се изменя така:

10. право на сключване на договори с организациите по чл. 47, ал. 1 за осъществяване на подготовка на специалисти в образователно-квалификационна степен „магистър” по чл.42, ал.1, т.2, б.”б” и за научно-изследователска, художествено-творческа, спортна и здравна дейност в съответствие със спецификата на висшето училище.”
Предложение на н.пр. Яни Янев:
В § 5 се изменя така:

1. В чл.21, ал.1, т.8 след думата “образование” се добавят “и за подготовка на специалисти с висше образование по акредитирани програми.

2. Текстът на § 5 става т.2.
§ 6. В чл. 26д се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите „факултет, департамент, филиал или колеж” се заменят с „основно звено, филиал или самостоятелен колеж”;

2. В ал. 4, изречение първо след думата „звено” се поставя запетая и думите „и/или на филиала” се заменят с „на филиала или на самостоятелния колеж”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 6, т.1 да отпадне.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 6, т.1 да отпадне.
§ 7. В чл. 30, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 след думата „дейността” се добавят „и годишник с финансовите и натурални показатели”.

2. В т. 4 след думата „обучение” се добавят „ежегодно определя броя на приеманите студенти и докторанти в рамките на капацитета на висшето училище и на капацитета на всяко професионално направление и всяка специалност от регулираните професии, определени от Националната агенция за оценяване и акредитация”, а думите „приеманите студенти” се заменят със „студентите по чл. 9, ал. 3, т. 6”.

3. Създава се нова т. 12:

„12. ежегодно определя размера на таксите за кандидатстване и за обучение на студенти и докторанти;”



4. Досегашните точки 12-15 стават съответно точки 13-16.

5. Създава се т. 17:

„17. избира членове на съвета на настоятелите.”


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
1. В § 7, т. 2 да се измени така:

„2. Точка 4 се изменя така:

„4. определя специалностите, формите и степените, по които се провежда обучение, ежегодно определя и предлага на министъра на образованието и науката броя на приеманите студенти и докторанти по чл. 9, ал. 3, т. 6, б. “а”.”

2. В § 7, т. 3 да се измени така:

„3. Създава се нова т. 12:

„12. ежегодно определя и предлага на министъра на образованието и науката размера на таксите за кандидатстване и за обучение на студенти и докторанти, с изключение на тези по чл. 21, ал. 2 и 4.”


Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 7, т.2 думите “в рамките на капацитета” се заменят с “в рамките на свободния капацитет”, а след думите “висшето училище” се поставя запетая и думите “и на капацитета” се заличават.
Предложение на н.пр. Валентина Богданова и Пламен Славов:
В § 7, т.3 се изменя така:

“12. ежегодно прави предложение за размера на таксите за кандидатстване и обучение на студенти и докторанти”.


Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев:
В § 7, т.2, т.4 се изменя така:

“4. ежегодно определя броя на приеманите студенти и докторанти по професионални направления и специалности”.


Предложение на н.пр. Мирослав Мурджов:
В § 7, т.5 да отпадне.
Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
В § 7, т.3 след думата “докторанти” се добавя “след предварително становище на студентския къвет”.

Предложение на н.пр. Йордан Величков:
Създава се § 7а:

“§ 7а. В чл.31, ал.2 накрая се добавя ново изречение:

При показани подчертани делови управленски качества и при оценка от акредитацията “много добра” или “добра” на съответните основни звена, посочените лица могат да бъдат избирани за трети последователен мандат на една и съща длъжност с мнозинство повече от три четвърти от броя на списъчния състав на общото събрание”.
§ 8. В чл. 32, ал. 1 се правят следните изменения:

1.В т. 5:

а) след думата „училище” се поставя запетая и се добавят „годишника с финансовите и натурални показатели на висшето училище”;

б) след думата „отчетите” се добавят „и годишникът”.

2. Създава се нова т. 7:

„7. назначава и освобождава помощник-ректор, който може да не е член на академичния състав на висшето училище”.



3. Досегашните т. 7-9 стават съответно т. 8-10..
Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев:
В § 8, т.2 да отпадне.


§ 9. Създава се чл. 33а:

„Чл. 33а. Помощник-ректорът подпомага ректора по въпроси, свързани с административното и финансовото управление, както и с управлението на имуществото на висшето училище.


§ 10. В чл. 34а, ал. 2, т. 2 след думите „заместник-ректори” се добавят „помощник-ректор”.
§ 11. Създават се чл. 35а, чл. 35б и чл. 35в:

Чл. 35а. (1) Към всяко държавно висше училище се създава съвет на настоятелите.

(2) Съветът на настоятелите подпомага висшето училище за осъществяване на ефективно и прозрачно управление и за предоставяне на качествено образование и обучение.

(3) Съветът на настоятелите се състои от 7 членове – дарители на висшето училище, работодатели, личности с активна обществена позиция, представители на съсловни, браншови и професионални организации, представители на студентите и на Министерството на образованието и науката.

(4) Не могат да бъдат членове на съвета на настоятелите:

1. президентът, вицепрезидентът, народни представители, министри, заместник-министри, председатели на държавни агенции и техните заместници, членове на държавни комисии, изпълнителни директори на изпълнителни агенции и техните заместници, областни управители, заместник областни управители, общински съветници, кметове, заместник-кметове, кметски наместници, ръководители на държавни институции, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, които имат функции във връзка с осъществяването на изпълнителната власт, и техните заместници;

2. членове на ръководни органи на политически партии и синдикални организации;

3. членове на академичния състав и административния персонал на висшето училище.

(5) Петима от членовете на съвета на настоятелите се избират от академичния съвет по предложение на ректора. Представителят на Министерството на образованието и науката се определя от министъра на образованието и науката. Студентският омбудсман е член на съвета по право.

(6) Съветът на настоятелите избира председател измежду своите членове.



Чл. 35б. Съветът на настоятелите предварително дава становище по:

1. основни въпроси, свързани с развитието на висшето училище;

2. проекта на мандатната програма;

3. проекта на бюджет на висшето училище;

4. проекти за приемане, изменение и допълнение на правилника на висшето училище;

5. проекта на решение относно размера на таксите и броя на приеманите за обучение студенти и докторанти;

6. годишния доклад за състоянието на висшето училище, годишника с финансовите и натурални показатели на висшето училище, годишния финансов отчет и отчета за изпълнението на приходната и разходната част на бюджета;

7. предложения за учредяване на стипендии от висшето училище.



Чл. 35в. (1) Съветът на настоятелите заседава не по-рядко от веднъж на 3 месеца.

(2) Съветът на настоятелите се свиква на заседание от председателя на съвета по негова инициатива, по искане на всеки от членовете или на ректора на висшето училище.

(3) Съветът на настоятелите приема правила за своята работа.”
Предложение на н.пр. Мирослав Мурджов:
§ 11 да отпадне.
Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
В § 11, чл.35а, ал.4, т.3 след думите “академичния състав” се добавя “с изключение на лицата, заемали длъжността ректор на висшето училище, както и представители на”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 11:

1. Чл. 35а, ал. 3 да се измени така:

„(3) Съветът на настоятелите се състои от 7 членове и включва дарители на висшето училище, личности с активна обществена позиция и представители на работодателските, съсловните и браншови организации, както и представители на студентите и на министъра на образованието и науката.”

2. В чл. 35а, ал. 5, изречение второ да отпадне.

3. В чл. 35б, т. 5 да се измени така:

„5. проектите на предложенията по чл.30, ал.1, т.4 и 12 за броя на приеманите за обучение студенти и докторанти и за размера на таксите за кандидатстване и за обучение.”




§ 12. В чл. 39, ал. 1 след думите „се провежда” се добавя „само”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 12 да отпадне.
§ 13. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 1 се изменя така:

„(1) Системата на висшето образование организира обучение след завършено средно образование и се състои от следните степени:

1. образователно-квалификационна степен „бакалавър” със срок на обучение не по-малък от 3 години, за придобиването на която в съответствие с учебния план и държавните изисквания се изискват:

а) 180 кредита или

б) 240 кредита.

2. образователно-квалификационна степен „магистър”, за придобиването на която се изискват:

а) не по-малко от 300 кредита съгласно учебния план, със срок на обучение не по-малък от 5 години;

б) не по-малко от 60 кредита след придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър” по т. 1, б.”б.

3. образователна и научна степен „доктор”, със срок на обучение не по-малък от три години след придобита образователно-квалификационна степен „магистър”.

2. Алинея 5 се изменя така:

„(5) Колежите по чл. 17, ал. 6 и 7 провеждат обучение по образователно-квалификационна степен „бакалавър”. За придобиването й се изискват 180 кредита, с изключение на случаите, когато специален закон изисква 240 кредита за придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по съответната специалност.



3. Създава се нова ал.6:

„(6) Лицата, придобили образователно-квалификационна степен “бакалавър” по реда на ал. 5, могат да продължат образованието си в образователно-квалификационна степен “бакалавър” по ал. 1, т. 1, б.”б” или в образователно-квалификационна степен "магистър” при условия и по ред, определени в правилника на висшето училище или с държавните изисквания.



4. Досегашните ал. 6-10 стават съответно ал. 7- 11.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 13 да се направят следните изменения и допълнения:

1. В т.1, в ал.1, т. 2, б. „б” накрая да се добави „съответно не по-малко от 120 кредита след придобита образователно-квалификационна степен „бакалавър” по т. 1, б. „а”.

2.Да се създаде нова т. 2:

„2. Алинея 2 се изменя така:

„(2) Обучението в степента „бакалавър” в съответствие с учебния план осигурява широкопрофилна подготовка или специализирана професионална подготовка по професионални направления и специалности”.”

3. Досегашната т. 2 да стане т. 3 и в нея ал. 5 да се измени така:

„(5) Колежите по чл. 17, ал. 6 и 7 провеждат обучение в образователно-квалификационна степен „бакалавър”, за придобиването на която се изискват 180 кредита”.

4. Досегашната т. 3 да стане т. 4 и в нея ал.6 да се измени така:

“(6) Лицата, придобили образователно-квалификационна степен “бакалавър” по реда на ал.5, могат да продължат образованието си в същото професионално направление в образователно-квалификационна степен “магистър” по ал.1, т.2, б. “б”.”

5. Досегашната т. 4 да стане т. 5.


Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 13 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.1, ал.1 се изменя така:

“(1) Системата на висшето образование организира обучение след завършено средно образование и се състои от следните степени:

1.образователно-квалификационна степен “бакалавър”, за придобиването на която в съответствие с учебния план и държавните изисквания се изискват:

а) не по-малко от 180 кредита със срок на обучение не по-малък от 3 години – “професионален бакалавър по...”;

б) не по-малко от 240 кредита със срок на обучение не по-малък от 4 години – “бакалавър”.

2. образователно-квалификационна степен “магистър, за придобиването на която се изискват:

а) не по-малко от 300 кредита съгласно учебния план със срок на обучение не по-малък от 5 години;

б) не по-малко от 120 кредита след придобита образователно-квалификационна степен “бакалавър” по т.1, б. “а”;

в) не по-малко от 60 кредита след придобита образователно-квалификационна степен “бакалавър” по т.1, б. “б”;

2. Точка 2 да отпадне.

3. В т.3, ал.6 след думата “бакалавър” се добавя “от вида “професионален бакалавър по...”, думите “по ал.1, т.1, б.”б” се заличават, а след думата “магистър” се добавя “само в същото професионално направление”.


§ 14. В чл. 44, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:

1. Изречение второ се изменя така:

„Изпитите са писмени освен когато естеството на учебната дисциплина и/или модул не предполага това.”



2. Създава се изречение трето:

„Писмените материали от проверката на знанията и уменията се съхраняват не по-малко от една година от провеждането й.”


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 14 да се измени така:

„§ 14. В чл. 44, ал. 2 се изменя така:

„(2) Формите за проверка и за оценка на знанията и уменията на студентите се определят в учебните планове и програми. Основна форма на оценяване на знанията са изпитите, които са писмени, освен когато спецификата на учебната дисциплина и/или модул изисква друго. Писмените материали от проверката на знанията и уменията се съхраняват за срок не по-малък от една година от провеждането й.”
Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев
В § 14 се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 1 да отпадне.

2. В т.2. думите “материали от проверката на знанията и уменията” се заменят с “материалите от писмените семестриални и държавни изпити”.
§ 15. В чл. 45, ал.1 думите “първа и втора степен” се заменят с “образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър”.
Предложение на н.пр. Валентина Богданова и Пламен Славов:
Създава се § 15а:

“§15а. В чл.54, ал.1 след думите “за неопределено време” се добавят “в не повече от две висши училища”.



§ 16. В чл. 56, ал. 1 се създава т. 5:

„5. да разработят и да оповестят по подходящ начин описание на водения от тях лекционен курс, включващо брой, заглавия и последователност на темите от учебното съдържание, препоръчителна литература, начин на формиране на оценката и форма на проверка на знанията и уменията.”


§ 17. В чл. 66, ал. 2 думите „бакалавър, магистър и специалист” се заменят с „бакалавър и магистър”.
§ 18. В чл. 68 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) думите „утвърдения брой по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6” се заменят с „броя, определен от академичния съвет по реда на чл. 30, ал. 1, т. 4”.

б) създава се т. 3:

„3. капацитета на висшето училище, на професионалните направления и на специалностите от регулираните професии, определени от Националната агенция за оценяване и акредитация.”



2. В ал. 4 думите „чл. 9, ал. 3, т. 6” се заменят с „чл. 30, ал. 1, т. 4”.

3. В ал. 5 думите „чл. 9, ал. 3, т. 6” се заменят с „чл. 30, ал. 1, т. 4”.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 18 да отпадне.
§ 19. Създава се чл. 71а:

„Чл. 71а. (1) Студентите и докторантите в държавните висши училища избират студентски омбудсман.

(2) Студентският омбудсман се застъпва пред органите за управление на висшето училище и неговите основни звена и филиали, когато с техни действия или бездействия или с действия или бездействия на административния персонал се засягат или нарушават права на студентите и докторантите.

(3) За студентски омбудсман може да бъде избран студент или докторант в съответното висше училище.

(4) Мандатът на студентския омбудсман е две години с право да бъде избиран за още един мандат.

(5) Студентският омбудсман:

1. приема жалби и сигнали от студентите и докторантите и отправя предложения и препоръки до компетентните органи за управление на висшето училище и неговите основни звена и филиали и до административния персонал за възстановяване на нарушени права;

2. посредничи между засегнатите лица и органите за управление на висшето училище и неговите основни звена и филиали или представители на административния персонал за преодоляване на допуснатите нарушения и примиряване на позицията им;

3. прави предложения и препоръки за отстраняване на причините и условията, които създават предпоставки за нарушаване на правата на студентите и докторантите.

(6) Студентският омбудсман може да действа и по своя инициатива, когато установи, че не се създават необходимите условия за упражняване на правата на студентите и докторантите.

(7) Студентският омбудсман има право:

1. на достъп до органите за управление на висшето училище и неговите основни звена и филиали и до административния персонал, включително и да присъства при обсъждане и вземане на решения от тях;

2. да иска и получава информация от органите за управление на висшето училище и неговите основни звена и филиали и от административния персонал.

(8) Условията и редът за избиране и организацията на дейността на студентския омбудсман се определят в правила, приети от студентския съвет по реда на чл. 72, ал. 3.”


Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев
§ 19 да отпадне.
Предложение на н.пр. Мирослав Мурджов:
§ 19 да отпадне.
Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
В § 19, чл.71а, ал.1 се изменя така:

“(1) Студентският съвет във всяко държавно висше училище избира студентски омбудсман”.


Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
Създава се § 19а:

“§ 19а. В чл.72, ал.1 се създава изречение последно:

“Студентският съвет избира измежду членовете си председател, който организира и ръководи дейността му, и го представлява пред органите за управление, основните и обслужващите звена на висшето училище”.
§ 20. В чл. 73, ал. 1, т. 1 след думата „училище” се поставя запетая и се добавят „както и избора на студентски омбудсман”.
Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
Създава се § 20а:

“§ 20а. В чл.73а, ал.4 се създава т.5:

“5. участва със свои наблюдатели при провеждането на избори за студентски съвети и студентски омбудсман във висшите училища”.

§ 21. В чл. 80, ал. 3 се изменя така:

„(3) В неакредитираните висши училища и по неакредитираните професионални направления и специалности от регулираните професии не се осъществява прием на студенти и докторанти.”


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 21 да отпадне.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 21 се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл.80, ал.3 се изменя така:

“(3) В неакредитираните висши училища, по неакредитираните професионални направления и специалности от регулираните професии и научни специалности, както и във форми на обучение, които не са включени в дадената програмна акредитация, не се осъществява прием на студенти и докторанти.”

2. В чл.80, ал. 6 се отменя.


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
Да се създадат § 21а, 21б и 21в:

§ 21а. В чл.81, ал.9 след думата “проект” се добавя “изменения в определения по чл.83, ал.3, т.1 капацитет”.

§ 21 б. В чл.83 се създава ал.6:

“(6) Промени в определения по ал.3, т.1 капацитет могат да се правят по искане на висшето училище и министъра на образованието и науката”.

§ 21в. В чл.85, ал.1, т.1 след думата “акредитация” се добавя “както и за определяне на капацитета по чл.83, ал.3, т.1”.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
Създава се § 21а:

“§ 21а. В чл.83 се правят следните изменения и допълнения:



  1. Създава се нова ал.4:

“(4) В случай че висшето училище не отговаря на изискванията за академичен състав на основен трудов договор и за материална база, Акредитационният съвет према решение, с което прави отказ за акредитация”.

  1. Досегашните ал.4 и 5 стават съответно ал. 5 и 6.


§ 22. В чл. 91, ал. 2, т. 2 след думата „докторантите” се добавят „по чл. 9, ал. 3, т. 6”.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
§ 22 се изменя така:

§ 22. В чл.91 се правят следните изменения и допълнения:



  1. В ал.2 се правят следните изменения и допълнения:

а) Думата “Издръжката” се заменя със “Субсидията за издръжка”.

б) В т.2 след думата “докторантите” се добавя “в рамките на капацитета на висшите училища, професионалните направления и специалностите от регулираните професии”.

2. Създават се нови ал.3, 4 и 5:

“(3) Средствата по ал.1, т.1 се предоставят на висшите училища на основана на броя на приетите за обучение студенти и докторанти по данните, предоставени от висшите училища в регистъра по чл.10, ал.2, т.3, б. “в”.

(4) Средствата по ал.1, т.1 не се предоставят за издръжка на обучението на студенти и докторанти:

1. които се обучават за придобиване на образователно-квалификационна степен “магистър” след придобита образователно-квалификационна степен “бакалавър” и в образователно-квалификационна степен “доктор” извън броя по чл.9, ал.3, т.6;

2. които се обучават за придобиване на същата или по-ниска образователно-квалификационна степен;

3. които са надхвърлили срока на обучението си съгласно учебния план;

4. чуждестранни студенти и докторанти с изключение на студенти и докторанти – граждани на държави членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, студенти и докторанти – българи, живеещи извън Република България, както и студенти и докторанти, приети по междуправителствени спогодби, в които е предвидено, че разходите за издръжка на обучението са за сметка на българската държава.

(5) При надхвърляне на капацитета на висшето училище, капацитета на професионално направление или на специалност от регулираните професии средствата по ал.1, т.1 за следващата година се намаляват съответно със сумата за издръжка на обучението на броя на студентите и докторантите, с който е надхвърлен капацитетът”

3. Досегашните ал.3 и 4 стават съответно ал.6 и 7”.
§ 23. В чл. 95 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 2 думите „Министерския съвет” се заменят с „академичния съвет”, а след думата „размер” се поставя запетая и се добавят „който не може да бъде променян по време на учебната година”.

2. В ал. 3 думите „от 30 на сто” се заличават.

3. Създават се нови ал. 5 и 6:

„(5) Висшите училища ежегодно до 31 май обявяват таксите за кандидатстване и за обучение на студенти и докторанти за предстоящата учебна година, начина на заплащането им, услугите, които те покриват, както и условията за промяна на таксите през периода на обучението, в случай че такава се предвижда.

(6) Висшите училища могат да разработват и прилагат система за диференциране на таксите за обучение въз основа на критерии, определени в своите правилници.”

4. Алинея 5 става ал. 7 и в нея се създава т. 7:

„7. студенти и докторанти, определени въз основа на критерии, посочени в правилниците на висшите училища.”



6. Досегашните ал. 6-9 стават съответно ал. 8-11.

7. Създава се нова ал. 12:

„(12) Българи, живеещи извън Република България, заплащат такси за обучението си при условията и по реда, определени за българските граждани освен ако в международен договор е предвидено друго.”


Предложение на н.пр. Валентина Богданова и Пламен Славов:
В § 23, т.2 да отпадне.
Предложение на н.пр. Димитър Камбуров и Веселин Методиев:
В § 23, т.3, ал.6 да отпадне.
Предложение на н.пр. Мирослав Мурджов:
В § 23 се създава т.8:

“8. Създава се нова ал.13:

(13) Българи, живеещи извън Република България, приети за обучение по реда и условията на ПМС 103 и ПМС 228 не заплащат такси”.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 23 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т.2, ал.3 думите “от 30 на сто” се заличават, а след думите “чл.91, ал.2, т.1” се добавя “и не може да надвишава с повече от една трета размера на таксите за предходната учебна година, а за студентите, които са започнали обучението си – годишния размер на инфлацията.”

2. В т.3 се правят следните изменения и допълнения:

а) в ал.5 след думите “заплащането им” се добавя “както и”, а след думата “покриват” запетаята и текстът се заличават;

б) алинея 6 се изменя така:

“(6) Таксите за обучение се определят в еднакъв размер за студентите и докторантите, приети за обучение в една учебна година и в една и съща специалност и образователно-квалификационна степен. Висшите училища могат да разработват и прилагат система за диференциране на таксите за обучение въз основа на резултатите на студентите и докторантите в процеса на обучение през предходната учебна година, съответно при кандидатстването им във висшето училище, както и въз основа на други критерии, посочени в правилниците на висшите училища”.


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 23:

1.Точка 1 да отпадне;

2.Точка 2 да се измени така:

„2. В ал. 3 накрая се добавя „и не може да надвишава с повече от 20 на сто размера на таксите за предходната учебна година”;

3. Точка 3 да отпадне;

4. Точка 4 да отпадне;

5. Точка 6 да отпадне;

6. Точка 7 да стане т. 3 и в нея думите “нова ал.12 да се заменят с “ал.10”.


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
Да се създаде § 23а.

§ 23а. В допълнителните разпоредби се създава § 2а:

„§ 2а. При изготвяне на предложенията по чл. 30, ал. 1, т. 2 и при утвърждаването им по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, б.”а” разликата между определения от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на висшето училище, на професионалните направления и на специалностите от регулираните професии и броя на обучаваните студенти и докторанти съгласно данните от регистъра по чл.10, ал.2, т.3, б. “в” се разпределя в съответствие с учебния план пропорционално на годините за обучение в образователно-квалификационна степен „бакалавър”, „магистър” и образователна и научна степен „доктор”.”
§ 24. В § 4д от Допълнителните разпоредби се създава нова т. 6:

„6. Българи, живеещи извън Република България” са лицата по смисъла на Закона за българите, живеещи извън Република България.”


Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 24 се правят следните изменения и допълнения:

1. Текстът на § 24 става т.1.

2. Създава се т.2:

“2. Създава се т.7:

“7. Свободен капацитет на висшето училище, на професионално направление и на специалност от регулираните професии е разликата между капацитета на висшето училище, капацитета на професионалното направление и на специалността от регулираните професии, определени от Националната агенция за оценяване и акредитация, и съответния брой на приетите за обучение студенти и докторанти по данните, предоставени от висшите училища в регистъра по чл.10, ал.2, т.3, б. “в”.”

Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
Създават се § 24а и § 24б:

1.“§ 24а. В § 4е от Допълнителните разпоредби думата “ежегодно” се заменя с “на всеки шест месеца, както и при поискване от Министерството на образованието и науката”, а думите “в Министерството на образованието и науката” се заличават.”

2. В §4и от Допълнителните разпоредби след думите “по реда” се добавя “ на откриване на филиали, по изискванията на”.
Предложение на н.пр. Светослав Спасов:
Създава се § 24а:

“§ 24а. В 4и от Допълнителните разпоредби думите “на този закон” се заменят с “за откриване на филиал на висше училище, предвиден в този закон”.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 25. (1) Лицата, които са започнали и не са завършили обучението си за придобиване на образователно-квалификационна степен „специалист по...” до влизането в сила на този закон, продължават образованието си за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по реда на този закон.

(2) Лицата, придобили образователно-квалификационна степен „специалист по...”, до влизането в сила на този закон, с изключение на лицата по § 17, ал. 3 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето (обн., ДВ, бр. 85 от 2005 г.), имат правата на лицата, придобили образователно-квалификационна степен „бакалавър”.


Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 25 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал.1 след думата “бакалавър” се добавя “от вида професионален бакалавър по...”.

2. В ал.2 след думата “бакалавър” се добавя “от вида професионален бакалавър по...”.

3. Създава се ал.3:

“(3) Лицата по § 5 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за висшето образование (Обн., ДВ, бр.112 от 27.12.1995 г.) имат правата на лицата, придобили образователно-квалификационна степен “бакалавър” от вида “професионален бакалавър по...”.”
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
В § 25 да се създаде ал. 3:

„(3) Лицата по § 5 от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за висшето образование (обн., ДВ, бр.112 от 27.12.1995 г.) имат правата на лицата по ал. 2.”


§ 26. (1) Обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по чл. 42, ал. 5 се извършва от колежите по чл. 17, ал. 6 и 7, получили акредитация по чл. 81, ал.1, т. 2, буква „а” и буква „б” до началото на учебната 2008/2009 г.

(2) Колежите по ал. 1 имат право да извършват обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър” без получена акредитация по чл. 81, ал. 1, т. 2, буква „а” и буква „б” до началото на учебната 2008/2009 г.

(3) Откритите процедури за програмна акредитация по чл. 81, ал.1, т. 2, буква „а” и буква „б” продължават по реда на този закон.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
§ 26 се изменя така:

§ 26 (1) Обучението за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър” от вида “професионален бакалавър по...” се извършва от самостоятелните колежи, получили акредитация по чл.81, ал.1, т.1 до началото на учебната 2008/2009 година при условията на този закон.

(2) Обучението за придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” от вида “професионален бакалавър по...” се извършва от колежите, получили акредитация по чл.81,ал.1,т.2, б.”а” и б.”б” до началото на 2008/2009 г.

(3) Самостоятелните колежи и колежите имат право да извършват обучение за придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” от вида “професионален бакалавър по...” без получена акредитация до началото на учебната 2008/2009 г.

(4) Самостоятелните колежи и колежите, на които е отказана акредитация, се закриват с решение на Министерски съвет.”
§ 27. Студентите и докторантите, приети преди влизането на този закон в сила, заплащат до завършване на срока на обучението си съгласно учебния план такси в размер, определян ежегодно от академичния съвет, който не може бъде по-висок от 30 на сто от нормативите, определени по реда на чл. 91, ал. 2, т. 1.
Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 27 да отпадне.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
Създава се § 27а:

“§ 27а. През учебните 2007/2008, 2008/2009 и 2009/2010 г. висшите училища ежегодно могат да приемат студенти и докторанти, чиито брой не може да е по-голям от една трета от свободния капацитет.”



§ 28. Акредитирани висши училища, които до 30 юни на съответната година нямат определени от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на висшето училище и капацитет на професионалните направления и на специалностите от регулираните професии, могат да приемат студенти и докторанти, чийто брой не може да надвишава с повече от 20 на сто броя по чл. 9, ал. 3, т. 6 за съответната учебна година.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
§28 се изменя така:

“§28. Акредитирани висши училища, които до 31 март на съответната година нямат определени от Националната агенция за оценяване и акредитация капацитет на висшето училище, капацитет на професионално направление и капацитет на специалност от регулираните професии, свободният капацитет за приемане на студенти и докторанти е равен на броя на приетите студенти и докторанти през предходната учебна година, увеличен с 20 на сто.”


Предложение на н.пр. Йордан Величков:
Създава се § 28а:

“§ 28а. За ректор, декан или директор на департамент могат да бъдат избирани лица, на които е продължен трудовият договор със срок до три години при навършване на възрастта по чл.328, ал.1, т.10 от Кодекса на труда”.


§ 29. В Закона за здравето (обн., ДВ, бр. 70 от 2004 г., доп., бр. 46 от 2005 г., изм. и доп., бр. 76 от 2005 г., бр. 85 от 2005 г., изм., бр. 88 от 2005 г., изм. и доп., бр. 94 от 2005 г., изм., бр. 103 от 2005 г., изм. и доп., бр. 18 от 2006 г., изм., бр. 30 от 2006 г., бр. 34 от 2006 г., изм. и доп., бр. 59 от 2006 г., бр. 71 от 2006 г., бр. 75 от 2006 г., доп., бр. 81 от 2006 г., изм., бр. 95 и 102 от 2006 г.) се правят следните изменения и допълнения:

1. В чл.175:

а) в ал. 2 думите „и по специалностите „медицинска сестра” и „акушерка” от професионално направление „Здравни грижи”„ се заличават.

б) ал. 3 се изменя така

„(3) Подготовката и придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалностите „медицинска сестра” и „акушерка” и другите специалности от професионално направление „Здравни грижи”, се организира и провежда във факултети, филиали или колежи, получили акредитация по реда на Закона за висшето образование, като за подготовката и придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалностите „медицинска сестра” и „акушерка” се изискват 240 кредита по чл.42, ал.1, т.1 от Закона за висшето образованието”.

2. В чл. 178 ал. 1 думите „бакалавър, магистър и специалист” се заменят с „бакалавър и магистър”.

3. В § 17 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за здравето (обн., ДВ, бр. 85 от 2005 г.) се създава ал. 5:

„(5) Лицата, придобили образователно-квалификационна степен „специалист по...” по специалностите по ал. 2, които не отговарят на изискванията за издаване на удостоверение за приравняване по ал. 3 могат да:

1. продължат обучението си без конкурсен изпит срещу заплащане за придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър”. Обучението включва покриване на хорариума, в частта за теоретична подготовка , определен в държавните изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „медицинска сестра” и „акушерка”. Висшите училища осигуряват възможности и за обучение в дистанционна форма.

2. заемат длъжността „медицинска сестра” и „акушерка” със съответните права и задължения, без придобиване на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по реда на ал.2 .


Предложение на н.пр. Атанас Щерев:
В § 29, т.1, б.”б”, ал.3 се изменя така:

“(3) Подготовката и придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалностите от професионално направление „Здравни грижи” се организира и провежда във факултети, филиали или колежи, получили акредитация по реда на Закона за висшето образование като за подготовката и придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалностите „медицинска сестра” и „акушерка” се изискват 180 кредита по чл.42, ал.1, т.1 от Закона за висшето образование, а по специалността “фелдшер” - 240 кредита по чл.42, ал.1, т.1 от Закона за висшето образованието”.


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
По § 29

1. В § 29, т. 1, б. „б” в ал. 3 думите „като за подготовката и придобиването на образователно-квалификационна степен „бакалавър” по специалностите „медицинска сестра” и „акушерка” се изискват 240 кредита по чл.42, ал. 1, т. 1 от Закона за висшето образованието” да се заличат.

2. В § 29, т. 3, в ал. 5, т. 1, изречение второ да се заличи.

Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
В § 29 се правят следните изменения и допълнения:

1.Точка 1 да отпадне.

2. Точка 2 се изменя така:

“2. В чл.178, ал.1 думите “бакалавър, магистър и специалист” се заменят с думите “бакалавър” от вида “професионален бакалавър по ...”, “бакалавър” и “магистър”.



  1. Точка 3 да отпадне.


§ 30. В Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти (обн., ДВ, бр. 46 от 2005 г., изм., бр. 85 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г., доп., бр. 59 от 2006 г., изм. и доп., бр. 75 от 2006 г.) в чл. 6 думите „или „специалист”” се заличават.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:
§ 30 се изменя така:

§ 30 В Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти (обн., ДВ, бр. 46 от 2005 г., изм., бр. 85 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г., доп., бр. 59 от 2006 г., изм. и доп., бр. 75 от 2006 г.) в чл. 6 думата „специалист” се заменя с “бакалавър” от вида “професионален бакалавър по...”.”


§ 31. В Закона за физическото възпитание и спорта (обн., ДВ, бр. 58 от 1996 г.; Решение № 8 на Конституционния съд на РБ от 1997 г. - бр. 53 от 1997 г.; изм., бр. 124 от 1998 г., бр. 51 от 1999 г., бр. 81 от 1999 г., изм. и доп., бр. 53 от 2000 г., попр., бр. 55 от 2000 г., изм., бр. 64 от 2000 г., изм. и доп., бр. 75 от 2002 г.; Решение № 6 на Конституционния съд на РБ от 2002 г. - бр. 95 от 2002 г.; изм., бр. 120 от 2002 г., бр. 96 от 2004 г., бр. 88 от 2005 г., бр. 103 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г., доп., бр. 34 от 2006 г., бр. 80 от 2006 г., изм. и доп., бр. 36 от 2006 г.) в чл. 25, ал.1 се изменя така: «(1) Физическото възпитание и спортът във висшите училища са неразделна част от обучението на студентите под формата на задължителни и факултативни занимания, с минимален хорариум на задължителните занимания от 60 часа годишно за студентите, които се обучават за придобиване на образователно-квалификационната степен „бакалавър” или за придобиване на образователно-квалификационната степен „магистър” по чл. 42, ал. 1, т. 2, буква „а” от Закона за висшето образование.
Предложение на н.пр. Татяна Калканова:

Създава се § 31а:

“§31а. В Закона за Българската академия на науките (Обн.,ДВ,бр.85 от 15.10.1991 г.,изм.,бр. 90 от 22.10.1993 г., изм.и доп.,бр.123 от 22.12.1997 г., в сила от 1.01.1998 г.) в чл.2, ал.2, т.1 думите” подготовка на висококвалифицирани специалисти самостоятелно и съвместно с висшите училища” се заменят с “ обучение в образователна и научна степен “доктор”.”
§ 32. В срок до три месеца от влизането в сила на този закон Министерският съвет привежда в съответствие с него:

1. Наредбата за държавните изисквания за придобиване на образователно-квалификационната степен „магистър”, „бакалавър” и „специалист”;

2. Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицинска сестра” и „Акушерка” за образователно-квалификационна степен „бакалавър”;

3. Наредбата за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във висшите училища.


Предложение на н.пр. Татяна Калканова:

В § 32, точка 2 и 3 да отпаднат.


Предложение на н.пр. Лютви Местан:
§ 32 да се измени така:

„§ 32. В срок до три месеца от влизането в сила на закона Министерският съвет привежда в съответствие с него подзаконовите актове по прилагането му.”






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница