" Икономическата дипломация и енергийната сигурност в отношенията между Русия и Турция между 2014 2022 г."



страница1/10
Дата15.07.2023
Размер132.49 Kb.
#118292
ТипДиплом
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
икономическа-дипломация-Русия-Турция
Свързани:
секретни-операции-разузнаване-МТ, социални-мрежи-национална-сигурност-МТ, jivotnite-okolo-nas, plan-konspekt-po-chovek-i-priroda-gybi (1), Игрите-като-средство-за-въздействие-и-развитие-на-децата

Тема: " Икономическата дипломация и енергийната сигурност в отношенията между Русия и Турция между 2014 – 2022 г."
Увод
Актуалността на проучването на икономическата дипломация и енергийната сигурност в руско-турските отношения между 2014 – 2022 г.произтича от няколко причини:
Първо, Русия и Турция са два основни играча в Евразийския регион и техните двустранни отношения имат значителни последици за регионалната и глобална политика, икономика и сигурност. Изучаването на икономическата дипломация и измеренията на енергийната сигурност на техните отношения в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна може да даде представа за променящата се динамика на региона и света.
Второ, икономическата дипломация и енергийната сигурност са два критични аспекта на международните отношения и те стават все по-важни в контекста на глобалното търсене на енергия, диверсификацията на енергийните източници и конкуренцията за енергийни ресурси. Изследването на руско-турските отношения в тези области може да допринесе за разбирането на стратегиите, интересите и поведението на основните енергийни играчи на международната арена.
Освен това, в светлината на кризата, породена от руската инвазия в Украйна и критичното геостратегическо положение на Турция за енергийните интереси на Европа, потребността от изследването на опитите на Русия да експлоатира енергийната сигурност като дипломатическо оръжие и реакцията на Турция на тези опити, са важна тема за изследване с оглед промените в енергийната сигурност не само на Югоизточна Европа, но и на Европейския съюз, чийто член е България.
И накрая, изследването на икономическата дипломация и енергийната сигурност в отношенията между Русия и Турция може да допринесе за теоретичните дебати за международните отношения, особено по отношение на концепциите за икономическа дипломация и енергийна сигурност, ролята на големите сили в регионалната и глобалната политика и факторите, които формират междудържавните отношения през XXI век.
Основната цел на това изследване е да се изследва връзката между икономическата дипломация и енергийната сигурност в отношенията между Русия и Турция в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна. По-конкретно, изследването има за цел да анализира стратегиите и практиките на икономическата дипломация на Русия и Турция една спрямо друга, да проучи техните политики за енергийна сигурност една спрямо друга и да идентифицира въздействието на икономическата дипломация и енергийната сигурност върху динамиката на руско-турските отношения по време на изследван период. Проучването също има за цел да допринесе за теоретичните дебати за международните отношения и да даде представа за променящата се динамика на регионалната и глобална политика, икономика и сигурност.
С оглед на така формулираната цел, изследването ще се стреми да изпълни следните задачи:

  1. Да се изследват стратегиите и практиките на икономическата дипломация на Русия и Турция една спрямо друга в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна, с акцент върху двустранните икономически споразумения и инициативи.

  2. Да проучи политиките за енергийна сигурност на Русия и Турция една спрямо друга в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна, с акцент върху двустранните енергийни споразумения и инициативи.

  3. Да се анализира влиянието на икономическата дипломация и енергийната сигурност върху динамиката на руско-турските отношения в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна и да се идентифицират факторите, които оформят двустранните им отношения в тези области.

  4. Да допринесе за разбирането на променящата се динамика на регионалната и глобална политика, икономика и сигурност и да предостави представа за стратегиите, интересите и поведението на основните енергийни играчи на международната арена.

  5. Да осигури теоретична рамка за изучаване на икономическата дипломация и енергийната сигурност в международните отношения и да допринесе за дебатите относно ролята на големите сили в регионалната и глобалната политика, факторите, които оформят междудържавните отношения и концепциите за икономическата дипломация и енергийна сигурност.

Ще бъдат използвани следните изследователски методи:

  1. Преглед на литературата с оглед изясняване на основни теоретични понятия и концепции по темата.

  2. Анализ на казуси: Анализиране на конкретни казуси от ключови събития и развития в руско-турските отношения в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна.

  3. Сравнителен анализ: Провеждане на сравнителен анализ на икономическата дипломация и политиките за енергийна сигурност на Русия и Турция една спрямо друга и идентифициране на приликите и разликите в техните подходи.

Настоящата теза е структурирана в увод, три глави, заключение и библиография.
Глава 1 от изследването, озаглавена „Икономическата дипломация и енергийната сигурност в отношенията между Русия и Турция в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна“ започва с въведение, което подчертава значението на изучаването на измеренията на икономическата дипломация и енергийната сигурност на двустранните отношения. между Русия и Турция. Главата има за цел да предостави теоретична основа за изучаването на икономическата дипломация и енергийната сигурност в международните отношения и да обсъди тяхната роля във формирането на динамиката на руско-турските отношения в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна.
Дефинирана е икономическата дипломация като набор от действия и стратегии, които държавите използват за насърчаване на своите икономически интереси и постигане на своите външнополитически цели. Подчертано е значението на икономическата дипломация в международните отношения, особено в свят, в който икономическите фактори все повече определят поведението на държавата. Анализирани са и различните инструменти на икономическата дипломация, като двустранни икономически споразумения и инициативи, търговски и инвестиционни политики и икономически санкции. Обсъдена е и концепцията за енергийна сигурност и нейното значение за страните. Енергийната сигурност е определена като способността на държавите да имат достъп до надеждни и достъпни енергийни доставки, за да посрещнат вътрешните си нужди и да подкрепят своя икономически растеж. В главата се отбелязва, че енергийната сигурност се е превърнала във все по-важен аспект на международните отношения, особено в свят, в който търсенето на енергия нараства и конкуренцията за енергийни ресурси се засилва. Тя също така обсъжда различните измерения на енергийната сигурност, като наличност на енергия, достъпност на енергията и енергийна устойчивост.
На финала на Първа Глава е подчертано значението на икономическата дипломация и енергийната сигурност при формирането на динамиката на международните отношения, особено в контекста на руско-турските отношения. В нея се отбелязва, че изучаването на икономическата дипломация и енергийната сигурност в руско-турските отношения може да допринесе за разбирането на стратегиите, интересите и поведението на основните енергийни играчи на международната арена. Освен това в главата се подчертава, че изучаването на тези измерения на двустранните отношения може също да допринесе за теоретични дебати относно международните отношения, като ролята на великите сили в регионалната и глобалната политика, факторите, които оформят междудържавните отношения и концепциите на икономическата дипломация и енергийна сигурност.
Глава 2 на изследването се фокусира върху икономическата дипломация в руско-турските отношения в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна. Главата е разделена на три основни части:
2.1. Икономическите интереси и стратегии на Русия по отношение на Турция: Този раздел разглежда икономическите интереси на Русия в Турция и нейните стратегии за преследване на тези интереси. Разделът изследва как икономическата дипломация е била използвана от Русия за постигане на нейните цели в двустранните отношения.
2.2. Икономическите интереси и стратегии на Турция по отношение на Русия: Този раздел се фокусира върху икономическите интереси на Турция в Русия и нейните стратегии за преследване на тези интереси. Разделът разглежда как Турция се стреми да балансира своите икономически отношения с Русия и отношенията си с други големи сили.
2.3. Двустранни икономически споразумения и инициативи: Този раздел разглежда конкретни двустранни икономически споразумения и инициативи между Русия и Турция в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна. Разделът разглежда основните икономически сектори, в които Русия и Турция си сътрудничат, включително енергетика, селско стопанство, туризъм и строителство. Разделът също така анализира влиянието на тези споразумения и инициативи върху общата динамика на руско-турските отношения.
Като цяло, тази глава предоставя подробен анализ на стратегиите и практиките на икономическата дипломация на Русия и Турция в техните двустранни отношения и как тези стратегии са се развили в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна. Главата също така хвърля светлина върху факторите, които са повлияли на икономическата дипломация на двете страни в техните двустранни отношения.
Глава 3 се фокусира върху енергийната сигурност в руско-турските отношения в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна. Главата включва следните раздели:
3.1. Енергийните интереси на Русия и Турция: Този раздел разглежда енергийната политика на Русия спрямо Турция, включително нейните опити да използва енергийните ресурси като дипломатически инструмент в отношенията си с Турция. Той анализира влиянието на руския енергиен сектор върху външната му политика спрямо Турция и как енергийните интереси оформят политиката на Русия спрямо Турция през разглеждания период. Анализиране е и енергийната политика на Турция спрямо Русия и нейното въздействие върху отношенията с Русия и други участници в региона.
3.2. Двустранни енергийни споразумения и инициативи: Този раздел прави преглед на двустранните енергийни споразумения и инициативи между Русия и Турция в периода от анексията на Крим от страна на Русия до военния конфликт в Украйна. Оценява се значението на тези споразумения и инициативи за енергийната сигурност на двете страни и региона. Той също така анализира ролята на енергийната сигурност в оформянето на руско-турските отношения и нейните последици за регионалната и глобалната политика.

Като цяло Глава 3 има за цел да предостави цялостно разбиране на измерението на енергийната сигурност на руско-турските отношения през разглеждания период. Той анализира стратегиите и политиките на двете страни една към друга в енергийния сектор и тяхното въздействие върху двустранните отношения. Главата също така оценява значението на двустранните енергийни споразумения и инициативи и тяхната роля за оформянето на пейзажа на енергийната сигурност в региона.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница