„ методи на възпитание



Pdf просмотр
страница1/10
Дата07.11.2023
Размер179.88 Kb.
#119187
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
metodi-na-vyzpitanie (3)
Свързани:
studentite.bg.2023.11.05.14.02.36, pedagogika (1), TАU1 Modul 5 Prezentacia, 01.2. Анализ на електрически вериги


УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО
СТОПАНСТВО
Катедра Икономическа социология и психолкогия
Р Е Ф Е Р А Т
по Теория на възпитанието и обучението
на тема: „ МЕТОДИ НА ВЪЗПИТАНИЕ”
Изготвил: Проверил:
Атамас Тодоров Пантов 1.Доц. Л.Милков
Фак.N: 241342 2.Гл.ас.А.Стоичкова
Специалност: Икономическа Психология

София 2007год.


СЪДЪРЖАНИЕ
1. СЪЩТНОСТ НА ВЪЗПИТАТЕЛНИТЕ МЕТОДИ........................................3 2. КЛАСИФИКАЦИЯ НА МЕТОДИТЕ ЗА ВЪЗПИТАНИЕ ………………...11 3. ПРОТОТИПИЧНИ (ТРАДИЦИОННИ) МЕТОДИ ЗА ВЪЗПИТАНИЕ.. 13 4. НЕТРАДИЦИОННИ (АЛТЕРНАТИВНИ) МЕТОДИ НА
ВЪЗПИТАНИЕ…………………………………………………………..15 5. МЕТОДИ ЗА ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕЦАТА...............................................18 6. МЕТОДИ ЗА ПСИХИЧЕСКО ВЪЗДЕЙСТВИЕ И ВЪЗПИТАНИЕ........20 2


1. СЪЩТНОСТ НА ВЪЗПИТАТЕЛНИТЕ МЕТОДИ
Методите на възпитанието творят процесуалната страна на технологията на възпитанието, придават му динамика и заедно със съдържанието са неговото ядро. Поради това същността им фокусира усилията на поколения педагози.
В теорията на възпитанието съществуват няколко подхода за определяне същността на методите.
Същността на методите на възпитанието се свежда до начин, средство, път, инструмент, к които се реализират целите на възпитанието. Това е най- широко застъпеният подход; той подхранва логическа ограниченост при определяне методите на възпитанието – определение в кръг, което не съдържа нова информация за явленията; има само етимологичен смисъл.
Разкриване същността на методите чрез дейността, в която се въвличат чрез тях възпитаника (възпитателният колектив) и възпитателя
(възпитателният фактор). Привържениците на този подход изхождат от твърдението, че методът винаги се отнася до някаква дейност и показва как се извършва тя. Всяка дейност предполага група от видове действия.
Методите се определят като един от основните компоненти на системата – педагогическа дейност. Те са комплекси от взаимосвързани действия на двата активни субекта на възпитанието, които се извършват в такава последователност и с такива средства, че да осигоряд постигането на конкретната възпитателна цел, като част от общата (глобалната) цел на възпитанието.
3


Различните подходи към същността на методите на възпитанието пораждат твъде големи различия в класификацията им. Така например Л.
Станоев обособява четири групи методи:
-


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница