25 ноември 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/12
Дата23.08.2016
Размер1.77 Mb.
#7122
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
25 ноември 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 8

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 13

В. Телеграф 14

В. Телеграф 14

В. Телеграф 15

В. Телеграф 15

В. Телеграф 15

В. Телеграф 16

В. Дневник 16

В. Дневник 16

В. Дневник 17

В. Дневник 19

В. Дневник 20

В. Дневник 21

В. Дневник 23

В. Дневник 25

В. Дневник 26

В. Пари 27

В. Пари 28

В. Пари 28

В. Пари 28

В. Пари 31

В. Пари 32

В. Пари 33

В. Пари 34

В. Пари 34

В. Пари 36

В. Пари 36

В. Пари 37

В. Пари 38

В. Дума 39

В. Дума 40

В. Дума 41

В. Дума 41

В. Дума 42

В. Дума 42

В. Дума 43

В. Дума 45

В. Атака 47

В. Атака 48

В. Атака 48

В. Атака 48

В. Атака 49

В. Атака 49

В. Атака 52

В. Атака 53

В. Атака 53

В. Атака 55

В. Класа 57

В. Класа 58

В. Класа 59

В. Класа 60

В. Класа 60

В. Класа 60

В. Класа 61

В. Класа 61

В. Класа 61

В. Класа 62

В. Класа 62

В. Класа 65

В. Класа 65

В. Стандарт 65

В. Стандарт 66

В. Стандарт 67

В. Стандарт 67

В. Стандарт 68

В. Стандарт 68

В. Стандарт 69

В. Стандарт 69

В. Стандарт 69

В. Стандарт 70

В. Стандарт 71

В. Стандарт 72

В. Стандарт 73

В. Стандарт 73

В. Сега 74

В. Сега 75

В. Сега 75

В. Сега 76

В.24 часа 78

В.24 часа 80

В.24 часа 80

В.Монитор 84

В.Новинар 88

В.Новинар 88




25.11.2010 г., с. 3
Пак недоволства срещу социалната агенция
Празни хотели бъкат от персонал
На фона на мизерията с армейските пари военно­то ведомство допуска без­смислени харчове. Възму­тени читатели позвъниха в „Труд", за да съобщят, че хотелът към военния клуб във Велико Търново не ра­боти доста отдавна. Почти от около една година е сложен под ключ, но за сметка на това има назна­чен персонал. От май т. г. там работят двама служи­тели. Не е ясно каква е тяхната функция, тъй като хотелът е затворен, но те са на заплата.

Подобна е ситуацията и с хотела към армейския клуб в Сливен. Там оборо­тът е мижав - посещават го около 4-5 военни седмич­но, командировани в града. Но за сметка на това от май т. г. там са назначени 5 души - една камериерка по т. нар. допълнително щатно разписание (ДЩР) и 4 администратори на ос­новен щат със заповед of София. За тях месечно со­циалната агенция харчи около 3000 лв. за заплати и осигуровки плюс пари за ток и вода.

Командирите на части в страната роптаят, че Ма­рия Димчева, шефка на агенцията, използва на­значените по ДЩР работ­ници в поделенията за свои нужди. „Ние им пла­щаме от нашия оскъден бюджет, без да ги видим, а те вършат нейна работа. Това честно ли е?", ожали се офицер.


25.11.2010 г., с. 4
Борисов обеща да не пипа имотите на БАН
Премиерът Бойко Бо­рисов обеща вчера да не пипа имотите на Българската академия на науките (БАН).

„Ще започна» ще завърша, а по средата още вед­нъж ще го кажа; докато ГЕРБ е на власт, никой друг няма да се разпо­режда с имотите на БАН освен БАН. Друг е въпро­сът, че те не ги стопанисват така, както трябва, и аз се надявам искрено особено във времето на криза да спрат да говорят само за пари, а да използ­ват своите ресурси да си ги добавят. Още повече, че имат и други инструменти по програмите на ЕС. Всичко друго е спеку­лация с умисъл", заяви Борисов пред журналисти. И добави: „Приемете го като де­кларация." В парла­мента просветният шеф Сергей Игнатов съобщи, че новият законопроект за БАН предвижда отде­лен бюджет за всеки институт. Помолен да ко­ментира слуха, че имоти­те на БАН са ипотекирани като гаранция за прави­телствен заем, министъ­рът рече: „Мога само да се разсмея от тези слухо­ве. Звучат бабешки. Те­зи, които ги разпростра­няват, още не са доживе­ли до времето на Април­ския пленум. Никой не си е помислил, че БАН е агенция за недвижими имоти".




25.11.2010 г., с. 4
Кметът на Попово с мярка „подписка"
Антоанета МАРЧЕВА

Срещу кмета на Попово Людмил Весе­линов се води досъдебно производство и му е наложена мярка „подписка" по обви­нение, че не е изпълнел съдебно реше­ние. Това съобщи прокурор Пламен Три­фонов от града.

Градоначалникът не е изпълнил реше­ние на ВАС да се произнесе по същество по казус за връщане на отчужден имот от преди 21 г. Става дума за парцел с къща и дюкян. На тяхно място вече е построен в груб вид 4-етажен блок. Наследници и собственици обаче искали да им се върне имотът в реални граници, поясни самият кмет Веселинов. „Не може да им се върне нещо, което вече не съществува, а на него има строеж. Те имат право да полу­чат жилища в блока и могат да претенди­рат за по-голямо обезщетение, но не мо­же да им се върне това, което са имали", каза градоначалникът.

Той припомни, че по този казус за неиз­пълнение на съдебното решение вече е бил съден веднъж и оправдан и от Окръж­ния съд в Търговище и от Апелативния във Варна. Трифонов обаче смята, че са налице достатъчно доказателства кме­тът да бъде подведен под отговорност.




25.11.2010 г., с. 7
Кръстовищата на 4-ти км . и Орлов мост - най-опасни
Предлагат за „Синя зона" да плащаме 1 лев на час и два за всеки следващ
Вангелина МИХАЙЛОВА

Кръстовищата на 4-ти ки­лометър, при Орлов мост, надлез „Надежда" и Лъвов мост са най-опасните в Со­фия. Това показват данните от анализите на трафика, за­ложени в Генералния план за организация на движе­нието в столицата. Планът е на наетия от общината кон­султант „Мотт Макдоналд" и ще бъде представен днес.

На 4-ти километър годиш­но при катастрофи са пострадали 10 човека, а 7 са били ранени на Орлов мост. На надлез „Надежда" жертвите са 5, а на Лъвов мост - 4. Кон­султантите предлагат мерки за намаляване на опасност­та. На 4-ти километър напри­мер рискът щял да намалее, ако се поставят светофари на кръговото, оформи се бус-лента и се монтират парапе­ти за ограничаване на пеше­ходците.

Според анализите в София броят на катастрофите с фа­тален край са над 72 на милион жители. В Копенхаген този показател е 56, във Вар­шава - 44, в Букурещ - 37, в Прага -13, а във Виена -13. Като мерки за сигурност се предлагат и подмяна на на­стилките, подобряване на уличното осветление, поста­вяне на по-устойчива улична маркировка, монтиране на камери за контрол на ско­ростта. Анализите на „Мотт Макдоналд" показват, че са­мо 15% от шофьорите не надвишават ограничение на ско­ростта до 60 км/ч, а 60% се съобразяват с изискване за 80 км/ч. С ограничение от 80 до 90 км/ч се съобразяват 85% от шофьорите.

За облекчаване на парки­рането се предлага различ­на тарифа на час - първият час да струва 1 лв., а всеки следващ половин час да е пак 1 лв. Различните цени на паркиране по часови пояси също щяло да осигури пове­че свободни места. Предлага се и да се удължи „синята" зона, като там спирането се плаща и в събота до 14 ч.


25.11.2010 г., с. 8
Затворници бутат етаж от къща в Несебър
Отряд затворници за­почна принудително съ­баряне вчера на незакон­на надстройка на къща в Стария Несебър. „Соб­ственикът й уж започна да я премахва добровол­но, но установихме, че е съборил само един ред керемиди. И след като не предприе нищо повече, започнахме акция", съоб­щи шефът на районната Дирекция за национален строителен контрол -Бургас Георги Георгиев.

В рибарското селище „Ченгене скеле" вече е махната оградата на къ­щата на Стефан Ха­джиев, известен с проз­вището си Котката. За не­го се говори, че е един от лейтенантите на Митьо Очите. Предстои събаря­не и на къщата зад нея.




25.11.2010 г., с. 8
Ще събарят фабрика на бивш съдия
Една от най-старите на Балканския полуостров фабрики за шаяци незабав­но трябва да бъде срутена заради опасност от рухване и затваряне на пътя към шест пловдивски села. Това алармираха вчера експерти от община „Родопи" - Плов­див.

Някогашното предприятие „Гюмюш гердан" е собстве­ност на фамилията на бившия апелативен съдия на Пловдив Здравко Киров. Тя била на­следена от бащата на покой­ната му съпруга, а собстве­ността вече е прехвърлена на двете им деца. По закон общината може да събори опас­на сграда и да си поиска пари­те за направените разходи по съдебен път от собственика. Рушащата се фабрика е опас­на за преминаващите коли между селата Първенец и Храбрино, казаха от Граж­данска защита.




25.11.2010 г., с. 8
Пътни експерти оглеждат опасно кръстовище
Работна група ще изясня­ва причините за станалите 9 катастрофи за 3 дни на кръ­говото кръстовище преди моста край град Бяла, съоб­щиха вчера от строителното министерство. Експертите ще проверят спазени ли са изискванията при изгра­ждане на съоръжението по пътя Русе - София.

Комисията трябва да представи доклад с мерки как да се премахнат или на­малят автопроизшествията в опасния участък. За строи­телството на съоръжението, което трябва да се открие идния вторник, строително­то министерство отпусна 3,5 млн. лв.




25.11.2010 г., с. 9
3D безжична лазерна мишка на изложение в София
Първата в света лазерна 3D безжична мишка за лаптоп бе показана в София. Уредът е с размер на оби­кновена флашка и функцио­нира на разстояние 3 метра от дисплея на лаптопа.

Мишката е част от изло­жените продукти на първата галерия за корейски техно­логии у нас, която бе открита вчера. Проявата е организи­рана със съдействието на Международната асоциа­ция на корейските пред­приемачи. Показани са из­делия в няколко категории: системна сигурност, про­мишлено оборудване, елек­троника и строителни мате­риали.

Галерията ще позволи на корейски компании да тър­гуват и инвестират в Бълга­рия, което ще помогне за двустранното сътрудниче­ство между двете държави, казаха организаторите.
Снимка на две колони - Уред, който унищожава бактерии, беше сред най-интересните експонати на изложението за корейски технологии.


25.11.2010 г., с. 9
Градим газова връзка с Гърция
Правителството реши вчера да бъде създа­дено съвместно ак­ционерно дружество между Българския енергиен холдинг (БЕХ) и IG1 Poseidon, собственост - 50% DEPA (Гърция) и 50% Edison (Ита­лия). То ще изгради, прите­жава и експлоатира между-системната газова връзка Гърция - България, която ще минава по трасето Стара Загора - Димитровград - Комотини.

Проектът получи подкре­па под формата на безвъз­мездно съфинансиране от ЕС в рамките на Европей­ската енергийна програма за възстановяване в размер

На 45 млн. евро. Тръбата ще осигурява физическа въз­можност за доставка на 1 млрд. куб. м азерски газ го­дишно, договорен на прави­телствено равнище.

Изграждането на между-системната газова връзка с Гърция е част от пакета приоритетни проекти, кои­то ще увеличат източници­те и маршрутите на енергийните доставки и ще пови­шат сигурността им.

Правителственото реше­ние дава правна възмож­ност на определен етап правата на БЕХ в съвмест­ното дружество да бъдат поети от друго дружество, притежавано или контроли­рано пряко или косвено от държавата и определено от Министерския съвет.


25.11.2010 г., с. 14-15
Набуко” тръгва с газ от Ирак и Азербайджан
С Райнхард МИЧЕК, изп. директор на проекта за газопровод, разговаря Йорданка Вайс
Министърът на външните работи Николай Младенов се срещна във вторник с изпълнителния директор на Международната компания „Набуко" Райнхард Мичен във Виена. Двамата обсъдиха техническата подготов­ка на газопровода.

Набуко" е приоритетен не само за Европа, но и за България. Ние сме и най-напред в подготовката на на­ционалната ни документация. Свършили сме си работа­та и чакаме останалите да го направят", каза Младе­нов. Тойобясни, че до няколко месеца очаква и останали­те страни по проекта - Австрия, Германия, Румъния, Турция и Унгария-да подготвят т.нар. споразумение за подкрепа на проекта. След това можело да се премине към финансовото структуриране и подписването на споразумения за доставки на газ.



Младенов потвърди,че на срещата е станало дума и за натрупания от него опит като съветник на парламен­тите в Афганистан и Ирак, който'по-късно можело да бъде използван. След разговора с българския външен ми­нистър на въпроси на „Труд"отговори Райнхард Мичек, изпълнителен директор на Международната компания „Набуко". Учредена през 2004 г., тя има за цел проектира­не, изграждане и експлоатация на газопровода.
Това, което предстои, е акционерите да подпишат договори за доставки на газ с Азербайджан през първата половина на 2011 г. Ще бъдат подписани договори за

транспорт, ще се конкретизира финансирането, ще финализираме доставките на тръбите и техниката. Очаквам в края на 2012 г. да стартира строежът, а природен газ да потече в края на 2015 г.
- Г-н Мичек, кои теми об­съдихте с министър Нико­лай Младенов?

- Присъствието на минис­тър Младенов е категори­чен сигнал от България за значението на проекта за страната. Обсъдихме съ­вместната работа между икономиката и политиката. В рамките на споразуме­нието за подкрепа на проекта ще се провери въз­действието върху околната среда. За реализацията на газопровода имаме нужда от подкрепа при преговори­те с местната и национал­ната власт, трябват лицен­зи, разрешителни за дей­ността ни. Най-важната те­ма е осигуряването на фи­нансирането от банките и акционерите. Г-н Младенов предложи да говори с ре­сорните си колеги от Унга­рия и Румъния по тези теми.

- Наричат Русия „бен­зиностанцията на Евро­па". Тя планира конку­рентния на „Набуко" га­зопровод „Южен поток". Уточнен ли е кръгът от по­тенциални източници на

природен газ, които устойчиво да захранват „Набуко" за следващите 50 г. - толкова е планира­ният му период на ек­сплоатация при обем от 31 млрд. куб. м годишно? - Русия е важен партньор на Европа в областта на енергетиката. Така е било и така ще бъде. „Набуко" ня­ма да влиза в конкуренция с Русия, а ще дава възмож­ност на клиентите, купува­щи природен газ, да изби­рат. Газовите залежи в Азербайджан, Туркменистан и Ирак са богати. Те могат да пълнят „Набуко" десетилетия наред. Смята­ме, че от Азербайджан и от Ирак ще получим първите

доставки на газ, с които да стартира „Набуко". Туркме-нистан също е заинтересо­ван да продава на Европа. Като обем от Азербайджан се очакват по 10 млрд. куб. м газ, от Ирак-10-15 млрд. куб. м, от Туркменистан -10 млрд. куб. м годишно.

Смятаме, че Ирак и Азер­байджан имат потенциал да пълнят „Набуко" и съ­всем сами, с 30 млрд. куб. м годишно, но не от първия ден и не от 2012 или 2015 г. фактът, че всеки източник е така потентен, че да пъл­ни газопровода и сам, дава увереност, че „Набуко" е икономически интересен проект.

- Не само Европа се ин­тересува от залежите в тези страни. Китай също иска да купува природ­ния им газ.

- Разбира се, че Китай има и интерес, и голям енергиен глад. Ние убеждаваме партньорите си в Централна Азия, че диверсификацията е важна, за да изграждат и те сами за себе си по-добри позиции при преговори. По тази причина Туркменистан и Азербайджан имат инте­рес редом с Русия и Китай да си сътрудничат при експор­та на газ и с Европа. Европа има стабилна валута, растя­що потребление, напредна­ла индустриализация и за­конови рамки, т.е. атрактив­на е като купувач на приро­ден газ.

- Колко ще струва строе­жът на „Набуко" към дне­шна дата?

- Към 8 млрд. евро. Пона­стоящем инвестиционната сума се преизчислява зара­ди инженерните дейности. От днешна гледна точка не виждам причина сумата да се увеличи.

- Москва отдавна пее по­гребален марш за „Набу­ко". Миналата седмица от „Газпром" заявиха, че трасето на „Набуко" през Турция (2730 км) не е на-чертано дори с молив. Наистина ли не се знае ка­къв ще бъде маршрутът на газопровода през Тур­ция?

- Инженерни фирми от Турция и от Германия начертаха точен маршрут и напра­виха техническата специфи­кация. Имаме броя на нео­бходимите тръби и материа­ли, знаем какво трябва да построим и къде ще го строим.

- С какво може да съдей­ства България - правител­ството и бизнеса - за реа­лизацията на проекта?

- От една страна, при пре­говорите за лицензи и разрешителни за строителство - както от страна на държа­вата, така и от страна на местните власти. От друга -за изготвянето на финансо­вата рамка. Това е тема, за­сягаща акционерите, дър­жавите, Европейската ко­мисия, банките. - Димитър Абаджиев отговаря за ресор „Корпо­ративни въпроси" на Меж­дународната компания „Набуко". Какви са зада­чите му, откога заема този пост и какви са впечатле­нията ви от работата му?

- Димитър Абаджиев ра­боти за „Набуко" от лятото на 2010 г. Ценя го като лоя­лен колега. „Корпоративни въпроси" означава, че той представлява „Набуко" пред индустрията и политиката. Той се среща с членове на Европейския парламент, с банкери, с представители на националните парламенти.

- С подобна дейност е за­ет и бившият външен ми­нистър на Германия Йошка Фишер, действащ като лобист за „Набуко". Не се ли преплитат задачите на Абаджиев и Фишер: сре­щи с политици, с хора, вземащи решения?

- Малка корекция: Йошка Фишер не е ангажиран от „Набуко", той работи за РВЕ (б.а. - германската компания е акционер в проекта „Набу­ко"). Разбира се, че Фишер лобира и като бивш външен министър той има познан­ства в Централна Азия, в

Ирак, в Турция, в САЩ. Енергетика и политика са теми, които са тясно свърза­ни, затова и Абаджиев и Фи­шер имат важна роля. За мен е важно да имаме хора от страните, участващи в проекта „Набуко", които по­знават институциите и уред­бата в страните си.

- Колко работни места ще бъдат създадени в България при строежа на газопровода?

- Във всичките пет страни -до 8000 работни места. Не мога пропорционално да по­соча за България, вие имате дял от 412 км в „Набуко". На строителната площадка ще имаме микс от експерти, консултанти, доставчици,от индустрията, от строител­ството и логистиката. Става дума за огромни тръби с диа­метър от 1,40 м. Всяка от тях

трябва да бъде возена от един камион.

Участието в „Набуко" ще донесе на страната нови ин­вестиции - в хранилища, в газови централи. Икономи­ката ви ще получи тласък. Газопроводът ще засили устойчивото развитие на страната и ще подсигури много работни места. Ще ра­ботим с местни фирми, които познават България и имат контакти с местната власт.

- В разговор с австрий­ското сп. „Профил" нари­чате „Набуко" „магически зар, който от всяка страна има по една шахматна дъска". Звучи сложно.

- Така е. „Набуко" е ком­плексен проект. Няма друг подобен в Европа, с който той да може да бъде срав­нен. Имаме шест държави, през пет от тях минава газо­проводът. Налага се да комбинираме технически, политически и финансови теми. Метафората с шах­матната дъска използвам, защото има много фигури в играта: има шест акционе­ри, към тях трябва да при­бавим страните от Цен­трална Азия, които също ще участват - Ирак, Туркменистан, Азербайджан. И още: интересите на Русия, на САЩ, на Европейската комисия - всички те трябва да бъдат взети под внима­ние -

- Преди да стане проект за „газов мост" между Азия и Европа името „На­буко" се свързваше с ед­ноименната опера на Джузепе Верди. Как преди 7 г., когато старти­ра работата по газопро­вода, сте се спрели на то­ва име. Набуко е владе­тел, който губи властта си, но после намира пътя към бог?

- Когато подписвахме споразумението за сътруд­ничество през 2002 г. във Виена, ходихме на опера. Играха„Набуко". След това дискутирахме за името на проекта. Така се роди идея­та за името.


Снимка на три колони - Изпълнителният директор на „ Набуко" Райнхард Мичек и българският външен министър Николай Младенов уточниха следващите стъпки за реализацията на газопровода.


25.11.2010 г., с. 14-15
Ще издуха ли „Белене" и вятъра, и слънцето
Красен СТАНЧЕВ

Красимир ЛАКОВ

Все по-силно е усещането, че в областта на елек­троенергийните мощности, работещи с възобновяеми енергийни източници (ВЕЩ, особено вятър и слън­чева енергия, в България започва да цари хаос.

Една от причините е АЕЦ „Белене”, а другата -интересите на местни играчи. Ето за какво според нас става или пън не става дума. Има поет ангажи­мент през тази година 11% от вътрешното потре­бление на електроенергия да бъде от ВЕИ, а до 2020 г. този дял трябва да нарасне до 16%. Според оценки на НЕК, за да се постигне целта от 16% електроенергия от ВЕИ в микса на страната, трябва да се инвестира в около 2000 МВт нови мощности.
По всякакви админи­стративни и упра­вленски начини се пречи на този процес гражданите ги плашат с високи цени на електрое­нергията. Никой обаче не казва с колко ще се повишат цените, в името на какво, какви биха били ползите.

Мрежата


Първият проблем е свър­зан с капацитета на електропреносната мрежа и с това кой трябва да я развива.

Несигурното поведение на правителството по този въ­прос през цялата година да­де доста противоречиви сиг­нали към инвеститорите. НЕК не е изпълнила дого­ворните си ангажименти за включване към мрежата, най-вече спрямо големи ин­веститори, използващи мо­дерни технологии.

Факт е, че в момента прак­тически липсва възможност за присъединяване на нови вятърни или слънчеви централи към мрежата и започ­ването на работата по нови проекти е де факто замразе­но. Преди време се прокрадна обяснението, че НЕК не изпълнил договорите, защо­то средствата са инвестира­ни вАЕЦ „Белене". Скоро то­ва обяснение бе забравено, а проектът „Белене" вече е на път да се възстанови в целия си великоруски бля­сък. Ситуацията изнервя не само потенциални инвести­тори, но и финансовите ин­ституции, както тези, които доскоро бяха готови да ги финансират, така и (особе­но) тези, които вече са кре­дитирали такива проекти.

Привилегиите

Частично за да се замаже положението, бяха предло­жени промени в закона за ВЕИ и в други закони: опит за забрана на строителство на определени земи, за про­мяна сроковете и условията,цените и въвеждане на такса „включване". Дали електропреносната мрежа ще бъде работа само на държа­вата (НЕК) и електрораз­пределителните дружества, или някакви задължения по нейното изграждане и/или заплащане ще имат и инве­ститорите - това са паравани за други процеси.

Каквото и да е решението, ще е по-добро от неясната и неустановена ситуация се­га. Впрочем, по всичко из­глежда, че големите инве­ститори биха платили за включване при яснота по другите параметри.

Кой печели от тази ситуа­ция. Едната група са полити­ческите кръгове и фирмите, свързани с проекта „Беле­не". Печелят и малките български компании, които са построили по някоя перка и са се включили към мрежа­та, без да са минали ОВОС.

В процедурите има хитри­на: строят се отделни малки мощности, за които не се ис­ка проверка на въздействие­то върху околната среда, а след това паркчето се при­съединява към „електрото".

За голям инвеститор вре­мето се разтяга до три-четири години, като междувре­менно той се бори и с прави­телство, и със зелени орга­низации. Излиза, че за „национално-отговорния капи­тал" има привилегии: по-до­бра цена, по-малко разходи, сигурно място под слънцето и защита от „национално-отговорни" зелени активисти.

Твърди се, че друг осно­вен проблем е цената на електроенергията от ВЕИ. Проблемът е по-дълбок.

Цената като параван

Задължението НЕК да из­купува енергията от ВЕИ на преференциални цени идва от решението на ЕС за суб­сидиране и от обстоятел­ството, че субсидията за България означава и из­вестна енергийна независи­мост от Русия.

Със сегашното лутане и промените в закона се цел­ят три заека: хем да се ими­тира старание по линия на ЕС, хем да се защити инте­ресът на Русия, хем да се даде привилегия на местни

играчи.


Цената е само параван. Субсидията наистина до­принася за повишаване це­ната на електроенергията за крайния потребител, за бита и икономиката. Но ни­кой не казва с колко и доко­га. НЕК финансира субси­дията, но събира парите от крайния потребител. В мо­мента, понеже мощностите са малко, цената на елек­троенергията от ВЕИ е ве­роятно 3 на сто от сметката за ток на крайния потреби­тел. Него никой не го пита.

Има изчисления, че при мораториум върху строи­телството на нови ВЕИ цен­трали глобите, неустойките и закупуването на „чиста енергия" ще удари електро-бюджетите на домакинствата с около 160 лева на година. Изграждането на нови 2000 МВт вятърни и слънчеви мощности ще уве­личи разходите за ток, но с по-малко.

Евродирективата

На пръв поглед идеята за мораториум върху нови ВЕИ отпадна. Но играта с трите заека не предполага успешно решение на про­блема. Угаждането на местни и руски интереси също си има цена. Цената на тока от АЕЦ „Белене" няма да бъде по-ниска от тази на електричеството от лигнитни въглища, ако се смятат и разходите за

отработеното гориво, хра­нилищата за него и др.

Според .Директивата за насърчаване на възобновяемата енергия в ЕС" край­ната цел през 2020 г., ще бъде контролирана перио­дично. При неизпълнение, дори междинно, ще трябва да се закупи съответното ко­личество чиста енергия от друга страна от Съюза или извън него. Ако продължа­ват да се ограничават инве­стициите във ВЕИ, България хем ще продължава да е за­висима от Русия, хем ще трябва да купува такава електроенергия на цени не по-ниски от сегашната кръ­стосана субсидия.

Друг аргумент на против­ниците на ВЕИ е нуждата от балансиращи мощности в системата. Сега големите ВЕЦ балансират АЕЦ „Коз­лодуй", а ще трябват нови мощности и за „Белене".

„Белене" е на път да изду­ха и вятъра, и слънцето.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница