А. основен план I. Въведение в плана



страница1/14
Дата22.09.2017
Размер2.61 Mb.
#30744
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




бул. “България” 32, тел.: 0379 / 74302, факс: 0379 / 74371,e-mail: obstina@svilengrad.bg


ПЛАН ЗА ЗАЩИТА ПРИ БЕДСТВИЯ

НА ОБЩИНА СВИЛЕНГРАД


А. ОСНОВЕН ПЛАН
I. ВЪВЕДЕНИЕ В ПЛАНА:


  1. Основание за разработване на плана.

Планът за защита при бедствия на община Свиленград е разработен на основание и в изпълнение на чл. 9 и чл. 65 от Закона за защита при бедствия.


2. Цел на плана:
- Да се създаде организация за своевременно прогнозиране характера и последствията от най-често проявяващите се бедствия, аварии и катастрофи и успешно ръководство и провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи във възникналите огнища на поражения (заразяване) на територията на общината.

- Да се повиши капацитета на органите за управление и администрацията на местно ниво за организиране и координиране на превантивната дейност, за предварително обмислено управление на действията и взаимодействията по време на бедствия, както и при възстановяване на щетите, нанесени от тях.

- Да се въвеждат практики за оценка на риска на местно ниво и разработване на прогнози за последиците от бедствия, планиране на мерки за предотвратяване или намаляване на последиците от бедствия и на мерки за защита на населението.

- Разпределение на задълженията и отговорните органи и лица за изпълнение на предвидените мерки, планиране на средства и ресурси за превенция и за ликвидиране на последиците от бедствия.


3. Основни задачи: своевременно прогнозиране на причините, характера и вероятната обстановка с мащабите на щетите и пораженията при възникване на бедствия, аварии или катастрофи /кризисна обстановка/ на територията на общината:
3.1. Планиране на мерки за предотвратяване или намаляване на

последиците от бедствия ;


3.1.1. Планиране на видовете спасителни и неотложни аварийно – възстановителни работи в районите на бедствие;
3.1.2.. Планиране работата на органите за управление по организация,

ръководство, координация между отделните звена на единната спасителна система,

информация и оповестяване на населението при възникване на бедствия;
3.1.3.. Планиране на определени ресурси и средства / финансови и

материални / предвидени за ликвидиране на последиците при възникване на

бедствия;

3.2. Своевременно прогнозиране и анализиране на причините, характера и

вероятната обстановка с мащабите на щетите и пораженията при възникване на бедствия на територията на общината;
3.3. Осъществяване на координация, помощ и контрол върху дейността на обектите от

националното стопанство при провеждането на спасителни и неотложни аварийно-

възстановителни работи при възникване на бедствия.


4. Връзка с други планове.


  • Областен план за защита при бедствия;

  • Обектови аварийни планове;

  • Планове за взаимодействие с органите на МВР



5. Въвеждане на плана в действие.
Бедственото положение е режим, който се въвежда в зоната на бедствието, свързан с прилагането на мерки за определен период от време, с цел овладяване на бедствието и провеждане на спасителни и неотложно-възстановителни работи.


  • Планът се въвежда в действие след обявяване на “бедствено” или “кризисно” положение,

обхващащо територията на общината по разпореждане на кмета на община Свиленград, а при негово отсъствие от зам. кмета;

  • общинският съвет по сигурност уяснява съответствието на прогнозата от плана с

действителната обстановка и изготвя предложение за внасяне на корекции в предварително планираните дейности;

  • на базата на изготвеното предложение, кметът издава заповед за привеждане в готовност

на общинските сили за реагиране и формираните към общината и населените места в района на събитието доброволни формирования и съгласува с операторите на застрашени обекти и системи от критичната инфраструктура, въвеждането на техните сили;

  • кметът на общината може да делегира права на секретаря на общинския съвет по

сигурност да привлича допълнителни сили и средства;

  • при необходимост се въвеждат, след съгласуване и (или) средства на основните и другите

съставни части на Единната спасителна система /”ГЗ”, „РУ”ПБС”, центрове за спешна

медицинска помощ и други лечебни заведения, намиращи се на територията на общината, а когато не са налични или достатъчни от съседни общини, сили и средства на не застрашени обекти от общинската критична инфраструктура /търговски дружества, еднолични търговци и

юридически лица с нестопанска цел/, по разпореждане на кмета с мотивирано искане до техните ръководители или упълномощени лица /оперативни дежурни/;


  • всички заповеди, разпореждания и указания се документират.


П. ГЕОГРАФСКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА
1. Физикогеографска характеристика.


  1. Териториални административни граници:

О


фиг. 1. Община Свиленград – Свиленград – граница на Европейския съюз

бщина Свиленград има уникалната даденост да бъде едновремено граница на: Хасковска област, на България и на Европейския съюз. През общината преминава „Евро – азиатски” инфраструктурен коридори - № 10 – „Лондон – Калкута” (фиг. 1). Свиленград е в най-силно урбанизираната от Изток-Запад, която обхваща най-активната територия на Южен централен регион – важна предпоставка за равномерното балансирано развитие на ЮЦР и страната като цяло – постулат залегнал в изискванията на ЕС и ЗРРС изграждането на магистрала „Марица” ЕК 10 реално преминава извън територията на града, но остава в непосредствена близост с него.

Общината има уникалната даденост да бъде граница на Хасковска област и на България с две съседни държави – Турция и Гърция. Това определя водещата й роля в бъдещото развитие на европейските транспортни коридори, свързващи Западна и Централна Европа с Близкия и с Далечния Изток.

През територията й преминават части от транспортните оси на международен път Е-80 и продължението на Е-85 към РГърция. Железопътната линия София-Пловдив-Свиленград-Истанбул, свързваща РБългария и община Свиленград с европейската жп-мрежа, е категоризирана като важна магистрална линия, подходяща за комбинирани превози.
Местоположение и граници.
Община Свиленград е разположена в югоизточната част на Южен централен регион и административно принадлежи към област Хасково. Територията й е 705,37кв. км и се нарежда на трето място в областта по този показател. На изток граничи с община Тополовград, на юг - с Република Гърция и Република Турция, на запад и север – с община Любимец. В североизточния й край са склоновете на Сакар планина, на югозапад - Източните Родопи, а в централната част е долината на река Марица. Във физико-географско отношение територията на общината включва части от Горнотракийската низина, Сакар и Родопите.



  1. Описание на релефа :

Община Свиленград включва части от Горнотракийската низина, Сакар и Родопите. Територията и е разположена на границата между Източнородопската подобласт и Тунджанската област, с естествена граница между тях – река Марица. Надморска височина 150 – 200 метра. Релефът е леко хълмист, като надморската височина намалява от северозапад към югоизток.




  1. Хидрография - описание на реките преминаващи през територията на

Общината:

Реките на територията на Община Свиленград са от Беломорския водоносен басейн. Главен воден ресурс и водоприемник е р. Марица с притоци: река Голяма ( дължина 37,9 км и водосборна област 163 км² ), река Селска ( дължина 18,9 км и водосборна площ 101,3 км² ), река Левченска ( дължина 43,8 км и водосборна площ 143,8 км² ) и река Каламица ( дължина 23,2 км и водосборна площ 58,7 км² ). Притоците са леви и водят началото си от Сакар планина.

Хидрографската мрежа е сравнително слабо развита. Гъстотата на речната мрежа е 0,5-0,6 км/ км². Модулът на повърхностния отток е 2-4 l/s/ km², коефициентът на вариацията на годишния отток е 0,8-1,0, отточния коефициент е 0,1-0,2. Модулът на абсолютния минимален отток е под 0,1 l/s/ km², а модулът на средносрочния минимален отток е 0,1-0,2 l/s/ km².

Хидроложкият режим на реките в района се формира в условията на преходно континентална климатична зона и се характеризира със значително средиземноморско влияние.

Поради южното изложение на площите и проникване на средиземноморски топъл и влажен въздух по р. Марица, снеговете през зимата бързо се стопяват, а през летния период реките губят вода поради инфилтрация и изпарение.

Периодът на пълноводие протича от месец декември до месец юни. Същият е слабоустойчив. Оттича се 70 – 80 % от общия обем на оттока.

Средната дата на настъпване на маловодието е юли, а средната дата на неговото завършване е октомври. През периода на маловодие се оттича 1% от общия обем на оттока. Малките реки и дерета през периода на маловодие пресъхват. Продължителността на пресъхването е в рамките на 70 – 100 дни.

С оглед осигуряване на необходимите водни ресурси за напояване и регулиране на повърхностно течащи води на територията на Община Свиленград има изградена мрежа от микроязовири.
1.4. Геолого-тектонски строеж и сеизмичност: Община Свиленград търпи общото въздействие на Средиземноморско-трансазиатския сеизмичен пояс, а пряко – на Маришката микросеизмична зона обхващаща територия около средното течение на р.Марица, с епицентрална зона гр.Чирпан, област Стара Загора и дълбочина ок.100км. Характеризира се със значителна сеизмична активност и попада в прогнозирана за IX-VIII степен на интензивност /по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник/ зона.

2. Климатична характеристика на общината.
В климатично отношение територията на общината попада в Континенталната средиземноморска климатична област, Южнобългарска климатична подобласт, климатичен район на Източно – родопските речни долини, със забележимо влияние на мекия в температурно отношение приморски район на Егейско море.

През студеното полугодие, наред с орографските особености на територията ( долното течение на река Марица ), формирането на климата е под влияние на активността на Средиземноморските циклони.

Като важен фактор при формиране на климата за региона следва да се отчита и значението на трайно установения над Северна Африка антициклон, проявяващ тенденции за изместване в северна посока. Под негово влияние се формира времето през най-горещите и сухи дни.

Най – общо казано, под влияние на всички горепосочени фактори климата на долината на река Марица в долното й течение се характеризира с дъждовна и мека зима и горещо и сухо лято.


Температура на въздуха: средната стойност на годишната температурата на въздуха в общината варира в границите между 12,6С и 13,6С. Средните юлски температури са между 22-24С, а средните януарски температури за общината се колебаят от 0 до 1-2С над нулата. Сумата на температурите през активния вегетационен период достигат 4000С и е една от най-големите за страната.

Най – горещи са месеците юли и август, а най – ниски са средномесечните температури за декември и януари.

Максимална температура за месец юли – 30,2 С.

Минимална температура за месец януари – минус 3,4 С.

Средна годишна температурна амплитуда – 20-22 С.

Не се отчитат отрицателни средномесечни температури и резки температурни инверсии. Характерна за района е слънчевата, топла и сравнително продължителна есен.

Влажност на въздуха: средната относителна влажност на въздуха за региона е 76,3%.Повторяемостта и продължителността на мъглите, което до голяма степен се определя от орографските условия, обуславя натрупването на атмосферните замърсители. По данни на МТО станция – Свиленград средногодишно 30,9 дни са с мъгла. Най – голям е броят на дните с мъгла – 6,06,5 през ноември и декември.
Валежи и снежна покривка: регионът на Община Свиленград се характеризира със средногодишно количество 696,0 мм .Разпределението на валежните количества по сезони е както следва: зима – 178 мм, пролет – 145 мм, лято 120 мм, есен – 153 мм.

В аспект влияние върху състоянието на атмосферния въздух в региона следва да се отбележи, че посоченото по – горе сезонно разпределение на валежите, поради ниските си стойности определя наличие на вероятен риск за натрупване на атмосферни замърсители през летния сезон.

Вторичният максимум на валежите в края на пролетта и началото на лятото съвпада с високата активност на Исландските циклони ( май, юни ).

Високите количества на късноесенните и зимните валежи способстват и за активирането на кумулативната дейност по терасата на река Марица.

Снежната покривка е слаба и краткотрайна с брой на дните със сняг 1630.

3. Демографска характеристика на общината.
3.1 .Списък на селищата в общината:
В общината са разположени 24 населени места с общо население към 01.02.2010 г. – 24 684 души.

3.2.Численост на населението във всяко селище:


Населението на общинския център възлиза на 19 696 жители.Селското население е 4 988 жители в 23 села.

Естественият прираст на всички селища на територията на община Свиленград е отрицателен, населението в селата силно застарява и групата на над трудоспособната възраст е голяма - достига и надминава 60%.


  1. Динамика на населението – 1985-2010 г.(НИСИ 1985-2001; ГРАО – 2007, 02.2010г)



Населени места

Години

 

1985

1992

1994

1995

1996

1997

1998

2000

2001

2007

02. 2010

гр.Свиленград

17476

18646

18994

18900

18836

18752

18616

19596

19749

19870

19696

села общо

9683

8074

7590

7514

7846

7762

7531

6941

6663

5358

4988

в т.ч.:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




с.Варник

79

52

40

42

52

59

70

48

40

17

11

с.Генералово

337

246

231

234

244

230

226

202

188

140

124

с.Дервишка могила

136

79

61

48

72

66

62

40

33

21

18

с.Димитровче

516

401

390

385

406

400

385

344

310

240

216

с.Капитан-Андреево

1197

1084

1024

1040

1057

1060

1039

1021

996

925

882

с.Костур

202

74

64

64

75

74

75

62

57

43

36

с.Левка

928

823

808

773

807

767

740

724

682

490

447

с.Лисово

51

31

54

40

51

51

49

21

20

1

2

с.Маточина

163

113

99

96

106

100

97

67

58

29

27

с.Мезек

435

353

315

304

325

317

312

297

293

236

216

с.Михалич

192

147

133

124

134

131

128

117

117

91

85

с.Младиново

555

475

470

457

483

516

470

406

378

311

290

с.Момково

1145

993

961

976

1008

1004

965

907

861

736

684

с.Мустрак

417

349

311

301

328

309

308

274

273

226

196

с.Пашово

30

24

20

20

23

23

22

18

19

11

10

с.Пъстрогор

283

225

203

211

231

249

237

226

229

183

162

с.Равна гора

78

82

64

62

69

64

64

32

29

15

14

с.Райкова могила

469

430

429

448

458

447

423

403

380

296

308

с.Сива река

445

330

313

318

319

310

303

267

253

192

182

с.Сладун

372

291

252

243

252

253

259

221

230

171

162

с.Студена

1271

1039

938

909

936

926

891

890

863

732

676

с.Чернодъб

202

194

188

193

192

197

204

181

163

126

130

с.Щит

280

239

222

226

218

209

202

173

161

126

110

Община Свиленград общо :

27159

26730

26584

26414

26682

26514

26147

26537

26412

25228

24684


4. Стопанска характеристика на общината.


  • Първичен сектор


Стопанският сектор на община Свиленград се характеризира с криза в икономическото развитие, изразяващо се в снижаване на икономическия потенциал и неблагоприятни структурни промени. Тази криза е резултат от закриване на основните функциониращи предприятия.
Разпределението на стопанските единици по сфери на икономиката е следното:
- стопански единици в сферата на материално-техническото снабдяване и транспорта, следвани от месопреработвателни предприятия, шивашки предприятия и строителните фирми;

- фирми занимаващи се с търговия, хотелиерство и обществено хранене, недвижимо имущество и бизнес услуги, стопанските единици в сферата на здравеопазването и социалните дейности.
Горско стопанство : общата площ на горския фонд в община Свиленград е 13293,1 ха, от които 4019,1 ха са заети от гори, разпределен по вид, както следва:
- иглолистни гори – 644,8 ха

широколистни високостъблени – 364,1 ха

- за реконструкция – 279,8 ха

- издънкови за превръщане – 1770,7 ха, и

- нискостеблени – 359,7 ха.
Залесената площ е 3657,4 ха, което представлява 91% от общата горска площ.
Дървопроизводителната площ е 3802,1 ха – 94,6% от площа, а непроизводителната – 217 ха – 5,4% от общата площ.
Общинската горска собственост обхваща 2908,2 ха, 91,5% от които залесени (2662 ха), а 3,2% (93,1 ха) е незалесена дървопроизводствена площ, в т. ч. 0,5 ха – невъзобновени сечища, 83.3 ха – голини и 9,3 ха – пожарища. Всички сечища и пожарища са предвидени за залесяване, а голините са по поречието на р.Марица.

От горите общинска собственост 2155,1 ха е дървопроизводителна площ, а останалите 153,1 ха – непроизводителна. По функции, общинската горска собственост се разпределя, както следва:
- група гори и земи с дървопроизводителни и средообразуващи функции – 2483,4 ха, в т.ч. -2278,2 ха – залесени;

- група защитни и рекреационни гори и земи – 424,8 ха, в т.ч.. 383,8 ха – залесени.
На територията на община Свиленград се отглеждат предимно пшеница, ечемик, слънчоглед, памук, тютюн, лозя.Налице са условия за изграждане на затворен цикъл в две направления:

  1. жито-мелничарство – хранително-вкусова промишленост;

  2. фуражна база – животновъдство и месопреработване.

Благоприятните почвено-климатични условия обуславят изграждането на пълен, затворен

лозаро-винарски кръг: лозарство - бране на грозде – производство на вино.




    • “САКАРЦИ” АД ;

    • “ЕКО СТРОЙ” ООД;

    • “БУРДЕНИС 93” ООД ;

    • ЕТ“АНГЕЛ САРАНДИЕВ” ;

    • “КАТЕРИНА ЕСТЕЙТ” ООД

    • “КЛАС” ООД;

    • ЗПК “ПЛОДОРОДИЕ” – с. Райкова могила

    • ЗПК“ТУНДЖА” – с.Сладун

    • ЗПК с. Димитровче

    • ЗПК “Искра” – с. Мустрак

    • ЕТ “ПЕЙО ПЕЕВ”




  • Вторичен сектор

Транспортът като икономическа дейност има нарастващо значение в икономическата структура на Общината – предлага значително участие на чуждестранен капитал в икономическите дейности.Активните усилия за подготовка на проекти и инициативи са предпоставка за развитието на строителната дейност и търговията със строителни материали.




  • “ДЕК -1” ООД ;

  • “ЕКО СТРОЙ”;

  • ЕТ“НИЛ”;

  • ЕТ“ЮГ-ПАМУКОВ”;

  • ЕТ“С.КИРИЗИЕВА-ИВО КУТЯНОВ” ;

  • “НЕВЕН” ЕООД;

  • ЕТ “ДИМИТЪР АТАНАСОВ”;

  • ЕТ ”ХОРОСАН”;

  • “ДОМ” ООД;

  • “БУРДЕНИС СТРОЙ”;

  • “КАРЕ ГАЗ”;

  • ЕТ “ТРИФОН БАЙНОВ”;

  • ”ТОПАЛОВ” ООД.




    • Третичен сектор

Медицинското обслужване на населението в общината се обезпечава от:



  • “МБАЛ – Свиленград” ЕООД

“Стерилизация”;


        • Медицински център ;

        • ЦСМП .

Общината разполага с:



  • Детски градини – 5 бр.

  • Детска ясла – 1 бр.

  • Начални училища – 1 бр.

  • Основни училища – 4 бр.

  • Професионална гимназия – 1 бр.

  • Средни училища – 1 бр.

  • Помощно училище-интернат – 1 бр.




    • Персонал – 428.5

    • Ученици – 2468

    • Деца - 558


5. Водностопанска характеристика на общината.
Всички населени места в общината са водоснабдени. Водопреносната мрежа се състои от вътрешни (70%) и външни (30%) водопроводи.

Общите загуби на вода в мрежата са около 34%, главно в резултат от амортизирана и неефективно изградена преносна система. Полезно използваната вода на човек от населението е в рамките на 70 – 100 л/ч./денонощие, което е в рамките на средното за областта. Средно около 64% от полезно използваната вода се ползва от населението. В селските населени места този процент е значително по-висок.

Водоснабдяването на промишлеността в общината се осъществява от същите водоизточници и от същата водопреносна мрежа, които се използват за питейни нужди. Ползваните количества вода от промишленоста възлизат на 10 хил куб. м. месечно и се разходват за промишлени нужди от предприятията в града.

„Водоснабдяване и канализация” ООД – Хасково е доставчика на тази услуга за Община Свиленград.

5.1.Водоснабдителни и канализационни системи: изградената водопроводна

мрежа на територията на общината е както следва:


- гр. Свиленград - 308.6 км

- в селата съгласно таблицата:








ДЪЛЖИНА НА ВИК МРЕЖА ПО НАСЕЛЕНИ МЕСТА




1

ГЕНЕРАЛОВО

8,60







2

ДИМИТРОВЧЕ

4,60







3

МЕЗЕК

4,80







4

ПЪСТРОГОР

10,80







5

СИВА РЕКА

8,70







6

КАП.АНДРЕЕВО

18,80







7

ЧЕРНОДЪБ

13,50







8

МОМКОВО

18,80







9

МЛАДИНОВО

18,20







10

КОСТУР

4,80







11

ЛЕВКА

16,00







12

ЛИСОВО










13

РАЙКОВА МОГИЛА

16,00







14

МУСТРАК

11,00







15

ПАШОВО

3,40







16

РАВНА ГОРА










17

ЩИТ

17,50







18

СЛАДУН

15,90







19

ВАРНИК

4,20







20

МАТОЧИНА

7,00









Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница