Доклад №0400108316 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на Министерство на вътрешните работи за 2015 г. София, 2016 г. Съдържание



Дата03.12.2017
Размер230.15 Kb.
#35978
ТипДоклад




ОДИТЕН ДОКЛАД

0400108316


за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на

Министерство на вътрешните работи за 2015 г.

София, 2016 г.


СЪДЪРЖАНИЕ





Част първа 4

І. ВЪВЕДЕНИЕ 4

ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет 5

ІІІ. Отговорност на одитора 5

Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище 6

І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО 6

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО 9

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита 10



СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА




ВРБ

Второстепенен разпоредител с бюджет

ГД ГП

Главна дирекция „Гранична полиция“

ГД ПБЗН

Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението”

ГФО

Годишен финансов отчет

ДДС на МФ

Дирекция „Държавно съкровище” на Министерство на финансите

ДМП

Дирекция „Международни проекти“

ДСД

Други сметки и дейности

ЕБК

Единна бюджетна класификация

ЗСч

Закон за счетоводството

МВР

Министерство на вътрешните работи

МФ

Министерство на финансите

ОД на МВР

Областна дирекция на МВР

ПРБ

Първостепенен разпоредител с бюджет

СБО

Сметкоплан на бюджетните организации

СЕС

Средства от Европейския съюз

















































































































Част първа

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1. Правно основание за извършване на одита


Одитът е извършен на основание чл. 54 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2016 г. и в изпълнение на Заповед № ОД-04-01-083 от 11.05.2016 г. на Тошко Тодоров, заместник-председател на Сметната палата.

2. Предмет на одита


Предмет на одита е Годишният финансов отчет (ГФО) на Министерство на вътрешните работи за 2015 г.
3.
Елементи на одитирания годишен финансов отчет:

Финансовият одит се извърши на годишния финансов отчет, който включва:



3.1. Баланс;

3.2. Отчет за приходите и разходите;

3.3. Отчети за касовото изпълнение на бюджета, сметките за средствата от ЕС и сметките за чужди средства;

3.4. Приложение, което съдържа:

а) пояснения за прилаганата счетоводна политика;

б) подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

в) информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касовото изпълнение или не е публикувана отделно.



4. Обхват


Основните области, които са обхванати при изпълнение на одитната задача са:

4.1. Проверка на годишните отчети за касово изпълнение на бюджета, на сметките за средствата от Европейския съюз и на сметките за чужди средства относно:

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с приложимите изисквания;

  • вярно и честно представяне на информацията в отчета, в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи от ЕБК за одитираната година.


4.2. Проверка на баланса и отчета за приходите и разходите към 31 декември относно:

  • съответствие на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • вярно и честно представяне на финансовото състояние и имуществото на одитираната организация;

  • последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан;

  • съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея в съответствие с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитираната организация;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания.


4.3. Проверка на приложенията към Годишния финансов отчет

4.3.1. Пояснения за прилаганата счетоводна политика;

4.3.2. Подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

4.3.3. Информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касово изпълнение или не е публикувана отделно.

Приложенията към ГФО са проверени относно съответствието на включената в тях информация със съдържанието на баланса, отчета за приходите и разходите, отчетите за касово изпълнение и други източници на информация, както и с приложимата рамка за финансово отчитане.
4.4. Системата за вътрешен контрол в одитираната организация

Системата за вътрешен контрол е оценена от гледна точка на способността й да осигури изготвянето на финансов отчет, който не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или грешка.



ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет


Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на информацията в този финансов отчет, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане, както и за функционирането на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали се дължат на измама или грешка.

ІІІ. Отговорност на одитора


Отговорността на Сметна палата се свежда до изразяване на независимо одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на резултатите от извършения одит. Одитът бе проведен в съответствие със Закона за Сметната палата и основните одитни принципи на Международните стандарти на Върховните одитни институции. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че одиторите да се убедят в разумна степен на увереност, доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включи изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури са въпрос на независима одитна преценка, включително оценка на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска се взе под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, за да се разработят одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на цялостната система за вътрешен контрол на организацията. Одитът също така включи оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.



Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище




І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. При проверка за вярно и точно представяне на финансовата информация при осчетоводяването на касова и на начислена основа в отчетна група „Бюджет“ се установиха следните отклонения:

1.1. В ОД МВР Плевен разходи за основен ремонт на сграда в размер на 41 033 лв. неправилно са отчетени на касова основа по подпараграф 52-02 „Придобиване на сгради“, вместо по параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА“.1



Не е спазена ЕБК.

С размера на отклонението неправилно е завишен подпараграф
52-02 „Придобиване на сгради“ и занижен параграф 51-00 „Основен ремонт на ДМА“ от раздел II Разходи в Отчета за касовото изпълнение на бюджета.

1.2. Разходи на стойност 10 356 лв. за текуща издръжка за 2016 г. (доставка на природен газ в ГД ПБЗН – 9 816 лв., абонамент за печатни издания в ГД ГП– 540 лв.) са осчетоводени неправилно като разходи за 2015 г. по сметки от група 60 „Разходи по икономически елементи“, вместо по сметка 4020 „Доставчици по аванси от страната“; 2,3

Не е спазено изискването на т. 28 от ДДС № 3 от 2009 г.

С размера на отклонението неправилно са занижени шифри 0073 „Предоставени аванси“ от актива и 0403 „Изменение на нетните активи за периода“ от пасива на баланса.

1.3. През 2015 г. от ГД ПБЗН са закупени пожарогасителни автомобили с оборудване и за мониторинг при гасене на горски пожари, окомплектовани със съответното за такива транспортни средства оборудване. При осчетоводяване на разходите, разграничими активи за 4 089 681 лв. - оборудване, част от транспортните средства, с единична стойност под приетия със Счетоводната политика праг за признаване на ДМА са неправилно осчетоводени по сметка 3020 „Материали“ в отчетна група „Бюджет“. Същите е следвало да се осчетоводят или по сметки за активи от група


20 „Дълготрайни материални активи“, или да бъдат включени в стойността на придобиване на пожарогасителните автомобили.4

Не са спазени изискванията на т. 3.2 от НСС 16 и т.16.9 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0031 „Материали, продукция, стоки, незавършено производство“ и занижен шифър 0100 раздел А „Нефинансови активи или шифър 0350 „Задбалансови активи“ от актива на баланса.

1.4. Разходи в размер на 169 025 лв. за месец декември 2015 г. за пощенски и куриерски услуги, командировки, парични обезщетения на служители при прекратяване на трудови и служебни правоотношения, изпълнителни листове с осъдителна присъда за МВР дела и др., платени през 2016 г. са осчетоводени по съответните разходни сметки през 2016 г., вместо като коректив по сметка 4971 „Коректив за задължения към доставчици - местни лица“ (Дирекция „Планиране и управление на бюджета“ (ДПУБ)) за периода, за който се отнасят ; 5



Не са спазени изискванията на чл. 4, ал. 1, т.т. 1 и 3 от ЗСч за текущо начисляване и предпазливост и т.т. 48 и 49 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно е занижен шифър 0522 „Задължения към доставчици“ и завишен шифър 0403 „Изменение на нетните активи за периода“ от пасива на баланса.
1.5. При отчитане на получените приходи от продажба на регистрационни табели не са спазени принципите за текущо начисляване и съпоставимост между приходи и разходи:

  • в ОД МВР Русе – на стойност 959 лв. са продадени и изписани по отчетна стойност през 2015 г., но осчетоводени като приход през 2016 г.;

 - в ОД МВР Стара Загора – на стойност 1 941 лв. са продадени и изписани в различни отчетни периоди. 6

Не са спазени изискванията на чл. 4, ал.1, т.т. 1 и 4 от ЗСч за текущо начисляване и съпоставимост между приходите и разходите.

С размера на отклонението неправилно са занижени шифър 0072 „Вземания от клиенти“от актива и шифър 0403 „Изменение на нетните активи за периода“ от пасива на баланса.
2. В ГД ПБЗН закупен софтуер на обща стойност 49 288 лв. е неправилно отчетен по подпараграф 52-04 „Придобиване на транспортни средства“ в отчетна група „СЕС“, вместо по подпараграф 53-01 „Придобиване на програмни продукти“ в същата отчетна група.7

Не е спазена ЕБК.

С размера на отклонението неправилно е завишен подпараграф
52-04 „Придобиване на транспортни средства“ и е занижен подпараграф
53-01 „Придобиване на програмни продукти“ от раздел II Разходи в Отчет за сметките за средствата от ЕС на бенефициенти на Кохезионния и Структурните фондове към Националния фонд.

3. При проверка за вярно и точно представяне на финансовата информация при осчетоводяването на касова и на начислена основа в отчетна група „Други сметки и дейности“ (ДСД) се установиха следните отклонения8:

а) Банкови гаранции по договорни ангажименти в размер на 8 044 336 лв.(ДМП), обвързани с финансиране от Европейския съюз са неправилно осчетоводени по сметка 9214 „Получени гаранции и поръчителства“ в отчетна група „ДСД“, вместо в отчетна група „СЕС“.



Не са спазени изискванията на т. 38 от ДДС № 10 от 2013 г., в съответствие с т. 31 от ДДС № 7 от 2012 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0650 „Задбалансови пасиви“ в отчетна група „Други сметки и дейности“ и занижен 0650 „Задбалансови пасиви“ в отчетна група „СЕС“ в пасива на баланса.
б) разходи за стопански инвентар (витрини, конструкции, манекени и др. в Академия на МВР) за 8 640 лв. с единична стойност под определения със Счетоводната политика праг за признаване на ДМА са неправилно осчетоводени по сметка 3020 “Материали“ в отчетна група „ДСД“, вместо в отчетна група „Бюджет“.

Не са спазени изискванията на т. 14 и раздел IV от ДДС№ 14 от 2013 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0031 „Материали, продукция, стоки, незавършено производство“от актива на баланса в отчетна група „ДСД“ и занижен шифър 0031 „Материали, продукция, стоки, незавършено производство“ от актива на баланса в отчетна група „Бюджет“.
в) в Академия на МВР съоръжение (въртяща се витрина) на стойност 2 312 лв. е неправилно осчетоводена по сметка 2049 „Други машини, съоръжения, оборудване“ в отчетна група „ДСД“, вместо в отчетна група „Бюджет“.

Не са спазени изискванията на т. 14 и раздел IV от ДДС№ 14 от 2013 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0012 „Компютри, транспортни средства, оборудване“ от актива на баланса в отчетна група „ДСД“ и занижен шифър 0012 „Компютри, транспортни средства, оборудване“ от актива на баланса в отчетна група „Бюджет“.
4. При проверка на осчетоводяването на вътрешните разчети между ДМП и ГД ГП във връзка с изграждането на авиобаза на ГД ГП се установи, че ДМП, която е страна по договора, представляваща МВР разплаща разходите по проекта в размер на 6 024 641 лв. Разходите са отчетени от ДМП като разходи за придобиване на сгради по подпараграф 52-02 „Придобиване на сгради“ в отчетна група „СЕС“. Прехвърлянето на придобитите активи от ДМП на ГД ГП е осчетоводено по сметка 4500 „Вътрешни разчети“ в кореспонденция със сметки от група 40 „Доставчици“, вместо да се използват съответни сметки за отчитане на активите.

ГД ГП е осчетоводила получените чрез вътрешен разчет прехвърлени активи в отчетна група „СЕС“ като е кредитирана сметка 4500 „Вътрешни разчети“ и са дебитирани сметки: 2039 „Други сгради“, 6075 „Разходи за придобиване на инфраструктурни обекти чрез външни доставки“, 2041 „Компютри и хардуерно оборудване“, 2049 „Други машини, съоръжения, оборудване“, 2060 „Стопански инвентар“, 2101 „Програмни продукти“ и 3020 „Материали“, т.е. допуснато е несъответствие между касова и начислена основа. Към 31.12.2015 г. ГД ГП е капитализирала разходите за придобиване на инфраструктурни обекти по сметка 2202 „Инфраструктурни обекти“ в отчетна група „ДСД“ 9

ДМП не е изпратила уведомителни писма до ГД ГП за изясняване на обстоятелствата довели до различията в счетоводните записвания и отстраняване на допуснатите некоректни счетоводни записвания, с което не е спазена разпоредбата на Заповед № Iз-2921/21.11.2011 г. на министъра на вътрешните работи за изпращане на .

Одитният екип няма увереност за вярното, точно и пълно формиране на стойността и правилното завеждане на активите по счетоводни сметки и параграфи и представянето им в баланса на МВР.

Допуснато е отклонение по характер.
5. При извършените тестове във връзка с притежаваното мажоритарно участие на МВР в „РЕС“ ЕООД се установи, че към 31.12.2015 г. дружеството е в процес на ликвидация и не е представило предварителен ГФО за 2015 г. Не е осчетоводен и финансовия резултат за 2014 г. - счетоводна загуба до размер, непревишаващ балансовата стойност на инвестицията, в резултат на което делът на министерството е завишен с 543 772 лв. 10

Не са спазени изискванията на т. 28.4.3, т. 28.4.5 и 28.4.13 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0051 „Дялове и акции“ от актива на баланса и занижен шифър 0403 „Изменение на нетните активи за периода“ от пасива на баланса.
6. При проверка на годишната инвентаризация в ДПУБ - ПРБ на МВР и Централните управления (ЦУ) на ГД ПБЗН и ГД ГП се установи:

а) в ДПУБ не е извършена инвентаризация на активите, осчетоводени по сметки от групи 20 „Дълготрайни материални активи“, 21 „Нематериални дълготрайни активи“, 22 „Дълготрайни активи, капитализирани в отчетна група „ДСД“ и 30 „Материали, продукция, стоки“ на обща стойност 5 811 186 лв. и задбалансовите активи, осчетоводени по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход“ на стойност 1 328 632 лв.; 11

б) в ЦУ на ГДПБЗН не е извършена инвентаризация на част от активите, осчетоводени по сметки от групи 20 „Дълготрайни материални активи“, 21 „Нематериални дълготрайни активи“ и 30 „Материали, продукция, стоки“ на обща стойност 50 115 лв. и задбалансовите активи, осчетоводени по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход“ на стойност 71 523 лв.;12

в) в ЦУ на ГДГП не е извършена инвентаризация на част от активите, осчетоводени по сметки от група 20 „Дълготрайни материални активи“ на обща стойност 2 656 316 лв. и задбалансовите активи, осчетоводени по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход“ на стойност 119 927 лв.13



Не са изпълнени изискванията на чл.4, ал. 1, т. 3 и чл. 22 от ЗСч.

Допуснатите отклонения са по характер.

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. При проверка за вярно и точно представяне на финансовата информация при осчетоводяването на касова и на начислена основа в отчетна група „Бюджет“ и „СЕС“ се установиха следните отклонения:

1.1. Не е спазена ЕБК при отчитане на активи в отчетна група „СЕС“:

а) шест броя компютърни системи (в ГД ПБЗН) на обща стойност 39 979 лв. са неправилно отчетени по подпараграф 52-04 „Придобиване на транспортни средства“, вместо по подпараграф 52-01“Придобиване на компютри и хардуер“; 14

б) машини и оборудване (ГД ПБЗН) на обща стойност 6 436 493 лв. са неправилно отчетени по подпараграф 52-04 „Придобиване на транспортни средства“ в отчетна група „СЕС“, вместо по подпараграф 52-03 „Придобиване на друго оборудване, машини и съоръжения“ в същата отчетна група.

1.2. Не е спазен СБО при осчетоводяване на:

а) активи, получени от Окръжна прокуратура – гр. Плевен с единична стойност под определения в Счетоводната политика на МВР стойностен праг за признаване на ДМА на обща стойност 23 501 лв. в отчетна група „Бюджет“са неправилно осчетоводени по сметка 3330 „Конфискувани и придобити от обезпечения материални запаси“, вместо в сметка 3020 „Материали“ (ОДМВР Плевен); 15

б) разходи за държавни такси, адвокатски хонорари и лихви по издадени изпълнителни листа на обща стойност 21 805 лв. са осчетоводени неправилно по сметка 6095 „Разходи за санкции и неустойки в страната“, вместо по сметка 6061 „Разходи за държавни такси“ - 2 766 лв., по сметка 6063 „Разходи за съдебни такси в страната“ - 16 619 лв. и по сметка 6271 „Разходи за лихви за просрочени задължения към други местни лица“ - 2 420 лв.( ДПУБ);16

Не са спазени указанията на т. 42 от писмо ДДС № 13 от 2009 г. на МФ.

Допуснатото отклонение не оказва влияние на баланса за 2015 г. на МВР.
в) при отписване на продадени активи (регистрационни табели) по отчетна стойност за 848 115 лв. неправилно е използвана сметка 6019 „Разходи за материали“, вместо сметка 6112 „Отчетна стойност на продадени материали“ в: 17

- ОД МВР Русе за 193 046 лв.



  • ОД МВР Сливен за 110 008 лв.

  • ОД МВР Стара Загора за 217 795 лв.

  • ОД МВР Хасково за 123 635 лв.

  • ОД МВР Шумен за 129 693 лв.

  • ОД МВР Ямбол за 73 938 лв.

г) извършени разходи на материали за издаване на паспорти, удостоверения и др. в размер на 124 080 лв. са неправилно осчетоводени по сметка 6112 „Отчетна стойност на продадените материали“, вместо по сметките от подгрупа 601 „Разходи за материали“ (ОД МВР Ямбол); 18
д) Начислени корективи за неусвоени през 2014 г. дарения по проекти, финансирани от Европейския съюз в размер на 657 860 лв. не са сторнирани в началото на годината, а текущо през 2015 г. при усвояване на средства по проекта (ГДГП). 19

Не са спазени изискванията на СБО за 2015 г.

Не са спазени изискванията на т. 22.2 от ДДС 14 от 2013 г. на МФ.

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита

В следствие на некоректно отразяване на прехвърлени вътрешни разчети между разпоредителите с бюджет (ДМП и ГДГП) в системата на МВР чрез сметка 4500 „Вътрешни разчети”, при приключването й със сметка 1001 „Разполагаем капитал” разполагаемият капитал на министерството в отчетна група „Бюджет” и активите от група 20 „Дълготрайни материални активи“ неправилно са намалени с 1 600 лв., разполагаемият капитал в отчетна група „СЕС“ и активите от група 20 „Дълготрайни материални активи“ неправилно са намалени с 16 990 695 лв.20, 21

Информацията за това неравнение на дебитния и кредитния оборот по 4500 „Вътрешни разчети” е оповестена на стр. 13 от обяснителната записка към годишния финансов отчет на МВР за 2015 г.

С размера на отклоненията неправилно е занижен шифър 0100 „Нефинансови активи“ в отчетни групи „Бюджет“ и „СЕС“ от актива и шифър 0401 „Разполагаем капитал“от пасива на баланса.
На основание т. 27 от ДДС № 16 от 2015 г. по време на финансовия одит са извършени корекции в оборотната ведомост и баланса на Министерство на вътрешните работи.

Коригираните баланс и оборотна ведомост са представени в Министерство на финансите и Сметната палата на 29.06.2016 г.


Настоящият одитен доклад е изготвен в 2 еднообразни екземпляра, по един за Министерство на вътрешните работи и един за Сметната палата и е неразделна част от одитното становище.
В подкрепа на констатациите са събрани 15 броя одитни доказателства, които заедно с работните документи, отразяващи отделните етапи на одитния процес, се намират в Сметната палата. При необходимост можете да се запознаете с тяхното съдържание на адрес: гр. гр. София ул. „Екзарх Йосиф“ № 37 .

ОПИС НА ОДИТНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА КЪМ ОДИТЕН ДОКЛАД




Одитни доказателства

Брой страници

1

Констативен протокол № 2.2-4 от 17.06.2016 г. за резултатите от тестването на вярно и точно представяне на приходите, разходите, трансферите, активите и пасивите по счетоводни сметки от СБО и параграфи на ЕБК в МВР през 2015 г.

1




Приложения:

  1. Писмо № 316р-15802 от ОДМВР – Плевен за извършен основен ремонт на сграда, договор за обществена поръчка № 12234/08.04.2014 г., Извлечение от счетоводна програма

12




2. Документация от ГДПБЗН – фактури, извлечения от счетоводна програма и др.документи

40

2

Работен документ (РД) № 2.27-3 за тестове на контроли и по същество за съответствие на финансовата информация на начислена и касова основа за разходите в счетоводните регистри за банкови транзакции на ГДПБЗН за м. декември 2015 г.

12

3

РД № 2.27-5 за тестове на контроли и по същество за съответствие на финансовата информация на начислена и касова основа за разходите в счетоводните регистри за банкови транзакции на ГДГП за м. декември 2015 г.

5

4

РД № 2.25-1 за проверка на начисляването на провизии, приходи и разходи по корективни сметки в отдел „Финанси на ПРБ“

49

5

РД № 2.16-1 процедури по същество (тестове на детайлите) за съпоставимост на приходите от продажба на материали и извършените разходи за тях

54

6

Констативен протокол № 2.2-2 от 16.06.2016 г. за стопанските операции, осчетоводени в сметки в отчетна група „ДСД“

1




Приложения:

1. Обяснение от гл. счетоводител на ДМП относно осчетоводени банкови гаранции (т. 1 от протокола)



1




2. Протокол № р-7393/21.07.2015 г. за извършване на инвентаризация в Академия на МВР, предаване и приемане на активи, инвентаризационен опис от 30.12.2015 г., МО № 43/21.07.2015 г. (т. 2 от протокола)

6




3. Приемо-предавателен протокол от 25.11.2015 г. рег. № 264р-14748 от 26.11.2015 г. на ОДМВР – Габрово, МО № 20/30.11.2015 г. (т. 3.1 от протокола)

2




4. Обяснение от началник сектор „ФО“ на ОДМВР – В.Търново – получено по електронната поща (т. 3.2 от протокола)

1




5. Извлeчение от програмен продукт „ACL“ на сметка 3330 „Конфискувани и придобити МЗ“, Обяснителна записка от гл.счетоводител на ОДМВР гр. Плевен -получена по електронната поща, Постановление № 1511/15г. от 12.06.2015 г. на Окръжна прокуратура гр. Плевен , Протокол от 07.07.2015г. в изпълнение на Постановление № 1511/15г. от 12.06.2015 г. (т. 4 от протокола)


6

7

Констативен протокол № 2.2-3 от 17.06.2016 г. за резултатите от тестването на вътрешни разчети между Дирекция „Международни проекти“ и Главна дирекция „Гранична полиция“ във връзка с изграждане на авиобаза

1




Приложения:

1. Обяснение от 17.06.2016 г. на н-к отдел „МИБФКП“



2




2. Възражение от 17.06.2016 г. гл.счетоводител на ДМП

1




3. Документация, свързана с изграждането на авиобазата - приемо-предавателни протоколи, фактури на изпълнителя, банкови извлечения

83

8

РД № 2.15-1 Процедури по същество (тестове на детайлите) за отчитане на дяловите участия и акции на МВР

15

9

РД № 2.9-1 за проверка на извършената инвентаризация в отдел „Финанси на ПРБ“ на ДПУБ в МВР

11

10

РД № 2.9-2 за проверка на извършената инвентаризация в ГД ПБЗН

16

11

РД № 2.9-3 за проверка на извършената инвентаризация в ГД ГП

5

12

РД № 2.27-1 за тестове на контроли и по същество за съответствие на финансовата информация на начислена и касова основа за разходите в счетоводните регистри за банкови транзакции на отдел „Финанси на ПРБ“ за м. януари и декември 2015 г.

3

13

РД № 2.25-3 за проверка на начисляването на провизии, приходи и разходи по корективни сметка в ГДГП

51

14

Констативен протокол № 2.2-1 от 07.06.2016 г. за неравнения на разчети по сметка 4500 „Вътрешни разчети“

1




Приложения:

1. Възражение от 07.06.2016 г. гл.счетоводител на ДМП



1




2. Допълнителни разяснения от гл.счетоводител на ДМП относно разлика по счетоводна сметка 4500 „Вътрешни разчети“ в баланса на ГДГП и ДМП към 31.12.2015 г.

1




3. Писмо рег. № 812100-13257 от 27.05.2016 г. от директора на ДМП

19




4. Заповед № Iз-2921/21.11.2011 г. на министъра на вътрешните работи относно ред за предоставяне на информация за осъществени вътрешни разчети в системата на МВР

4




5. Извлечения по хронология на сметка 4500 „Вътрешни разчети“от счетоводните програми на ДМП и ГДГП

21

15

Писмо рег. № 8121р-13748/24.06.2016 г. от гл. счетоводител на ДМП във връзка с т. 27 от ДДС № 16/2015 г. на МФ за коригиране на счетоводни операции във връзка, описани в констативен протокол № 2.2-1 от 07.06.2016 г. за неравнения на разчети по сметка 4500 „Вътрешни разчети“

1

Счетоводни статии № 115,223,224,225 от 27.06.2016 г. и
№ 78,79,80,227,228,229,230,231,232, 233,235,236 от 28.06.2016 г. за осчетоводени коригиращи операции

21



ОДИТНО СТАНОВИЩЕ

ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ

с обръщане на внимание
на Годишния финансов отчет на

Министерство на вътрешните работи за 2015 г.

София, 2016 г.

Настоящото одитно становище е изготвено на основание чл. 54, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения финансов одит на годишния финансов отчет на 2015 г.


Резултатите от извършения от Сметна палата независим одит, представени в Одитен доклад № 0400108316, предоставят достатъчна и подходяща база за изразеното одитно становище.

Независимо одитно становище

Сметна палата изразява становище, че финансовият отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на Министерство на вътрешните работи към 31 декември 2015 година, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане.


Финансовият отчет на Министерство на вътрешните работи за 2015 г. се заверява без резерви с обръщане на внимание във връзка с неспазване на изискванията на:

  • чл. 4, ал. 1, т. 1, т. 3 и чл. 22 от ЗСч за текущо начисляване, предпазливост и извършване на инвентаризация на активите и пасивите през всеки отчетен период;

  • т. 28.4.3, т. 28.4.5 и 28.4.13 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ за счетоводно отчитане на дялови участия.



1 ОД №  1

2 ОД №  2

3 ОД №  3 

4 ОД №  1

5 ОД № 4

6 ОД № 5

7 ОД № 1

8 ОД № 6 

9 ОД № 7

10 ОД № 8

11 ОД №  9

12 ОД №  10

13 ОД №  11

14 ОД №  1

15 ОД № 6

16 ОД № 12

17 ОД №  5

18 ОД №  5

19 ОД №  13

20 ОД №  14

21 ОД №  15


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница