Еволюция в мениджмънта. Концепция на управлението



страница1/3
Дата07.10.2017
Размер448.63 Kb.
#31870
  1   2   3

    1. Еволюция в мениджмънта. Концепция на управлението

Управлението/мениджмънта е процес на целенасочено въздействие или взаимодействие върху определена система, с оглед поддържането и в състояние, определено от предварително зададени параметри, при който ролята на човека е решаваща.

Организационните принципи на мениджмънта са изходните предпоставки за разкриване същността, обхвата, функциите и формите на проявление на този процес.

Основните мениджърски функции са предвиждането, организирането, разпореждането, координирането, контролирането.

Мениджърът е основната фигура в мениджмънта на всяка фирма, а главната му роля обобщава в едно спецификата на мениджърския труд и характерните личностни и социални качества, които той трябва да притежава, за да е полезен и за да запази мястото си в управленската йерархия.

Периодизацията в развитието на мениджмънта следва тази в развитието на обществото, а главни критерии за нея са измененията във външната среда и новата роля на човешкия фактор.

Мениджмънта се диференцира на три относително самостоятелни периода:


  • Доиндустриален- основан на традициите, опита, наивни съждения и интуитивни знания. Управлението се идентифицира с “върховната власт”.

  • Индустриален- утвърждава се командният модел на управление, при който на върха на пирамидата едно малцинство издава заповеди, а мнозинството се подчинява безпрекословно.

  • Постиндустриален- формира се нов иновационен тип управление. Акцентът пада върху уменията за бързо реагиране на промените в средата и адаптиране организациите към новите условия.

Съществуват множество теории за мениджмънта, всяка от които ни доближава до неговото съвършенство, като се развива чрез отбраното множество школи и модели за управление: класическа теория /традиционна школа, емпирична школа, формалистична школа, директивна, административна и др./; теория на поведението / школа на човешките отношения, на спонтанното участие, на мотивацията, на социалното партньорство, на хуманизация на труда, на човешкото достойнство и др./; теория на системите / школа според социалните системи/; теория на решението / школа на рационалните решения, на иконометристите, математическа школа в управлението и др./.

Мениджмънтът в условията на преход към пазарна икономика следва традициите на световния мениджмънт, като тенденциите в неговото развитие се свеждат до развитие на производството и на личностния фактор, а стремежът в съвременните условия е тези тенденции да се развиват паралелно.

Мениджмънтът в България е насочен към структурни реформи, развитие на нормативната база, подготовка на управленски кадри, паралелно използване предимствата на мениджмънта и маркетинга, унифициране на управлението вътре в страната с това на европейските страни.



  1. Стил на управление.Авторитарен стил.Демократичен стил.Либерален стил

Една от първите представи за стиловете на управление е свързана с името на известния немски психолог Курт Левин. В рамките на по-общата си теория за груповата динамика той разработва идеята за три типа лидерство: авторитарно, демократично и либерално.

Според Левин стилът на управление представлява съвкупност от подходи и методи, които лидерът на групата прилага при взаимодействието си с останалите членове.

Това е начина, по който мениджърът изпълнява основните функции на управление. Стилът е съвкупност то знания и умения, лични качества, отношение към подчинените.

Авторитарен стил:


  • цялата власт е в ръцете на лидера

  • взема решенията самостоятелно, еднолично, липсва обсъждане

  • ролите се разпределят от лидера, всички са му подчинени

  • достъпът до информация е минимален, спуска се отгоре надолу

  • контролът е щателен и детайлен до степен на опекунство

  • форма на мотивация е преди всичко страхът

  • липсва творчески и колективен дух в управлението

  • пренебрегване мнението на сътрудниците

Демократичен стил:

  • властта е разсредоточена и превърната в общо достояние

  • насърчава груповото вземане на решение, стимулира участието на другите

  • разпределя ролите съобразно предпочитанията на членовете

  • достъпът до информацията е голям, протича и в двете посоки

  • контролът се осъществява с участието на всички

  • авторитетът му се дължи на неговите лидерски качества

  • мотивацията се базира на убеждението и силата на влиянието

  • делегират се права и задължения

Либерален стил:

  • разпределението на властта е минимално, дифузия на властта

  • решения се вземат само с абсолютно мнозинство

  • членовете сами определят ролите си, изискванията и критериите при изпълнението им

  • достъпност до цялата информация, всеки сам се ориентира в нея

  • контролът практически липсва, всеки се самоконтролира

  • авторитетът се гради чрез бащинско отношение към подчинените

  • решенията се вземат преимуществено от ръководителя

  • мотивацията се базира на мотото “ детето е зависимо и разчита на своя баща”

Трите най-често срещани стилове на управление рядко могат да бъдат открити в чист вид. Всеки един от тях има своите предимства и недостатъци. Лидерите могат да използват вариации и на трите стила по различно време, но повечето от тях показват тенденция да упражняват един стил като обичаен начин на работа.



  1. Предприятието-организационна форма на стопанска дейност. Видове предприятия

Предприятието е самостоятелно обособена икономическа единица, която произвежда и продава стоки (предоставя услуги) в условията на заобикалящата го микро- и макроикономическа среда с цел получаване на задоволителна за собствениците печалба, като се отчитат интересите на персонала, потребителите контрагентите и обществото като цяло. Изграждането, функционирането и преобразуването на предприятията в българската икономика се основават на изискванията на действащия Търговски закон(ТЗ). Той съдържа правните норми регулиращи отношенията между търговците и стопанската им дейност. Под стопанска дейност разбираме постоянно осъществявана дейност от търговеца, която е негова професия за производство на определени стоки или услуги, които задоволяват потребностите на купувачите. Основната цел на търговеца е да получава печалба и да увеличава доходите си. Стопанската дейност като цяло по смисъла на ТЗ включва: производство и продажба на стоки; покупка на стоки или вещи с цел продажба в първоначален или преработен вид; покупка и продажба на ценни книги; комисиони; транспортни; застрахователни; банкови; лизингови и други сделки с интелектуална собственост; туристически; хотелиерски; информационни и други услуги; покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба и други. Стопанската дейност се осъществява от двете стопанско-организационни форми, а именно предприятия и фирми. В ежедневната практика и икономическата теория често пъти тези две понятия се използват като синоними. Въпреки това между тях има разлика:

Фирмата е наименованието, под което търговеца упражнява занятието и се подписва.

Предприятията по своята същност са основни стопански единици, които произвеждат продукти или предлагат услуги, предназначени за реализация и задоволяване на потребностите на други лица или организации.



С понятието предприятие се обозначава всяка стопанска единица (държавна, частна), която произвежда стоки, предлага услуги, организация или място, където се извършва предприемаческа дейност с цел получаване на печалба. Следователно предприятието е реална, основна, стопанска форма, чрез която търговеца и неговата фирма осъществяват дейност. При създаването и функционирането на предприятието и фирмата е необходимо да се спазват определени принципи:

  • истинност или обективност – предприятието трябва да бъде реално, истинско, което има определени цели за изграждане и функциониране;

  • изключителност (фирмен монопол) – всяко ново предприятие би следвало да се разграничава от останалите. Това разграничаване може да бъде постигнато с наименованието, предмета на дейност, атрактивността на предлаганата продукция и други;

  • стабилност – при смяна на собственика на предприятието, съществуващото предприятие продължава да функционира. Това е доказателство за стабилност;

  • публичност – регистрирането на фирмата в Търговския регистър гарантира публичността на фирмата.

Каталог: old -> temi
temi -> Тема 1: Видове изображения, модели и формати
temi -> Утвърждавам: директор: / К. Петрова / професионална гимназия по икономика
temi -> Утвърждавам: директор: / К. Петрова / професионална гимназия по икономика
temi -> Тема 1: Изисквания за изработване на уеб-сайт
temi -> Тема компютърни мрежи
temi -> 1. Обща характеристика на информационните системи Същност Съществуват много дефиниции на понятието „информационна система”
temi -> План-конспекти по отчитане на външнотърговски сделки-теория
temi -> Тема проблемен анализ
temi -> Основни понятия при формиране себестойността на изделия в производствени предприятия
temi -> 1. Маркетингови проучвания Marketingsforschungen


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница