Изкуството да казваш не



Pdf просмотр
страница1/18
Дата06.11.2023
Размер233.8 Kb.
#119181
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
Изкуството да казваш “НЕ“


IIII
IIII
IIII
III


Въведение
9
Изкуството да казваш не на децата си
17
„Не“-то означава обич
21
Бебетата
24
Малките деца (от 1 до 5 години)
29
Езикът
39
Желание и нужда
51
„На теб какво ти се иска
61
На какво не се казване
67
Обмисленото не
69
Спонтанното не
73
Когато нето подлежи на преговори
75
Без не няма да
80
„Автономните деца
83

Да казваш не на туийнове и тийнейждъри 87 Личното не Мъжкото и женското не Да кажеш не на партньора си
106


ВЪВЕДЕНИЕ
- Не можели да си легна по-късно днес?
- Още си много малък. а и си много уморен.
- Защо да не може да си направя татуировка?
- Сама виждаш колко евтино изглежда.
- Искам сладолед!
- Не е хубаво да се яде толкова сладолед в един
ден. Щете заболи коремът.
- Какво ще кажеш да си легнем рано ида се поза­
бавляваме, след като децата заспят?
- Ти честно ли мислиш, че в момента мие доза бавления

- Не искам на детска- Глупости. Та ти обожаваш да ходиш награди на- Мисля, че трябва да гостуваме на вашите за Великден- Нали ти все казваш, чене ни остава достатъчно време един за друг- Можели крони за партито в събота- А джобните Онзи ден си ги получи.
Някаква идея какво всъщност означават тези отговори Да, не, може би?
Всички интимни и семейни взаимоотношения се подпечатват с чистосърдечно и звучно да. Тази дума е езиковият изразна любовта, който си даваме единна друг, когато решаваме да заживеем заедно с друг човек. С нея потвърждаваме чувствата си един към други приемаме отговорността, която се съдържа в мечтата за съвместен живот. Именно тази дума искат да видят децата - и новородените, и осиновените - в очите и лицата на родителите си като вид обещание, че винаги ще са до тях.

В живота на повечето хора има моменти, когато тази малка думичка се усеща като най-големия от всички подаръци - като най-категоричния символна доверието и откровеността на отсрещния, на желанието му да създаде място, където самотата поне за малко да остане на заден план. Независимо дали става дума за първата целувка, за репетираното и въпреки това толкова пламенно да на сватбата или за усещането, че се давиш в изпълнените с доверие очи на мъничко дете, тази думани се струва смайваща и незаслужена привилегия. Често обещаваме пред самите себе си да направим всичко по силите си, за да спечелим „да“-то на отсрещния - и почти също толкова често рутината на ежедневието изтиква това обещание на заден план.
Постепенно моето да престава да е дар, който мога свободно да поднеса на отсрещния, а се превръща в изискване или задължение. И това се случване само в съзнанието на отсрещния, но и в моето собствено. Половинката ми го приема за даденост. Учителите смятат, че доверието на учениците им се полага по право. Семейството ми - че съм длъжен да ги посещавам. Удоволствието да даваш и свободата да получаваш са все поограничени - и понякога със същото темпо почнат да избледняват обичта и дове-

рието. При двойките това води до така наречената криза на седмата година, а в отношенията родите­
ли-деца най-често се проявява едва когато децата са се научили да говорят достатъчно добре, така четях ната автономия да обърка очакванията и мечтите на родителите.
Промяната идва, когато възрастните почнат да бягат от отговорността да казват да и вместо това или казват не с поведението си, или да, да (което всъщност означаване, или се лъжат един друг, защото се чувстват като затворници в собствената си връзка. Задължителното да убива желанието и хвърля сянка върху копнежите. Обичта между родители и деца не загива толкова лесно, но възрастните често забравят, че трябва да се радват, когато децата започнат да казват не. Защото те го правят не за­
воалирано и половинчато като големите, а открито, с ясния гласи с чистата съвестна невинните.
Възрастните често приемат детското нелично и не чуват, че това е нещо, което децата казват на себе си, не на тях. Правят го, за да определят собствените си граници ида помогнат на родителите си да разберат кое е това дете, което ги обича така безусловно. Въпреки че тази мотивация не е съзнателно осмислена, си струва да приемем детското не именно така.

През последните 15 години темата за поставянето на граници пред децата до такава степен окупира почти всички разговори за възпитанието, че човек ще реши, че именно това е най-важното във взаимоотношенията между родители и деца. Тази измислена необходимост да се слагат граници на децата е достигнала почти каноничен статути горко на този, който не се съобрази с нея. Често следват обвинения в безотговорности безразсъдство. По всичко личи, че в педагогиката и теорията на възпитанието постепенно навлиза някакъв нов примитивизъм, самоуверено проповядван от супернанита* и психолози, които твърдят, че само за няколко дни могат да превърнати най-хаотичното семейство в пример за спокойствие, чистота и ред. И това никак не помага.
Струва си да отбележим и по-сериозно да се замислим върху факта, че стремежът на възрастните да поставят пред децата граници расте обратнопропорционално на физическия и психически простор за действие, който се давана малките. Мнозина виждат единствено факта, че децата са станали „по-свобод­
ни“ в отношенията си с възрастните и чеса се превърнали в свръхконсуматори, но не си дават сметка, чете Супернани - експерт, който съветва родителите как да се



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница