Когнитивна психология



страница1/21
Дата24.06.2023
Размер77.89 Kb.
#118145
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21
лекции-Когнитивна и специална психология
Свързани:
обучение на деца с множественни увреждания, проф. Анелия Гърбачева(2)

КОГНИТИВНА ПСИХОЛОГИЯ
Въведение
Когнитивната психология е дял от психологията, който изследва човешкото познание (когниция) – сетивното и рационалното познание.Изучава развитието и функционирането на процесите, които обезпечават сетивното и рационалното познание. С други думи, изучава процесите на възприемане, преработване и използване на информацията, с цел адаптиране към заобикалящата среда.
Думата „познавателна“ идва от латинския глагол coghoscere – „да знаеш“.
Терминът "когнитивна психология" е използван за първи път от американеца Улрик Нейсер.


История на когнитивната психология
Началото на съвременната психология е поставено в средата на 19 век, като до края на 19 век доминира физиологичният подход при описанието и изследването на човешката психика.
Изследванията на Павлов тласкат Дж. Уотсън към идеята за бихейвиоризма, и за кратко време бихевиоризмът бързо се превръща в основно направление в психологията, доминиращо десетилетия наред. Според бихевиористите психологията е наука за поведението - поведението на живото същество, адаптиращо се към околната среда както физически, така и социално.
Бихевиористичната психология изучава причинно-следствените връзки: „ако..., то...“, „стимул – реакция“. Използва се класическо кондициониране (условния рефлекс) и оперантно кондициониране (стимулиране, поощряване на желаното поведение). За поощряване на поведението се използват т.нар положително подкрепление (стимул) и отрицателно подкрепление (наказание). В обсега на изследователското внимание е това, което може да бъде измерено. Подсъзнанието, душата, съзнанието, като променливи, които не могат да бъдат измерени, просто са отписани от сметките. Последните са психологични конструкти, изучавани в рамките на психоаналитичното направление в психологията (фройдизъм), чиято цел е да се опознае вътрешния свят на човек, който е напълно субективен.
И така, като самостоятелна наука се формира през 50-те и началото на 60-те години на миналия век, когато Милър и Брунер създават първия Център за когнитивни изследвания в Харвардския университет (през 1960 г).
Предимствата на Kогнитивната психология през бихевиоризма и психоанализата са, че:

  • прави опит за визуализиране на механизмите на мозъчните процеси;

  • че предлага системообразуваща теория за мозъка като субстрат на психичната дейност;

  • че създава общ модел на психиката;

  • че обяснява философския въпрос за връзката между битието и съзнанието - те са свързани чрез информация.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   21




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница