Продажба. Задължения на страните



страница1/61
Дата15.02.2024
Размер465 Kb.
#120308
ТипРегламент
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   61
1 Лекции ОП - СЧ - az
Свързани:
1 Лекции ОП - ОЧ -az

40. ПРОДАЖБА. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ

Продажбата е регламентирана в


чл.183 - С договора за продажба продавачът се задължава да прехвърли на купувача собствеността на една вещ или друго право срещу цена, която купувачът се задължава да му заплати.
1. Определение
Договорът за продажба – съглашение, по силата на което едната страна / продавач / се задължава да прехвърли определено субективно право на другата страна / купувач /, което на свой ред се задължава да прехвърли парична сума наречена цена.
2. Характеристика
Продажбата е :
1.двустранен договор – от него възникват права и задължения в полза и в тежест на двете страни;
2.възмезден договор;
3.консенсуален договор – той е валидно сключен от момента, в който страните постигнат съгласие относно вещта, която продавачът се задължава да прехвърли и относно цената, която купувачът се задължава да плати насреща;
4.каузален договор – този договор се различава и за двете страни – за продавача да придобие парична сума, а за купувача да придобие вещно право;
5.алеаторен договор – само по изключение е такъв договор – при продажба на шанс / купуваш например улова / на едно лице;
6.комутативен договор – когато страните още по време на договарянето знаят обема на насрещните си задължения.
Форма на договора за продажба - Договорът за продажба е неформален договор. Той е сключен, щом се постигне съгласие относно вещта и цената. Но има случаи, когато законът предвижда форма като условие за действителност:
1.Продажбата на недвижими имоти трябва да бъде извършена в нотариална форма – чл.18 ЗЗД - 18. Договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат извършени с нотариален акт.
2.Продажбата на наследствени права трябва да бъде извършена писмено и подписите на договарящите да бъдат нотариално заверени – чл.212(2) ЗЗД - Продажбата на наследство трябва да бъде извършена писмено и подписите на договорящите да бъдат нотариално заверени.
3.Продажбата на кораб и въздухоплавателно средство – писмена форма с нотариална заверка на подписите.
4.Продажба на автомобили - писмена форма с нотариална заверка на подписите.
5.При продажба на държавни и общински имоти не се изисква нотариален акт , а само писмена форма.
6.По ЗУТ – учредяване право на строеж между съсобственици и друг кръг близки лица още не се изисква нотариален акт, а само писмена форма с нотариална заверка.
7.При търговско предприятие , дялове в ООД , ТЗ предвижда че формата е писмена с нотариална заверка на подписите.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   61




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница