1. Асептика и антисептика



страница1/49
Дата24.02.2024
Размер102.26 Kb.
#120424
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49
Hirurgiia obshti Avtozapisan original

[Въведете тук]


1.Асептика и антисептика


Асептиката е метод за предпазване от попадане на микроорганизми в оперативната рана чрез тяхното унищожаване по всички предмети, които ще бъдат в контакт с нея чрез физични средства. Tя представлява профилактика на раните, защото чрез нея не се дава възможност на микроорганизмите да попадат в тях.
Фламбиране-обгаряне чрез пламък.
Водна стерилизация-изваряване в кипяща вода
Сухи стерилизатри- за стерилизация чрез висока температура.при 120мин.165С.и при 60мин.170-180С.  Автоклав-за 20 мин .при 121С.
Стерилизация с УВЛ-за обеззаразяване на големи помещения като операционни зали  Стерилизация с йонизиращи лъчи- за стерл.на передмети от изкуствена материя  Газова срерилизация-таблетки от парафопмалдехид;етилов окис.
Антисептика- е комплекс от методи за борба с причинителите на инфекция,намиращи се вътре в самата рана.
Разделят се на:
Механична – почистване на раната от некротични тъкани,чужди тела,хематоми  Физична- обосновава се на възмижността чрез дренажи или марлени ленти да се дренират инфектираните рани.те се поставят в корема или гъдна кухинав чревен лумен или в оперативната рана. Те имат предназначението да евакоират съдържимото от раната. Те са пасивни- гнойта излиза в превръзката и активни- включва се на вакуум аспирация.
Химична- трябва да са нетоксични за човека; да унищожават патогенните микроорганизми за кратко време;да са разтворими във вода. Те се разделят на :
неорганични-хлорна вар, йодна тинктура, кислородна вода.
органични- спирт, формалин, риванол
Биологични антибиотици, сулфамиди, ензими.

2.Предоперативен перод и подготовка на болния за оперативно лечение


Предоперативния период започва от момента на хоспитализация на болния в хирургичния стационар и продължава до самото начало на оперативната намеса. Неговата продължителност е различна. Предоперативния период е от 6-10 дни. Болният трябва да се настани в подходяща стая. Да се потвърди диагнозата на пациента. Да се направят преоперативни изследвания- изследване на пълна кръвна картина, изсл.на урина,изсл.свързани с основнота заболяване- лабораторни, биохимични, изотопни ендоскопски, рентгенови, ехография, КАТ, ЯМР. Предоперативно медикаментозно лечение- диоретици, вливания. Предоперативни грижи за пациента- санитарно- хигиенна обработка- изисква цялостно изкъпване или измиване на крайниците,главата, изрязване на ноктите; подготовка на оперативното поле- бръснене на зоната където ще бъде оперативният разтез, да се прави непосредствено преди операция; обща подготовка в деня на операцията- деня преди операцията да не се приема храна и течности, дасе свалат изкуствени зъби,протези грим.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница