1. зараждане на идеята за ип. Разбирането на веселовски за генезиса на литературата и за задачите на ил



страница1/16
Дата03.01.2022
Размер49.8 Kb.
#112692
ТипЛитература
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16
ИП част 1


1. ЗАРАЖДАНЕ НА ИДЕЯТА ЗА ИП. РАЗБИРАНЕТО НА ВЕСЕЛОВСКИ ЗА ГЕНЕЗИСА НА ЛИТЕРАТУРАТА И ЗА ЗАДАЧИТЕ НА ИЛ (ИСТОРИЯ НА ЛИТЕРАТУРАТА)

ИП се отнася към ИЛ като методология към обект.
ИЛ – „движение/история на обществената мисъл в образно-поетическото изживяване и изграждашите го форми“ (1893) – след 23г. отпада акцентът върху философията и религията. ИП е длъжен да проследи еволюцията на поетическото съзнание и формите му.
19в. – време на енциклопедисти на филологическата наука, на оразличаване на различни научни дисциплини, на идентификация. Митологичната школа настоява за общ праисторически корен във връзка с филологическите науки, литературите имат общ произход. Антропологична теория на Едуард Тейлър – сюжетите се самозараждат, вместо да скитат. Човекът като дух е еднотипен.

Александър Веселовски - родоначалник на историческата поетика. Завежда катедра по Всеобща история на литературата.
Веселовски смята, че преданието (първичната форма) обединява цял масив от готови форми, които индивидуалното творчество получава наготово неволево. Отклоненията от преданието задвижват еволюцията на литературата. Задачата на поетиката е да определи ролята и границата на преданието в процеса на личното творчество. Фолклорно-етнографския аспект е доминиращ в представата на Веселовски. Подходът му към обобщения, на базата на събрани факти (емпирия) се нарича индуктивен. Индуктивна поетика - методика на литературната история, нарича я историческа поетика. Главната цел е в изясняването същността на поезията в нейната история. Позитивистка поетика, отдаваща приоритет на преданието.
Индукция - резултат от опит, проверка. При индуктивната поетика има невъзможност - всичко не може да се види и да се прочете. Тя бавно се придвижва напред във времето.
Дедукция - формулирана идея и търсене на подкрепящи факти за нея /Хегел/.
Поетиката не се интересува от биографични изследвания. ИП изучава произхода и развитието на определени литературни форми или на отделни художествени способи. ИП пресича определени дисциплини, без да преминава през тях, заема от тях редица неща и ги подчинява на себе си.

Миграционна теория (бродещи сюжети)- влияние на една по-развита култура върху друга - по-малко развита култура. Представителите на тази теория изпускат насрещната необходимост. В състояние на такава, както и на избор (изборът е автономност, стил/вкус.), изразът „влияние“ не е подходящ. Идеята на Веселовский е път към съвременното. Диалогът на културите е обмен на насрещна необходимост.

Теорията за златната среда – трябва да се взимат проби от различни култури и нива. Максимализмът и мнгото факти могат да попречат на обективността. Златната среда предпазва от свръхвглеждане във фактологията, което би попречило. Златната среда е спасението, защото няма как да се говори за всеки и за всичко. Има гъвкаво отношение на артефакти. Трябва да се взимат проби от всички моменти - от главните до низшите фигури, от маргиналните явления, от низините. Търси се оптималният избор от високия и ниския клас. Веселовский е позитивист.
Геният/талантът предпоставя и открива света, той е продукт на дадена общност. /Вазов има този модел/.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   16




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница