11 март 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата28.10.2018
Размер0.88 Mb.
#103978
  1   2   3   4   5
11 март 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Само бизнес и граждани поемат увеличението на парите за здраве
Държавата няма да внася повече от предвиденото в бюджета на НЗОК, а може дори да намали трансферите си
Според кабинета това трябва да вкара още 300 млн. в НЗОК
Въпреки дефицитите в здравната система, които наложиха увеличаването на здравните осигуровки от 8 на 10% от началото на април, държавата няма да увеличи парите, които внася в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), а съществува вероятност и дори да намали трансферите си, показа проверка на "Дневник".

Идеята за увеличаване на вноската беше изненадващо лансирана от премиера Бойко Борисов в понеделник, въпреки ангажиментите на ГЕРБ за цялостно намаляване на осигурителната тежест. Вчера предложението беше прието от кабинета, въпреки критиките на бизнес организации, синдикати и икономисти в последните дни.

След одобряването на промените от министрите стана ясно още, че държавата няма да увеличи парите, които дава на НЗОК за осигурените от нея лица. Сега, при 8% здравни осигуровки за компаниите и работниците им, бюджетът плаща на здравната каса по 4% от минилания осигурителен доход за децата и по 8% за пенсионерите и държавните служители.

След промените, частният сектор ще плаща 10% "данък здраве" (в съотношение работодател служител 60:40), а задълженията на държавата няма да се променят. Разчетите на кабинета са това упражнение да донесе още 300 млн. лв. в бюджета на НЗОК. Тези пари основно ще отидат в болниците.

Вчера нито здравната каса, нито Министерство на финансите отговориха защо се налага събирането на допълнителни пари от здравни вноски, след като така или иначе е заложен голям излишък, а събираемостта върви по план (от осигурителни вноски в хазната са постъпили 221 млн. лв. За първите 2 месеца, а това е с 5% повече от януари и февруари миналата година), а заложените за тази година разходи на касата са 1.689 млрд. лв. или 3.5% по-ниски от миналогодишните.

Финансовият министър Симеон Дянков коментира, че увеличаването на осигуровките в кризата определено е непопулярна мярка, но"това е единствения начин (да се осигурят пари за сектора - бел. ред.), извън това да следваме пагубните политики, които повлякоха нашите съседки - Гърция, Испания, Италия". В понеделник премиерът Борисов пък обясни, че ако парите се вземат от резерва това ще доведе до бюджетен дефицит, а " впоследствие ще има девалвация на лева и кел файда от всички усилия, които се полагат."

Увеличението на осигуровките може би се дължи не толкова на повишените разходи за здраве, а на спадащите приходи в републиканския бюджет. С промените в закона държавата ще може да плаща по-малко за здраве от планираното в тазгодишния бюджет. Право за това й дава член 17 от закона, според който при спад на приходите държавата може да намали трансферите към НЗОК.

Едновременно с това, по-големите осигуровки от бизнеса и работниците му ще дадат възможност да се запази финансовата стабилност на здравната система, а със спестените пари държавата ще може да финансира други разходи, за които няма средства, заради спада на данъчните приходи. Вчера финансовият министър не отговори на журналистически въпрос дали частния сектор така не кредитира държавата.

Политици и експерти вчера за пореден път призоваха за ускоряване на здравната реформа и за плащане от страна на държавата на нейните ангажименти към НЗОК. Според тях ако правителството иска осигурените от държавата да ползват същите права, като хората в частния сектор, то трябва да даде пари за тях, за да няма неравнопоставено третиране, с което се нарушава конституцията и солидартността в здравноосигурителния модел

Специалисти по публични финанси коментираха, че за първи път може да се види обръщане на паричните потоци. До сега на теория държавата запълваше недостига на средства в Здравната каса, а през тази година може да се види обратното. Като не превежда своите осигуровки, правителството да пести за разплащането на други разходи. Аргумент за подобно предположение е и фактът, че вноските на фирмите и работниците покриват 93% от общите приходи на здравната каса. Така само малка част от държавните трансфери се използва за здравеопазване, а останалата част формира излишъци, които днес са необходими другаде.


Как Здравната каса приключи 2009 г.

С 247 млн. лв. по-малко са здравноосигурителните приходи в бюджета на здравната каса за 2009 г., показва отчетът на институцията, който е представен пред Надзорния съвет, но все още не е публикуван никъде. Вместо предвидените 2.437 млрд. лв. в касата са влезли 2.189 млрд. лв. За да си изпълни вноската от 400 млн. лв., които по закона за бъджета на НЗОК трябва да отидат в големия резерв на касата в БНБ, институцията е намалила със 188 млн. лв. здравноосигурителните плащания към лекари, болници и стоматолози.

Затова и медиците не са получили изработените през ноември средства. Те бяха платени от бюджета на НЗОК за 2010 г., което пък отвори дупка от 110 млн. лв. След скока на здравната вноска очакванията са в касата да влязат допълнително 300 млн. лв., което означава, но при това положение реалното увеличение ще е едва 200 млн. лв. Лекарите и стоматолозите обаче настояваха в системата да влязат най-малко 350 млн. лв., за да може бюджетът за тази година да е почти същият като миналогодишния. Такова споразумение беше подписано и между ГЕРБ и Синята коалиция.

Според д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, въобще не е необходимо да се увеличава здравната вноска, при положение, че в резерва на касата има над 800 млн. лв. и се предвижда тази година в него да бъдат преведени още толкова. "Защо се трупат тези пари, за да се използват за нещо друго ли", попита той. В същото време обаче д-р Киров припомни, че отблокирането на средства от резерва по закон не може да стане, докато касата не обяви, че бюджетът й е свършил предсрочно, което на практика прави процедурата невъзможна.

Така здравеопазването остава недофинансирано, а пари има, но не се използват по предназначение, каза лекарят. Той припомни изказването на финансовия министър Симеон Дянков на събора на лекарите миналата година, че първо ще се направи остойностяването на медицинските дейности, което ще покаже от колко средства има нужда системата и чак тогава ще се реши с какъв процент здравна вноска ще могат да се покрият. В момента повишението на вноската се прави на сляпо, но в същото време се оправдава с протестите на лекарите, каза д-р Киров.


Лекарите спират протестите, но искат отчет къде са парите
"Семейните лекари спират протестите, но остават в стачна готовност и зорко ще следят дали управляващите спазват обещанията си." Това заяви председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. Докторите обаче попитаха какво се случва с парите от здравни вноски и поискаха здравната каса да отчете приходите и разходите си от ноември 2009 г. до края на февруари 2010 г.

"В продължение на два месеца от касата обясняваха, че постъпленията са малко и затова се бавят плащанията към лекарите и болниците, а в същото време вчера НАП обяви, че приходите от здравни вноски са 221 млн. лв. за първите два месеца на тази година, или с 18% повече в сравнение със същия период на 2009 г.", каза Киров. Според него е крайно време да се разбере кой и защо лъже. Освен това Киров припомни данните от последния отчет на касата от октомври 2009 г., от които се вижда, че са останали неизползвани 25 млн. лв.

Джипитата още веднъж подчертаха, че не протестират само за пари. Според тях неуредиците са много, затова от 7 години нито един млад доктор не е пожелал да работи като семеен лекар. Медиците поискаха облекчени процедури за специализация по обща медицина, да не се увеличават наемите на кабинетите им, а също и да участват в оценяването на услугите, които предлагат. В момента остойностяването на медицинските дейности се прави от финансовото министерство.


Мнения
Иво Прокопиев, председател на КРИБ

Идеята за вдигането на здравната вноска е грешна и искрено се надявам ГЕРБ да се откаже от нея. Тя удря пряко върху малкия и средния бизнес - това, което доведе ГЕРБ на власт. Според мен управляващите ще направят стратегическа грешка, ако гласуват въпросното увеличаване, защото тази вноска удря най-чувствителните в кризата фирми и ще доведе до ръст на безработицата. В момента българите плащат от порядъка на 15-16% от заплатите си за здравеопазване, но половината от тях са неофициални. Сивият сектор в здравеопазването е поне 50% и той е станал норма. Главната цел на реформата би трябвало да е да избели тези отношения. Решаването на въпроса с финансирането на системата е вторичен.


Константин Тренчев, президент на "Подкрепа"

По план през 2005 г. здравната вноска трябваше да е вече 12%. В Румъния тя е 14%, в Хърватия - 15%, във Франция, в Германия е по 14%. Въпросът беше защо в този спокоен период на възход, който имаше в икономиката не поради нашите политици, а въпреки тях, никой не помисли здравната вноска плавно да се увеличава с много малко, за да не се усети. Защото те сваляха едни вноски, а не вдигаха други. За първи път през 2008 г. свалиха осигурителната тежест, но вдигнаха за здравето и стана танто за тунто. Всички пищим, че много пари се източват от

здравеопазването, което е безспорен факт. А защо никой не иска да сложи ред в него?

Пред БНТ


Редакционен: И губещите са...
Само преди три дни най-касовият филм на всички времена - "Аватар", взе само три награди "Оскар" - за операторско майсторство, визуални ефекти и декори. Провалът на приказката на режисьора Джеймс Камерън обаче щеше да е пълен, ако за статуетките се бореше и постановката "Да вдигнем здравните вноски", разиграна в последните дни от българското правителство.

Просто сюжетът с режисьор премиера Бойко Борисов (който първи съобщи за готвеното увеличение на здравните осигуровки с 2 процентни пункта) можеше да измъкне и трите награди на "Аватар". За майсторството, с което перспективата беше сменена и вместо за здравната реформа започна да се говори само за липсата на пари в сектора. За ефектното използване на лекарската стачка като мотив за вдигане на осигуровките - допълнителните средства всъщност в по-голямата си част ще отидат именно за болниците, много от които скоро може да бъдат закрити. И за впечатляващия декор - повишаването на осигуровките за работници и работодатели идва на фона на държава, която: 1. не плаща свойте задължения към здравната каса, и 2. няма да увеличи своята вноска също на 10%.

Ако продължим с филмовата аналогия, филмът, в който правителството ни прави герои, заслужава и няколко антиоскара. Например за най-слаб сюжет. Защото оправданията на финансовия министър Симеон Дянков от вчера, че увеличението на здравната вноска е единствената възможност - не са верни.

Алтернативи има - например приватизация на болници. Или ускоряване на реформата, която трябва да направи здравеопазването по-ефективно, по-достъпно и по-качествено. И без която осигуровките си остават просто "данък здраве". А за данъците и теорията, и практиката са единни - единственият безспорен ефект от повишаването им е посивяването на икономиката.




За нас 10% осигуровки, на държавата - 8%
Правителството реши да увеличи здравната вноска от 8 на 10 процента от април само за бизнеса и работещите. Таксите, които държавата превежда към здравното осигуряване за деца, пенсионери, военнослужещи, студенти и държавни служители, обаче ще си останат на сегашното ниво. От здравното министерство обясниха, че това се прави, тъй като няма смисъл в състояние на намаляващи приходи държавният бюджет да бъде товарен с по-големи плащания.

Според официалното съобщение на кабинета държавните трансфери към здравната каса няма да се увеличават. Зам. финансовият министър Владислав Горанов обаче твърди, че за всички наети от държавата вноската ще е също 10%, а 8-те процента се отнасят само за деца и пенсионери.

КНСБ вече заяви, че ще обжалва правителственото решение.

Вицепремиерът Симеон Дянков обаче смята, че то ще бъде одобрено от парламента и ще влезе в сила.



За нас по-висок данък здраве, за държавата само 8%

Изненадващо правителството реши да увеличи здравната вноска от 8 на 10 процента само за бизнеса и работещите.

Таксите, които държавата прави към здравното осигуряване за деца, пенсионери, военослужещи, студенти и държавни служители, обаче ще си останат на сегашното ниво. В одобрените вчера от кабинета изменения в закона за здравната каса е записано, че не се предвиждат изменения в държавните трансфери, определни в законите за държавния бюджет и за бюджета на Държавното обществено осигуряване.

От здравното министерство обясниха, че това се прави, тъй като няма смисъл в състояние на намаляващи приходи държавният бюджет да бъде товарен с по-големи плащания.

Финансовият министър Симеон Дянков, който бе натоварен да представи пред медиите промяната, отказа да съобщи дали държавата също ще плаща по-високи здравни вноски с мотив, че още се работи. Той не отговори и дали тя е подавала през последните 2 месеца дължимите суми към здравната каса.

По късно обаче зам. финансовият министър Владислав Горанов обаче обясни, че за всички наети от държавата вноската ще е 10%. ( Виж вдясно) Вицепремиерът Дянков не успя да разсее и опасенията на част от финансовите анализатори, че по-високите вноски няма да доведат до подобряване на лечението, тъй като парите ще потътнат в нереформираната здравна система. Все още няма яснота колко болници ще бъдат закрити и кога ще се въведе единен ценоразпис на услугите.

Дянков не отговори и на въпрос дали проблемът не е в това, че вноските не се събират, а не че са ниски. По думите му увеличението било планирано за 2011 г., но решили да избързат заради "голямото нетърпение от страна на пациенти и работещи в здравеопазването заради недостатъчното средства и стремежа за увеличаване на качеството". Освен това ставката у нас била много по-ниска от останалите страни в ЕС.

В очакване на по-високи постъпления от април от 10-процентовите вноски правителството увеличи разходите на здравната каса с 300 млн. лв.

249 млн. от тях ще отидат за болнична помощ, 11 млн. лв. за личните лекари, а 12 млн. лв. за специализирана помощ. Дава се право на касата сама да преценява колко от безплатните лекарства от позитивния списък ще покрива.

Ако парламентът го одобри, увеличението ще влезе в сила от април и ще се поделя в съотношение 60:40 между работодател и работник.

През януари и февруари от здравни вноски в НАП са постъпили 221, 4 млн. лв., съобщи шефът на данъчните Красимир Стефанов. 1/3 от тях били за сметка на държавата.

"Дянков ще си плати вноските с глобите, каквото за всички, това и за него." Така премиерът Бойко Борисов коментира информации, че вицепремиерът бил с прекъснати здравни права заради неплатени вноски от 9 години."Той вече е с непрекъснати здравни права", съобщиха от пресцентъра на министъра. Вчера Дянков подал декларация в НАП, с която иска да бъде освободен от задължението да плаща стари вноски от юли 1999 г. до края на 2007 г., когато работил в САЩ. Освен декларацията вицепремиерът дал и справка от Гранична полиция, с което доказва, че не е бил в страната за този период. Това било негово право по закон. Министърът платил за своя сметка осигуровките си от началото на 2008 г. до влизането си в МС през юли 2009 г. С това неговият здравен статус е възстановен и има право на безплатна здравна помощ.

Ще обжалваме във Върховния административен съд правителственото решение за увеличение на здравната вноска, съобщи лидерът на КНСБ д-р Желязко Христов в Хасково. "Това е решение, което пряко ще засегне стандарта на живот. Като така по процедура то трябва да бъде обсъдено първо на тристранка и след това прието. Сега, тъй като това не е сторено по закон, имаме право да обжалваме", обясни синдикалистът.

1,2 млн. българи в момента не плащали здравни осигуровки, а тежестта щяла да падне върху съвестните и честни платци, допълни Желязков. "Явно вдигането на налога е било взето под натиск, тъй като решението бе прието часове след изявлението за такива намерения", допълни изпълнителният секретар на организацията Чавдар Христов.

Междувременно премиерът нареди на министрите до сряда да му представят справка за договорите, сключвани от 2007 до 2009 г., без по тях да е осигурено финансиране. По думите му това е една от основните причини за забавените плащания към бизнеса. (24часа)

Владислав Горанов: Ще важи за деца и пенсионери

- Г-н Горанов, за вноските, които плаща държавата, ще важи ли увеличението с 2%?

- За всички заети от държавния сектор тя ще е 10%. Решихма само за пенсионерите и децата тя да остане 8 на сто.

- За колко души общо прави държавата вноски?

- За 2 милиона. Това са 140 - 160 млн. лв. месечно.

- Кога превежда парите?

- Трансферите за безработни пенсионери и деца се правят на 3 месеца. По подобен начин е уредено плащането и с държавното обществено осигуряване, и с пенсиите. Това не пречи всеки месец в заложенитев бюджета пари да се осигуряват. Ако обаче създава проблем на касата, готови сме да променим схемата и дапревеждаме вноските месечно.

- От обясненията значи ли, че последният трансфер на здравните вноски от държавата е бил в края на декември и следващият ще е в края на март?

- Да, но за всеки месец парите в бюджета са осигурени.

- Но когато касата не плаща, идват съмненията, че парите в резерва са виртуални. Там ли са?

- Няма нищо виртуално. В БНБ има 850 млн. лв. (24часа)

Хазната не плащала вноските с месеци

Държавата, която плаща здравните вноски на пенсионери, безработни, студенти, военни, деца и държавни служители, не е внасяла своя дял от месеци, съобщиха бивши членове на УС на здравната каса. Другата причина за финансовата криза в здравеопазването била сгрешен бюджет на касата за 2010 г.

Парите, с които оперира касата, били намалени с около 500 млн. лв. спрямо 2009 г. Затова и скокът на данък здраве сега няма да увеличи услугите, нито качеството, а ще покрие същите дейности като миналата година, само че за повече пари, твърдят икономисти. Увеличението щяло да донесе най-много 350 млн. лв., и то при отлична събираемост, на каквато вече никой не се надява.

Резервът на касата в БНБ е истински и може да се ползва само с решение на парламента, напомнят бивши членове на УС на НЗОК. В началото на 2009 г. там имало 350 млн. лв. С увеличението на вноската от 6 на 8% обаче били добавени към 400 млн. лв., тъй като не се стигна до консенсус за промяна на осигурителния модел и предвидените за това 2% увеличение бяха "замразени". Така през есента на 2009-а касата разполагала с около 800 млн. лв. в БНБ, а според някои дори с 850 млн. лв.

И д-р Евгени Душков от "Подкрепа", също бивш член на УС на касата, потвърди, че резервът на НЗОК в БНБ е над 800 млн. Специално за да се събира, миналата година били отделени 2% от общата здравна вноска от 8%. Резервът обаче не може да се пипа, тъй като е част от общия фискален резерв на държавата и по международните изисквания не трябва да пада под 6 млрд. лв. Това наложило спешното вдигане на здравната вноска с 2%. (24часа)


Протестът на джипита спира, но са готови да го подновят
Джипитата ще спрат протеста, но остават в готовност да го подновят, съобщиха вчера от съсловната им организация. Остава неясно къде отидоха парите от нашите вноски, заяви шефът й Любомир Киров. От отчета на здравната каса за октомври се виждало, че приходите са повече от разходите, а тогава е отворен и малкият резерв, който е над 200 млн. лв., поясни той. Въпреки това парите за декември са платени от бюджета за 2010 г.

Нито един завършил през последните 7 г. медик не е започнал работа като джипи, каза Киров. От 5600 преди 10 г. те са намалели с 20%. Бягат в чужбина, където заплатите са атрактивни. 3500 евро е началното възнаграждение в Германия дори през първите 6 месеца, когато се учи езикът.

"Възползват се от нашия протест, за да вдигнат осигурителните вноски. Ние не сме икономисти, но едва ли увеличението им от 8 на 10% ще промени много нещата", заяви шефът на сдружението на личните лекари в Перник д-р Борислав Косаров. Джипитата там протестираха вчера пред сградата на районната здравна каса. Подкрепиха ги колегите им от Радомир и Брезник. Дойдоха и лекари от специализираните практики, защото според тях всичко в медицината било свързано. Медиците искат да не се бавят плащанията, да не бъдат намалявани регулативните стандарти, тъй като имало отпуснат бюджет за тях, и да не бъде променяна Наредба 39 в частта за профилактичните прегледи, тъй като ще бъде прекъснат започналият скрининг на социално значимите заболявания.

"Парите са преведени, но по другите искания нищо не е направено", обясни д-р Косаров.

Джипитата във Варна работиха вчера, защото касата плати. В Плевен спряха работа и обявиха, че ще протестират до края на седмицата, въпреки че получиха пари от касата. В ДКЦ-тата бе отворен единствено дежурният кабинет за неотложните случаи, но и там нямаше пациенти. В празните коридори хора, дошли от селата, се ядосваха, че напразно са се разкарвали на 40-50 км до града.

70 общопрактикуващи лекари във Видин протестираха ефективно вчера и кабинетите им останаха заключени.

25 лв. трябват за преглед при лекар в Смолян от утре. Пациентите да си плащат всички услуги при джипита и специалисти от петък независимо дали са осигурени или не, решиха местните лекари. Само джипита са си получили парите от просрочените плащания, а специалистите от доболничната помощ и общинските болници не са. Цените на всички услуги са по тарифата, приет на общо събрание на лекарската колегия на 5 март т.г.и са разлепени по вратите на кабинетите.(24часа)

Парите от лихвите за д-р Деянов

Пловдивските лични лекари ще дарят лихвите върху забавените суми за януари на своя колега д-р Алекси Деянов от с. Малка Арда, който обслужва пациенти от 3 села и страда от бъбречна недостатъчност. Това каза вчера председателят на Сдружението на общопрактикуващите д-р Александър Калайджиев по време на протеста на медиците под тепетата.

В декларацията докторите настояват НЗОК да спазва договора с тях за 2010 г. и да получават парите си навреме. Нали нямаше, а откъде намериха да ни платят, след като започнахме протестите, попита д-р Ягодка Петрова. Държим да ни се отпуснат по-големи лимити за направления, защото за март нямаме нито едно и не можем да работим, оплака се д-р Наташа Цилева от ДКЦ-1.

Днес докторите отново ще приемат болни, ако сметките им бъдат захранени. Протестите обаче ще бъдат възобновени, ако парите им за февруари не бъдат изплатени до 30 март.




Мащеха за работещите
Правителството прие вчера да вдигнат здравните вноски за работещите с още 2%. Така политиката му за здравето на българите пое към аварийния вариант, защото парите не стигали. Дори и потърпевшите да проявят разбиране, няма как да подминат скандала.

А скандалното в случая е, че се натоварват отново онези, които и досега са си плащали здравните вноски. И с чиито пари се лекуват други 1 милион и 200 хиляди души, които въобще не мислят и да плащат данък здраве. Отгоре на всичко в случая държавата гледа на бизнеса и работещите като мащеха, докато за себе си изглежда е избрала привилегията с по-ниската ставка. Вярно, че кризата е тежка, но под ударите й са главно хората, които работят и пълнят хазната.

А само преди 3 месеца важен фактор от ГЕРБ обещаваше, че данъкът за здраве ще скочи на 10% през 2011 г. и точно новите пари щели да отидат в допълнителни здравни фондове. А каква стана тя - хем повече ще плащат само изрядните, хем ще им вдигнат данъка предсрочно, хем пак няма да има допълнителен пакет за здраве. И здрав да е човек, ще се поболее.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница