25 януари 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата02.02.2018
Размер372.33 Kb.
#53699
  1   2   3
25 януари 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Д-р Димитър Тенчев, психотерапевт:

Висшият пилотаж е при пътуването в себе си да сглобиш загубеното си „аз"
- Д-р Тенчев, какви хора се подлагат на хипноза?

- Най-често това са страдащи от тревожност, панически разстройства, депресии, фобии, натрапчиви мисли. Идват от цяла България, а все по-често и от чужбина. Напоследък имам доста хора, които се връщат от чужбина - от Лондон например съм имал пациенти в тежки депресии почти на прага на самоубийството. Много са и тези, които изпитват трудности с комуникацията - например мъже, които се притесняват да общуват естествено с жени, или хора, които имат проблем със себеизявата пред повече от двама души. Не са малко и пациентите с хронични мигрени, синуити, хронични психосоматични болки и др. Идват все по-често и хора в депресия, без да го съзнават.

- Защо тогава идват?

- Защото се чувстват неудовлетворени, потиснати, чувстват, че нещо не им е наред. Наскоро един мъж, много успял - с бизнес, с позиции, установи след терапия, че това не е неговият живот и не е това, което е искал, въпреки че първоначално твърдеше точно обратното. Всъщност много често при хипноза човек установява, че живее нечий друг живот, че това, което му се случва, няма нищо общо с истинските му потребности. И си задава въпроса дали всъщност животът му до момента не е бил една хипноза, а хипнотерапията му помага да се събуди от самозаблудите и илюзиите.

- Има ли такива, които идват просто от любопитство, тласнати от някакво духовно търсене?

- Те са по-малко, но са любимата ми група. Любопитство не е точно казано. Те идват в търсене на по-дълбок смисъл, на различна стратегия в живота, тласнати от желанието да изградят различен мироглед и да се освободят от матрицата на сивото еднообразно битие, което ги е сковало в хватката на компромисите. Тези случаи за мен са най-голямото професионално предизвикателство - не е лесно да промениш светогледа на човека, да разчупиш застиналите граници на възприятието им. Звучи елементарно, но е много трудно да накараш някого да напусне зоната си на психологически комфорт и да му покажеш, че всъщност това не е никакъв комфорт, а имагинерно и лъжливо усещане за сигурност. Не е лесно да го накараш да избяга от затвора на сигурността в непознатото и да се промени. А терапия без промяна няма. - Връщането към минали животи и изживяването „в кожата" на някой друг звучи доста екзотично. Как точно се излекува човек, когато в състояние на хипноза види какъв е бил в предишен свой живот или като се изживее като друг?

- Регресивната хипноза или миналите животи не са панацея, но понякога имат терапевтичен ефект. По-скоро те задоволяват някакво любопитство има ли живот след смъртта и същевременно компенсират неудовлетворението ни от този живот, ако се видим по-успели и по-знатни в някои от миналите. Най-често регресивната хипноза показва, че сме били точно толкова обикновени и безинтересни, колкото сме и в настоящия си живот. Това може да ни покаже един вид повторяемост на „бъга" в съзнанието ни, който възпроизвежда една неудовлетворяваща ни матрична реалност отново и отново. И именно това осъзнаване може да ни накара да променим първо себе си и след това реалността.

Трансперсоналните преживявания под хипноза са още по-интересни. Връзката с определен архетип например може да помогне на човек да се отърси от люспите, полепнали по него, от социалните маски, да му помогне да си върне качества, от които има нужда. Една жена например имаше преживявания с архетипа на Нептун при серия хипнотични сеанси. И това не идваше от знанията й -тя не беше чела кой знае колко гръцката или латинската митология. Преживяването й идваше от колективното несъзнавано - там, където е складиран целият човешки опит. Това преживяване отключи невиждани до момента качества от личността й и й даде нова посока в живота.

- В САЩ хипнозата е доста използвана за освобождаване от болка.

- Това е т.нар. феномен анестезия, който се случва по време на хипноза. Тя помага на пациенти, алергични към упойка, както и при такива с хронична болка -например пациенти с нелечими заболявания в терминален стадий.

- Със забраната на пушенето вероятно са се увеличили желаещите да откажат цигарите с хипноза. Гарантиран ли е успехът и как точно им въздействате?

- Не са се увеличили. Повечето пушачи у нас се борят да съборят забраната, а не да спрат цигарите. Но тези, които опитват, успяват 50% приблизително. Методите ми са различни -може да се провокира отвращение например след 5-. ата цигара и така постепенно пациентът да спре напълно. Може да стимулирам някакво вселенско преживяване, чрез което човекът да разбере, че пушенето е напълно излишно. Най-хубавото в терапията е да създадеш друг център в психиката - да помогнеш на пациента да осъзнае какво е например цигарата за него, каква дупка в психиката и в живота му запълва. Целта е в хода на пътуването навътре в себе си да сглобиш раздробения пъзел на загубеното си "аз". Така вече няма да имаш нужда от цигарите, защото няма да си същият човек. Разбира се, решаваща за успеха е мотивацията.

- Стандартни ли са методите за хипноза, или всеки си има индивидуален подход?

- Хипнотерапията е необятна и добрият терапевт трябва да умее да импровизира според конкретните особености на пациента си. Той е като човек на изкуството - трябва да е гъвкав, силно интуитивен, да има безпогрешен усет за момента и безупречно чувство за импровизация.



ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА


На мода е лечението чрез промени в подсъзнанието
Хипноза сваля килограми и спасява от дрогата

Помага при депресии, панически атаки, страх от самолети
Спомняте ли си за Кашпировски - онзи, който в зората на демокрацията се появи по телевизора чрез теле-мост от братския Съветски съюз и с втренчен поглед изпод вежди се пробва да ни вземе акъла, баейки за тотално изцеление?! Модерната хипноза няма нищо общо с това. През последните години тя все по-категорично се освобождава от клеймото на мистиката и шарлатанията и се налага като успешен метод за широкоспектърна терапия.

Хипнозата е преживелищна терапия, метод за промяна на съзнанието, при който се постига специфична форма на концентрация, умът започва на „върти" на по-бавни обороти, а вниманието се насочва навътре и с помощта на терапевта в подсъзнанието започват промени, които могат да подобрят качеството ни на живот и да ни излекуват, казва д-р Димитър Тенчев, психотерапевт. Човек навлиза в хипнотичен транс. Хипнотичните ритми са естествени за съзнанието, но в забързаното си ежедневие ги стопираме поне 10-15 пъти на ден. При хипнозата терапевтът ги долавя, подсилва и удължава. (Какви са методите за това - виж в карето на 3-а стр.) Няма универсално време за въвеждане в хипноза -може да стане за 5 секунди, но може и за 50 минути

Има хора, които се поддават след 5-10 сеанса. Способността за навлизане в дълбок транс е дарба. За целите на хипнотерапията леката и умерената степен на транс са достатъчни.

Малка част от хората не са податливи на хипноза, казва д-р Тенчев.

Най-популярният хипнотичен подход е с директни внушения: "Ти си силен", "Ти си успешен", "Ти си спокоен". Той обаче невинаги давал добри резултати, защото често провокирал обратна реакция.

При някои хора по-лесно се работи с хипнотични визуални представи - например

галиш куче, докато си в транс и така се освобождаваш от фобията си към кучета

При други хора (т.нар. кинестетици) се използват внушения за определени усещания в тялото, вкусове, ароматни възприятия.

Някои терапевти използват т.нар. индирективна хипноза с метафоричен или символен език.

Така преодоляват съпротивата на логичния ум и карат подсъзнанието да разбере на едно по-дълбоко ниво поуката на сеанса и да направи желаната промяна.

Под хипноза човек може да се връща към минали животи, да приема качествата на определен архетип, да преживява повторно връщане в утробата и освобождаване на родовата травма, да достига до източници на знание и вдъхновение, които да му дадат яснота и посока в живота, които са му се губили до момента, обяснява д-р Тенчев.

Хипнозата най-често се използва за лечение на генерализирана тревожност, депресии, панически атаки. Резултатът настъпва при всеки за различно време, като приблизително за 10-12 сеанса има ефект.

С лекота помага за отърсване от лоши навици - гризане на нокти, чоплене на кожичките на пръстите, скубане на косите или веждите.

Дава отлични резултати при зависимости - от цигари, алкохол, наркотици. Помага при една от най-страшните - от хазарт, която много бързо може да съсипе човека.

С хипноза може да се отслабне, както и да се излекуват другите модерни хранителни разстройства - булимия, анорексия, орторексия (пристрастяване към здравословното хранене). Механизмът е, че човек подсъзнателно разкъсва връзката между приема на цигари, алкохол, храна, глад и илюзията за щастие от това.

Хипнозата помага при фобии към животни, към птици, лекува клаустрофобия, агорафобия (страх от широко пространство). Ако имате страх от летене със самолет, също дава отличен ефект, казва д-р Тенчев.

Доказано е и действието й при лоша комуникация, страх от публични изяви, притеснение от общуването с другия пол. Може да помогне при натрапчиви състояния и ритуални действия, т.нар. обсесивно-компулсивно разстройство.

С помощта на хипнозата може да се подобрят резултатите при учене, спортните изяви, да се усъвършенства способността за говорене и презентации. Тя е добро средство за мениджмънт на стреса, както и за постигане на яснота и избор на посока в живота.

По-екзотичен хипноефект е увеличението на бюста с 2-4 см, твърдят от Българската асоциация по хипноза. Работата с подсъзнанието в случая води до директни ендокринни промени. При всички случаи обаче формата не може да бъде "програмирана " и не може да се очаква конкуренция на пластичната хирургия, обясняват хипнотерапевтите.

Чрез хипноза за бременни в бебето може да се заложи покой, сила, щастие, да се "програмира" умение за справяне със стреса.

Дори да не се получи очакваният резултат, хипнозата не може да навреди, категорични са специалистите. Те отхвърлят популярния мит, че има опасност човек да не се "събуди".

ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА


Нов подход увеличава успеха при ин витро

Миоми и полипи често са пречка за бременност
С 35% успеваемост на инвитро може да се похвали болница "Св. Лазар", където процедурите се прилагат от 8 г. Тогава е създадена лабораторията за асистирани репродуктивни техники. Успех при една от три жени е много добро постижение, ако се вземе предвид, че средната възраст на жените, които искат да имат собствено де­те по този начин, непрекъснато се повишава, казва д-р Валентин Лачев, завеждащ лабораторията. За 2012 г. средната възраст на преми­налите през нашата лаборатория жени е 37 г., но има и жени на 50 г., допълва той. За да постигнат ви­сокия отчетен резултат, лекарите от болница "Св. Лазар" въвеждат нови схеми на стимулация, съоб­разени с възрастта на жените и по-добри среди за развитие на по­лучените ембриони. Колкото по-възрастна е жената, толкова по-голяма е вероятността да се нало­жи тя да използва дарени яйце­клетки поради изчерпване на яйчниковия й резерв. Тогава се

използват само доказани с качествата си дарителски яйцеклетки, посочва д-р Лачев. Използват се такива от раждали жени до 30-годишна възраст. След това даре­ните яйцеклетки се подлагат на инвитро манипулации. В тези случаи обикновено съпругът е този, който има репродуктивен проблем. Това означава, че при мъжа се налага асистирана ре­продукция - ИКСИ, но при жена­та всичко е наред. След стимула­ция на яйчниковата функция мо­гат да се получат 15-20 качестве­ни яйцеклетки, част от които тя би могла да дари безвъзмездно. При тези жени предварително се извършват всички необходими изследвания, които са условие за дарителството - генетични те­стове, изследвания за наследстве­ни заболявания, СПИН, сифилис, хепатит и др. Често причините за безплодие при жените след 40 г. са свързани с анатомични промени в матката. Става дума за миоми на матката, полипи, а и други състояния, кои­то правят трудно или невъзможно износването на една бремен­ност. "Като лекар мисля, че час по-скоро трябва да се приеме за­бравеният след първо четене проектозакон за заместващата бременност, т.е. да се даде въз­можност на здрави жени да износ­ят бебето на други, които по здра­вословни причини не могат да за­бременеят, - пояснява д-р Лачев. -

Този закон е важен и трябва да бъде приет, за да може да помог­нем на повече жени.

Все повече семейства с по-висо­ка средна възраст търсят помощ­та на ин витро лабораторията в болница "Св. Лазар". Това прави предизвикателствата по-големи, но пък и радостта от успеха е за­служена. Ние не само не правим опити да се освободим от тази група пациенти, но с времето на­трупахме много опит и успешно помагаме и в най-трудните слу­чаи" , разказва специалистът. Ек­ипът на лабораторията за асисти­рани репродуктивни техники от­белязва осем години от създава­нето й. Така болница" Св. Лазар" предлага пълно обслужване на жените, които планират да станат майки - от инвитро процедурите през на­блюдението по време на бремен­ността и възможност за раждане при най-добри условия. След това има и детска консултация на ново­родените деца. "Основният ни стремеж през цялото време е бил не само да подобрим условията за нашите пациентки с въвеждане на нова апаратура и луксозни битови условия, но и да направим и до­стъпни нашите прегледи, консул­тации и лечение", прави равнос­метка д-р Лачев. Именно затова през 2009 г. болницата сключва договор с държавния фонд за аси­стирана репродукция. Така па­циентите получават шанс за без­платни опити с инвитро." С фонда работим успешно вече пета годи­на и всички семейства, които са одобрени за безплатни инвитро процедури, могат да ги извършат при нас. При това не се изисква да чакат с месеци или да доплащат за други изследвания. От 2012 г. бол­ница "Св. Лазар" има договор с НЗОК, така че забременелите жени могат да бъдат приети, за да родят в болницата по клинична пътека, при това при много по-до­бри условия от общинските и дър­жавни болници.




Нови апарати в Александровска определят прецизно вида на тумора
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Ново оборудване в кли­никата по обща и клинич­на патология на Алексндровска болница ще по­могне за по-бързо и точно поставяне на диагнозата при онкологични, но и други заболявания, съоб­щи доц. Светлана Христо­ва, началник на клиника по обща и клинична пато­логия. Апаратите, които са част от инвестициите с европейски пари в българ­ското здравеопазване, ще съкратят времето и по­добрят качеството на преданалитичната обработка" на хирургичните материа­ли, обясни специалистът.



Важно е, че ще има възможност едновременно да се обработват много повече биопсии отпреди. Новото оборудване ще се използва за изследване на пациенти от Алексан­дровска, но и от други болници, които имат сключен договор. Задачата на този тип изследвания е да се уста­нови характерът и видът на болестния процес, като в преобладаващия про­цент от случаите на пред­ен план е диагностиката на онкологичните заболя­вания - тумор или не. Няма друг диагностичен метод, който да открива с толкова голяма степен на сигурност онкологичните заболявания, смята доц. Христова. Останалите клинични методи дават предположения, но единствено микросколското изследване на късчета от болестно променената тъкан поставят диагнозата рак. Опитът на патолога е много важен. Пациентът иска да получи бърза и точна диагноза, но за да стане това, е нужна екипна работа. Хирургът трябва да вземе точния материал и да го предостави на пато­лога. Следващият етап - преданалитичната обработ­ка, също е много важен. Точно тук ще помагат но­вите апарати. Те намаля­ват риска от грешки, защо­то всичко се прави автома­тизирано и без човешка намеса. Получен е и апарат за допълнителни, специализи­рани имунохистохимични изследвания на туморни биомаркери. Те намират приложение за прецизира­не на патологоанатомичната диагноза чрез опреде­ляне произхода и вида на тумора. Това е много важ­но при съвременния мулти­дисциплинарен подход за определяне на вида лече­ние на онкологично болните - конвенционална или таргетна химиотерапия, из­тъква доц. Христова. На­пример при рака на гърда­та се търсят HER2 рецеп­тори. При други, по-специ-фични тумори на гастроентестиналния тракт и невроендокринните тумори също се изискват такива изследвания. При туморите на лимфните възли пък из­общо не може да се започ­не терапия без такъв вид диагностика, допълва патологьт. Апаратите носят полза и на лаборантите - те ще работят в по-безопасна за здравето среда. Досегът им с някои канцерогенни химикали, използвани за обработката на биопсиите, ще бъде сведен до мини­мум. Всички работещи на новата техника ще минат през специално обучение. Парафиновият център служи за подобряване на качеството и стандартизи­ра предмикроскопската обработка на биопсиите, което е от изключително значение за последващите имунохистохимични диаг­ностични изследвания на неопластичните заболява­ния. Автоматизираната систе­ма за ISH и IHC оцветява­ния е с непрекъснат режим на работа, което позволява изследването на голям , брой биоматериали. С нея се извършва патоморфологична диагностика на со­лидните тумори, хематологичните неопластични за­болявания (левкемии, ходжкинов и неходжкинов лимфом) и диагностиката на важни туморни биомар­кери. Апаратът прецизно извършва имунохистохимичната оцветителна тех­ника за определяне на ин­дивидуалния хормонален рецепторен статус (естроген/прогестерон) и HER2 при рака на гърдата; верифицира невроендокринните тумори, ГИСТ и др. Очакваме и флуоресцентен микроскоп, оборудван със специален софтуер, който ще осигури въз­можност за молекулярно патологични изследвания чрез флоуресцентни имунохибридизационни техни­ки за доказване на гене­тичните нарушения в ту-морните клетки. Приори­тетно ще бъдат изследва­ни някои лимфопролиферативни за­болявания и амплификация на HER2 гена при ра­ка на гърдата. Това със сигурност ще подобри диагностиката при тези онкологични заболявания, посочи доц. Христова. За да стартират изследвания­та, обаче е необходима подготовка. След предварителната обработка с апаратите ид­ва ред на същинската аналитична работа - тя се извършва от патолозите. „Сядаме на микроскопа и тогава решаващ е лични­ят опит на специалиста, който трябва да има хиля­ди образи в главата си. Задължително се ползват и справочници", обяснява доц. Христова. Това е трудна и изключително отговорна медицинска дейност, а един опитен специалист се изгражда поне за 10 г.


ЛЕКАРИТЕ БЕЗ ЗАПЛАТИ ОТ 2010 Г.
БОЛНИЦА РАЗПРОДАВА

Трупа дългове от години, вече са над 1 милион
Чаршафи, медицински престилки,апаратура и всякакъв инвентар разпродава заради фалит общинската болница в.гр. Елена.

Лечебното заведение започва да трупа непогасими дългове още през 2006 г. До днес те вече са достигнали над 1 милион лева. Именно това довежда ръководството на болницата до отчаяното решение да продаде всичко в нея, за да погаси поне част от борчовете.

Принуда

Трагичната ситуация принуждава болницата да продаде всичко - от ножици, пинцети и стари лекарски дрехи до техниката от отделението за образна диагностика и лабораторията. Продажбата на тази апаратура обаче ще накара единствения екип за спешна медицинска помощ в региона също да спре работа. „В момента рентгеновата апаратура и клиничната лаборатория функционират в Елена, но ако се стигне до тяхната продажба, за едни изследвания или за една рентгенова снимка хората ще трябва да ходят до Велико Търново. Наистина държавата трябва да каже по какъв начин ще се осигурят тези сравнително базови здравни услуги в отдалечени места като нашия край,,, разказа пред БНТ кметът на община Елена Делян Млъзов. Освен на държавата от общината се надяват и на частни инвеститори, които да проявят интерес към болничното заведение и да го изправят на крака.



Оцеляване

Общинското здравно заведение в Елена е на ръба на оцеляването повече от две години, след като през май 2011 г. Здравната каса прекратява договорите с болницата по всички клинични пътеки, тъй като не покрива изискванията. Няколко месеца по-късно задълженията вече възлизат на над 650 000 лв. Още тогава банковите сметки и автомобилите на болницата са запорирани. Здравното заведение пък приемало за лечение едва 10-15 души месечно. Няколко месеца по-късно 90% от лекарите вече са напуснали, защото не са получавали заплатите си месеци наред. 130-годишната история на общинския стационар приключва, а закриването на болницата е въпрос на документално оформяне. В края на 2011 г. лечебното заведение е на практика ликвидирано, а натрупаните борчове са вече над 800 000 лв. Две трети от тях са за медикаменти

и консумативи. Заради безпаричието лечебницата натрупала дълг и към енергото. Така 10 700 еленчани заедно с близо 5000 души в съседната Златарица и жителите на още 124 села около тях остават без болнично лечение.

ПОЛИ ПАНТЕВА


Спасение на добра воля
ОБЩИНСКАТА болница в Елена разпродава цялото си имущество, за да плати дългове, натрупвани от 2006 г. насам .

Оказва се, че у нас за спасяването на човешки живот се прави повече на добра воля. Това е типичен пример за докарване на лекари до просешка тояга. И в основата на всичко стои безпрецедентната липса на каквато и да е здравна политика от страна на общината. Най-нормалното нещо в случая е било да се потърси Министерството на здравеопазването за отпускане на помощ или за придобиване на нов статут на болницата - от общинска да стане филиал на държавна. Тази процедура обаче отново трябва да се задвижи от местния парламент. Оказва се, че в града нехаят какво се случва със здравето на жителите. Болницата е принудена да разпродава апаратура, която и без това едва ли струва кой знае колко заради амортизацията. Пари за заплати на лекари няма, но те въпреки всичко са продължавали да работят. Вместо да оценят този факт и да се напънат да помогнат, обаче от общината не са си помръднали пръста.

С такава политика след време ще функционират само болниците в големите градове. Пък другите, кучета ги яли.


Австралия мори пушенето с много високи цени на цигарите
Всъщност като относителна стойност у нас тютюнът излиза по-скъп, отколкото при световния еталон за борба срещу никотина

Смятате, че цигарите са прекалено скъпи? Бъдете доволни, че не живеете в Австралия, където пушачите са принудени да извадят от джоба си над 20 австралийски долара (30 лева)за кутия папироси. Все пак средната заплата е около 4000 долара на месец.

В интерес на истината Австралия се превърна в световна новина с драконовските си мерки по отношение на цигарите. Там не може да се пуши на никакви обществени места. Включително и на плажа. Но ако сравним съотношението доходи - цигари, австралийците са по-добре от българите. Със средната австралийска заплата могат да се купят 200 кутии цигари, а с българската - 150.

Когато се коментира неотстъпчивостта на австралийските власти по отношение на тютюна, не се споменава дали постоянното увеличение на цените на цигарите е довело до повишаване на контрабандата. Както стана тук след рязкото увеличаване на акцизите през 2010 г. В момента над 60% от цената на кутия цигари у нас се формира от данъци. През есента на 2009 г. министър Симеон Дянков оправда това поскъпване първо с нуждата от здравословен начина на живот и обеща, че допълнителният приход от акцизи ще отиде в здравеопазването. Това, разбира се, не се случи. А освен това заради нуждите на фискалната стабилност той отне около 2 милиарда лева от парите на НЗОК, т.е. от парите на здравноосигурените. Но до какво всъщност води българската борба срещу тютюнопушенето, си го знаем тук и на никого навън не е интересно.

Докато с Австралия нещата не стоят така. Скокът на цената на цигарите там се дължи на увеличение на данъка, с който се облагат този вид изделия - поредната мярка, която местните власти предприемат в опит да откажат населението от вредния навик. "Увеличаването на цените ще накара пушачите да спрат цигарите и ще постави бариера пред хора, които се готвят да пропушат, най-вече младежите", се казва в Националната тютюнева стратегия, изготвена по поръчка на правителството на Австралия и приета през ноември м.г. Освен че ще откаже австралийците от вредния навик, правителството на министър-председателката Джулия Гилард се надява в държавната хазна годишно да влизат допълнително по около 1.25 млрд. долара от новия налог.

Скокът на данъка върху тютюневите изделия реално ще увеличи цената на пакет цигари с над 2.80 долара. През 2010 г. Канбера приложи същата хватка пак с мотива да откаже австралийците от тютюна - тогава налогът бе повишен с 25% и първоначално създаде паника сред пушачите. Ефектът, очакван от властите след въвеждането на мярката, обаче бе постигнат - тогава заради високата цена значително намаля броят на пушачите и в момента те са 15% от населението на страната.

Близо 50% от австралийците са били пушачи след Втората световна война

Проучване, направено по поръчка на правителството, показва, че при всяко поскъпване на цигарите с 10% се наблюдава намаляване на пушачите с около 4%. Социолозите са установили, че цената на папиросите оказва силно влияние върху решението на пушачите дали да продължат с вредния си навик, или да се откажат от него. Правителството обещава, че в следващите години ще се запази тенденцията за увеличаване на тютюневия данък, който неизбежно води до скок в цената на пакет цигари. Това е за благото на нацията, категорична е министърката на здравеопазването Таня Плиберсек. Властите гонят амбициозната цел до 2018 г. пушачите да бъдат под 10%.

Поредното поскъпване на цигарите най-вероятно ще доведе до намаляване на броя на хората, употребяващи тютюневите изделия, но очакваните допълнителни приходи в държавната хазна от повишения данък няма да се реализират, прогнозира местният в. "Оустралиън". През септември м.г. стана ясно, че приходите от въведения през 2010 г. увеличен данък върху тютюна са намалели с над 340 млн. долара.

Поредният скок на тютюнев налог в Австралия влезе в сила малко след въведените от кабинета строги ограничения за външния вид на кутиите с цигари - австралийските власти решиха, че всички папироси, независимо от марката им, ще се продават в едни и същи кутии с масленозелен цвят и снимки на заболели органи, а с дребен шрифт ще е изписано името на производителя. Това също е част от националната тютюнева индустрия, чийто приоритет номер едно е "защита на общественото здраве, което включва контрол върху разпространението на тютюна". Идеята на здравните власти е да лишат потребителите от шарените кутии, за да им е по-лесно да се откажат от никотиновата си зависимост. Начинът, по които са решили да изпълнят целта си, се оказа доста оспорван: "Опаковките ли? Та това са просто картинки, които нищо не означават, и едва ли някой държи толкова на тях, че да откаже цигарите заради това", е мнението на повечето запалени пушачи в Австралия. Тютюнопроизводителите са категорични, че потребителите не избират продукта по опаковката, и многобройни проучвания доказвали това. Те обаче се опасяват, че еднаквите опаковки ще улеснят фалшифицирането на продуктите им, което ще засегне потребителите. Тютюневата индустрия вече води дела срещу Австралия заради въведените от началото на декември нови изисквания за цигарените кутии. Очаква се битката в съдебната зала да продължи дълго.

Австралия засега е първата държава в света, която се осмели да въведе драконовски мерки срещу тютюнопушенето. Правителството мотивира решенията си с обяснението, че е длъжно да действа, тъй като всяка година 15 хиляди души умират от заболявания, свързани с пушенето. Здравната министърка Таня Плиберсек обяви, че властите са решени да действат с твърда ръка и нищо не може да ги спре. "Винаги сме отворени за нови идеи и мерки, които ще доведат до намаляване на броя на пушачите", заяви тя. Не се посочват данни как се е променила смъртността в резултат на затягането на режима в последните поне пет години. (По материали от чуждия печат)
Главният прокурор на Австралия Никол Роксън и министърът на здравеопазването Таня Плиберсек съобщиха през август, че Върховният съд е отхвърлил иска на тютюневите компании срещу решението изделията им да се продават без марката цигари. Новите маслиновозелени опаковки бяха въведени през декември. На тях има огромни предупреждения за последиците от цигарите.

Цигарите в Австралия изглеждат вече така.







Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница