25 юли 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата09.01.2018
Размер434.62 Kb.
#42349
  1   2   3
25 юли 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Зъболекар точи касата с фалшиви пломби
ДИМА МАКСИМОВА

Прокуратурата в Габрово започна разследване срещу местен стоматолог, който прибрал 3000 лв. от фалшиви пломби. Органите на реда уличили лекаря в източване на регионалната здравна каса, съобщиха от МВР.

Наскоро икономически полицаи от областната дирекция приключили разследването.

В хода на проверката им било установено, че в периода от октомври 2012 г. до април 2013 г. зъболекарят е отчитал чрез подаване на месечни спецификации и фактури стоматологични лечения за над 15 непълнолетни пациенти, без реално да ги е извършвал. В резултат на съставените и използвани пред здравната каса неистински документи зъболекарят е получил без правно основание сумата от 3000 лв.



Документите от проверката са изпратени на районната прокуратура с мнение за образуване на досъдебно производство, уточняват от МВР.


Датата -1978 - РОДЕНО Е ПЪРВОТО В СВЕТА БЕБЕ, ЗАЧЕНАТО ИН ВИТРО. Методът за оплождане в епруветка е разработен от британския учен Робърт Едуардс. Първото бебе - Луиз Браун, се ражда в Англия. За великото си постижение, дало шанс на милиони бездетни двойки по света да имат собствени деца, Едуардс получава Нобелова награда за медицина за 2010 г.


Само 7 комисии се престрашиха
Седем от десетте парламентарни комисии, които имаха насрочени заседания за сряда, се опитаха да ги проведат. Някои пропаднаха заради липса на кворум, на други депутатите успяха дори да обсъдят предвидените теми. В Народното събрание не се яви нито един народен представител само от комисиите за младежта и спорта и за транспорта. Сред тези, които се опитаха да проведат редовно заседание, беше и здравната. То обаче пропадна заради липсата на кворум - депутатите бяха по-малко, отколкото гостите им. В залата се явиха само председателят на комисията д-р Нигяр Джафер от ДПС и нейният заместник от същата парламентарна група д-р Тунчер Кърджалиев. За първи път на заседанието дойдоха и четирима депутати от ГЕРБ. Сред тях бяха бившата здравна министърка Десислава Атанасова, ексшефката на комисията по здравеопазване д-р Даниела Дариткова и предишният зам.-министър на здравеопазването д-р Кирил Добрев. Тяхното присъствие обаче не важеше за съставянето на кворума. Причината е, че имената им още не са подадени официално заради дългото отсъствие на ГЕРБ от парламента. Въпреки че не успяха да изслушат доклада за дейността на омбудсмана за 2012 г. и да обсъдят законопроекта за актуализация на бюджета, депутатите не подминаха с мълчание събитията от предишната нощ. "Не бяхме в парламента, но до 4 ч сутринта седяхме пред телевизорите с телефоните в ръка, единодушни бяха те. Чух се с д-р Хасан Адемов, с други колеги вътре в залата, всички бяха угнетени, това, което се случия не е нормално", коментира д-р Кърджалиев. Отделно им звънели и притеснени близки. Пак по телефоните - с обаждания и смс-и, повечето депутати съгласували вчера сутринта, че няма да има заседание в парламента. Ние научихме от телевизора, каза д-р Дариткова. По телефона обаче се обадил притеснен синът й да я пита дали ще ходи на работа. "Като разбра, че влизам в парламента, ми каза, че съм си загубила ума", допълни тя.

Мария Чипилева


Случаят е изключително рядък, само в Плевен предложили спасение за родилката
Мъртъв близнак спаси брат си

Загиналият плод е престоял 3 месеца в утробата на Ивелина
Мъртъв плод на двуяйчен близнак спаси живота на брат си при драматична бременност на 33-годишна майка. Медицинската сестра Ивелина Иванова от Сливен бе изписана със здравото бебе Божидар. Детето се роди на 17 юли в плевенската университетска болница. То е заченато ин витро в плевенския център по репродуктивна медицина на доц. Емилияна Конова. Ивелина и съпругът й Мариян, на 37 г., чакали да се сдобият с рожба от 12 години, съобщи д-р Стефан Стефанов от центъра. Ивелина е преживяла три месеца с един загинал плод в утробата, като е била под лекарско наблюдение. Подобен случай не е познат на родната медицина, твърдят специалисти. От почти всички болници в страната били скептични за изхода на бременността и предлагали аборт. Доц. Светлозар Стойков от Плевен поел риска. Майката родила със секцио, но в термин. Оказало се, че мъртвият близнак бил застанал в такова положение, че е предотвратил развиването на инфекция, обясни д-р Стефанов. Оцелелият Божидар тежи 2,8 кг и е съвсем нормално развито дете, увериха лекари. "Щастлива съм. Крепеше ме огромното желание да имаме дете. Искрено благодаря на лекарите. Научихме за плевенските специалисти от познато семейство и сме им благодарни за това", сподели майката минути след като бе изписана от родилното. Отвън я чакаха съпругът Мариян и техни близки, които поеха през Балкана към дома си. За Божидар ще се грижат и две баби. В идните 3 месеца доц. Стойков поел ангажимент да ги консултира по всяко време на денонощието, споделиха доволните родители.

Евгени Горанов


След скандал в бургаска болница

Прокурори нищят мистерия с бебе
Майката била под упойка, бащата зърнал новороденото живо
Прокурори започнаха разследване на случая с изчезналото мъртво бебе на бургазлийката Нина Мандаджиева. Те ще дирят къде е трупът на мъничката Мария, който според родителите е изчезнал мистериозно от родилното отделение. До момента от частната болница "Черноморска" в Бургас отказват да дадат становище по скандалния случай. Най-странното е, че детето има акт за раждане и акт за смърт, но в същото време от болницата е издаден и друг документ, според който бебето се е родило мъртво. "Протоколът за мъртво раждане автоматично изключва съставянето на акт за раждане и за смърт. Едно бебе не може да се роди едновременно живо, удостоверено с акт за раждане, и да е мъртвородено. Съществуването на тези документи паралелно е недопустимо", коментира юрист, запознат със случая.
От 6 месеца животът на Нина и Динко е превърнат в ад. Те търсят гроба на рожбата си, но такъв не могат да открият. Регистрите на траурния парк в Бургас показват, че там не е извършвано такова погребение. "Когато разбрахме, че в бургаските гробище не е погребано бебето ни, мъжът ми отиде да провери в моргата, но и там го нямаше. Тогава се усъмнихме, че има нещо много нередно. Искаме истината да излезе наяве и да разберем какво се е случило с бебето. Вярвам в прокуратурата и съм сигурна, че всичко ще се разкрие", заяви майката Нина Мандаджиева. Нейната трагедия започва на 4 февруари тази година, когато жената е приета за раждане. Тъй като терминът й бил пет дни по-рано, медиците я включили на системи, за да предизвикат родов процес. Бебето обаче било доста едро и раждането се оказало трудно. Тогава докторите решили да преминат към секцио. Поставили на Нина пълна упойка, а когато се свестила, й казали, че бебето е починало. Бащата Динко успял да види момиченцето си само за минута. Докато майката била под упойка, от МБАЛ "Черноморска" му съобщили по телефона, че е станал баща на момиченце. Отишъл да види бебето, но дълго не го пускали. След това му показали новородено с тръба в устата, обяснили, че го интубират. Месеци след трагедията човекът се чуди дали бебето е било неговото. Според първоначалната версия на лекарите детето се е родило живо, но оцеляло едва 4-5 часа и е починало. От общината издали акт за раждане, в който детето е записано с имената Мария Динкова Хършева. По-късно е издаден и смъртен акт. Още докато майката е в болницата, от здравното заведение предлагат погребението да мине като служебно и родителите се съгласяват. По-късно обаче разбират, че такова е нямало, защото не могат да открият гроб. "В момента в болницата тече проверка и няма да коментираме, докато тя не приключи", съобщиха лаконично от МБАЛ "Черноморска". Следите на драмата водят към сливенската погребална агенция "Танатос", която има договор с МБАЛ "Черноморска". Собственичката на агенцията Пепа Данева твърди, че по времето, когато се разиграва трагедията, действително им е предаден труп на бебе, но с протокол за мъртво раждане. Аз няма как да знам дали е имало акт, че детето е родено живо", коментира собственичката на "Танатос" Пепа Данева. Не е ясно обаче дали случаят, за който тя говори, е за бебето на Нина и Динко. Агенцията не е приемала труп от Бургас, а от сливенската болница "Хаджи Димитър", с която има договор. Според запознати при искане от прокуратурата за евентуална ексхумация всичко ще стане ясно.

Стела Николова / Георги Мангинов


Само в " Св. Екатерина": Слагат клапа през върха на сърцето
Пациентите си тръгват от болницата на третия ден
Най-мощната кардиохирургия в страната се намира в университетската болница в София "Св. Екатерина". Правим между 1300-1400 операции на година, казва директорът на клиниката проф. Генчо Начев. В отделението по кардиохирургия работят 14 лекари - шест със специалност, а останалите осем специализират в момента. Всеки един от тях ходи и на обучение в чужбина, казва проф. Начев. В кардиохирургията на "Св. Екатерина" се извършват уникални за страната ни дейности като сърдечни трансплантации, поставяне на изкуствени сърца и на клапи при биещо сърце или през върха му. В болницата се лекуват и едни от най-тежките случаи в страната. Средният коефициент на предоперативен риск при пациентите, които идват при нас, е 9,8, което е изключително високо, казва проф. Начев. В същото време смъртността е под 5%.
Поставянето на клапа през върха на сърцето е едно от чудесата, които владеят само лекарите в университетската болница "Св. Екатерина". През минимален разрез от 5 см специалистите слагат чрез катетър протеза на мястото на аортната клапа. Процедурата се извършва при случаи, в които е засегната тази клапа и причинява връщането на кръвта в камерата или затрудненото й изтласкване, казва проф. Генчо Начев. Въпреки че методът е максимално щадящ за пациентите, лекарите не прибягват към него при всички пациенти. Прилагаме го при хора над 80 години които са много рискови за операция, имат допълнителни заболявания на бъбреците, на белия дроб или генерализирана склероза, казва проф. Начев. Причината за подбора е, че методът е много скъп - над 50 хил. лв. Ползата за пациентите обаче е голяма - те си отиват на третия ден и за интервенцията им напомня само едва забелязващият се разрез. Друго от чудесата, което лекарите правят в "Св. Екатерина", е поставянето на аортна клапа на биещо сърце. Традиционно кардиохирурзите приспиват сърцето и заместват дейността му с машина, докато трае операцията. Така те едновременно си осигуряват възможност за работа и поддържат жизнените функции на организма. При някои пациенти обаче сърцето не може да се спре, докато извършваме операцията, защото състоянието му е толкова лошо, че след това то няма да тръгне, обяснява проф. Начев. Това се случва при хората с крайна фаза на сърдечна недостатъчност, когато сърцето им работи под 1/3 от нормалните си възможности. В останалите страни те получават ново сърце чрез трансплантация. У нас обаче донори няма и затова единственият им шанс за живот е тази операция. При нея спираме притока на кръв към сърцето през аортата и чрез един катетър я пускаме да тече обратно през вените и после през артериите, обяснява проф. Начев. Обръщането става в синус венозис, където се вкарва катетърът, по този начин лекарите могат да запазят аортата суха и да сменят клапата й. Кръвта пък поддържа живота на сърцето, като върви известно време от вените към артериите Така през времето на цялата операция сърцето бие различно. Друг начин, с който отново само лекарите в "Св. Екатерина" спасяват хората в крайна фаза на сърдечна недостатъчност, е слагането на изкуствено сърце. Поставянето на изкуствения механизъм позволява на пациентите с нужда от трансплантация да чакат по-дълго време за нея, казва проф. Начев. В болницата имат болен, който вече 2,7 години поддържат с такова сърце. Той ходи с количка, която поддържа механизма, има два комплекта с батерии, но е мобилен, дори работи, казва проф. Начев. Слагането на изкуствено сърце освен като мост към трансплантацията може да се използва и за възстановяване при някои хора. След 1-2 месеца се маха, когато сърцето почне да функционира, обяснява проф. Начев. За съжаление у нас се слага по едно изкуствено сърце на година, а трябват 10. Причината е, че то струва 168 хил. лв., а касата поема 50 хил. лв. Имаме потвърждение от касата, че от 2014 г. ще поемат реалната цена и тогава ще можем да слагаме по 5-6 сърца на година, казва проф. Начев. Заради наличието на силните инвазивни и съдови клиники в болницата правим и така наречените хибридни операции, казва проф. Начев. Ползата за пациента при тях е огромна, защото само с едно отваряне се извършват няколко операции. Например кардиохирурзите извършват сърдечната операция, а след това кардиолозите слагат едно устройство (вид пейсмейкър), което синхронизира работата на камерите и предсърдията, и така сърцето започва да работи по-добре. В друг случай, когато пациентите имат тежка стеноза на краката например и проблеми в сърцето, те отново се решават с едно отваряне. От появата на сърдечна недостатъчност не е застрахован никой. Това състояние е следствие на дълго действащи заболявания на сърцето, които не са лекувани достатъчно адекватно. Заради прекомерното натоварване сърцето се отпуска. В днешно време най-честата патология стана исхемичната болест на сърцето, казва проф. Начев. При нея съдовете, които хранят сърцето, се стесняват и могат дори да се запушат. Така се намалява притокът на кръв към сърцето и хранителните вещества, без които то не може да живее и отслабва. Това е мултидисциплинарно заболяване - то се лекува от кардиолог, който предписва лекарства, след това интервенционален кардиолог може да постави стент или кардиохирург да оперира в зависимост от обстоятелствата. В резултат на недостатъчното снабдяване на сърцето с кръв много често се разширява лявата му камерата, което води до некомпетентност на митралната клапа, налагаща коригирането й като допълнение към аортокоронарния байпас. Сред другите най-чести заболявания са вродените пороци и дисекациите. Последните представляват разслояване на стената на аортата. Тя има три пласта, когато вътрешният се скъса някъде кръвта минава между слоевете, аортата се разширява и лесно може да се спука с фатален завършек. Затова единствения метод на лечение е спешната оперативна интервенция. За съжаление пациентите на болниците стават все по-млади, отчита проф. Начев. При дисекацията имаме пациенти на по 25-28 години, казва той. При исхемичната болест има пострадали младежи на по 28-30 години. Проблемите им идват от лошия начин на живот и цигарите, категоричен е проф. Начев. Затова той препоръчва на всички да живеят здравословно и при нужда да търсят веднага лекар. Сред белезите, които издават евентуални проблеми със сърцето са прескачането на сърцето, високото кръвно, диабета, ендокринните заболявания. При наличието на някое от тези симптоми човек трябва да отиде на консултация с лекар, казва проф. Начев. Защото стигне ли се до момента, когато започне да не му стига въздуха, да му изтръпва ръката, да се уморява лесно, вече може да е късно, добавя той.

Мария Чипилева


С робота пациентите се възстановяват по-бързо, намалява рискът от импотенция
Светило оперира у нас с “Да Винчи”

Проф. Йенс Расвайлер е баща на интервенцията при рак на простата
Световно светило оперира у нас рак на простата с робота "Да Винчи". Това се случва в болница "Доверие" в София. Проф. Йенс Расвайлер е един от пионерите в разработването на метода за лапароскопска радикална простатектомия в света. Той е началник на клиника по урология в Хайлброн, президент e на Европейското дружество по интраренална хирургия, председател e на уролозите в Югозападна Германия. Професорът има над 3000 операции зад гърба си. Две от тях направи само преди дни в МБАЛ "Доверие" в София заедно с българския си колега доц. Марин Георгиев. Гастролите на немския професор у нас ще продължат и занапред, обещават от "Доверие".
Ракът на простатата е сред най-големите бичове за мъжете. Тази диагноза е втората най-честа причина за смърт при туморни заболявания сред силния пол. Лечението на карцинома минава през операция и лъчетерапия. Интервенциите с робота "Да Винчи" пък са най-високият стандарт за лечение до момента. Операциите с него дават възможност за по-голям контрол над заболяването и запазване на по-добро качество на живот. Причината е, че самите интервенции са много по-прецизни. С робота хирурзите получават триизмерен образ на болното място. Апаратурата има камера, която позволява 15-кратно увеличение на тъканите, върху които се работи. По този начин намалява шансът за травма на околните места и появата усложнения след операцията. "Ръцете" на робота са инструменти, с които може да се достигне до всеки един орган в малкия таз. За разлика от другите инструменти за безкръвна хирургия тези на робота имат пълна свобода на движение. По този начин могат да се достигнат без проблеми всички органи в човешкото тяло. При класическата хирургия достъпът до някои от тях е затруднен и е свързан със значително увреждане на околните структури. Освен това болните лежат по-малко в клиниката след операция. Те имат и по-малко усложнения, каквото е невъзможността за задържане на урината и импотенцията. Проучвания доказват, че процентът на тези усложнения е най-малък при пациентите, оперирани с робот. Това води и до по-бързо възстановяване на еректилната функция за мъжете. Всички тези предимства на роботната хирургия я наложиха като най-използвания метод за лечение на рака на простатата в Западна Европа, Канада и САЩ.


Трябва решение за финансирането
Доц. Марин Георгиев

- Доц. Георгиев, колко случаи на рак на простатата се оперират годишно в България?

- Около 550-600, като поне 30% от тях са в ранен стадий и при по-млади пациенти, което ги прави идеалните кандидати за роботизирана радикална простатектомия. Нещо повече - тенденцията е тези случаи да нарастват и да достигнат честотата в Западна Европа.

- Колко операции сте извършили до момента с робота "Да Винчи"?

- Стартирахме операциите с робота от април и до момента сме направили 10. Средният болничен престой е 6 дни. Не се е налагало да се прелива кръв и не сме имали усложнения. При 9 от пациентите е налице пълен контрол на уринирането след сваляне на катетъра и само един се възстановява по-бавно.

- Заплащат ли пациентите операцията?

- Да, и за съжаление това спъва много нашата работа, защото на практика в момента в България няма финансиране от НЗОК. Мисля, че трябва да се намери оптимален вариант, при който българските мъже да имат достъп до най-модерните методи на лечение при рака на простатната жлеза. Трябва да си зададем въпроса защо е необходимо нашите пациенти да се лекуват в чужбина за повече средства, след като това може да се направи и тук.


Виждаме образа триизмерен
Проф. д-р Йенс Расвайлер

- Проф. Расвайлер, защо роботизираните операции на рак на простатата са по-ефективни от другите?

- Роботът позволява на хирурга да извърши операцията по възможно най-добрия начин, защото се извършва през отвори с диаметър, колкото на ключалка, а самите инструменти са много малки и се въртят във всички посоки, като миниатюрна ръка. Освен това хирургът вижда образа многократно увеличен и триизмерен. Всичко това е невъзможно да се постигне с увеличителни очила при отворена операция с разрез. Операциите с робота са по-малко болезнени, пациентите се възстановяват по-бързо, няма изпускане при уриниране, по-добри са шансовете за запазване на еректилната функция.

- С колко се намалява болничният престой и времето за възстановяване, а следоперативните усложнения?

- С около 2-3 дни се намалява болничният престой в сравнение с отворената операцията. Сериозни усложнения няма. На лице е липса на стеснение на мястото на свързване на уретрата с пикочния мехур, за разлика от другите методи, където те са 4-10%. Няма нужда от преливане на кръв, което при другите методи е 4-40%. Наистина след операция болката е минимална.

- Колко мъже страдат от рак на простатата?

- Това е най-честият рак при мъжа, като 5-10% от мъжете в западните страни развиват рак на простатната жлеза.

- В какъв стадий се открива при тях заболяването?

- С прилагането на скринингови програми в САЩ се откриват около 80% в ранен стадий, като в Европа този процент е 60.

- Какви са симптомите на заболяването?

- В ранните стадии няма симптоми. Проверявайте простатоспецифичния антиген PSA.

- Как да избегнем рака на простата, какви са рисковите фактори за появата му?

- Профилактичен ефект може да има 300 мг екстракт от зелен чай.

- Поема ли финансирането на този вид операции германската здравноосигурителна каса?

- Да, поема го, като те са между 7 и 8 хиляди евро, но има недофинансиране на цената на инструментите. Те могат да се дофинансират от частни фондове или от самите пациенти.


Данчо пред "Труд" от операционната: Помляха ме!
Удряха ме в главата, в бъбреците, в гръбнака. Получих ритници в слабините и краката. Няма място по тялото ми, което да не е пострадало. Същото се случи още на десетки българи. Имаше и жени с пукнати глави.

Това разказа пред "Труд" минути преди да влезе за операция един от пострадалите протестиращи при сблъсъците с полицията Йордан Дичев (32 г.). Той бе приет късно във вторник в "Пирогов" заедно с още 9 души. А във ВМА бяха настанени още 7 (трима полицаи и четирима протестиращи).

"Бях на протеста до 18,30 ч и след това отново отидох след 21,30 ч. Когато се появи автобусът, бяхме заедно с Ивайло Захариев и Йордан Недев. Легнахме на земята.

Мислехме, че няма да си позволят да ни сторят нещо. Но не на такова мнение бяха т.нар. органи на реда", каза Дичев. Който не искал да се отмести, го "налагали".

"Част от полицаите бяха с черни каски със спуснато стъкло. Други - с черни маски, на които се виждаха само очите. Едни очевидно не искаха да са това място. А на други, на които им харесваше, явно им беше наредено и да ни бият. Защото те и това правеха. Сред тях имаше много млади, с агресия в очите, която се материализира върху нас...", каза още Йордан.

Той и хората около него отнесли най-големия бой точно когато автобусът се опитвал да се придвижи към входа на парламента. "Полицаите много добре знаят, че в мелето камерите трудно могат да ги уловят и после да бъдат разпознати, затова през това време не преставаха да ни блъскат и удрят с шутове", твърди младият мъж.

"Разбира се, че следите от боя ще отминат. Но чувството как са те унижавали, докато протестираш, как са те мачкали, това трудно може да се преглътне", каза Дичев. Той добави, че не приема управляващите, овластени точно от народа, да скачат на бой именно срещу него.

Дичев лежи в отделението по лицево-челюстна хирургия заради налагащата се операция на счупената скула. Другите пострадали, приети в "Пирогов", са с контузии в областта на главата и подкожни кръвонасядания в същата област. Рано вчера са преминали двама от приетите 10 протестиращи - единият с контузия на рамото, а другият - на пръстите. Всички те са били освободени. А във ВМА е останал само единият от полицаите, защото е с мозъчно сътресение. Останалите са били пуснати у дома.

"Добре съм, залепена съм на няколко места, но съм на работа и краката ме болят повече от главата", разказа Елисавета Белобрадова, чието усмихнато лице, от което тече кръв, бързо обиколи социалните мрежи. Пред "Труд" жената, която е майка на 2 момичета, обясни, че няма да спре да протестира, а и има опит още като първокурсничка в СУ през 1997 г. Тя е пострадала, докато полицаите опитвали да отворят пътя на автобуса с депутатите. "Първо ни помолиха да се махнем, но ние не се дръпнахме и след това ни помляха", обясни Ели.

ОТ МВР съобщиха, че седем са общо полицаите, пострадали при сблъсъците. Освен този с комоцио, останалите са получили различни наранявания - изваждане на рамото, контузии на главата и гръдния кош. Има и униформен със счупена ръка.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница