26 октомври 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата09.01.2018
Размер0.56 Mb.
#41912
  1   2   3   4
26 октомври 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Фелдшери, санитар и шофьор не спасили ужилен от пчела

Министър Атанасова спешно обяснява в парламента какво бъдеще има болницата в Оряхово
Мъж на 36 години починал в сряда след ужилване от пчела в Оряхово, половин час след като бил приет в местния спешен център. Близо 300 души от циганската махала се събрали веднага пред болницата в опит да линчуват лекарите. Според тях ужиленият Гълъбин Арифов починал заради липсата на лекар в дежурния екип и той бил обслужен само от фелдшер.

Полицията озаптила разбеснелите се роми, които настоявали, че е невъзможно здрав и як мъж да умре от едно ужилване и медицинската помощ се забавила фатално. Те обявиха, че ще излязат в гражданско неподчинение, ако затворената временно местна болница не започне да работи. По време на протеста им в спешното отделение било докарано 18-годиш-но момче в диабетна кома. Сред наличния медицински персонал обаче не се намерил специалист, който да окаже адекватна помощ. Затова от Враца била повикана линейка, която откарала момчето в тамошната реанимация. Животът му вече е вън от опасност.

Смъртта на 36-годишния мъж е пореден подобен случай в града за последната година. Над 12 000 души в Оряховско са оставени без адекватно лечение не само поради недостиг на персонал в спешното отделение, но и поради затваряне на болницата заради дългове.

Червеният депутат от Враца Георги Божинов поиска вчера по време на парламентарния контрол здравният министър да обясни случая. Председателката на парламента Цецка Цачева веднага го извика в кабинета си, за да уточни какво точно иска. През това време в парламента спешно пристигна здравната министър-ка Десислава Атанасова. "Мъжът е постъпил във филиала на спешната помощ в 12,20 ч, като е бил подкрепян от баща си. Бил е със затруднено дишане и целият екип от двама фелдшери, санитар и шофьор са започнали реанимационни мероприятия. Реанимацията е продължила около 30 минути, но в 12,55 ч е констатирана биологична смърт", обясни пред депутатите министърът.

Заради свръхзадлъжнялост болницата е обявена в неплатежоспособност, а от ноември м.г. е филиал на областната болница във Враца. „През тази година вече има сключен договор между болницата и здравната каса за извънболнична медицинска помощ и за специализирани изследвания", обясни Атанасова. Имало и 9 джипита и 22-ма специалисти. Ремонтирали се две отделения - детско и вътрешно, а 7 лекари и 15 медсестри са подали заявления за работа. Министърът поздрави кмета и управата на болницата, че търсят решение на проблема, а не го политизират.

Какви отделения, в болницата се режат радиаторите, не трябва да има и ден пауза без спешна помощ за хората там, възмути се Божинов.




Пенсионер си извади зъб с клещи, поду се и влезе в болница
60-годишен мъж от Благоевград сам си извади разклатил се зъб, но ден по-късно се поду и бе настанен в болница.

Преди два дни Александър П. дръпнал с клещите долен ляв резец, който паднал бързо и почти неусетно, с мигновена болка.

На следващия ден обаче цялото му лице отекло, появили се отоци и по тялото. Негови близки се обадили на спешния център. С линейка е откаран в болница, приет е във вътрешно отделение. Медиците имали съмнения, че отоците са от сърдечен проблем или бронхит.

"И друг път съм си вадил сам зъб. Пенсионер съм и имам осигуровки, но като повечето хора се страхувам да ходя на зъболекар. Знам, че ваденето става с упойка, но като видя спринцовката и иглата, която трябва да ми вкарат във венеца, и умирам от страх", обясни вчера Александър. Той е на системи в отделението и твърди, че не е имал проблеми със сърцето. Вчера отокът от лявата страна на главата му беше видимо спаднал, а мъжът бе в добро настроение. "Лекарите тук не са викали стоматолог, за да ме види. То няма и какво да гледа, зъба го няма", допълни от болничното легло Александър.

Работил е като майстор към фирма за монтаж на климатични инсталации, а наскоро се пенсионирал.

Стоматолози коментират, че често възрастни хора сами си вадят зъбите, които са разклатени. Това ставало в малките и отдалечени села, където няма постоянно отворен кабинет. "Такива домашни манипулации са опасни. Може да се инфектира разраненото място. Ако пък в корена е имало абсцес, вероятността да се разнесе е много голяма", допълниха зъболекари.



ТОНИ МАСКРЪЧКА


Надзирател в ареста, удушил новородено

Намират бебето в изоставена постройка в Карлово
33-годишният надзирател от пловдивския затвор Тодор Пашкулев е задържан по подозрение, че е удушил новороденото момиченце на жената, с която живее.

Случаят се разплете рано сутринта в четвъртък. Тогава 41-годишната родилка Марта Караджова от с. Сушица постъпила в карловската болница почти в безсъзнание. "Имаше голяма загуба на кръв от плацентата", обясни шефът на здравното заведение д-р Христо Пелев.

След прегледа се установило, че жената е родила току-що. Медиците информирали полицаите за случая и започнало разследване. След оглед те открили трупа в изоставена постройка на карловския квартал "Сушица". Надзирателят Пашкулев, с когото майката живеела на семейни начала, бил отведен, тъй като е заподозрян за смъртта на бебето. Предполага се, че той е удушил новороденото. Пълно мълчание запазиха службите по случая. "Какво пише в бюлетина на полицията, не мога да коментирам, докато колегите не се произнесат", заяви говорителката на окръжната прокуратура в Пловдив Галина Андреева.

От полицията намекнаха, че става дума за криминален аборт. За да се докаже, трябва патолози да направят аутопсия на трупа на бебето.

Жената е българка, но не е ясно от кого е детето, коментират в Сушица. Преди това е имала брак, но се е развела и заживяла с надзирателя.

Състоянието й е стабилизирано, увери директорът на карловската болница вчера следобед.

Тодор Пашкулев е съвестен служител, няма провинения, заяви шефът на затвора в Пловдив Божил Иванов.

Това е втори случай в региона с умъртвено бебе. На 18 юни в пловдивска клиника бе намерено удушено момченце, за чиято смърт беше заподозряна 35-годишната майка Юлияна Илинова от Сопот. След раждането тя изпаднала в депресия, не показвала никакъв интерес към новороденото. Часове преди изписването санитарката оставила бебето при нея, а когато влязла отново в стаята, намерила детето посиняло. В Сопот тогава коментираха, че детето не било от съпруга й, затова Юлияна решила да се отърве от него.



РАДКО ПАУНОВ, СПАС КУЗОВ


В 4-и клас не разбират сезоните, ще ги учат 1 г. по-късно

Правят учебници като класьори, детето взема само част от книгата и раницата остава лека
Причините за смяна на сезоните ще се учат в 5-и вместо в 4-и клас по предмета човек и природа. Това стана ясно на кръглата маса за обсъждането на учебните програми по предмета в начален и прогимназиален етап.

„Върви се към олекотяване на материала. С думи прости да предадем сложното знание по химия, физика и биология", обясни министърът на образованието Сергей Игнатов. Щяло да се набляга също на екологията и здравното образование.

Физичните и химичните промени вместо в 5-и ще се учат в 6-и клас. Разграничаването на тегло и сила на тежестта пък е прехвърлено от 6-и в 8-и клас, след като са изучени принципите на механиката.

Намалява обемът на информация, например по биология в 7-и клас са заложени здравни познания за паразитните чревни заболявания вместо изучаване на таксономичните белези на плоските, кръглите и прешленестите червеи.

Вече ще се акцентира върху практическата приложимост. При изучаването на желязо например ще се разглежда приложението на неговите сплави чугун и стомана. В 4-и клас сред новите резултати, които се очакват от знанията на учениците, са начини на пестене на енергия.

Учебниците вече да бъдат на няколко части - като класьори. Тази идея обсъжда работната група, която ще прави стандарта за учебниците, след като законът за предучилищното и училищното образование бъде приет. Така детето може да вземе само един модул от химията например и раницата да не му тежи. Електроният вариант на учебниците пък няма да е copy/paste на печатното издание, а ще надгражда знания.



ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА


Вадят хематом като яйце от мозък на дете
Хематом с размери на яйце извадиха неврохирурзи от 5-годишния Касим Демиралла. Детето пострада при катастрофа в сряда в силистренското с. Брадвари, когато негов роднина без книжка и пиян се удари в електрически стълб.

"Хематомът е 3 на 5 на 3 сантиметра и бе разположен в центъра на мозъка. След успешната операция, която извършихме с д-р Димитър Харитонов, Касим има всички шансове да се възстанови напълно. В момента още е в реанимацията", каза доц. Светослав Калевски от неврохирургията на варненската болница "Св. Анна".



ЦАНКО ЦАНЕВ


Автоимунно заболяване помага в борбата с рака
Антитела на автоимунното заболяване лупус, които обикновено атакуват здравите клетки в организма на човека, въздействат на новообразувания и ги правят по-податливи на химиотерапия, установи ново изследване, публикувано в сп. „Сайънс транзишънъл медсин".

Екипът от университета „Йейл" успял за първи път да покаже как могат да бъдат използвани тези антитела в борбата с рака. Дори без помощта на химио- или лъче-терапия те убивали клекти в тумори на гърдата, яйчниците или простатата. Това обяснявало и малкия процент на този вид онкологични заболявания при хора с автоимунни проблеми.




Роботът „Да Винчи" оперира сърце
22-годишна е първата пациентка във Великобритания

Апаратът работи през прорези между ребрата


Роботът хирург „Да Винчи" бе използван за първи път за операция на сърце във Великобритания, предаде Би Би Си. Първата пациентка бе 22-годишната Натали Джоунс. С робота лекарите затворили 3,5-сантиметров отвор в сърцето й.

При операцията, която продължила 9 часа, хирурзите използвали роботизираните ръце на „Да Винчи", които били вкарани през прорези между ребрата на пациентката. При нормална операция лекарите отварят гръдния кош. Джоунс сама избрала новия метод, за да избегне огромния белег. Според хирурзите този вид операции са по-безопасни и пациентите се възстановяват по-лесно. Великобритания е третата страна в Европа след Швеция и Финландия, която използва робота за сърдечни операции.




Новата инвитро процедура провокира етични спорове
Американски учени са създали човешки ембриони с гени на един мъж и две жени, използвайки противоречива нова инвитро технология, съобщи сп. „Нейчър". Екипът от Орегонския университет отгледал в лабораторни условия здрави човешки ембриони с техника, която в бъдеще би могло да се използва за предотвратяването на нелечими генетични болести при бебетата. Създадени били и животински ембриони. Родените магарета вече са на 3 години и се развиват нормално.

Не е ясно дали новата технология изобщо ще бъде използвана в САЩ. Подобна техника е изпробвана и във Великобритания, но правителството ще организира обществен дебат, преди да вземе решение дали да я разреши. (24 часа)




Лекарят на годината проф. Николай Петров: Винаги съм търсил признанието на майсторите - по-смислено е
Не си знам работното време

В екипа никой няма право да каже „не" на една идея, ако не може да предложи по-добра
Полк. проф. Николай Петров е роден на 29 август 1959 г. в гр. Средец. Завършва медицина във BMИ- Варна, през 1985 г. Работил е като клиничен ординатор, началник на отделение по анестезиология, реанимация и интензивно лечение във Военна болница - Бургас. Бил е ординатор, асистент, старши и главен асистент във ВМА - София През 2002 г. специализира реанимация и интензивна медицина npf международни мисии на НАТО във Франция. Оглавява катедрата по анестезиология, реанимация и интензивно лечение при ВМА от 2004 г. Републикански консултант по анестезиология. Член е на Европейската асоциация по анестезиология и интензивно лечение
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

- Проф. Петров, станахте лекар на годината. Как гледате на това признание?

- Беше голяма изненада, защото никога не съм имал самочувствието, че съм най-добрият. Знам, че съм добър, но ценностната ми система е такава, че не мога да се поставя на първо място. Дали е възпитание, дали е скромност, дали е точна самооценка, не знам, но не съм се слагал в групата на лидерите на медицината в България. Знаех, че ще ме наградят, но мислех, че ще е само заради участието ми по време на атентата в Бургас. Зарадвах се истински и продължавам да се радвам. Нямам думи, с които да опиша какво е да получиш оценката на колегите. И когато защитавах дисертация, и когато ставах професор, много държах в журито ми да бъдат най-добрите. Често колеги в стремежа си да постигнат целта си,търсят оценката на близки, приятели, за да са по-благосклонни. Аз винаги съм търсил признанието на майсторите. Сега всъщност получих признанието на цялата медицинска общност в България. Няма как да не се гордея, да не се радвам, да не бъда благодарен. Това е и голяма отговорност. Ако съм бил добър досега, трябва да бъда още по-добър - това е задължаваща награда.

- Спечелихте уважението на цяла България, като се включихте в лечението на пострадалите при атентата в Бургас по време на отпуска си по собствена инициатива.

- Това би го направил всеки и доказателството е, че ми се обадиха много колеги, готови също да помагат. Сред нас, реаниматорите, има силен инстинкт за реакция, за екшшост. Въобще не съм се замислял. Прекратил съм си отпуска - какво толкова има?! Аз по принцип не си знам работното време - не знам до пет ли е, до четири ли е. Стоя в клиниката, докато имам работа. Ако ген. Тонев ми се обади и каже, че ме чака в кабинета след 10 минути, аз тръгвам, независимо дали съм бил на 2 ракии, дали съм в Бургас, или на друго място. По същия начин са и колегите. Има ли работа, стои се, докато се свърши.

- Легенди се носят за екипа ви. Разкажете за него.

- Той е част от големия екип на ВМА - нещо, което е основна предпоставка да се развием така. Колкото и добра база да имаш,

колкото и добър да си, без подкрепата на ръководството нямаш шанс

В лицето на ген. Тонев винаги сме имали тотална подкрепа - дори за кадри в периоди, когато текат съкращения. Преди 7-8 г., когато оглавих катедрата, бяхме 70-80 души, сега сме над 120. Работата нараства, показваме добри резултати и съответно съставът се увеличава. Имаме отделение за авиомедицински транспорт с екип, сертифициран от НАТО, отделение за хипербарна кислородна терапия, което е уникално за страната. Имаме отделение за интензивно лечение на сърдечносъдови заболявания, т.е. при травми разчитаме на щатен кардиолог. Рехабилитаторите ни вдигнаха качеството на работата ни с над 20%. Правим всичко, което подобрява сигурността на пациента. И това става благодарение на ръководството, което цени усилията, резултатите ни и ни подкрепя. Атмосферата в клиниката е много добра и привличаме много специализанти. На втората година те вече нямат тайни в практическата анестезиология, знаят по 2 езика. Това са уникално добри кадри и се чувствам много богат с тях.

- Не се ли страхувате, че ще ви напуснат и ще отидат в чужбина?

- Страхувам се много, защото получават невероятни предложения. Засега се радвам, че единици ги приемат и тези, които напускат, отиват в най-елитните болници в

Западна Европа на много високи позиции. Когато в биографията им пише, че са работили в КАРИЛ на ВМА, акциите им скачат.

- Кои са последните постижения на анестезиологията, с които се гордеете?

- Каквото ново се появи, веднага го внедряваме и след месец вече не е новост. Анестезията вече стана изключително сигурна манипулация, което се дължи на по-добрите препарати за упойка, много по-съвършената техника на специалистите и на много по-модерните средства за мониторинг - следене на дишането, на сърдечно-съдова система, биспектрален анализ и т.н. Всичко това позволява пациентът да се събуди без гадене, без повръщане, без неприятни вкусови и зрителни усещания. Процедури, които преди години се правеха без никаква или с локална упойка, като бронхоскопия, колоноскопия, гастроскопия, сега се правят успешно с обща упойка и човек не помни нищо.

- Използвате ли хипнозата като анестезиологичен метод?

- Не. Има места, където това се практикува, но ние сме стъпили здраво на обективната, на материалната медицина. Преди време имахме един специализант от Виетнам, който правеше подобни демонстрации, но това беше само показно.

- Кой е най-критичният момент, за който си спомняте?

-Много са, но един от най-тежките бе, когато приемахме ранените от Кербала. Иначе всеки ден е натоварен - аз следя какво се

случва с пациентите 24 часа. Не изключвам телефона си. Това е моя отговорност.

- Виждам, че пушите. Как гледате на радикалната забрана на цигарите на обществено място?

- Това е личен избор. Когато се обсъждаше тази забрана, имаше крайни мнения от рода на това да се забрани пушенето в колата, дори вкъщи, ако има малки деца. Ние сме царе на преиграването, често се опитваме да сме по католици от папата. Парадоксалното е, че правим нещо, след това го забравяме и минаваме на друга вълна.

- Какво ви дразни най-много в българина?

- Негативизмът и озлоблението. Криза е - много хора са зле, без работа, но това не означава, че трябва да бъдем лоши един към друг. Обичаме да казваме „не", преди да чуем за какво става въпрос, посрещаме на нож всяка инициатива, веднага 100 души казват как няма да стане. Липсва добронамереност. Ние, когато обсъждаме болните тук, спазваме принципа, че с „не" никога не се взема думата. Никой няма правото да каже, че предложението на колегата не е добро, ако той самият не предложи нещо по-добро. Ген. Тонев наложи този стил на общуване и той дава добри резултати. Не бива да допускаме да се превърнем в общество от негативисти. Иначе нямаме никакъв шанс. Ако не вярваме в нещо добро, за какво живеем?!

Аз съм непоправим

оптимист, вярвам във всичко. Вярвам на всяко ново правителство, което дойде на власт, че ще се стреми да оправи нещата. На всеки нов здравен министър съм декларирал добронамереност и подкрепа с идеята, че той иска да направи нещо по-добро за здравеопазването.

- Сега не сте ли разочарован?

- Защо да съм разочарован?! Намеренията на екипа са много добри. Лошото е, че на всяка крачка среща съпротива. И тя е точно заради тази деструктивна нагласа у хората.

- Ето, затварянето на девинската болница например от финансова и управленска гледна точка може да е добър ход. Но за хората там това е голяма драма.

- Проблемът е в комуникацията. На хората там не им е било обяснено ясно какво им предстои. Министерството има стратегия за разпределението на здравните услуги, на болниците, но това не се обяснява на населението, не се създава организация и за хората изведнъж това се явява сюрприз. Не са подготвени, не знаят каква алтернатива им се предлага. А човек трябва да узрее за промяната. Напрежението между пациенти и лекари в последните години също се дължи на посредниците в отношенията им.

- Кого имате предвид?

- Недобронамерени медии, които търсят сензация, дават трибуна на всеки оплакал се пациент, без да проверяват истината докрай.

Вината е и в някои институции. Пациентът плаща осигуровки, а щ ги разпределя и контролира един посреднически орган. Така се получава омагьосан кръг с нечисти отношения. Като не получи услугата, пациентът или предлага пари, или лекарят му иска пари. Когато има посредници, винаги рискуваме да си поиграем на развален телефон. Не казвам, че сред нас няма недостойни хора. Има. Но едно общество, което не се е научило да уважава интелектуалния си елит, не върви към добро.

- Как балансирате между професията и семейството си?

- Имам прекрасна жена, която ме разбира, търпи и създава нужния уют, за да се чувствам добре вкъщи. Имам 3 прекрасни деца -дъщеря Руслана на 22 г., която работи като журналист, син Стефан на 18 и едно малко съкровище Никоя, което скоро направи 5 г. и е невероятна красавица. Тя е любимка на всички и ни прави на луди, защото усеща огромното внимание към себе си. В личен план се чувствам един щастлив човек. В професионален също.

- За какво си мечтаете?

- Да се наспя.

- Имате ли хоби?

- Имах, но нямам време. Свиря на акордеон, на електрическо пиано. Спортувах, но вече рядко ми се случва. Ловец съм по документи от 10 г., но нямам пушка и не ходя на лов. Все възниква нещо.

Аз съм малко скучен, но работещ човек. Не живея в облаците. Не съм от хората, които стоят в кабинета си с вратовръзка под бялата престилка и слушат класическа музика, за да направят добро впечатление на гостите си. Аз наистина съм музикант, чувствам музиката, но никога не проигравам с това. Здраво съм стъпил на земята. Това не е скромност, това е нормалност.

Комбинираната защита за сърцето,

мозъка и стомаха Как да се предпазим от инфаркт, инсулт и язва едновременно?

Близо половин милион българи пият всеки ден таблетки за сърце, които разреждат кръвта и предпазват от инфаркт. Таблетките за сърце съдържат 100 мг ацетилсапицилова киселина (АСК), която има свойството да потиска образуването на кръвни съсиреци (тромби) и така предотвратява запушването на важни кръвоносни съдове. Доказано е, че дори много ниски дози АСК от 100 мг на ден са достатъчни да намалят риска от сериозен инцидент с цели 25 %.

Таблетките АСК обикновено се приемат цял живот от хора, които са изложени на висок сърдечносъдов риск. Те трябва да се пият редовно, защото защитата за сърцето е налице само докато се пие АСК. Спирането води до повишен риск от инфаркт или инсулт, и то още на първата седмица.

АСК може да увреди сериозно стомаха

Въпреки, че имат специална обвивка, която претендира, че щади стомаха, таблетките АСК 100 мг увреждат стомаха и могат да причинят сериозни усложнения. Последни проучвания сочат, че 60% от хората, които взимат всеки ден таблетките за сърце получават множество стомашни ерозии. Хората на терапия с АСК често развиват язва на стомаха или на дванадесетопръстника. В 20% от случаите те нямат оплаквания, въпреки че язвата е вече налице. Това е коварна ситуация, в която може да се стигне до стомашен кръвоизлив без дори човек да е подозирал, че има пмблеми.

Медицински проучвания показват, че ВСЕКИ ТРЕТИ от хората, които взимат редовно АСК е застрашен от сериозни стомашни проблеми като развитие на язва и кървене. Пациентите, които имат стомашни оплаквания, често спират антитромбоцитната терапия с АСК и се излагат на риск от инфаркт или инсулт. Ако ли пък стомашните неразположения бъдат пренебрегнати и лечението с АСК продължи, тогава дебне опасността от кървяща язва - състояние, което може да бъде фатално.

Има ли риск за вашия стомах?

Ако сте над 60 години и пиете постоянно АСК за протекция на сърцето, непременно помислете за защитата на стомаха си. Ако вече сте имали язва или кървене, имате оплаквания от киселини и парене зад гръдната кост, както и ако приемате противовъзпалителни лекарства (за облекчение на ставни болки), рискът да развиете язва и да получите кървене е много висок. Консултирайте се с вашия лекар и, ако е необходимо, посетете гастроентеролог.

Решението е в комбинираната протекция на сърцето, мозъка и стомаха!

В някои европейски страни вече има ново лечение, което предпазва сърцето, мозъка и съдовете от тромбози и същевременно пази стомаха от язва. Комбинираната сърдечносъдова, мозъчносъдова и гастропротекция в едно ще помогне на пациентите, нуждаещи се от непрекъсната грижа за сърцето и мозъка и, едновременно с това, изложени на повишен риск от язва. Новото лечение намалява риска от язва на стомаха и дванадесетопръстника с около 85%, така че пациентите да имат постоянен стомашен комфорт и да не бъдат изложени на риск от внезапно стомашно кървене.

Преди дни БЛС го удостои с приз. "Лекар на годината".




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница