29 юли 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата28.10.2018
Размер441.29 Kb.
#103931
  1   2   3
29 юли 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Фирмите на София с нови шефове, но чак догодина
Конкурси за нови шефове на всички общински фирми и лечебни заведения в София ще има, но най-рано догодина, след като вчера шефът на СОС Андрей Иванов оттегли предложението си за старта на процедурите. Той призна, че е сгрешил, като е избързал с внасянето на доклада. Идеята беше конкурсите да се обявят през септември.

„До края на мандата отново ще вкарам предложението, но процедурите по провеждането и препитването на кандидатите ще се прави от следващия общински съвет", обясни Иванов.

Договорите на управителите на 12 общински фирми - Центъра за градска мобилност, всички дружества, които управляват столичните пазари, "Егида" и "Озеленяване", които изтичат на 11 август, ще бъдат продължени до провеждането на конкурс.


Българите умират най-много в Европа
ТИХОМИР ТОНЧЕВ

България е с най-висока смъртност в целия Европейски съюз, съобщи вчера Евростат. През 2010 г. у нас са умрели 14,6 души на 1000 при средно 9,7 в ЕС. След България в негативната класация се подреждат Латвия, Унгария. Литва и Румъния.

Най-ниска е смъртността в Ирландия - над 2 пъти по-малко умират там, отколкото у нас.

502,5 млн. души е населението на Европейския съюз към 1 януари 2011 г., показват данните на Евростат. За година увеличението е с 1,4 млн.

През 2010 г. са били родени 5,4 млн. деца, най-много в Ирландия и Великобритания.

В 20 от страните в ЕС населението расте, а в 7, сред които и България, намалява. С по-голям от нашия отрицателен прираст е само Латвия.

Данните за страната ни може да се влошат още повече след включването на резултатите от преброяването. То показа, че към 1 февруари българите сме се стопили до 7.364 млн., докато в данните на Евростат сме 7.504 млн.


Секциото спирало жените да кърмят
ИСКРА СОТИРОВА

Само процент и половина от бебетата в България се кърмят до петия месец. "Световната здравна организация е приела, че пеленаче трябва да приема майчина кърма до шестия месец. Това наричаме златен стандарт. 95% от българките обаче лишават децата си от него", каза Таня Родочай, представител на УНИЦЕФ за България. Тя изнесе лекция защо трябва да се кърми и даде за пример скандинавките. В Норвегия 85% от жените хранят със свое мляко бебетата си.Активистката на УНИЦЕФ подчерта, че кърменето е превенция за бъдещи здравни проблеми. По-късно човек харчи много пари, за да ги разреши или не може да се излекува изобщо. Децата, които са кърмени, не страдат от проблеми със стомашно-чревния тракт, алергии, по-рядко заболяват от захарен диабет. Естественото хранене е добро и за майките. То ги предпазва от рак на млечната жлеза и матката, артрит, диабет."У нас жените искат да кърмят, но все по-често раждат със секцио. При оперативната намеса млякото слиза по-бавно и те вземат бутилката с изкуственото. Апелираме да се кърми в първите часове след раждането, независимо дали е с операция или естествено", казва Диана Димитрова, преподавател в Медицинския университет и създател на "Училище за родители" във Варна.




Родилна зала се превръща в операционна

Облъчватели чистят въздуха в „Майчин дом" от микроби
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Със супермодерни родилни зали се сдоби АГ болницата „Майчин дом" в столицата, за чието обновяване правителството отпусна 3 млн. лв. От тази сума 1,750 млн. лв. са дадени за медицинско обзавеждане и апаратура. Новите помещения в отделение „Родилна зала" бяха открити вчера от премиера Бойко Борисов и здравния министър

д-р Стефан Константинов.Такъв ремонт в тях не е правен от откриването им през 1976 г.„Направеното говори най-добре от всичко", каза Борисов и пожела повече български семейства да се сдобият с бебе именно в "Майчин дом".Реконструкцията включва обособяването на осем самостоятелни родилни зали. Така на родилките и техните близки се осигуряват комфорт и индивидуално обслужване. Във всяко от помещенията има модерни двураменни реанимационни колони, които в случай на необходимост могат да се превърнат в операционна с всички съвременни удобства. Всяка родилна зала има освен това възможност за първична реанимация и грижа за новородените.

Централната мониторна система пък се въвежда за първи път у нас. Тя има 10 поста, сървър и централна станция за наблюдение на детските тонове и маточните контракции. Цялата информация, която постъпва от наблюдението на родилките, ще излиза на централния пункт.Така дежурните лекари ще могат да следят как върви до момента родовият процес и какво е състоянието на бебетата. Изградена е и мониторинг система за пациентите, която ще се ползва за нуждите на реанимацията в родилното отделение. При съгласие от страна на бъдещите майки студенти и специализанти ще могат да наблюдават по видеовръзка раждането и оперативните интервенции.

Отделно е изграден нов операционен блок с две зали и реанимационен сектор с 8 легла. Централна климатизация и ултравиолетови облъчватели осигуряват подходяща за родилките и бебетата среда без микроби. Те са и част от борбата с вътре-болничните инфекции. Помещенията и коридорите са с бактерицидни,електропроводими настилки и стенни облицовки.На тържественото откриване в „Майчин дом" вчера присъства и Зора Иванова, която е първата жена,родила бебе в старата зала през 1976 г.Порасналата й вече дъщеря Светлана Иванова, която е бебе номер едно за болницата, ще стане орисница на бебето, което първо ще проплаче в обновените сега родилни зали. Няма драма при химиотерапията на онкоболни в страната, увери вчера здравният министър д-р Стефан Константинов. Само преди дни от Центъра за защита правата на пациентите оповестиха заповед на директора на болница „Царица Йоан-на", която ограничавала приема и лечението на пациенти с тумори.В ИСУЛ и в останалите болници има лекарства, поясни д-р Константинов. „Всяка болница в държавата има някакъв капацитет да обслужва хора. Когато достигне своите граници тя или казва на хората: „Не можем да ви вземем, елате по-късно", или ги пренасочва към друго лечебно заведение. При ситуация, при която е ясно, че онкоболните не могат да чакат, много по-разумно е да им се каже, че трябва да отидат към мястото, откъдето са дошли", каза министърът. Той призова да не се създават психоза и паника, че хората не могат да се лекуват.Според д-р Константинов новият екип онколози в ИСУЛ са привлекли още пациенти. Това била причината да се стигне до 30% ръст на разходите за лекарства, което натоварило бюджета на болницата. Ръководството решило, че няма да приема оперирани в други лечебни заведения по определени диагнози за период от два месеца. Целта била на първо време да се довърши лечението на пациенти, които вече са приети в ИСУЛ. Нямало обаче да отказват консултации на пациенти, а хората щели да бъдат насочвани за лечение към други места.


Мъжът с отрязаната ръка:
Сестрата чак легна назад да ми стегне китката

Милко Миха лев от с. Добрина се чуди как ще кара тира
ЦАНКО ЦАНЕВ

42-годишният Милко Михалев от провадийското село Добрина и съпругата му Румяна седят под асмата и се чудят на съдбата си. Мъжът току-що е паркирал с лявата си ръка семейния опел. Професионален шофьор е, не е трудно. Но продължава да изпитва, болка от липсата на дясната си китка, на чието място има превръзка.Михалев влиза за кардиологично изследване в медицински център "Кардиолайф", а след дни остава без ръка. Наложило се да я ампутират заради усложнения, свързани с кръвоносните съдове. На практика три болници са се грижили за мъжа.Съпругата на Милко Румяна не спира да повтаря цялата история, която се случва с нея и мъжа й от 8 юли насам. Постепенно почва да разказва и той, сякаш че двамата искат да върнат времето назад. Те още не могат да проумеят, че част от ръката на Милко я няма и че това не е кошмар.

"Как да се чувствам. Аз опела го карам, но съм шофьор на тир, който превозва контейнери на пристанището", проронва мъжът.Михалев се почувствал зле и отишъл при д-р Недев в Провадия. Оплаква се от немощ и болки в гърдите. Лекарят го праща да отиде на 8 юли в частната клиника "Кардиолайф" във Варна за коронарография. За манипулацията"Като разбрах, че там ще се спи, се отказах, но жената настоя да си направя изследването", разказва Милко. Наложило се да остане в клиниката.

"Имаше на съседното легло един дядо. Вика на сестрата: Ай-де, ръката ми изтръпна, няма ли да ме охлабиш? А тя му отговаря, че ще го направи, когато реши", продължава разказа си Милко."И моята дясна ръка бе изтръпнала след превръзката. Обаче си рекох, че щом така му говори, значи и на мен няма да ми обърне внимание

Сестрата ме стегна с нещо като лепенки и даже се наклони назад, за да го направи по-здраво. Ръката ми взе да става студена. Обаче минаха 4-5 часа и нагоре, докато тя разхлаби превръзката", спомня си пациентът. Той обаче не е запомнил името на сестрата.Когато го изписали, си тръгнал с колата. На два пъти му ставало лошо, гадело му се. Даже спрял на бензиностанцията в Девня да се пооправи."Вкъщи се обадих на д-р Недев, казах му, че пръстите ми изръпват и че ръката ми е студена, сякаш не е моята. Той прати "Спешна помощ" от Провадия. Жена ми после разказва, че през това време съм почнал да буйствам, да говоря несвързаноОт "Бърза помощ" ми казаха, че ми няма нищо. А то вече са били тръгнали тромби от смазаните от превръзката артерии на китката", разказва Милко."Изобщо не е имало нужда от тази коронарография, казаха после други лекари. Първо се правят други изследвания и се дават лекарства, чак най-накрая трябва да е тя - да се види дали има запушване. Мъжа ми са го изписали, без да мине лекар на визитация. Може би защото беше събота. И какъв е този доктор, който е извършил изследването, а му няма подписа в епикризата на клиниката? Милко е имал нисък хемоглобин заради хемороидите, затова е бил отпаднал", гневи се съпругата му Румяна.Според д-р Румен Цветков, началник-отделение в " Кардиолайф", обаче пациентът е бил прегледан, преди да го изпишат (какво още казва за случая - виж карето).Впоследствие Михалев е изпратен от медицинския център "Кардиолайф" в спешния център на болница "Св. Анна" във Варна.

"Там ми казаха, че ръката е можело да се спаси до 24 часа, а вече са минали 48

и било късно", добавя Румяна.В "Света Анна" правят на Милко 4 съдови операции.

"Ръката ми обаче се запушваше постоянно с тромби и лекарите ми казаха, че вече се налага ампутация", добавя Милко.Румяна показва медицинските документи от операциите на д-р Дончев и доц. Княжев в съдовата хирургия. "Поне да бяха ни казали, че не могат да направят нищо. Не успяха да му прелеят кръв, мъжът ми не я приемаше. Караха го половин час да топли банката с кръв под мишница", споделя тя.



" Опитахме се да спасим човека, но случаят беше безнадежден. Предупредили сме и близките, че нищо повече не може да се направи и се налага ампутация", каза доц. Виктор Княжев, завеждащ Клиниката по съдова хирургия в болница "Св. Анна" (виж карето).В столичната болница "Току-да" правят пета операция, за да спасят ръката на Милко. След като и тя се оказва неуспешна, я режат.Семейството има двама синове - Милко и Лефтер, ученици в гимназията по електротехника във Варна. "Нямаше как да им кажа, че татко е добре, но е без ръка. Питат ме непрекъснато ще може ли да работи, дали ще могат да учат", казва през сълзи Румяна.Семейството няма откъде да намери 20 000 лева за протеза,която издържа 4 години и трябва пак да се смени. Държавата поема само 2000 лева от тази цена."Лошото е, че с такава протеза у нас отнемат категориите на шофьорите. Вземаше 1000 лв. заплата, не знаем как ще я караме занапред", обяснява съпругата." Сега разчитам на приятели за това-онова. Ама мога ли вечно да ги моля. Кой ще ми гледа градината и стопанството", чуди се Милко." Тъкмо си купи резачка за дърва и фреза, тъй ще останат непокътнати", добавя жена му.
Според лекари случаят бил безнадежден
ИСКРА СОТИРОВА

"Ние нямаме нито капчица вина. Опитахме се да спасим човека, но случаят беше безнадежден. Предупредили сме и близките, че нищо повече не може да се направи и се налага ампутация."Това каза доц. Виктор Княжев, завеждащ Клиниката по съдова хирургия в болница "Св. Анна", където Милко Михалев е бил приет след изследванията в "Кардиолайф".Светило в съдовата хирургия, доцентът смята, че е направено всичко възможно, за да бъде спасена ръката на Михалев. Той е участвал и в 4-те операции, направени в Клиниката по съдова хирургия.Хирурзите са се обърнали и към колеги от варненската кардиология."При нас е направен консулт, но се установи, че проблемът е съдов и нашите кардиолози няма с какво да се намесят", каза Живко Колев, административен директор на частната кардиология.Доц. Виктор Княжев от "Св. Анна" смята, че случаят подлежи не само на вътрешни проверки в отделните болници."Самият аз прегледах още веднъж документацията и съм категоричен, че при нас грешка няма. Не мога да коментирам действията на колегите от болница "Кардиолайф", подчертава медикът.Вътрешна проверка е показала, че коронарографията е извършена по всички правила в СБАЛК"Кардиолайф" във Варна, твърдят оттам."Пациентът е изписан, след като е бил прегледан. Откъде излезе тази информация, че бинтовете били много пристегнати? При нас има стандарти за пристягане на бинтовете", казва д-р Румен Цветков, началник- отделение в болницата.За него не е ясно защо Милко Михалев е търсил помощ и е бил лекуван в още 3 болници по-късно. Д-р Цветков също отказа да коментира как са действали колегите му в другите болници." Нямам цялостна картина как се е развило заболяването. Има случаи, при които медицината е безсилна", каза д-р Румен Цветков.


Д-р Дечо Дечев,директор на болница”Св.Иван Рилски”
Кибернож ще лекува рак и у нас

Апаратът тръгва до март, поне с 50% ще е по-евтино от Турция
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

- Д-р Дечев, работи ли вече модерният ангиограф в подчинената ви болница?

- Той е от най-ново поколение, уникален за България, но го натоварваме епизодично. Консумативът за него не се покрива от касата и министерството, а излиза между 3 и 15 хил. на процедура. Малко са хората, които могат да си го позволят. Инвазивната диагностика и лечение, които се прилагат с него, заместват в някои случаи класическото лечение чрез краниотомия, на съдови заболявания на мозъка - аневризми, артериовенозни малформации и др. Обикновено каним и професор от чужбина, който работи с нашия екип.Вместо пациентът да ходи половин година по санаториуми след такава операция, да е в тежест на себе си, близките и на цялото общество, в рамките на един ден може да се възстанови и да се върне на работа.

- Имаше идея при вас да се монтира и първият у нас кибернож. Кога ще стане?

- След като МЗ даде разрешение, ние проведохме конкурс, сключихме договор с кандидата и в момента тече срок за подготовка на помещението и монтаж на апаратурата. Смятаме, че до март 2012 г. ще заработи.

- Сравним ли е с нивото на апаратите, на които българи се лекуват в Турция?

- Не, защото е поне две поколения по-нов.

- Кой е собственикът на кибер-ножа?

- Екип от български специалисти и финансисти. Лекарите, които ще работят на него,

Едва след като бъдат дадени гаранции, че медиците са готови, ще започнат работа с пациенти.

- Какви заболявания се лекуват с кибернож?

- Подбрахме такава технология, която дава възможност освен заболявания на нервната система, включително на мозъка и главата, да се лекуват и някои от най-разпространените туморни заболявания - бял дроб, простата, черен дроб и панкреас.

• Терапията обаче не е включена в нито една клинична пътека.

- Така е, но това е радиохирургия. Възможно е при желание от здравната каса в рамките на сега заплащаната пътека за лъчелечение да се включи и радиохирургията. Разликата в цената ще се доплаща от пациента, като общата сума на терапията няма да надвишава 50% от тази в Турция към края на 2010 г.

- Какви са предимствата за пациентите?

- Могат да се третират с много голяма прецизност малки тумори до 3 см на труднодостъпни места, които не могат да бъдат оперирани по класическите способи. Няма тежък следоперативен период, пациентът много по-бързо се връща към обичайното си всекидневие. Процентът на успеваемост с кибернож е в пъти по-голям отколкото при класическите методи. За разлика от обикновеното лъчелечение, където малко или много се поразява и здрава тъкан, тук няма такова нещо.

- Какво е състоянието на болниците след въвеждане на прогнозните делегирани бюджети?

- Плащанията са ритмични, няма забавяния. Проблемите в системата на делегираните бюджети са от друго естество. Тези делегирани бюджети трябва да се определят при ясни правила и в обстановка на прозрачност. Никой не знае и не е виждал методиката, по която са определени бюджетите на районните каси за 2011 г. А определените прогнозни бюджети на отделните болници будят, меко казано, много въпроси. Мисля, че не е далеч времето, когато ще трябва да се отговаря на въпроси по какъв начин са определяни бюджетите на конкретни болници. През април 2010 г. от сайта на НЗОК беше свалена ежемесечната информация за отчетената и заплатена дейност на болниците. Тази информация беше публична и служеше за коректив и ориентир дали определяните делегирани бюджети от касата са коректни.

- Как са парите при вас в сравнение с 2010 г.?

- Парите, които сме имали първото полугодие на 2010 г., са били с 10% повече от тези, които касата даде сега.

- На какво се дължи намалението?

- Ако на касата в София са дадени по-малко пари, значи и лечебните заведения ще получат по-малко. Нямам обяснение защо и как може частна болница да получи 300% увеличение на бюджета си, а този на една държавна университетска болница да е с 10-15% намален. Няма логика.

- А най-тежките случаи отиват в университетските болници, най-често в София.

- Това е така. Освен това

които изискват много голям ресурс. Близките на болен от Видин го докараха онзи ден в много тежко състояние, имаше напреднало чернодробно заболяване.Голям процент от хората сами си транспортират болните. Виждат, че в провинциалната болница не го лекуват, качват го на колата и го водят в голямата. Идват без направления, приемаме ги. Как да ги разкарваме в такова състояние?

Миналата година в рамките на парите по пътеката можехме да направим много повече изследвания. Сега, за да пестим, човекът пак се лекува, но не е на нивото на болница, която претендира да получава награди за качество.

- Дайте пример.

- Клиничните пътеки, по които се заплащат неврохирургичните операции на главата, са две. Едната е за операции, предизвикани от травма. Другата обхваща операции по повод

съдови заболявания - аневризми, инсулти, съдови аномалии - както и операции при туморни заболявания на мозъка, като извършването им изисква наличие на максимално подготвен в професионално отношение екип по тази пътека са извършени в една от всичките 22 неврохирургии, имащи договор с НЗОК - в най-добрата, тази в УМБ АЛ "Св. Иван Рилски". Според методиката оценяването на пътеката е извършено след внимателен анализ на разходите по тези пътеки за изминалия период. Как да повярвам в обективността на тази методика, след като никой не е изискал да провери дори една история на заболяване на тези близо 1000 пациенти, преминали през миналата година по тази пътека! В резултат цената на пътеката беше намалена.

- С колко?

- С 20% намалиха високотехнологичната пътека, което е с 500 лв. надолу. Другата пътека, по която се отчита всяка една рана на главата, дори и порезна, беше пък увеличена. Никой не може да ме убеди, че в случая е нямало лобиране от страна на здравни заведения, професионално неподготвени да извършват високотехнологичната пътека, но за сметка на това с добро лоби в средите, от които зависи остойностяването на пътеките. Приходите в най-добрата неврохирургична клиника намаляват, лекари и сестри напускат, а приходите на здравни заведения, произвеждащи медицинска дейност със съмнително качество, се увеличават.При определяне на цените на клиничните пътеки трябва да се вземат предвид и относителните тегла - ако една кардиооперация по света има коефициент 10, то с

неврохирургичната е поне 5, т.е. най-много с 50% надолу. У нас една кардиооперация е 15 000 лв.,а неврохирургичната - 2000 лв.

- Министерството предлага клиничните пътеки да не са инструмент за плащане и да се описват реалните разходи за един пациент. Това ще сработи ли?

- Това е хубаво, но трябва да се знаят поне три неща. Първо - за разлика от клиничните пътеки моделът на диагностично свързаните групи (ДСГ) отчита тежестта на заболяванията.Тоест в бюджета на болниците, които приемат в голям процент пациенти в тежко състояние, трябва да се предвидят повече средства. Моделът на ДСГ е несъвместим с модела на делегирания бюджет поради непредвидимостта на разходите и приходите за лечение. Докато благосъстоянието на болниците зависи от обема на дейността, която отчитат към касата, хипер хоспитализацията ще бъде основният проблем, независимо дали работим по клинични пътеки или ДСГ.




Проверяват разходите на ИСУЛ
Следващата седмица ще бъде направен анализ на дейността и разходите на столичната болница „Царица Йоан* на„{ИСУЛ).

Проверката ще се извърши съвместно от ръководството на болницата и здравното министерство. Тя се налага, след като стана ясно, че по нареждане на дирек» тора на лечебното заведение доц. Бойко Коруков се преустановява приемът на нови онкоболни за два месеца. Причината е липса на финанси. В тази връзка вчера министър Стефан Константинов проведе среща с Коруков. Двамата са излезли с решение да извършат анализ на дейността на ИСУЛ и да се прецизира дали здравното заведение се нуждае от по-голямо финансиране и трябва ли да се пристъпи към преразпределяне на средства.

Според Константинов няма никаква драма около ситуацията в „Царица Иоанна”, тъй като има и други лечебни заведения. Министърът добави, че капацитетът на ИСУЛ за прием на онкоболни е надвишен с 30% и при тази ситуация било нормално пациентите да се пренасочват.


Д-р Евгений Желев:

Борисов не казва кой осигури 5 млн. за новите зали в "Майчин дом"
Ралица Николова

- Бойко Борисов откри поредния обект в здравеопазването. Вие се опитахте да му припомните, че заслугата съвсем не е на сегашното правителство. Сякаш не ви разбра?

- Да, днес (вчера, бел. ред) бяха открити реновираните родилни зали и операционни в "Майчин дом". Придобивка, която безспорно е повод за гордост. В интерес на истината трябва да кажем, че финансирането за този проект бе осигурено в началото на 2009 г. Тогава аз като министър връчих платежно нареждане за 5 млн. лв. на тогавашния директор на болницата. Именно, за да бъдат реновирани операционните, които бяха в изключително тежко състояние, и да се създаде център за репродуктивно здраве. Вярно, че с течение на времето проектът се забави, но вече можем да се похвалим с новите операционни - първата част от реализацията му. Този проект, пак повтарям, е финансиран от мен като министър на здравеопазването и от екипа на правителството на така заклеймяваната тройна коалиция. Бе открит обаче от новите управляващи, но те дори не си направиха труда да споменат от кого е поставено началото. Аз съм убеден, че когато Борисов вече е бивш премиер, ние няма да бъдем толкова дребнави и ще отчитаме заслугите му при откриването на нови обекти. Политиката не е съревнование кой какво и колко е направил, а е инструмент за подобряване живота на хората.

- Оказва се, че не само тази лентичка, прерязана от Борисов, е заслуга на предишната власт?

- Всъщност оказва се, че всички открити досега от Борисов и министрите му обекти, свързани със здравните грижи, са започнати от нас. Става въпрос за сгради, отделения и зали, построени, реновирани или закупени със средства, разпределени от правителството на Сергей Станишев. Мога да ви ги изброя: компютърен томограф в болница "Св. Екатерина" в София, който Борисов и Божидар Нанев откриха на 24 септември 2009 г., модернизирани звена към две от кадедрите на ВМА, открити на 19 откомври 2009 г., обновени клиники и лаборатория към ВМА, заработили на 1 декември 2009 г., нова ангиографска лаборатория в Националната кардиологична болница, открита от Борисов на 28 януари 2010 г., обновена клиника по образна диагностика в УМБАЛ "Царица Йоанна" - ИСУЛ, открита на 17 февруари 2010 г., реновирана клиника в болница "Света Марина" във Варна, открита на 18 февруари, нов медицински център в Севлиево, открит на 4 април, обновени отделения в болница в Кюстендил, открити на 7 април, нов рентгенов апарат в Университетската болница в Плевен, открит на 16 април, обновената реанимация на "Пирогов", открита на 23 април, реновирана клиника по кардиология в "Св. Марина" - Варна, открита на 15 август, високотехнологичен център по позитронна емисионна томография в Александровска болница от 15 декември, три обекта, открити от Борисов в ИСУЛ, ремонтирана очна клиника в Александровска болница, открита на 7 април 2011 г.

- Можем ли да предполагаме, че следващото правителство пък няма да може да реже ленти, защото ГЕРБ нямат собствени проекти?

- Не е точно така. По наше време нямахме все още възможност да използваме пари от европейски програми. Аз като министър стартирах програма през регионалното ведомство за 160 млн. евро. Направихме и средносрочна инвестиционна програма, която трябва да бъде изпълнена до края на 2009 г. След като дойдоха на власт, ГЕРБ разработиха две подобни програми, но те бяха отхвърлени от наблюдаващия орган. След това кабинетът фактически загуби две години в умуване как да харчат парите. А тези средства вече трябваше да са употребени за реновиране на клиники и болници, за купуване на апаратура.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница