Анекс C: Формуляр за отчет на дейността Име на проекта на български език



Дата18.06.2018
Размер179.01 Kb.
#73970
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: „Зелени идеи за зелени дейности – популяризиране, създаване и развитие на емблематичен модел устойчиво ползване на природните ресурси

Име на проекта на английски език: GREEN IDEAS FOR GREEN ACTIVITIES

Име на организацията на български език: СНЦ „Зелени Балкани – Стара Загора” чрез Спасителен център за диви животни

Име на организацията на английски език: Green Balkans – Stara Zagora NGO with Wildlife Rehabilitation and Breeding Centre

Имена на партньорите по проекта: Професионална гимназия по ветеринарна медицина – “Иван П. Павлов” (ПГВМ) – Стара Загора.

Период на проекта: (начална дата и крайна дата) – юли 2010 – юли 2011

Отчетен период: ( 01.07.2010 – 30.09.2010 )

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

25600

17356

Финансов принос за проекта

15675

10627

Нефинансов принос за проекта

12890

8739










Сума получена от ПМП до момента

8247.20

5200










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

11600.01

7314.00

Финансов принос до крайната дата на отчетния период

4233.38

2669.22

Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

2400.00

1513.24










Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

13999.99

10042

Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

11441.62

7957.78

Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

10490

7225.76










Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

11600.01

7314.00

Финансов принос за отчетния период

4233.38

2669.22

Нефинансов принос за отчетния период

2400.00

1513.24










Искана следваща сума от ПМП

16494.40

10400


Отчетът е разработен от: (Ивайло Иванов Клисуров)
Отчетът е внесен от: (Ивайло Иванов Клисуров)
Подпис:

Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта:

Популяризиране на различни модели на устойчиво използване на природните ресурси и отговорно отношение към крехкото биологично равновесие - от една страна чрез използването на енергия от слънцето и вятъра, а от друга чрез преустановяване използването на забранени методи за борба с вредителите в селското стопанство и борба с бракониерството.



Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове –

8 броя - царски орел, брадат лешояд, египетски лешояд, черен лешояд, белошипа вертушка, ястребов орел, шипобедрена и шипоопашата костенурка. Това са пациенти, приети на лечение през отчетния период и стационарни пациенти на Центъра. Част от тях бяха пуснати (или пренасочени в адаптационни волиери) на териториите на няколко парка – ПП Българка, ПП Витоша и НП Централен балкан. Доброто състояние на пациентите, които освободихме е неизменно свързано с грижите, които се полагат за тях, като на едно от първите места е хигиената, за която несъмнено допринесе и новата соларна система. Освен това използването на „еко” енергията спести на Спасителния център средства, които бяха вложени в лечението на болните животни. Така помогнахме на повече диви животни, част от които обогатиха биологичното разнообразие на посочените защитени територии.


ВСИЧКИ СФЕРИ

Въздействие 2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ

Индикатор за въздействие: Брой разработени/ прилагани нововъведения или нови технологии –

1 брой соларна система за топла вода. Инсталирани са две соларни системи за топла вода в двете бази на Спасителния център.


Индикатор за въздействие: Брой хора, ползващи се от разработените/ прилаганите нови технологии – Между 13 и 18 човека. От наличието на постоянна топла вода за нуждите на работата на Спасителния център се възползват всички служители – 5 на брой. Освен това ежедневно в Центъра полагат доброволен труд средно трима доброволци, а посетителите са между пет и десет. Те също спадат към броя хора, ползващи се от новите технологии в Центъра.

Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора – няма резултат. Тъй като реализирането на проекта е в самото си начало, а от изграждането на соларната система е минал един месец все още е невъзможно да се правят заключения за броя на облагодетелстваните хора.

Индикатор за въздействие: Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора в щатски долари - няма резултат. Тъй като реализирането на проекта е в самото си начало, а от изграждането на соларната система е минал един месец все още е невъзможно да се правят заключения за броя на облагодетелстваните хора.
Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти
Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени
10 броя. Новината за новоизградените соларни системи на Центъра беше разпратена до всички партниращи организации на Центъра, които са по-голямата част от реално действащите природозащитни и някои социално ориентирани неправителствени организации. Така те станаха съпричастни като се надяваме и да сме ги привлекли за идеята за „зелена” енергия.

Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с местните власти

1 брой – Община Стара Загора. Бяха организирани съвместни инициативи по освобождаването на вече излекуваните животни с Районна дирекция по горите (РДГ) и Община Стара Загора.




Индикатор за въздействие: Брой и тип подкрепящи взаимовръзки, установени с националните власти


4 броя в лицето на ПП Българка, ПП Витоша и НП Централен Балкан, на територията на които бяха пренасочени преминалите курс на лечение в Спасителния център птици. Работата на Спасителния център по закон е обвързана с РИОСВ Стара Загора. Добрите резултати, които постигнахме в отчетния период, включително и благодарение на поставените соларни системи допълнително увеличиха срещите ни с РИОСВ във връзка с освобождаването на успешно излекуваните пациенти. Това още повече задълбочи отношенията ни с наблюдаващата институция, както и доверието им към нашата дейност.

Въздействие 1. Увеличаване на броя на хората, информирани по въпросите на опазване на глобалната околна среда
Индикатор за въздействие: Брой участвали/въвлечени жени 130 – посетители, доброволци и служители на Центъра
Индикатор за въздействие

Брой участвали/въвлечени мъже - 150 – посетители, доброволци и служители на Центъра.




  1. Конкретни цели и индикатори

  • Устойчиво използване и популяризиране на възобновими източници на енергия

Индикатори:

  • Изградени две соларни системи в Спасителния център – 2 броя;

  • Поставени две информационни табели – не реализирано до края на този отчетен период;

  • Реконструкция на съществуваща сграда за целите на „Зелен информационен център” - не реализирано до края на този отчетен период;

  • Изграден на нагледен кът за разглеждане при посещения колко топла вода произвеждана от системата - не реализирано до края на този отчетен период;

  • Монтиране на специален макет на мини соларна система в базата на центъра - не реализирано до края на този отчетен период;

  • Брой посетители на Центъра в рамките на проекта – 250 от началото на проекта до края на този отчетен период;

  • Брой присъстващи ученици на заложените презентации - 40 ученика.

  • Намаляване на бракониерството и използването на забранени пестициди в селското стопанство в районите на действие на проекта.

Индикатори:

  • Брой постъпили пациенти в Спасителния център, жертва на бракониери и с положителни токсикологични проби за карбофуран преди, по време на и след реализирането на проекта – 0 броя до края на този отчетен период.




РЕЗУЛТАТИ

Индикатори

5. Най-малко 20 малки семейни или МСП бизнеси (включително туризъм и земеделие) използват мерки за ЕЕ и ВЕИ предимно слънчева, геотермална и енергия от биомаса

Брой инсталации – 2 бр.




Инсталирана мощност, 8,16 kW




Произведена енергия за времето на проекта, 362 kWh топлинна /за отчетния период/


II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка

  • Изграждане на соларна система за топла вода – 2 бр. в двете бази на Спасителния център – през 1 и 2 месец от проекта

Бяха монтирани две соларни системи за топла вода в двете бази на Спасителния център съответно с бойлери с вместимост 150 л. и 500 л. В дейността взеха участие двама служители на Зелени Балкани, един доброволец, а за изпълнението беше ангажирана една местна фирма. Монтирани бяха общо 4 броя слънчеви панела с обща площ 10,6 м2 и мощност 8,16 kW.

  • Масово популяризиране на дейностите по проекта на електронната страница на Центъра и Зелени Балкани – бяха публикувани новини за поставянето на соларните системи на електронната страница на Спасителния център за диви животни, Зелени Балкани, както и на facebook страницата на Центъра, която има над 1200 почитатели.

  • Презентации и открити уроци в Професионалната гимназия по ветеринарна медицина, където се намира Спасителния център – тази дейност започна с началото на учебната година, а именно в края на отчетния период. Ето защо представянето на беше извършено само на учениците, посетили Спасителния център – 40 на брой.

  • Организиране на медийни кампании в рамките на Област - Стара Загора два пъти в годината – пролетта и есента съответно за популяризиране на борбата с бракониерството и забранените пестициди в селското стопанство – За отчетния период бяха извършени предварителни разговори с над 20 селскостопански производители, съдействали за постъпването на пациенти в Центъра. Проблемът с използването на третирано зърно с карбофуран и бракониерските прояви като цяло беше поставен и на консултативен съвет по горите на областно ниво, където има представители на Областна управа, Окръжен съд, Прокуратура, РДГ, всички ДГС и ДДС, председателите на ловни сдружения, Кметове на Общини, Пожарна, Полиция и други. Същите въпроси бяха разгледани и на двата консултативни съвета на ниво горско стопанство, което обхваща територията на четири общини в област Стара Загора и територията на ДГС – Стара Загора. Същевременно беше осъществена среща специализирана сруща с експерти на Областна дирекция „Земеделие” - Стара Загора за начертаване на основните стъпки на предстоящата кампания, както и координирането на дейностите по нея. За съжаление предварително планирания период за реализирането на тази дейност се оказа недостатъчен.

  • Отпечатване на образователни материали за борба с бракониерството и забранените пестициди в селското стопанство – тази дейност е в процес на изпълнение – подбран е снимков материал, а текстовете са в процес на обработка. За съжаление времевата рамка, която си поставихме се оказа недостатъчна за цялостното завършване на дейността.

  • Изграждане и монтиране на информационни табла в посетителските части на Центъра популяризиращи използването на възобновими източници на енергия – слънце, вода, вятър и геотермални – Тази дейност също е в процес на изпълнение – доуточнява се визията. Тук също предварително начертаните срокове се оказаха кратки за изпълнението на дейността.

  • Реконструкция на съществуващата зала за целите на информационен център - тече първия етап от реализацията, а именно разчистване на сградата, тъй като до сега тя беше използвана за склад.

  • Токсикологични изследвания на постъпили в Спасителния център пациенти, потенциални жертви на отравяне с карбофуран – не бяха извършени, тъй като в Центъра не са постъпвали пациенти със съмнение или показания за отравяне.

Тъй като първоначално заложената времева рамка за изпълнение на дейностите, като отпечатване на рекламни материали, изграждане и монтиране на информационни табла и организирането на медийни кампании се оказа твърде кратка, предлагаме тя да се удължи с един до два месеца, както е отбелязано в точка IV. ПРОМЕНИ. Предлагаме също да се увеличи периодът за реконструкция на съществуващата зала за целите на информационен център с два месеца.




  1. Произведени продукти

Монтирани са две соларни системи и обучени 10 човека за работа с тях (5 служители на Зелени Балкани и 5 доброволеца)
III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци - Реализирането на дейността по изграждане на двете соларни системи в Спасителния център протече по предварително очаквания от нас план. В този смисъл няма конкретни уроци или изводи, които бихме могли да си направим. Разбира се след приключването на тази дейност екипът и доброволците на Центъра обогатиха своите знания по отношение на механизмите на добиване на „еко” енергия от слънцето.

  2. Принос към устойчивостта

  • Финансова устойчивост – тъй като използването на соларните системи е в самото си начало все още не можем да отчетем реална финансова устойчивост, по отношение на намаляване на сметките на Центъра за електроенергия;

  • Интегриране в дългосрочни процеси – дейностите, покриващи тези процеси още не са реализирани в проекта;

  • Човешки ресурси – общо 10 човека (5 служители и 5 доброволци) вече придобиха нови познания по отношение на функционирането на възобновимите източници на електроенергия, в частност соларните системи и тяхното приложение в бита.

  1. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им - Няма



IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.

  1. Промяна във времевата рамка, както следва:




Дейност (отбележете номерът и названието на дейността и кой партньор отговаря за изпълнението й)

Месец 1

Месец 2

Месец 3

Месец 4

Месец 5

Месец 6

Месец 7

Месец 8

Месец 9

Месец 10

Месец 11

Месец 12

Изграждане на соларна система за топла вода

Х


Х































Изграждане и монтиране на информационни табла в посетителските части на Центъра популяризиращи използването на възобновими източници на енергия – слънце, вода, вятър и геотермални







Х

Х

























Отпечатване на образователни материали за борба с бракониерството и забранените пестициди в селското стопанство







Х

Х

























Изграждане на нагледен кът за разглеждане при посещения колко топла вода произвежда системата, за какво се ползва и др.










Х

























Реконструкция на съществуващата зала за целите на информационен център 36 кв. м.




Х

Х

Х

Х

Х



















Изграждане и монтиране на информационни табла в посетителските части на Центъра популяризиращи борбата с бракониерството и забранените пестициди в селското стопанство










Х

























Монтиране на специален макет на мини соларна система в базата на центъра













Х






















Пресконференция и официално откриване на системата и идеята, с основен фокус отново използване на възобновими източници
















Х



















Организиране на медийни кампании в рамките на област Стара Загора два пъти в годината – пролетта и есента съответно за популяризиране на борбата с бракониерството и забранените пестициди в селското стопанство







Х

Х




Х

Х
















Разпращане на печатните материали до отделите на Агенцията по растителна защита и РДГ в Стара Загора, Сливен и Хасково
















Х



















Масово популяризиране на дейностите по проекта електронната страница на Центъра и Зелени Балкани

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Презентации и открити уроци в Професионалната гимназия по ветеринарна медицина, където се намира Спасителния център

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Х

Токсикологични изследвания на постъпили в Спасителния център пациенти, потенциални жертви на отравяне с карбофуран







Х

Х




Х

Х
















Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница