Автоматизирана оценка на валутни активи и пасиви



Дата02.10.2017
Размер52.5 Kb.
#31450
Автоматизирана оценка на валутни активи и пасиви
Оценката на активите и пасивите във валута се осъществява по правилата на СС 21 Ефекти от промените във валутните курсове.

Паричните активи текущо се оценяват по правилата на параграфи: 3.2. закупената валута по валутен курс на придобиване; 3.3 продадената валута по валутен курс на продажбата.

Сделките в чуждестранна валута, съгласно параграф 3.1, с изключение на тези за покупка и продажба, се оценяват по централния валутен курс към датата на сделката.

В годишния финансов отчет и в междинните финансови отчети валутните активи и пасиви се оценяват по правилата на параграф 3.4:



  • паричните позиции по заключителния курс, а текущо по централния валутен курс на БНБ;

  • непаричните позиции, оценявани по историческа цена се оценяват по валутния курс към датата на сделката;

  • непаричните позиции оценявани по справедлива стойност се оценяват по валутния курс към датата, на която е определена справедливата стойност.

На основание параграф 3.5 всяко предприятие само определя периодичността на текущата оценка на позициите в чуждестранна валута – след всеки запис, месечно, тримесечно, но задължително във връзка със съставянето на всеки годишен финансов отчет.

Счетоводният софтуер „ОСА 2.0“ дава възможност за автоматизирано изчисляване и начисляване (осчетоводяване) на валутните курсови разлики. За целта следва да съобразите и преминете през следните основни стъпки:



В индивидуалния сметкоплан срещу всяка синтетична или аналитична сметка, в която ще се отчитат валутни активи или пасиви следва да определите сметката, в която ще отчитате валутен актив или пасив като валутна. Това се извършва от меню „Редакция на сметкоплан“. Срещу всяка валутна сметка следва да се попълнят всички изискуеми от софтуера колонки:

  • каква е сметката – ще се отчита като материална или само като стойност;

  • разчетна ли е;

  • валутна ли е;

  • ще се отчитат ли салда по фактури (отнася се за разчетните сметки в групата на клиенти и доставчици);

  • ползва ли се метод на оценка и какъв точно (когато има такъв).

  • когато към сметката има партида, първо се създава номера на партидата, след което в колона „Аналитичност“ се избират последователно номерата на ползваните партиди – най-отляво е партидата, по която ще се обобщава информацията на най-високо ниво – например вид валута; до нея - банкови сметки; В посочения пример в сметка 504 Разплащателна сметка във валута, когато поискаме справка винаги ще се показват обороти и салда по вид валута и после ще се изрежда информацията за всяка банкова сметка, в която има съответната валута. Затова е важно предварително да сме наясно какви задачи се залагат и каква потребност от информация ще се покрива още при съставянето на индивидуалния сметкоплан.

Важно!

  1. Когато сметката се използва като синтетична, но в нея ще се отчитат няколко аналитични партиди, би трябвало синтетичната сметка да се заложи като валутна сметка, но към нея да се посочат като аналитичности (да се означи като аналитичност номера на партидата) съответната номенклатура, в която подробно се изброяват например банковите валутни сметки. За улеснение посочваме като пример сметка 504, която е определена като Разплащателна сметка във валута, но в нея се отчитат 4 банкови валутни сметки в четири различни вида валута и в три банки. Тогава към тази синтетична валутна сметка се залага номера на съответната номенклатура - например 06 Валутни банкови сметки. В този случай в раздела „ Редакция на партиди“ се създава номера на партидата в нашия пример 06 Валутни банкови сметки и за тази партида се означават всички изписани колонки – размерност на всеки ред от партидата; мярка; има ли връзка с анализа на фирмата, за която е партидата и съответната счетоводна сметка; свързана ли е с клиенти или доставчици; кога е създадена и кога е последната й промяна (последните две полета се създават автоматично). Едва тогава в меню „Редакция на сметкоплан“ в раздела „аналитичност“ се посочва номера на партида в примера 06 Банкови сметки.

  2. Когато сметката се използва като аналитична, винаги в сметкоплана се посочва както синтетичната сметка, така и аналитичните сметки, във всяка от които ще се отчита съответната валута. За синтетичната сметка не се посочва нищо като определение, но за аналитичните сметки, дори когато към тях няма заложени аналитични партиди задължително се определят като валутни и ако има конкретния вид валута за съответната аналитична сметка тя се означава като такава. С други думи описаното подробно в т.1 за синтетичната сметка се отнася за всяка аналитична сметка и следва да се попълни задължително.

В раздела „Редакция на партиди“ се създават необходимите партиди, които практически увеличават аналитичността на всяка синтетична или аналитична сметка. За всяка партида първо се извършва редактиране и после от меню „Стойности“ за всяка партида се означават конкретните стойности. Например: партида 06 Видове банкови сметки – от меню „Стойности“ ще се попълни информация за всяка банкова сметка – нейния код и текст, който искаме да се показва на всяка справка.

Винаги когато се борави с информация за валутни операции, следва да се ползва Валутен документ. Това се постига от меню „Типове документи“. В това меню има изброени примерни първични документи, които биха могли да се ползват – например „Банково бордеро във валута“, Приходен валутен касов ордер“ Разходен валутен касов ордер, Фактура във валута и т.н. Но освен задължителните типове документи за специфичните счетоводни записвания – какъвто е например тип документ 55 Протокол по чл. 151в ..“ всеки потребител може да създаде свои специфични документи, които да ползва за удовлетворяване на потребностите от правилно документиране на валутните операции.

Защо това е толкова важно? Защото няма как да се въведе валута със стойностен документ в левове. Валутните операции се въвеждат само с валутен документ.



Как се прави на практика преоценка на валута? Стъпка 1: от меню „Първични документи“ се избира под меню „Преоценка на валута“, избира се какво ще се преоценява – парични активи или разчетни сметки във валута. Стъпка 2: Определя се валутата, датата към която ще се извършва преоценка и ако не ви е нужна само справка, означавате със знак V полето „Искате ли да се създаде вторичен документ“:
Стъпка 1:


Стъпка 2:

След избора автоматично се генерира документ с номер 97 Протокол за преоценка на валута, на който са означени сметките и изчислените валутни курсови разлики за всяка сметка – положителни или отрицателни със съответната контировка. Но преди това във втори подпрозорец се визуализира и справката за резултата от операцията:


Документ тип 97 – Протокол за преоценка на валута:


Ако имате предварително подготвен модел за осчетоводяване на този тип документ, може да го изберете от падащото меню горе вдясно.



Важно! Ако се визуализира само справката, без да се отвори ТРЕТИ прозорец в браузъра с автоматично генерирания документ тип 97 проверете дали не са забранени изскачащите прозорци в браузъра ви. Ако в десния край на адресната лента има червен хикс с надпис за блокиран изскачащ прозорец, натиснете го и разрешете изскачащите прозорци за сайта на ОСА.

За да се запише документа, той трябва да се номерира и датира, да се посочи папката, в която ще се съхранява и едва тогава следва запис. Възможно е да се разпечата и тогава да се запише. Изборът е на съответния счетоводител.


Когато се спазва тази последователност няма да има никакви проблеми при ползването на инструмента от Вторични документи „Преоценка на Валута“.
Екипът на „ОСА 2.0“


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница