Bg комисия на европейските общности брюксел, 11 2008 com(2008) 133 окончателен съобщение на комисията до съвета, европейския парламент и европейския икономически и социален комитет



страница1/5
Дата28.10.2018
Размер424.63 Kb.
#102442
  1   2   3   4   5


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 11.3.2008

COM(2008) 133 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

Към увеличаване на приноса на стандартизацията за иновациите в Европа

1.Въведение


В стратегията на Европейския съюз за икономически растеж и заетост Комисията и Съветът на Европейския съюз определят стандартизацията като ключов инструмент за насърчаване на иновациите. Съветът по конкурентоспособност от 4 декември 2006 г. отбеляза в своите заключения1 въпроса за иновациите, като изтъкна необходимостта от укрепване на европейската система за стандартизация и прикани Комисията да представи предложения за предприемане на мерки от съответните заинтересовани страни за реформиране и оптимизиране на системата. В своята резолюция относно стратегията в областта на иновациите2 Европейският парламент също подчерта приноса на стандартите към политиката на иновации.

Настоящото съобщение, което е в отговор на инициативата на Съвета, е насочено към по-големия принос на стандартизацията за иновациите и конкурентоспособността. В него се определят най-значителните съществуващи предизвикателства, представят се конкретните цели на стандартизацията и използването на стандартите и се прави синтезирано представяне на полаганите понастоящем усилия и на предложените мерки, които трябва да бъдат приложени както от заинтересованите страни, така и от Комисията.


2.политически цели и предизвикателства


Както се подчертава в предходни документи относно тази политика, и по-конкретно в съобщенията относно широкообхватната иновационна стратегия3 и в средносрочния преглед на индустриалната политика4, иновациите играят централна роля за справяне с ключовите предизвикателства пред Европейския съюз. Засилената роля на стандартизацията в подкрепа на иновациите е от важно значение за подпомагане на усилията на Европа за посрещане на икономическите, екологичните и социалните предизвикателства. Докато липсата на стандарти, ограниченото изготвяне на нови стандартизационни позиции и бавното обновяване на съществуващите стандарти затрудняват развитието на иновациите, една жизнеспособна и стабилна стандартизация има възможност да ускори достъпа до иновациите както на местния, така и на световния пазар.

Настоящите модели на стандартизация в Европа и на международно равнище се поставят под въпрос от предизвикателства като ускоряването на пазарните цикли, сближаването на технологиите и тенденцията към глобализиране на пазарите. Това става в условията на растящата международна конкуренция при определянето на стандарти от страна на нововъзникващите икономически сили, които считат стандартизацията за важно стратегическо предимство. Оттук следва, че стандартизацията трябва да се адаптира към тези променени условия, като същевременно засили своята роля за подкрепа на иновациите и конкурентоспособността.


3.Приносът на стандартизацията към иновациите и конкурентоспособността


Стандартизацията е доброволно сътрудничество между промишлеността, потребителите, обществените органи и други заинтересовани страни за разработването на технически спецификации въз основа на консенсус. Стандартизацията допълва пазарната конкуренция, обикновено за постигането на цели като оперативна съвместимост на допълващи се продукти/услуги, както и за постигане на съгласие относно методи на изпитване и изисквания по отношение на безопасност, здравеопазване, организация и екологосъоразност. Стандартизацията също така има отношение и към обществения интерес, по-специално когато се разглеждат въпроси относно безопасността, здравето, сигурността и околната среда. Освен това процесът на определяне на стандарти е необходимо да съответства на европейските правила относно конкуренцията.

Стандартизацията, която обикновено води до предвидимост и равнопоставеност на участниците, може интуитивно да се възприеме като противоречаща на иновациите, които се стремят към промяна и изключителност. При все това, както това се потвърждава от консултациите със заинтересованите страни, динамичната стандартизация е важен двигател на иновациите. Това се проявява по различни начини:

а) Стандарти, които отразяват най-съвременните технологични тенденции в дадена област и създават условия на равнопоставеност за внедрителите на иновационни решения, което улеснява оперативната съвместимост и конкуренцията между новите и вече съществуващите продукти, услуги и процеси. Стандартите осигуряват на потребителите увереност относно безопасността и ефективността на новите продукти и наред с това позволяват разграничаването на продуктите посредством съотнасянето им към стандартизираните методи;

б) Разработването на новите стандарти е необходимо също така за подпомагане възникването на нови пазари, както и за въвеждането на комплексни системи, като например разрастването на интернет;

в) Използването на стандарти допринася за разпространяването на знания и улеснява прилагането на технологиите; това на свой ред може да доведе до иновации, по-специално нетехнологични иновации в сектора на услугите.

Ако Европа играе важна роля в областта на международната стандартизация, това за нея ще бъде също и средство за използване на предимствата на европейското лидерство на новите пазари, както и за спечелване на предимството на пионер на световните пазари.

Повечето от ползите от стандартите в областта на иновациите се проявяват само когато стандартите са приложени ефективно и са съобразени с пазара. Действителното използване на стандартите остава доброволно, в зависимост от схващането на различните пазарни участници за техните интереси и от способността им да използват тези стандарти. Стандартите може и да не бъдат приложени успешно поради неподходящо избраното време за разработването им или поради липсата на видимост, или пък защото съществуват конкуриращи се стандарти, което е източник на несигурност.



Европейските заинтересовани страни се ангажират със стандартизацията както официално, така и неофициално. Официалната стандартизация има тристепенна структура, която включва националните органи по стандартизация (НОС), трите европейски органи по стандартизация (ЕОС5) и международните организации6. Европейските органи по стандартизация са признати официално от ЕС в Директива 98/34/EC7. Промишлеността също участва в процеса на неофициална стандартизация посредством хиляди форуми и консорциуми, които притежават различни характеристики по отношение на продължителност, отраслово покритие и териториален обхват, който често е световен и поради това може да влезе в конфликт с тристепенната структура на официалната стандартизация.

Европейският съюз провежда активна политика по отношение на стандартизацията, която насърчава стандартизирането в подкрепа на изготвянето на по-добра нормативна уредба8 и като инструмент за насърчаване на европейската конкурентоспособност. Официалната европейска стандартизация се оказа с особено важно значение за подкрепа на новия подход в законодателството относно единния пазар на стоки. Тази законодателна техника допринесе за въвеждането на правила с благотворно влияние върху иновациите, като в тази област техническите спецификации, които позволяват изпълнение на законовите изисквания, са разработени от самите заинтересовани страни и се обновяват в съответствие с най-съвременните тенденции в технологиите. Прибягването до доброволни стандарти в подкрепа на законодателството в други сектори ще спомогне за по-нататъшното отстраняване на регулаторните бариери пред иновациите.

В сектора на услугите все още има ограничен брой стандарти, който са резултат главно от разнородния и нематериален характер на услугите, както и от затрудненията в достъпа от страна на малките и средни предприятия, които са основните действащи лица в този сектор. Следователно е необходим по-задълбочен анализ на това по какъв начин стандартите могат да допринесат за иновациите и развитието на пазарите на услуги.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница