Bg комисия на европейските общности брюксел, 13. 11. 2008 com(2008) 741 окончателен съобщение от комисията до европейския парламент и до съвета



страница1/2
Дата02.06.2018
Размер0.51 Mb.
#71032
  1   2


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 13.11.2008

COM(2008) 741 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ДО СЪВЕТА

Дейност на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията по отношение на заразните болести: положителни резултати от създаването на центъра досега, планирани дейности и необходими ресурси


{SEC(2008) 2792}

СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА И ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Дейност на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията по отношение на заразните болести: положителни резултати от създаването на центъра досега, планирани дейности и необходими ресурси

Въведение

Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) е агенция на ЕС, която е натоварена с функции по мониторинг, оценяване и предоставяне на информация за заплахи за човешкото здраве, произтичащи от заразни болести. Центърът е разположен в Стокхолм и започна своята дейност през май 2005 г.

В ЕС общественото здраве продължава да е предимно в сферата на компетенции на държавите-членки, като същевременно ECDC подкрепя работата на националните агенции за контрол на болестите в Европа. Центърът събира епидемиологични данни от целия свят и спомага за действието на системата за бързо предупреждение на ЕС за появата на огнища на инфекциозни болести. Той изготвя статистически данни на равнище ЕС и анализи за всички важни инфекциозни заболявания. Когато системата за предупреждение идентифицира поява на огнище, чиято степен на сериозност представлява заплаха на равнище ЕС, или когато въз основа на статистическите данни се открие обезпокоителна тенденция, ECDC изготвя бързо оценка на степента на заплахата за общественото здраве в Европа. Когато са налице въпроси, които изискват научен съвет на равнище ЕС, ECDC мобилизира знание и експертни познания от цяла Европа за неговото изготвяне. По искане на държава-членка ECDC може да изпрати експерти на място, за да помогнат на националните органи да се справят с появата на огнище. При всичките си дейности ECDC работи в тясно сътрудничество с Европейската комисия, държавите-членки и други партньори като Световната здравна организация (СЗО), за да предотвратява и осигурява контрол на болестите и да предоставя информация за констатациите си на общността в Европа, занимаваща се с въпроси от областта на общественото здраве, както и на широката европейска общественост.

Резултатите от независима оценка на дейностите на ECDC показват, че основните заинтересовани от дейностите му страни — Комисията и държавите-членки — оценяват значението на предоставяните от Центъра услуги и смятат, че той има сериозен принос в борбата срещу инфекциозните болести.

Същевременно обаче Центърът е все още на ранен етап от своето развитие. Основните предоставяни от него услуги са полезни, но не отговарят на всички потребности и очаквания на заинтересованите от дейностите му страни. Например необходими са значителни допълнителни усилия, за да бъдат подобрени качеството и сравнимостта на данните за наблюдението на болестите на цялата територия на ЕС. Работата на ECDC по доизграждането на капацитета за обществено здравеопазване в държавите-членки изисква консолидация и напредък, а експертното съдействие, което центърът може да предостави на отделните национални органи, понастоящем е твърде ограничено. Освен това още много остава да бъде направено в посока на изграждане на резерв от знание относно ефективните мерки за превенция на инфекциозните болести.

През 2007 г. Управителният съвет на ECDC, който включва представители от всички държави-членки, Европейската комисия и Европейския парламент, прие стратегическа многогодишна програма за центъра до 2013 г. 1, в която се конкретизират очакваните до 2013 г. постижения и необходимите (за това) ресурси. Макар че размерът на исканите във въпросната програма инвестиции е значителен, това следва да се разглежда през призмата на въздействието на инфекциозните болести както върху икономиката, така и върху хората.

Едно ефективно сътрудничество на равнище ЕС може да спомогне за подобряване на дейностите за превенция и контрол на болестите на територията на цяла Европа, да допринесе за изграждането на готовност за реагиране срещу сериозни епидемии, а при поява на огнища от по-обичайно естество — да гарантира бързото им овладяване. Подобряването на капацитета в тази област на равнище ЕС е следователно една разумна инвестиция.

1. Цел на настоящото съобщение

Настоящото съобщение заедно с приложената финансова обосновка цели да представи преглед на направеното от ECDC през първите три години от съществуването му, както и на плановете за бъдещото му развитие. В тази връзка в съобщението ще се наблегне по-специално на:



  • приоритетите, набелязани в Стратегическата многогодишна програма на ECDC за периода 2007—2013 г. с оглед изпълнението на мандата на Центъра да подсили защитните механизми на Европа срещу инфекциозни болести

  • финансовите перспективи за периода 2007—2013 г.

  • елементите от заключенията на външната оценка на центъра

  • европейската добавена стойност на центъра през първите му години на съществуване

2. Настоящ мандат

Съгласно Регламент (ЕО) № 851/2004, с който се учредява ECDC, „мисията на Центъра е да определи, оцени и съобщи за съществуващите и възникващи заплахи за човешкото здраве от заразни болести. В случаи на появи на болести с неизвестен произход, които могат да се разпространят в рамките на Общността или към Общността, Центърът може да действа по своя инициатива, докато източникът на огнището на болестта стане известен, а след това в сътрудничество с компетентните органи на национално равнище или на равнище Общност, съобразно случая“.



3. Основни постижения (2005—2007 г.)

Общи положения

В областта на наблюдението на болестите и на бързото предупреждение е важно да се признае фактът, че ECDC можеше да разчита на системи, които функционираха преди създаването му. Първите мрежи за събиране на данни за инфекциозните болести за цялата територия на Европа (за ХИВ/СПИН и туберкулоза) бяха създадени повече от десетилетие преди началото на работата на ECDC. До 2005 г. — годината, в която ECDC започна да функционира — съществуваха общо 17 специализирани мрежи за наблюдение (Dedicated Surveillance Networks - DSNs), които събираха данни за различни болести или групи болести. Всяка от тях разполагаше със собствени структури, система за отчитане и бази данни. Едно от основните предизвикателства пред ECDC в началния етап от неговата работа беше преминаването към една по-интегрирана система за събиране на данни за инфекциозните болести на равнище ЕС. Постепенно ECDC поемаше дейностите на тези мрежи и създаваше „едно гише“ за данните на равнище ЕС.

В областта на бързото предупреждение от 2007 г. насам ECDC е домакин от името на Европейската комисия на Системата на ЕС за ранно предупреждение и реагиране на заплахи за здравето (Early Warning and Response System on Health Threats - EWRS). Тази надеждна система позволява на органите за здравеопазване на държавите-членки да обменят предупреждения за появата на огнища на болести, които биха могли да се разпространят през границите. Макар че тази система съществуваше вече от няколко години, ECDC я обогати със своя капацитет за анализ на епидемиологични сведения — информация, получена от медиите или други неофициални източници от целия свят — както и с капацитета си за бърз анализ на идентифицирани заплахи.

Възможността на ECDC да предоставя оценки на риска и научни съвети, които допринасят за вземането на решения на равнище ЕС, е новост за здравната сигурност в Европа. През 2003 г. когато ТОРС (тежък остър респираторен синдром) беше причина за безпокойство в световен мащаб и за всички страни от ЕС, не съществуваше механизъм за изработване на обща оценка на риска за Европа или за отправяне на препоръка относно равнището на нужния отговор. Държавите заеха различни позиции по такива въпроси като тeзи дали хората, влизащи в ЕС от заразени държави, трябва да бъдат проверявани за ТОРС или дали на гражданите на ЕС трябва се препоръчва да не пътуват до Далечния изток. Смисълът на изработването на общо за ЕС становище по такива мерки е следният: предвид отворените граници между държавите от ЕС, проверяването на влизащите в ЕС хора може да е ефективно само ако се прави във всички държави-членки.

Освен че притежава капацитет и изградени системи за реагиране в спешни ситуации, ECDC работи с Комисията и с другите държави-членки за подобряване степента на подготвеност на ЕС за реагиране при епидемии, както и за подобряване на системите на ЕС за превенция и контрол на основните инфекциозни болести, които заплашват здравето на хората. Подобряването на степента на подготвеност и на резерва от знание за общественото здраве са нови дейности на равнище ЕС. Макар че преди създаването на ECDC обучението на експерти в областта на общественото здраве се финансираше от Програмата на ЕС за общественото здраве, ECDC значително разшири тази функция по изграждане на капацитет.

Мисията на центъра обхваща и откриването на сериозни празноти в основаното на факти знание за общественото здраве, като откриването на такива празноти е задължителен елемент от предоставяните от ECDC научни съвети и научни становища. За да задоволи потребностите от изследвания в областта на общественото здраве, центърът работи тясно с Генерална дирекция „Здравеопазване и потребители“ (ГД SANCO с нейната програма за здравеопазване) и Генерална дирекция „Изследвания“ (ГД RTD, главно с нейната рамкова програма).

Координацията с ГД „Здравеопазване и потребители“ включва официални срещи на ECDC и SANCO C3 за взаимно информиране относно работните програми, като мониторингът се осъществява посредством видеоконференции веднъж на всеки два месеца. Координацията с ГД „Изследвания“ се осъществява посредством участието на директора на ECDC като член на Консултативния съвет на ГД „Изследвания“ (по-специално с цел включването в поканите за представяне на оферти, публикувани от ГД „Изследвания“, на набелязаните от експертите на ECDC нужди от изследвания в областта на общественото здраве). Освен това са налице чести контакти между Комисията и персонала на ECDC относно поредица от инициативи, при които се обсъждат и потребностите от изследвания. Два скорошни примера включват среща относно необходимостта от нови средства за диагностициране на туберкулозата и среща относно изследване за предаването на грип.

Посредством тези формални и неформални механизми ECDC се стреми да създаде полезни взаимодействия и да избегне дублирането с други финансирани от Комисията програми в неговата сфера на дейност.



Оценка на центъра

Външната оценка на центъра беше възложена след открита покана за представяне на оферти през май 2007 г. с цел оценка на а) евентуалната нужда от разширяване обхвата на дейността на Центъра към други дейности на общностно равнище в областта на общественото здраве, по-специално на мониторинга на здравето и б) насрочването на следващи подобни прегледи (член 31 от Регламент 851/2004/EО).

Окончателният доклад2 беше предаден на Управителния съвет през септември 2008 г. Оценителите стигат до извода, че „ECDC се е справил добре, като се има предвид предисторията му, т.е. че функционира само от две години“. В доклада се прави заключението, че „съществуването на ECDC се счита за уместно и че той може да започне да задълбочава дейностите си“ и се потвърждава още веднъж, че „центърът е направил значителен принос в борбата със заразните болести, успял е да се докаже като независим център с високи научни постижения, възприеман е от заинтересованите страни като източник на добавена стойност, който предоставя по-специално изключително полезна информация и възможности за контакти, и се отличава с ярко присъствие на международната сцена“. Оценителите отбелязват също и редица въпроси, на които трябва да бъде обърнато внимание, по-специално продължаване на сътрудничеството в областта на комуникацията между различните действащи лица при възникване на риск, както и изясняване на ролята и отговорностите на Комисията, ECDC и държавите-членки при оценка и управление на риска.

Външните оценители също препоръчват на ECDC да продължи да подобрява ефикасността си, по-специално чрез по-нататъшното развитие на системите за управление на информацията, чрез засилване координацията между функционалните единици и хоризонталните програми за отделни болести и чрез определяне на по-ясни работни процедури.

Във връзка с възможната промяна на мандата на агенцията в доклада за външна оценка се достига до заключението, че ECDC следва да се съсредоточи върху консолидирането на сегашните си задачи, които съдържат възможности за започването от Центъра на нови дейности в рамките на съществуващия мандат.

4. Предизвикателствата (2007—2013 г.)

Изпълнение на мандата чрез изпълнение на многогодишната стратегическа програма

В съответствие с член 14, параграф 5, буква г) от учредителния за ECDC регламент, през юни 2007 г. Управителният съвет на центъра прие многогодишна стратегическа програма за периода 2007—2013 г., която представлява рамката за изпълнението на определените в мандата ѝ задачи. Съответно бяха изработени и годишните работни програми на центъра за 2007 г. и за 2008 г. Анализът на ситуацията по отношение на заразните болести в ЕС, който се съдържа в първия годишен епидемиологичен доклад, даде възможност на центъра да набележи ключовите предизвикателства, пред които е изправена Европа. Многогодишната стратегия се стреми да намери отговори за тях.

Бяха набелязани седем оперативни цели. Ще се положат усилия за няколко на брой приоритетни действия. Следващата таблица обобщава основните оси на многогодишната стратегическа програма и това, което се отнася към тях в настоящата оперативна структура на ECDC.

Цели на многогодишната стратегическа програма на ECDC за периода 2007—2013 г.

Структура на ECDC (и препратка към учредителния регламент)

До 2013 г.




1. „ECDC трябва да е допринесъл значително за резерва от научно знание за заразните болести и техните последици за здравето, основните фактори, които са от решаващо значение за последните, методите за тяхната превенция и контрол, и изначално заложените характеристики, които спомагат за подобряване на ефективността и ефикасността на програмите за тяхната превенция и контрол“.


Програми по отделни болести:

а. инфекции на дихателните пътища (грип и туберкулоза);

б. инфекции, предавани по полов път, включително ХИВ и вируси, предавани по кръвен път;

в. болести, предавани чрез храната и водата, и зоонози;

г. нови болести и векторно преносими заболявания;

д. болести, предотвратими чрез ваксини

е. антимикробна резистентност и вътреболнични инфекции

(Член 2 от Решение 2119/98/ЕИО)



2. „ECDC ще играе ролята на звено, отговорно за наблюдението на заразните болести в Европейския съюз, и на авторитетен пример за подобряване на системите за наблюдение в държавите-членки“.

Наблюдение

(Член 5, параграф 11)



3. „Репутацията на ЕCDC като структура с високи научни постижения и водeща роля ще бъде категорично затвърдена сред партньорите му в областта на общественото здраве, а ЕCDC ще бъде важен източник на научна информация и съвети по заразните болести за Комисията, Европейския парламент, държавите-членки и техните граждани“.

Научни съвети

(Член 6)


4. „ЕCDC ще бъде референтна точка в Европейския съюз за откриването, оценката, разследването и координацията на ответната реакция срещу новопоявяващи се заплахи от заразни болести, включително заплахи, свързани с умишленото освобождаване на биологични агенти, както и от поява на болести с неизвестен произход“.

Подготвеност и възможност за реагиране

(Член 8, параграф 10)



5. „До 2013 г. ЕCDC ще бъде основният референтен център в Европейския съюз за подобряване и изграждане чрез обучение на капацитета за превенция и контрол на заразни болести и болести с неизвестен произход“.

Обучение

(Член 9)


6. „Постигането на резултати от ЕCDC в областта на комуникацията ще се изразява в това, че до 2013 г. ECDC ще се превърне в основния европейски източник на авторитетна и независима научна и техническа информация в тази област и референтна точка за комуникиране на риска от заразни болести“.

Комуникация в областта на здравето

(Членове 11 и 12)



7. „ECDC ще има структурирана програма за сътрудничество по въпросите на заразните болести с всички държави-членки, Комисията и други свързани с това агенции на ЕС и ще поддържа тясно сътрудничество със СЗО и други избрани партньори на регионално и глобално ниво“.

Партньорства

(Членове 4, 5, 10, 12)



8. „Да се грижи за управлението, да играе водеща роля, да осигурява стройно управление, организация и да насърчава качеството при предоставянето на услуги, а за улесняването за оперативните дейности на центъра — да работи за правилното и ефикасното управление на човешките и финансовите ресурси и да допринася за добрата работна среда в центъра“.

Администрация и кабинет на директора

Планирани приоритетни дейности и свързаната с това нужда от персонал

Основното предизвикателство пред развитието на ECDC е да осигури експертни познания за всички 55 категории болести, за които ECDC отговаря, а това все още не е направено. Следователно във връзка с програмите за отделните болести са предвидени значителни допълнителни човешки ресурси, а същевременно нарастването на капацитета на функционалните единици засяга експертни познания в категориите болести.



Освен това експертните познания за осъществяване на задачите на ECDC са специализирани, като се изисква преди всичко докторска степен по медицина, което обяснява предлаганото съответстващо степенуване на длъжностите3, както се изиква и техническо и административно съдействие, така че експертите да могат напълно да се посветят на своята работа по същество.

Индикатори за обема на работа




2007

2008

2009

2010

% промяна 2008/2010

Нарастване на персонала 2008/2010 г.

Цел 1 (Програми по отделни болести)
















89% a)

Брой на плановете на ЕС за отделни болести (съществуващи)

0

1

2

5

400%




Брой на инициативите в подкрепа на плановете за отделни болести (DSP*) и подпомагане на усилията на отделните държави

3

7

14

18

157%




Брой на посещенията в отделните държави

4

7

10

15

114%




Насоки, свързани с плановете за отделни болести

3

5

9

12

140%




*Програми за отделни болести



















a) 16 допълнителни служители, като така персоналът достига 34 души, главно старши експерти, в набелязани за приоритетни области, в които капацитетът трябва да бъде изграден или подобрен като антимикробна резистентност, наблюдение на Legionella, болести, предавани чрез храната и водата, грип.



















Цел 2 (Наблюдение)

2007

2008

2009

2010




45% б)

Съдействие за функционирането на TESSy* / обучение на държавите-членки

0

215

150

150

-30%**




Подобрена информация относно болестите, за които се докладва в рамките на TESSy* (47 болести)

8

12

18

27

125%




Брой доклади

2

4

8

11

175%




Брой на експертни срещи

14

17

28

28

65%




(координационни групи, работни групи по наблюдението)



















*TESSy: Европейска система за наблюдение



















**Базисната година 2008 г. е годината на въвеждане на Tessy, поради което са необходими повече обучения



















б) Необходими са 10 допълнителни служители — преди всичко експерти в управлението на данни и общо управление — като така персоналът достига 32 души, за да се повишат капацитетът и уменията за координация и така се гарантира прехвърлянето на всички мрежи към ECDC



















Цел 3 (Научни съвети)

2007

2008

2009

2010




59% в)

Брой на научните становища и насоки, предоставени на държавите-членки

10

12

14

20

67%




Брой на съветите за бързо реагиране, предоставени по искане на Комисията/Европейския парламент

8

20

30

30

50%




Брой на новостите/актуализациите, съдържащи ключови научни констатации

50

75

120

150

100%




Брой на срещите на експерти

7

10

25

35

250%




Брой на часовете на седмица, посветени на научна работа

100

150

180

200

33%




в) Необходими са 10 допълнителни служители, като така персоналът достига 27 души, които да предоставят научни съвети, за да се разшири обхвата на работата във връзка с екологичните фактори (промените в климата), влияещи на инфекциозните болести, както и във връзка с икономическия капацитет за понасяне на последствията от болестите, като всички тези области са ключови за работната програма



















Цел 4 (Подготвеност и възможност за реагиране)

2007

2008

2009

2010




57% г)

Мониторинг на заплахи

168

300

350

400

33%




Брой на актуализациите

1.360

2.400

2.800

3.200

33%




Оценка на заплахите

142

250

300

330

32%




Заплахи, изискващи специфичен отговор

66

110

130

150

36%




Оценката на заплахите, разпространена сред EWRS/на уеб сайта

9

16

18

20

25%




г) Необходими са 8 допълнителни служители, като така персоналът достига 22 души, по-специално с цел доизграждане на подготвеността и възможността за реагиране; придобиване на експертни знания в областта на биотероризма, разрастване на капацитета за откриване на заплахи и гарантиране на всеобхватно покритие във всички държави-членки



















Цел 5 (Обучение)

2007

2008

2009

2010




33% (д)

Брой на обучените по EPIET (Европейска програма за обучение по епидемиологична интервенция)

18

19

22

27

42%




Участници от държави-членки

185

280

320

400

43%




Брой на седмиците за обучение

15

20

23

26

30%




д) 2 допълнителни служители, като така персоналът достига 8 души, необходими за по-нататъшното развитие на капацитета за обучение



















Цел 6 (Комуникация в областта на здравето)

2007

2008

2009

2010




67% е)

Брой на международните срещи




4

6

7

75%




Брой на абонатите на Eurosurveillance

10.256

14.300

16.000

17.500

22%




Брой на публикуваните статии в Eurosurveillance

254

310

335

360

16%




Брой на уеб материалите

2.484

3.500

10.000

15.000

329%




Брой на многоезичните уеб материали

0

400

2.000

3.000

650%




Брой на наръчниците за водене на кампании в областта на общественото здраве

1

2

3

3

50%




Брой на информационните щандове на научни срещи

9

18

25

30

67%




Брой на съобщенията за пресата/изявленията

40

45

50

60

33%




Брой на мултимедийните новини/предавания по интернет

7

5

8

12

140%




е) Необходими са 10 допълнителни служители (експерти в областта на научната комуникация, на уеб услугите, редактори), като така персоналът ще достигне 25 души (тази необходимост е потвърдена и от външните оценители), с цел подобряване на комуникацията в областта на здравето, като тя стане по-ефикасна, като се осигури поемане и разпространение на информацията от държавите-членки, информация за медиите и за обществото като цяло.



















Цел 7 (Партньорства)

2007

2008

2009

2010




50% ж)

Брой на контактите с компетентни органи

75

85

90

95

12%




Срещи/видеоконференции с Комисията/Европейския парламент/Органи на ЕС

52

65

77

82

26%




Срещи/видеоконференции със СЗО

18

24

30

30

25%




Срещи/видеоконференции със страните-кандидатки

0

10

18

24

140%




ж) Необходими са 2-ма допълнителни служители като така персоналът ще достигне 6 души, за да бъде поет увеличеният обем работа поради създаването на компетентни органи и необходимостта от заздравяване на контактите с институциите на ЕС в областта на политиката на съседство



















Цел 8 (Вътрешна)

2007

2008

2009

2010




35% з)

Индикаторите за цел 8 са по-скоро количествени отколкото качествени и трябва да отчитат доколко адекватно (в смисъл на време и качество) е справянето с оперативните изисквания.



















Някои индикатори обаче, които могат да бъдат използвани, и зависят от бюджета и нарастването на персонала, са посочени по-долу:



















Брой на поетите задължения

359

450

500

550

22%




Брой на плащанията

3.885

5.000

6.500

7.000

40%




Брой на заявените мисии

660

810

950

1.050

30%




Брой на ден на исканията за съдействие към бюрото за ИКТ съдействие

15

35

50

55

57%




Брой на участниците в срещи/семинари, и др.

1.571

1.704

1.800

1.950

14%




Брой на интервютата за наемане на работа

470

390

390

290

-26%*




*по-малък брой на новия персонал, когато вече има персонал за съответната функция. Все пак се очаква промяна по посока на засилено учене и увеличени потребности за развитие.



















з) Необходими са 12 допълнителни длъжности, за да се отговори на предизвикателствата, породени от разрастването на организацията и специфичната ѝ сфера на дейност, включително експерт по стратегическо управление, кадър с богат научен опит, управител на сградния фонд, специалисти в областта на ИКТ, сигурността и непрекъснатост на дейността.



















Развитие на ресурсите


Цел

Организация

Персонал на временни договори – таблица с ресурси за 2007 г. - одобрена

Персонал на временни договори – таблица с ресурси за 2008 г. - одобрена

Предложение за допълнителен персонал на временни договори

До 2010 г.

Общ брой на предвиждания персонал на временни договори

2010 г.

№ 1

Програми по отделни болести

12

18

16

34

№ 2

Наблюдение

13

22

10

32

№ 3

Научни съвети

12

17

10

27

№ 4

Подготвеност и възможност за реагиране

11

14

8

22

№ 5

Обучение

5

6

2

8

№ 6

Комуникация в областта на здравето

7

15

10

25

№ 7

Партньорства

2

4

2

6

№ 8
(вътрешна)

Управление
Административни услуги

8

20


8

26


2

10


10

36


Общо




90

130

70

200

Финансовото въздействие на нарастването на персонала е вече включено в бюджетните прогнози на центъра. Размерът на субсидиите, очаквани от бюджета на Общността, е в пълно съответствие с настоящото финансово програмиране на Комисията и съобразен с многогодишната финансова рамка за периода 2007—2013 г.



Сумите са в милиони евро

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

26,5

39,1

49,7

56,4

57,5

58,7

59,8

Основен бюджет на ECDC (текущи цени) според финансовата рамка за периода 2007—2013 г.

Таблицата по-долу показва развитието на отпусканите бюджетни суми през периода 2007—2013 г.



Суми в хиляди евро

Бюджетен ред

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

Общ брой на персонала по дял 1

9.528

16.737

22.750

27.530

28.615

29.440

30.190

Общ брой на администрацията по дял 2

5.915

6.060

6.700

7.235

6.700

6.800

6.900

% от общия бюджет

55%

57%

58%

60%

60%

60%

60%

Общ брой на операциите по дял 3

12.866

17.438

21.250

23.135

23.685

23.760

24.260

% от общия бюджет

45%

43%

42%

40%

40%

40%

40%

Общ бюджет

28.309

40.234

50.700

57.900

59.000

60.000

61.350

Общо %

100%

100%

100%

100%

100%

100%

100%

Изисквано участие на Общността


27.704


39.100


48.100


56.450


57.500


58.700


59.800


Участие на ЕИП/ЕАСТ

604

935

1.000

1.450

1.500

1.530

1.550

Целеви приходи

0

200

1.600.000

Неизвестно

Неизвестно

Неизвестно

Неизвестно

5. Заключение

Настоящото съобщение има за цел да актуализира приетото през 2003 г. първоначално изявление, като взема предвид постиженията на Центъра през първите три години на работата му и резултатите от външната оценка.

В съответствие с мандата на Центъра основните организационни структури и капацитет са понастоящем изградени в определени функционални области като например изградената система за епидемиологично наблюдение, изграденият капацитет с оглед на подготвеност и действие, възможността за посрещане на искания за научни съвети и оценки на риска, капацитетът за провеждане на епидемиологично обучение и за воденето на подходяща комуникация в областта на здравето.

Същевременно обаче ECDC все още е в процес на изграждане на капацитет в различните области на поверения му мандат, което означава, че за това са необходими ресурси. Нужни са допълнителни инвестиции, ако от ECDC се очаква да изпълни изцяло сегашния си мандат — да подобри защитните механизми на Европа срещу заразните болести.

Центърът трябва да попълни резерва си от технически знания с експертни познания за конкретни болести в области, набелязани като приоритетни (като например антимикробната резистентност, пренасяни от храна и вода болести, грип… ), специалисти по управление на данните и по наблюдение (с цел координацията на оставащите мрежи), в областта на осигуряването на качество и изпробване (с цел подобряване на качеството и сравнимостта на данните). За да е в състояние да предоставя цялата гама от услуги, необходими на заинтересованите от неговата работа страни (включително предоставянето на научни съвети и оказване на подкрепа при подобряване на капацитета в държавите-членки), центърът се нуждае от персонал. Нуждае се от персонал, за да подобри комуникацията в областта на здравето, която е насочена към различни аудитории (лица, участващи в изработването на здравната политика, медии, широката общественост, и т.н.). Нуждае се от персонал и за подобряване на управленските структури и структурите за административно съдействие (системи да управление на информацията, управление на сградния фонд, сигурност и непрекъснатост на дейността).

В действителност основното преимущество на ECDC се състои в техническите експертни познания на персонала му, който е съставен от доктори по медицина, учени и експерти в областта на заразните болести. ECDC е участник на европейския и световния конкурентен пазар за привличането и задържането на висококвалифициран и изключително мобилен персонал.

В доклада на външната оценка се потвърждава, че ECDC е съумял да се утвърди като център на високи научни постижения и това носи добавена стойност в превенцията и контрола на заразни болести. В него се препоръчва да се пристъпи към консолидиране и задълбочаване на дейностите, свързани със заразните болести. Предвижданията за персонал и финансови ресурси в рамката за периода 2007—2013 г. са достатъчна и необходима основа за изпълнението от ECDC на настоящия му мандат.

Като взема предвид тези съображения изложеният в настоящото съобщение подход ще спомогне за опазването на здравето на гражданите на Европа и ще осигури съгласуваност между ресурси и очаквания в рамките на настоящия мандат на центъра, както е посочено в многогодишната работна програма за периода 2007—2013 г.



ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1. НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО:

Дейност на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията по отношение на заразните болести: положителните резултати от създаването на центъра досега, планираните дейности и нуждата от ресурси.

2. РАМКА УД/БД (Управление по дейности / Бюджет по дейности)

Политики, в чиято сфера е предложението:

Здраве и защита на потребителите – дял 17

Свързани с това дейности:

Обществено здраве – глава 17.03

3. БЮДЖЕТНИ РЕДОВЕ

3.1. Бюджетни редове (оперативни редове и свързаните с тях редове за техническа и административна помощ – предишни редове Б.А), включително наименованията им:

Съществуващи оперативни редове, предназначени да покрият както административните, така и оперативните разходи на ECDC както следва:

17 03 03 01 (ECDC – Субсидия за административни разходи – дялове I и II)

17 03 03 01 (ECDC – Субсидия за оперативни разходи – дял III)



3.2. Продължителност на дейността и на финансовото отражение:

Продължителността на дейността е неопределена.

Настоящата финансова справка предвижда подробна информация за периода 2007—2013 г. 2007 г. е спомената само за сравнение.

3.3. Бюджетни характеристики


Бюджетен ред

Вид разход

Нов

Участие на ЕАСТ

Участие на страни кандидатки

Функция във финансовата перспектива

17 03 03 01

Незадължителен

Многогодишни

НЯМА

ИМА

НЯМА

№ 3б

17 03 03 02

Незадължителен

Многогодишни

НЯМА

ИМА

НЯМА

№ 3б


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница