Bg01-ka201-036302 Eco college Erasmus+ Programme O1 A2



Дата25.10.2018
Размер181.89 Kb.
#97139

2017-1-BG01-KA201-036302

Eco college

Erasmus+ Programme




O1 A2

Преглед и анализ на подходите и методологиите, които определят индивидуалните изисквания и нужди по отношение на насърчаването на екологичното образование.

Екологично образование:

Обръща внимание на всички социални групи

Прилага се за всички образователни нива и видове

Осигурява най-доброто от големия принос на медиите

Включва информация и обмен на мнения и опит

Насърчава активното участие на гражданите

Създава мултидисциплинарен модел

Подпомага опитния подход към местните екологични проблеми



1. Състоянието на нещата в въпроса за активното участие на училищата в екологичното образование

Екологичното образование по дефиниция е насочено към решаване на проблеми. В контекста на този подход екологичното образование трябва да даде възможност на учениците да осъзнаят проблемите в местната си среда (местно замърсяване, управление на природните ресурси и т.н.) или в биосферата (парниковия ефект и т.н.), за да разберат корените на проблемите и да дефинира процедурите и стратегиите, които трябва да се използват за справяне с тях.

Ефективното екологично образование изисква, преди всичко, изучаване както на околната среда, така и на проблемите в нея, които са пряко свързани със заинтересованите страни, с други думи, проблеми, засягащи ежедневието им или общността, в която живеят. По този начин заинтересованите страни са стимулирани да действат, за да се справят с тези проблеми и да подобрят живота си.

Знанията, технологиите, ценностите, обичаите и природата често се променят драстично в рамките на един живот. Екологичното образование трябва да се стреми да се адаптира към тези промени. Ето защо непрекъснатото екологично образование е задължително. От една страна, да предефинира своите цели, съдържание и методи в съответствие с новите нужди и проблеми, възникващи всеки път, а от друга да осигури непрекъснато обучение на хората чрез мобилизиране на формални и неформални образователни структури.

3. Описание на институциите, които понастоящем предлагат активно екологично образование.

Центрове за екологично образование (ЕИО): Характер и роля

Министерството на образованието и вероизповеданията създаде до момента 56 центъра за екологично образование (ЕЕО), които понастоящем работят в цяла Гърция.

ЕИО са автономни образователни единици / структури и тяхната роля е многостранна. Те се отнасят както за децата (екологично образование / образование за околна среда и устойчивост), така и за възрастните (по-нататъшно обучение на учители по екологично образование, информационни и осведомяващи сесии за местните субекти и заинтересовани страни по въпросите на околната среда).

Те обхващат всички нива на образование (детска градина и начални училища, както и младши и старши средни училища). Размерът на учениците се променя изцяло на дневна база, тъй като центровете са отворени за класове от различни училища, които участват в дневни събития или по-дълги програми за обучение.

Основната цел на ЕИО е да насърчава екологичното образование на местно, национално и международно ниво чрез повишаване на осведомеността за проблемите на околната среда сред учениците. Целта е учениците да разберат своите отговорности по отношение на околната среда и да им позволят в крайна сметка да изградят общества, отговорни за природата. За да направите това, ЕИО:

Прилагане на програми за екологично образование (ЕЕП), подходящи за всички образователни нива, и осигуряване на подкрепа за подобни училищни програми в сътрудничество с служителите по екологично образование на компетентните образователни дирекции.

Изготвяне на образователни и помощни / референтни материали.

Организирайте екологични събития и действия.

Насърчаване на научните изследвания в областта на екологичното образование.

Действията, изпълнявани от Центровете за екологично образование (Екологично образование), са пряко свързани със специфичните особености на заобикалящата ги природна среда. Като пример има действия, насочени към: Устойчиво развитие

Управление на отпадъците

Управление на природните ресурси

Управление и опазване на водните ресурси

Рециклиране

Компостиране

Развитие на въздуха.

Очакваните резултати от дейността на ЕИО включват:

Повишаване на осведомеността сред учениците относно екологичното образование

Развиване на умения и поведение, което да позволи на учениците активно да участват в подобряването на качеството на живот

Придобиване на нови знания и умения, свързани с околната среда

Обучение и сенсибилизация на учителите по въпросите на екологичното образование, за да могат те да предадат това знание на своите ученици

Превръщане в предимство на съществуващите учебни материали.

Образователните центрове за образование (ЕГО) провеждат еднодневни и няколкодневни програми през цялата учебна година. Тези програми са насочени към групи от ученици от началното и средното образование. Учителите се приканват да подават заявленията си за участие в компетентните служители на училищната служба, към които се занимава тяхното училище, обикновено през октомври, следвайки съответното циркулярно писмо, издадено от Министерството на образованието и религиозните въпроси. Придружаващите ги учители също трябва да присъстват, тъй като те са отговорни за учениците си през цялото времетраене на програмата.

Водоснабдителната и канализационна компания в Атина (EYDAP SA), най-важният субект за водоснабдяване и канализация в района на Атика, е насочена към повишаване на осведомеността за околната среда сред младото поколение с цел насърчаване на устойчивото използване и управление на водите и защитата на околната среда.

В този контекст компанията изпълнява, с особен успех, програма за информиране и повишаване на осведомеността по отношение на околната среда, насочена главно към децата от началното училище.

Организатор на програмата и място.

Програмата за екологично образование "Малката капчица" е разработена, организирана и координирана от служителите на дирекция "Комуникация и корпоративни връзки". В действителност, три дни в седмицата, през цялата учебна година, инструкторите приветстват приблизително 150 ученици на ден в завод за преработка на вода EYDAP в Галаци. Програмата се провежда в наскоро обновената конферентна зала на компанията. Удобствата са особено приятелски за младите посетители и са оборудвани със съвременни аудиовизуални системи.

Програмата е насочена основно към децата от началното училище на възраст 8 години и повече, тъй като на този етап от тяхното образование децата преподават принципите на водния цикъл, включително управление на водите, пречистване, пречистване на биологични отпадъчни води и др.

Струва си обаче да се отбележи, че тази програма може да бъде адаптирана за ефективно насочване към по-големи деца и възрастни. По този начин участниците често са тийнейджъри, студенти и възрастни представители на различни организации (сдружения, клубове, граждански групи и др.).

КОМБИНИРАЩ РЕЦИКЛИРАНЕ АД

По силата на Решение №. 193471 / 31.12.2008 г. на Министерството на околната среда, планирането и благоустройството, CONTRIBUTORY RECYCLING е награден с национален лиценз за организиране, разработване и експлоатация на алтернативни колективни вносни опаковки и управление на отпадъците и рециклиране.

КОМБИНИРАЩ РЕЦИКЛИРАНЕ АД е акционерно дружество с нестопанска цел. Всъщност печалбите от всяка финансова година се реинвестират в дружеството и се използват изключително за финансиране на насърчаването на алтернативно управление на опаковките в Гърция.

Учредителите на тази Колективна система за РЕЦИКЛИРАНЕ НА ВНОСИТЕЛКИ са в по-голямата си част компании за управление на опаковки. Тези компании, по силата на принципа "замърсителят плаща", финансират насърчаването на рециклирането чрез парични плащания, пропорционални на броя и теглото на опаковките, разпределени на гръцкия пазар. Организациите на местните власти също участват като партньори на малцинствата, като предоставят конкретни места за инсталирането на центрове за рециклиране с вноски.

Националният орган за КОМБИНИРАЩ РЕЦИКЛИРАНЕ инсталира и експлоатира центрове за рециклиране на вноса за "сортиране на източника" на празни опаковки благодарение на високотехнологичното оборудване. В същото време колективната система осъществява специални образователни дейности, насочени към популяризиране на опаковъчните материали.

4. Анализ на съществуващите в момента активни подходи и практики за екологично образование

Образователните методи и образователните техники са различни понятия. Методите очертават рамката, в която се осигурява образованието.

Техниките, от друга страна, са инструментите / начините за прилагане на образователните методи. Често обаче тази концептуална разлика между методите и техниките става неясна, особено в процеса на класификация. Например, термините "организация на съвместната класа" и "групово преподаване" се използват като синоними, въпреки факта, че първото се отнася до общата организация на даден клас и последната до специфична учебна техника, диктувана от избраните организационни договорености.

Методологичните подходи, които се използват основно в екологичното образование, се основават на опита, активното учене, откриването, участието и партньорството. Ключови такива подходи включват проекти, решаване на проблеми, теренни проучвания и екологични преходи.

Проектът е процес на отворено обучение без стриктни ограничения и процедури, чийто напредък зависи от обстоятелствата и интересите на участниците. Проектът има следната структура: a. инициатива - предложение за работа по тема / проблем / проблем. Инициативата / предложението може да възникне от множество стимули; б. критичен обмен на мнения относно "инициативата" на групата в пленарна зала и колективно решение относно приемането или не на предложението / инициативата (ако предложението бъде отхвърлено, проектът завършва на този етап); ° С. (цели, дейности, формиране на групи, възлагане на компетенции и задачи (проектът може да завърши на този етап), г) изпълнение на планираните задачи и е) завършване (потенциал) на проекта и оценка.

Решаването на проблеми има следната структура:

Идентифициране и изследване на проблема / въпроса на ръка. Определяне на целите, свързани с решението или с приноса към разрешаването на проблема. Проучване на алтернативите. Изготвяне на списък с критерии, на които ще се основава изборът на правдоподобно / реалистично решение или решения. Избор на най-подходящото решение или решения, основаващи се на принципите на устойчивостта. Изготвяне на план за действие. Изпълнение на действието. Оценка и обратна връзка.

Теренните проучвания привличат групи от ученици в пряк контакт с определени компоненти / елементи на учебния предмет. Учениците наблюдават, правят снимки и видео, съхраняват записи, събират, експериментират, попълват научни работни листове на място и вземат проби (т.е. достъп до качеството на речната вода, като вземат проби в различни точки от курса). Този метод изисква предварително подготвително посещение на образователната група на място преди началото на програмата, придружено от задълбочени семинари за подготовка и информиране. Заключението на теренно проучване включва обработката и състава на събраната информация / материал в класа, извличането на заключения и потенциалното формулиране на предложения.

Трекингът за околната среда е метод, подобен на полевото проучване. Учениците се разхождат по специфичен естествен или човешки път, за да наблюдават и изучават характеристиките на естествената или изкуствена среда. Целта на този метод е и активното включване на групи ученици, които имат възможност да опознаят своята местна среда. Екологичното преходи трябва да включва изготвянето на карта на района, където пътят за преходи е ясно маркиран. Картата трябва да включва информация и въпроси, които да стимулират интереса на учениците. Дейностите, свързани с градската екологична пътека, могат да включват, освен всичко останало, записването на зелени площи, строителните характеристики на района (брой блокове, архитектурни характеристики, частни къщи, гъстота на сградите (високи или ниски съотношения) честотата на трафика на превозните средства (един пътник / повече пътници), записването на велосипедния трафик, пунктовете за преминаване на инвалидите (свободни или препятствани от паркираните коли), оценка на достъпността на пешеходни пътеки и други мобилни услуги (линейки, пожарни хидранти и т.н. .)

Всеки от описаните по-горе методи (разрешаване на проблеми, полеви проучвания и екологични преходи) може да се използва самостоятелно (под формата на проект) или като част от проект.

Примерният списък на техниките за преподаване включва:

Съвместна дейност. Екипът или груповата работа е както като метод, така и като техника, трудна, макар и невъзможна, задача на учителя, чийто успех зависи от множество фактори. Работата в екип е незаменима за развитието на социални умения. Той също така насърчава, при определени условия, комуникационни отношения, които позволяват, предвид липсата на конкуренция и наличието на обща цел, дори и най-нежеланите ученици да изразяват своите виждания и да подобряват и по този начин изпълнението си. Играенето на роли дава възможност на всеки член на отбора да се възползва от един или повече таланти. Работата в екип насърчава усещането за равенство, споделена отговорност, приемане на другата и взаимозависимост. Освен това продуктът на екипната работа е по-ефективен и членовете на екипа получават шанса взаимно да се коригират.

Мозъчна атака. Brainstorming осигурява широко участие, прави най-доброто от творчеството и опита на учениците и развива свободата на изразяване, критичното мислене и сътрудничество. Brainstorming може да се използва като част от програма, независимо от етапа на прогреса. Това е идеална техника за избора на даден обект и за неговото разделяне на под-дисциплини (т.е. учителят моли учениците да споменават някаква употреба на вода или да споменат професии, свързани с водата и т.н.) Всички идеи се записват и след това, като се използва същата техника, се класифицират в по-широки категории субекти или под-дисциплини).

Примерни проучвания. Примерно проучване е проучването и анализа на реален случай или случай, колкото е възможно по-реалистично (например на скорошен инцидент или проблем, който е засегнал или се очаква да засегне околната среда). Целта е да се проучат алтернативни решения, които биха могли да се използват за справяне или предотвратяване на последствията).

Концептуална карта Концептуална карта е схематично представяне, състоящо се от кутии / етикети, съдържащи набор от "ключови понятия", свързани с учебния предмет. Тези ключови понятия са свързани една с друга с линии или стрелки. На свързващите линии или стрелки има думи или фрази, които подчертават връзката между свързаните "ключови концепции". При откритото картографиране на концепцията учениците участват (индивидуално или по групи) в разпознаването на концепциите и в изследването на начина, по който те се свързват помежду си. В този случай всеки ученик или група ученици може да излезе с различна версия на концептуална карта. В затвореното картографиране на концепцията учениците получават мрежа от отношения и искат да поставят "ключовите понятия" и да свързват думи / фрази в правилната позиция. В този случай от всички ученици се очаква да изработят повече или по-малко идентична версия на концептуалната карта с малки несъответствия в свързващите думи / фрази, които обаче не засягат смисъла на картата.

Симулации и ролеви игри и дебати. От учениците се изисква да играят реална или въображаема ситуация. От всеки ученик се изисква да играе различна роля или роли. В зависимост от тяхната роля, от учениците се очаква да използват аргументи, за да подкрепят вижданията си за ситуацията на ролевите игри. Типичен пример е среща между гражданите, различните заинтересовани страни и общинския съвет относно бъдещето на голямо отворено обществено пространство. Кметът би искал да извлече предимство благодарение на изграждането на общински търговски център, докато някои граждани искат той да стане парк, а други предполагат, че той ще бъде продаден на частни инвеститори, за да финансира възстановяването и разширяването на кметството, а други искат да остане такава, каквато е. Представителите на всяка група трябва да спорят, че подкрепят тяхното мнение.

Разказвач. Разказването на истории може да се използва както като инструмент за създаване на благоприятна учебна среда, така и като средство за предаване на учениците на желаните послания, концепции, знания, ценности и поведение (Цилимени, 2007: 21). Формата и съдържанието на дейностите за разказване в училище може да се адаптира според реалната желана цел. Тези дейности включват фолклор в училище или съвременни разкази за разкази, безплатни разкази на ученици или учители (учениците са поканени да разкажат за своите мечти, филм, книга, ежедневни инциденти и т.н.), преиздаване на истории или дори създаване на проект (т.е. записване на истории, блестящи от стари снимки, както им се съобщават от възрастните граждани) (както е посочено по-горе: 25).

Основните преподавателски практики, които обхващат теоретичната основа на процесите на екологично образование.

Тези практики трябва да включват:

• Фази на изследване / разследване, в които учениците, разделени на отделни работни групи, са насочени да очертаят проблема, да търсят и откриват цялата налична информация, която може да допринесе за неговото управление (изследване, наблюдение, експерименти, библиография и т.н.) да намерят решение на проблема и да планират подходящи планове за действие. С други думи, учениците преминават през фаза на преход от знание към вземане на решения и към индивидуална и най-вече колективна мобилизация като граждани.

• Фази на сътрудничество и координация, в които учениците обсъждат, сравняват, сравняват и разискват информацията и материалите, които са събрали, както и техните мнения и мнения по въпроси и факти.

По този начин учениците са принудени да гледат на различни аспекти от работата си, да повишават своята информация, да анализират задълбочено обстоятелствата, да организират своите възгледи и мнения, да работят за подобряване на плана си за действие или да преценяват и оценяват различните етапи от работата си, на техния план за действие и на първоначалните цели.

Обучителните практики от този тип пречат на учениците да останат пасивни слушатели и да насърчават развитието на разследващите и разследващите умения, екипния дух, приобщаването, обективността, последователността, предприемането на инициативи, критическото мислене, синтезата, овластяването и динамизма. По този начин ученикът трябва да бъде насочен към: да разбира, да се запознае и да познава и да анализира не само близката си среда, но и по-широката среда, с която той / тя е свързан. Учениците следва също така да бъдат насърчавани да работят по въпроси и загриженост за мястото, в което живеят, като отправна точка за разследването на по-мащабни въпроси.

Основните черти на използваните понастоящем методи на преподаване са: учене, ориентирано към ученика, учене чрез правене, експериментиране, отворени към естествената и социалната среда училища, мултидисциплинарен подход, работа в екип и т.н. Съществува голямо разнообразие от методи, чийто избор е повече или по-малко отворена за учителя, тъй като методът или методите, използвани за изпълнението на програма, зависят от множество фактори, най-важните от които са:

• Състав на екипа по екологично образование

• Целите, които трябва да бъдат постигнати

• Училищната среда

• Налични средства и ресурси

• Външни фактори

5. Въвеждане на добри практики, които насърчават активното обучение в областта на околната среда.

Има два методологични модела за екологично образование, подходящи за включване в учебните програми за начално и средно образование. Това са:

• Мултидисциплинарният модел, който е подходящ за всички възрасти,

• Интердисциплинарните модели, които изискват обучен персонал и се адресират до учениците от определена класна или класна секция. Тя може да се реализира като част от дейностите на така наречената гъвкава зона.

В контекста на първия модел проблемите на околната среда се интегрират в предмета, преподаван в съответствие с учебната програма. В контекста на втория модел, обаче, учителят или специализираният фасилитатор избира тема, проблем или загриженост въз основа на интересите на учениците. Образователните аспекти на въпроса за темата за околната среда се разглеждат по един холистичен, многодисциплинарен и интердисциплинарен начин по отношение на учебните предмети.

И двата модела се допълват, тъй като имат различни предимства и недостатъци.

Методологичните подходи, използвани в екологичното образование, зависят в голяма степен от избрания учебен предмет. : Най-често срещаните методи са следните:

• Работният план

• Разрешаване на проблем

В същото време преподавателите използват други стратегии за преподаване като:

1. Теренни проучвания

2. Разследването и модификацията на алтернативни идеи, предложени от учениците

3. Изследване, основаващо се на въпроси

4. Експериментално обучение

5. Анализ и изследване на типичен случай

6. Ролеви игри

НОВИ ТЕХНОЛОГИИ

Обикновено се смята, че използването на новите технологии подобрява както преподаването, така и ученето. В резултат на това всички страни в момента се опитват да интегрират нови технологии в преподаването на учебни предмети. Много ИТ приложения могат да допринесат за осигуряването на успешна доставка на образователна образователна програма. Някои допринасят значително в самата когнитивна област, докато други дават възможност на учениците и им дават възможност да общуват и да развиват своята креативност. Учебният софтуер превръща в предимство потенциала на новите технологии за създаване на привлекателна и ефективна учебна среда. Софтуерът е средство за преподаване, което улеснява обучението с помощта на компютър. Всъщност учебният софтуер може да бъде използван или за осигуряване на обучение или като допълнителен инструмент от страна на учителя за подпомагане на учебния процес по време на урока или като инструмент за самостоятелно преподаване от ученика при завършване на предписаните сесии за посещаване на училище. В контекста на екологичното образование средата се разглежда както като обект на обучение, така и като учебен ресурс, способен да подобри ученето чрез процес на предефиниране на ролята на човека в околната среда. Компютрите подобряват достъпа до околната среда като обект на обучение и като ресурс за повишаване на осведомеността. Освен това, когато преподаването в контакт с околната среда е невъзможно поради редица причини и околната среда не може да се използва като учебен инструмент, учебните ресурси, използвани от учителя, трябва да дадат възможност на учениците да се включат ефективно в екологичното образование. От само себе си се разбира, че това изисква подходящо разработен учебен материал, който може да се използва като учебен ресурс както от учителя, така и от учениците. Учебните ресурси, които повишават разбирането и увеличават способността на ученика да събира, корелира и интерпретира информация, допринася за цялостен поглед върху фактите и проблемите, свързани с околната среда. По този начин ИТ приложенията могат да се използват като ресурси за преподаване в програмите за екологично образование, за да се улесни връзката между информация и знания, въпреки че при никакви обстоятелства те не трябва да се разглеждат като заместители на самата околна среда.

6. Изграждане и провеждане на емпирично изследване относно личното отношение на учениците към опазването на околната среда.

Този раздел представя резултатите от теренно проучване, проведено в редица основни училища в района на Атика. По-конкретно, изследването се състои в разпространението на шестдесет (60) въпросника. Отговорът на учениците достигна 92%, тъй като петдесет и пет (55) ученици отговориха с голяма готовност на почти всички въпроси на въпросника, както затворени, така и отворени.

Въпросникът беше особено "приятелски настроен към учениците": от общо 19 въпроса, въпросникът включваше 16 затворени и само 3 отворени въпроса.

Възрастта на респондентите е между 11 и 12 години. От общо 55 респонденти 24 бяха момчета и 31 момичета (%).

Изследването, свързано с екологичното съзнание на учениците, е положително, тъй като 91% от анкетираните отговарят, че винаги рециклират хартия, стъкло и пластмаси, а едва 9% дават отрицателен отговор (графика 13).

Графика 13: Винаги използвам хартия, стъкло или пластмаса.

Графика 13 легенда: Да (синьо), Не (жълто)

Положително са и отговорите по отношение на повторното използване и ремонт на различни предмети от учениците. В действителност 89% от отговорилите ученици отговориха, че често решават да използват повторно определени обекти, вместо да ги изхвърлят (графика 14), докато 65% от респондентите заявяват, че предпочитат да ремонтират определени обекти, вместо да ги изхвърлят ( Графика 15).

Графика 14: Често избирам да използвам отново нещата, вместо да ги изхвърлям

Графика 14 легенда: Да (зелено), Не (червено)

Графика 15: Обикновено ремонтирам определени обекти, вместо да ги изхвърлям

Графика 15 легенда: Да (зелено), Не (лилаво)

Мненията обаче се разделят на въпроса дали учениците предпочитат / избират еднократна употреба / предмети за еднократна употреба. Всъщност 56% от анкетираните отговориха, че избягват предмети за еднократна употреба, докато 44% отговарят на обратното (графика 16).

Графика 16: Аз избягвам, доколкото е възможно, предмети за еднократна употреба

Графика 16 легенда: Да (зелено), Не (синьо)

19. Смятате ли, че замърсяването на околната среда оказва влияние върху вашия живот и развитие? Ако да, защо?

Всички респонденти потвърдиха, че замърсяването на околната среда без съмнение оказва влияние върху техния живот и развитие и подчертава потенциалните увреждания на тяхното здраве.

1. Препоръки въз основа на анализа на съществуващите практики за активна еко-версия.

• Участие на всички ученици и учители в училището в сътрудничество с местната общност и всички останали заинтересовани страни.

• Холистичен и интердисциплинарен подход на темата въз основа на неговите социално-икономически, екологични и политически аспекти.

• Интервенциите и промените, които трябва да бъдат насърчавани във всяко училище, следва да бъдат резултат от изучаването на избрания предмет.

• Всички интервенции / промени трябва да бъдат осъществими. Трябва да се избягват кръстосаните и изолирани действия.

• Целта на училищните интервенции е да се постигнат дългосрочни, трайни промени и да се подобри качеството на живот. Крайната цел е устойчивото училище.



• Обучението по екологично образование не трябва да се заменя или поема от други уроци.

• Необходимо е да се подобрят знанията на учениците относно употребата / повторната употреба на определени материали.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница