Цикъл от 8 сказки



страница1/10
Дата13.10.2018
Размер1.47 Mb.
#84949
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10







ЦИКЪЛ от 8 сказки


изнесени в Гьотеанум, Дорнах

от 27. 9. до 3. 10. 1920 г.
издадени от секцията на естествените науки

на Гьотеанума, чрез Гюнтер Вахсмут
с разрешение на г-жа Мария Щайнер

според записки непрегледани от сказчика – 1938 г.

превод от немски: ДИМО ДАСКАЛОВ

НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД

изготвил: ПЕТЪР ИВАНОВ РАЙЧЕВ – сканиран от копие










GA-322

РУДОЛФ ЩАЙНЕР
Г Р А Н И Ц И
Н А
ПРИРОДОЗНАНИЕТО

Цикъл от 8 лекции изнесени в Гьотеанум, Дорнах


от 27. 9. до 3. 10. 1920 г.
издадени от секцията на естествените науки

на Гьотеанума, чрез Гюнтер Вахсмут
с разрешение на г-жа Мария Щайнер

според записки непрегледани от сказчика – 1938 г.


НЕРЕДАКТИРАН ПРЕВОД


превод от немски: ДИМО ДАСКАЛОВ

С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е

СТР.


1. ПРЕДГОВОР НА ИЗДАТЕЛЯ………………………………......3

2. ЛЕКЦИЯ ПЪРВА……………………………………………........5

3. ЛЕКЦИЯ ВТОРА……………………………………………........13

4. ЛЕКЦИЯ ТРЕТА………………………………………….............23

5. ЛЕКЦИЯ ЧЕТВЪРТА…………………………………….............34

6. ЛЕКЦИЯ ПЕТА…………………………………….......................44

7. ЛЕКЦИЯ ШЕСТА………………………………….......................54

8. ЛЕКЦИЯ СЕДМА………………………………….......................66

9. ЛЕКЦИЯ ОСМА………………………………………….............80




ПРЕДГОВОР НА ИЗДАТЕЛЯ


Едно от завещанията на миналото столетие, което имаше най-тежки последствия, беше това, че познанието на човешкото същество не стои вече в центъра на природоизследването. Погълнати от неизброимите обекти на познанието хората забравиха самия познаващ субект или остави неговото изследване на специалистите, на които природопознанието бе определило едно по възможност най-изолирано работно пространство. Но тъй като на добитите по този начин резултати от изследването на природата беше отредено господството на човешкия, над обществения живот, човекът живее днес в една сфера, която е чужда на неговото общество. Социалните напрежения и вълнения на последните десетилетия бяха резултати на тези грешка в методиката на природоизследването. Ето защо още през 1920 година Рудолф Щайнер обърна вниманието на това, че болестта и жизнената слабост на социалния организъм ще трае до тогава, докато той се намира под властта на закони, които са заети от външната природа, но са чужди на самия човек. Ето защо той, който познаваше из основи естествените науки и техните различни дисциплини, каза: ”Науките без човешкото себепознание са вредни, науките, които имат срещу себе си себепознанието на човека, са благодат за човечеството, защото те действително водят човечеството до това, до което то трябва да стигне в близкото бъдеще. Не трябва да съществува никаква наука, която да не бъде поставена в някакво отношение с човека. Не трябва да има никаква наука, която да не бъде проследена до най-вътрешната същност на човека, където, когато е проследена дотам, тя добива своя истински смисъл”.

Тази нова методика на изследването царува също и в следващите напечатани лекции, тя царува и в другия цикъл от лекции, който бе издаден също така от Секцията по Естествена наука при Гьотеанума: ”Моментът на раждането на естествената наука в мировата история”. Защото преди човек да пристъпи към работа, трябва да му са ясни пътя и целта. Но тъй като човекът не е само едно тяло, а е едно духовно същество, трябва да бъде отново установено отношението на природоизследването не само към неговото телесно, а преди всичко също и към неговото духовно същество. Тогава ще се види, че предполаганите до сега граници на познанието могат да бъдат преминати, когато се открие, че взаимоотношението между телесните сетива на човека и природата не е мярка за неговата познавателна способност, но че духовното същество на човека може да събуди и развие в себе си нови способности и органи, които могат да виждат по-далеч и по-дълбоко, които са по-близки и по-сродни на творческата същност на природата в нас и вън от нас. В своите трудове Рудолф Щайнер е описал това духовно същество на човека и пътищата за неговото развитие. Точността на наблюдението, която досегашното природоизследване ни подари като негов резултат, тук е приложена върху изследването на духовното устройство на самия човек.

При четенето на следващите лекции от 1920 година трябва да се има предвид, че слушателите бяха запознати с по-голяма част на съдържанията на основните трудове на Рудолф Щайнер. Следователно това трябва да се предположи и при читателя. Защото лекциите на Рудолф Щайнер никога не са се родили в отвлечения свят на научния кабинет, а те се обръщаха към определени хора с конкретни въпроси, които възникваха от борбата с действителните задачи на заобикалящия свят. Самият Рудолф Щайнер стоеше сред бушуването на тези създаващи история събития с незабравимата будност, обзор и енергия на неговото същество неуморно обяснявайки, насочвайки, предупреждавайки и действайки. Тук не говореше никакъв абстрактен учен, който се явяваше от изолираността на своя научен кабинет с един ръкопис сред слушатели, а един човек, който през целия ден трябваше да води разговори с хора търсещи съвети, да прави неуморни пътувания в най-различни страни за изнасяне на лекции, да ръководи една основана от него висша школа, която нарастваше от ден на ден, да развива една непрестанна художествена дейност и същевременно да ръководи наближаването към завършване изграждане на една величествена сграда, първия Гьотеанум. И всичко това беше свързано с хиляди малки и големи грижи и изисквания на една такава дейност. Потънал в такава деловитост, той често пъти се явяваше по няколко пъти на ден пред слушателите и именно това стоене сред живота, тази непосредственост, с която проблемите бяха не само разглеждани и познавани, а също така дейно обхванати и овладени, даваше на неговите лекции тяхната особена субстанция, близост до живота и убедителна сила. Слушателите изживяваха не само проблемата, но и човека, който се бореше с нея. Трудностите на излагането на духовните познания, които за първи път трябваше да бъдат преведени на езика на един заобикалящ свят, заставащ срещу тях с толкова напълно различни предпоставки, бяха описани от самия Рудолф Щайнер в VІІ. лекция. Самопонятно е, че тази огромна неуморна дейност, която изпълваше деня на Рудолф Щайнер, не му позволяваше да прегледа след това записките на говореното от него слово и да го преработи в приетата форма на една книга предназначена за печатане. Читателят, който може би не е съизживял раждането на тези лекции, трябва да има предвид също и това. Обаче който предпочита жизнеността на творческия момент пред добре асортираната стилистика на абстрактния учен, той ще получи именно от близостта до живота и непосредствеността на творческата борба в говореното слово по-голяма полза, духовна субстанция и подтик за дела. Човекът на нашата епоха, призван за по-задълбочено себепознание и за по-широки хоризонти на неговия поглед и действие, ще открие чрез изучаването на тези лекции в себе си силата, да започне отново изследването на своя вътрешен и външен свят с будна познавателна смелост.

Изказвам благодарност преди всичко на г-жа Мария Щайнер, че благоволи да разреши напечатването на тези лекции, на господин Паул Ойген Шилер за съдействието при преглеждането на записките и на господин д-р К. Весених за изготвянето на фигурите според чертежа на Рудолф Щайнер.



За Секцията по Естествена наука при Гьотеанума

Дорнах, 1938 година

Д-р Гюнтер Вахсмут


Каталог: files -> literature -> 1-ga
1-ga -> Взаимовръзки
1-ga -> Лекции държани в Берлин между 23. 1904 и 1906 г превод от английски: вера гюлгелиева нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от копие
1-ga -> Лекции 1910 г и 1917 г превод от английски: вера гюлгелиева
1-ga -> Лекции изнесени в Дорнах пред лекари и студенти по медицина
1-ga -> Лекции изнесени в Арнхайм, Торки, Лондон и Щутгарт между 28. и 27. 1924 г
1-ga -> Взаимовръзки
1-ga -> Лекции държани в Лайпциг от 28. 12. 1913 до 1914 г
1-ga -> Лекции държани в Берлин, Щутгарт и Кьолн между 13. И 29. 12. 1907 г. Нередактиран превод изготвил: петър иванов райчев препис от ръкопис ga-101
1-ga -> Лекции и приветствие изнесено в Дорнах между 05. и 28. 09. 1924 г
1-ga -> Превод от немски: димо даскалов


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница