Дълготрайните материални активи



страница1/4
Дата22.12.2018
Размер1.73 Mb.
#108920
  1   2   3   4
ИКОНОМИЧЕСКА СЪЩНОСТ

НА

ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ





  • Същност.

Реэултатите от дейността на предприатието эависят от иэполэването на неговите материални и човешки ресурси. Материалните ресурси представляват имуществото на предприятието, което всъщност са неговите активи. Тяхната икономическа същност, характеристика и преднаэначението им са свърэани пряко с вида на дейността на предприятието. Това обстоятелство дава своето отражение върху раэнообраэието на активите и поражда определени особености в състъва им. По своята същност дълготрайните активи на предприятието са обекти, в които е осъществило дългосрочни инвестиции с цел да реализира предмета на своята дейност.

Дълготрайните активи са тези активи, които се намират във владение и разпореждане на предприятието по-продължителен период от време, за период по-дълъг от една година. Като такива те участват многократно в осъществяваната от предприятието дейност и се използват за осигуряването на икономическа изгода.

В зависимост от състава и въплащението им дълготрайните активи и съгласно чл.14, ал.2 от Закона за счетоводство се подразделят на :

-материални;

-нематериални;

-финансови;



-търговска репутация

ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ обект на настоящото изследване са имуществени средства, които имат натурално-веществена форма и образуват основното съдържание на материалната база на предприятието. Те са средства на труда, които участват и обслужват продължително време текущата дейност на предприятието, за дълго запазват своята натурално-веществена форма и потребителски качества и пренасят на части стойността си в себестойността на създаваната продукция или услуга.

Съгласно НСС16 ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ са:

- средства на труда , които имат материално - веществен характер;

- използват се за производство на активи;

- използват се за извършване на услуги;

- използват се за доставка на активи;

- използват се за продажба на активи;

- използват се за отдаване под наем;

- използват се за административни и други цели;

-очаква да бъдат използвани повече от един отчетен период”*

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* НСС16 –ИК “Труд и право” София 2002- стр.350

За да бъде признат един актив в групата на ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ съгласно НСС16 трябва да :

а)отговаря на определението за дълготраен материален актив;

б)стойността на актива може да надлежно да се изчисли;

в)предприятието очаква да получи икономически изгоди свързани с актива

Ако съставните части на един дълготраен материален актив отгаварят по отделно на критериите за дълготраен актив, могат да бъдат разделени на части и всяка една съставна част да се третира като дълготраен актив самостоятелно. Това се налага в случаите, когато съставните части имат различни полезни срокове на годност и е налице използването на различни методи и норми на амортизация.

пренасят стойността си на части в себестойността на произвежданата продукция или услуга.При определяне на критерия дали един актив отговаря за признаване предприятието очаква да получи икономически изгоди, свързани с актива, т.е. да имат полезен икономически живот, трлябва да се преценява степента на сигурност от такива бъдещи икономически изгоди въз основа на наличните доказателства в момента на първоначалното признаване. Ако разходът за придобиване на актива е относително малък и очакваната в бъдеще икономическа изгода е ненадежна, правилно ще бъде отразяването му като текущ разход.С прехвърлянето на рискове и изгоди при придобиването се потвърждава, че предприятието ще получи бъдещи икономически ползи, свързани с този актив. Икономическите изгоди от употребата му могат да бъдат увеличаване на приходите или намаляване на разходите. Притежаването на дълготраен материален актив е свързано с черпене на икономическа изгода от него. Очакваната икономическа изгода може да се установи за всеки актив поотделно или да произтича от комбинираното действие на група дълготрайни материални активи.

Друг критерий за признаване на дълготраен материален актив е стойността. Тя обикновено се установява лесно, самата сделка на размяна,докозваща покупката посочва и неговата стойност.Ако дълготрайния материален актив е създаден в самото предприятие стойността му може да се установи на база себестойностт- сума на разходите.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* НСС16 –ИК “Труд и право” София 2002- стр.351

** НСС16 –ИК “Труд и право” София 2002- стр.351

*** НСС16 –ИК “Труд и право” София 2002- стр.351

ІІ. ГРУПИРАНЕ НА

ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ


В процеса на осъществяваната в предприятието дейност ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ имат различно предназначение и изпълняват различни функции. Съобразно с това и във връзка с НСС 16 към групата на ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ се отнасят:
Земи и терени

Към тях се отнасят собствени терени и земи, които осигуряват условия или се използват пряко за създаване на продукция или услуга.



Подобрения върху земята

Към тази група се отнасят всички подобрения извършени от предприятието върху собствени земи и терени.



Сгради и конструкции

Тук се отнасят всички сгради и конструкции, които създават условия за осъществяване на дейностпроизводствено – адмистративни сгради; халета; складове; т.н./.



Машини и оборудване

Включват се всички производствени машини, оборудване, предавателни устройства, енергетични и двигателни машини и оборудване, измервателни и регулиращи уреди, инструменти и производствени принадлежности



Съоръжения

Това са машини и оборудване обособени за самостоятелно ползване, като надземни и позмемни резервоари, въжени линии, радио и телевизионни съоръжения, водопроводи и канализации, ел. мрежи и т.н.



Транспортни средства

Към тази група се отнасят всички транспортни средства, които предприятието притежава и използва за превоз на продукция, материали, стоки, пътници и други товари - леки и тежки автомобили; самолети, хеликоптери, вагони, локомотиви, автобуси, тролейбуси, плавателни съдове и т.н.



Компютърна техника

Включва всякакъв вид компютърно оборудване и конфигурации: компютри, монитори, клавиатури, мишки, принтери, модеми, скенери и т.н.



Офис обзавеждане

Към обзавеждането се отнасят всики мебели/бюра, маси, столове, дивани/, сметачни и пишещи машини, спортен инвентар, телевизионни и радио приемници и др.



Библиотечни фондове

Включва се всички книги собственост на предприятието - техническа, нормативна, художествена и друг вид литература.



Други ДМА

По решение на ръководството тук се отнасят други дълготрайни материални активи, които не са включени към никоя от изброените по-горните групи.



ІІІ.СИНТЕТИЧНО И АНАЛИТИЧНО ОТЧИНАНЕ

НА ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ

3.1. организация на синтетичното отчитане на дълготрайните материални активи

Организацията на синтетичното счетоводно отчитане на дълготрайните материални активи е право и задължение на главния счетоводител. Счетоводното отразяване на всички операции с дълготрайни материални активи се извършва въз основа на съставения от главния счетоводител индивидуален сметкоплан - чрез възприемане организацията и методологията на счетоводното отчитане на тези активи в Националния сметкоплан и съобразявайки се със спецификата в дейността на предприятието.

При възприета базова система за съставяне на индивидуалния сметкоплан на предприятието - съобразно с разработките на Националния сметкоплан, могат да се използват следните счетоводни сметки, обособени в Раздел 2 Сметки за дълготрайни активи, Група 20 Дълготрайни материални активи. За осигуряване на необходимата информация за състоянието и изменението на всеки конкретен вид дълготраен материален актив се използват сметките:

с/ка 2011 Земи /терени/

с/ка 2012 Подобрения върху земите

с/ка 202 Сгради и конструкции

с/ка 203 Компютърна техника

с/ка 204 Съоръжения

с/ка 205 Машини и оборудване

с/ка 206 Транспортни средства

с/ка 207 Офис обзавеждане

с/ка 208 Библиотечни фондове

с/ка 209 Други дълготрайни материални активи
Всяка от посочините счетоводни сметки се използва за отчитане на конкретни дълготрайни материални активи. Информацията има конкретен вид и съдържание.

От гледна точка на баланса всички тези сметки са активни. При всяко увеличаване на отделния актив съответната сметка се дебитира, а при всяко тяхно намаляване се кредитира. Сметките могат да имат само дебитно салдо/ което ще бъде израз на отчетната стойност на наличните в предприятието дълготрайни материални активи.

Заедно с посочените no-горе сметки от Раздел 2 на Националния сметкоплан са предвидени и други две сметки/ чрез които поотделно се отчитат процесите на придобиването и ликвидацията на дълготрайни материални активи:

с/ка 613 Разходи за придобиване на ДМА

с/ка 616 Разходи за ликвидация на ДМА
По икономическо съдържание на отчитаните обекти те са сметки за отчитане на стопански процеси. Тези сметки се приключват след извършване на съответния процес на придобиване или ликвидация. Те могат да имат салдо до приключването на този процес.

Сметка 613 Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи се използва за отчитане на придобиването на дълготрайни материални активи, за придобиването на които се извършват преки разходи. Тя се използва при доставка на дълготрйни матералн активи с допълнителни разходи и за отчитане строителството на сгради, машини, съоръжения и оборудване.

Сметката е операционно-калкулационна. Тя се дебитира със размера на всички преки разходи за придобиването на съответен дълготраен материален актив, включително и покупната стойност на актива, митата и невъзтановимите данъци. Кредитира се след завършване на обекта или доставката , което по време ще съвпада с приемането му в групатаа на дълготрайните активи на предприятието.

По този начин, по дебитната страна на сметка 613 Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи се формира цената на новопридобития актив, по която цена той следва да бъде посочен в счетоводния баланс. В случаите, когато в края на даден отчетен период сметка 613 Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи е с дебитен остатък, този остатък показва, че процесът на придобиването на дълготраен материален актив не е приключен и изразява размера на извършените до момента разходи за неговото осъществяване.


3.1. организация на аналитичното отчитане на дълготрайните материални активи
Аналитичното отчитане на дълготрайните материални активи трябва да бъде организирано по начин, който да позволи групирането на елементарните обекти на отчитане за нуждите на управлението. То е разнообразно в зависимост от вида, състава и предназначението на отделния инвентарен обект и потребностите на ръководството от по-детайлна информация за неговото състояние и изменетие. Изразяват се в откриването на отделни за всеки дълготраен материален актив аналитични сметки, в които се отбелязват най-съществените данни, характеризиращи обектите -наименование, дата на придобиване, местонахождение, цена на придобиване

ІV.ПЪРВОНАЧАЛНА ОЦЕНКА НА ДМА
Дълготрайните материални активи обединяват всички средства на труда собственост на предприятието. Всички те се оценяват и заприходяват към активите на предприятието при тяхното придобиване.

Първоначалната им стойност може да се прояви в следните разновидности:

- Цена на придобиване

- Себестойност

- Справедлива цена

- Цена в нотариален акт



4.1.оценка по цена на придобиване
Съгласно НСС16 началната оценка на всеки дълготраен материален актив е цената му на придобиване. Счита се, че цената на придобиване е резултат на сделка между несвързани лица и е обективна и надеждна. Тя е паричното изражение, или неговият еквивалент, и включва разходите за придобиването на актив и подготовката му за употреба.

Цената на придобиване включва мита и невъзстановими данъци, както и всички преки разходи за привеждането на актива в работно състояние.

За преките се считат разходите за:

- разходи за първоначална доставка и обработка;

- разходи за подготовка на обекта(терена), където ще се експлоатира активът.

- разходите за монтаж , включително и тези, направени през контролните и предпускови периоди. Така също и разходите,свързани с поетапното въвеждане в употреба на дълготрайните материални активи;

- разходи за привеждане в работно състояние на придобития

дълготраен материален актив;

- разходи за професионални възнаграждения и хонорари на икономисти, архитекти, инжинери, юристи, монтожници и други свързани с проектирането ,изграждането и въвеждането в експлоатация на дълготрайния материален актив;

-разходи за мита и митничиски такси

- разходи за акцизи

- разходи , произтичащи от непризнат данъчен кредит,свързан с преките разходи.

- разход за лихва, отчита се разликата между първоначалната оценка и сумата на всички плащания през кредитния период, когато придобиването на дълготрайни материални активи е свързано с разсрочено плащане;

- административните и други разходи, но при условие че са свързани пряко с придобиването или привеждането на актива в работно състояние.

Когато предприятието няма право да възстанови данъка върху

добавената стойност за п ридобит дълготраен материален актив,

същото следва да отчете покупната стойност на актива заедно с включения данък. В този случай невъзстановеният данък се включва в цената на придобиване. Това се отнася и за останалите разходи,свързани с актива.

Не се включват в цената на придобиване:

- разходи за пробни пускания и подобни предпроизводствени разходи;

- разходи по обучение на персонала за работа с актива-тези разходи се отчитат като текущи разходи за дейността,свързани с квалификацията на персонала.

- оперативните загуби, понесени,преди активът да постигне планираната производителност,не се включват в цената на придобиване, те също са текущи разходи за дейността.


4.2.оценка по себестойност
По себестойност се оценяват Дълготрайни материални активи създадени в предприятието. В себестойността се включват само основните производствени разходи по създаването на актива.

Съгласно НСС16, т.4.7.а “…начина на определяне на себестойността следва да е идентичен с начина на определяне на себестойността на произвежданата от предприятието продукция..”*

В себестойността не се включват косвените разходи несвързани пряко със създаването на актива; не се включва и предвидената вътрешна печалба и административните разходи не свързани пряко с производството на дълготрайния материален актив.

4.3. оценка по справедлива цена
Справедлива стойност е сумата,за която един актив може да бъде разменен или даден пасив може да бъде погасен, между информирани и желаещи страни в пряка сделка помежду им;

По справедлива цена се оценяват Дълготрайни материални активи получени в резултат на:


- безвъзмездна сделка - при получане на дарения. Полученият дълготраен актив се заприходява по неговата пазарна или справедлива цена. Цената, на която същият може да бъде реализиран на пазара.

-установен излишък при инвентаризация - при установяване на незаприходен дълготраен материален актив при извършнане на инвинтаризация същия се заприхадява към активите н предприятието по справедлива /пазарна / цена.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* НСС16 т.4.7.а–ИК “Труд и право” София 2002- стр.356

- внасяне на апортна вноска от съдружник - В случаите когато предприятието получи дълготраен материален актив, като апорт т.е. непарична дялова вноска същия се оценява от лицензиран оценител. Той определя справедливата цена на внесения актив .


- чрез замяна /бартер/ на активи - Съгласно НСС16 трябва предварително да се разграничи от гледна точка на това дали се заменят два сходни или два несходни актива.

При размяна на два сходни актива получения дълготраен материален актив се оценява по балансова стойност на предадения дълготраен материален актив. В този случай не се признават никакви печалби и загуби.

При размяна на два несходни актива цената по която следва да се заприходи получения актив е неговата справедлива цена.


4.4.оценка по цена в нотариален акт
При закупуване на недвижимо имущество сделката задължително минава пред Нотариус лицинзиран от Нотариалната камара. Документа, с които купувача става собственик на съответното имущество обект на сделката е Ноториален Акт. В Нотариалния акт се упоменава цената, на коята е придобито недвижимото имущество, за нейна база се използва данъчната оценка издадена от съответната Териториална данъчна дирекция към която е деклариран имота обект на сделката. С тази цена актива се заприхождава към групата на дълготрайните активи на предприятието купувач.

V.ДОКУМЕНТИРАНЕ

НА СТОПАНСКИТЕ ПРОЦЕСИ И ОПЕРАЦИИ ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ ПРИДОБИВАНЕТО НА

ДЪЛГОТРАЙНИТЕ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ
След оценяването на придобитите дълготрайни активи важен момент е документирането на тяхтото придобиване и завеждането им в съответните документи доказващи тяхното съществуване, като активи на предприятието.

За привилната организация на счетоводното отчитане на състоянието и измерението на конкретните материлните дълготрайни активи особено важен момент е документирането на стопанските операции свързани с тяхното придобиване и изваждането им от употреба, начисляването на амортизацията.

Използваните в преприятието за тази цел документи са разнообразни например:

- Фактура

- Данъчна

- Опростена

- Акт за завършен етап от строителство

- Разрешение за ползване

- Акт за приемане и предаване на дълготрайните активи

- Протокол за преместване на дълготрайни активи

- Инвентарна карта

- Регистър на инвентартите карти

- Инвентарна книга


5.1.Фактура

В случаите, когато Дълготраен материален актив се придобива чрез покупка, независимо от начина на финансиране трябва да бъде издаден първчен документ удостоверяващ сделката.

Тези първични документи са фактурите.Те могат да бъдат данъчни и опростени. Когато фактурата е данъчна и предприятието купувач е регистрирано по закона за Данък Добавена Стойност, то има право на данъчен кредит. Стойността на ДДС се приспада от цената на придобиване.

В случай обаче, че фактурата издадена от продавача е опростена ДДС не се приспада от цената на придобиване.


5.1.1.Данъчна фактура
Тя е частен писмен документ, издаван от регистрирано по Закона за Данък добавена стойност лице, за удостоверяване от него на възникнало облагаемо данъчно събитие и начислен данък. Данъчната фактура се издава независимо дали получателят е регистрирано или нерегистрирано по Закона за данък върху добавената стойност лице;

2) Данъчни известия към данъчни фактури

2.1.) Данъчно дебитно известие - данъчен документ, с който се отразяват увеличението на данъчната основа и начисленият данък на документирана с данъчна фактура облагаема доставка;

2.2.) Данъчно кредитно известие - данъчен документ, с който се отразяват намалението на данъчната основа и начисленият данък на документирана с данъчна фактура облагаема доставка;




5.1.2.Опростена фактура
Писмен частен документ, издаван от регистрирано лице - доставчик на стоки и услуги, за възникнало данъчно събитие, за което не се начислява данък. Опростената фактура се издава от регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност лице, когато доставката е освободена, независимо дали получателят е регистрирано или нерегистрирано по Закона за данък върху добавената стойност лице;

1) Известия към опростена фактура

1.1.) Дебитно известие - документ, с който се отразява увеличението на данъчната основа на документирана с опростена фактура освободена доставка или случаите по чл. 97, ал. 4 на Закона за данък върху добавената стойност, т. е. за доставка, по която е начислен данък, счита се, че отразената в документа сума включва начисления данък;

2.2.) Кредитно известие - документ, с който се отразява намалението на данъчната основа на документирана с опростена фактура освободена доставка или случаите по чл. 97, ал. 4 на Закона за данък върху добавената стойност.

В глава двадесет и четвърта Други документи на Закона за данък върху добавената стойност се посочват и други документи, включени в състава на документацията и отчетността по Закона за данък върху добавената стойност. Това са:


  • Справка - декларация;

  • Годишна справка -декларация;

  • Касова бележка (фискален бон) от фискално устройство;

  • Митническа декларация;

  • Отчетни регистри

- Дневник за покупките

- Дневник за продажбите

Указаните форми на първични счетоводни документи не изчерпват кръга на всички документи, които биха били необходими за документиране на операциите по придобиване на дълготрйни материални активи.

Всички първични счетоводни документи трябва да бъдат съставени в момента на извършването на стопанската операция или в срокове, определени по нормативен ред, като в тях задължително трябв да се отрази достоверно същността на стопанската операция.




5.2.Акт за завършен етап от строителство

Акта за завършен етап от строителството известен още като акт - Образец 19, се използва при строителство чрез възлагане. С него удостоверява завършването на обекта или на част от него. Подписва се от представители на Инвеститора и на Изпълнителя. В него се посочват извършенито до датата на неговото подписване видове СМР, които подлежат на плащане след подписването му . След неговото подписване изпълнителя издава фактура, която удостоверява направените до момента разходи. Документът се съхранява във счетоводството на фирмата възложител заедно с издадената фактура.



5.3.Разрешение за ползване

Разрешение за ползване или известно още, като Акт 16 е документ използван също при строителство на Дълготрайни материални активи. С него се удостоверява, че обекта отговаря на изискванията на контролните органи и е годен за ползване от собственика. След неговото изаване от контролните органи предпритието собственик реално може да използва обектът по предназначението за което е построен.


5.4.Акт за приемане и предаване на дълготрайните активи
Акт за приемане и предаване на дълготрайните активи е най-характерният документ за отчитане на приемането и предаването на дълготрайни активи. Съставя се от комисия. В нея трябва да участват

представителите и на двете страни -тази, която приема и тази, която предава.Такъв акт се съставя за всеки отделен дълготраен актив, независимо от начина му на придобиване. Общ акт за отразяване на

приемането и предаването на няколко дълготрайни активи се използва само тогава, когато инвентарите са еднородни, имат еднаква стойност и се приемат едновременно.

Документът се използва за отразяване на приемането и предаването на дълготрайните активи във всички предприятия и при всички случаи на приемане и предаване: покупка, безвъзмезден начин, придобити от собствено производство, намерени незаприходени при инвентаризация инвентарни обекти, строителство по стопански начини или чрез възлагане, лизинг, бартер или апортна вноска на собственик учредител.

Когато комисията, състояща се от представители на двете страни, подпише акта, дълготрайният актив се смята за приет- предаден.

Приемащата страна трябва да даде инвентарен номер на новоприетия актив.Този номер се отразява в документа.

Приетият актив се зачислява към имуществото на приемащо предприятие и се предава срещу подпис на материално-отговорното лице, което ще работи с него и съответно ще носи материална отговорност.

Актът за приемане и предаване на дълготрайни активи се съставя в два екземпляра-един за приемащата и един за предаващата страна.

Предава се в счетоводството на съответното предприятие и там се съставят съответните счетоводни записвания към датата на съставянето на акта. Приемащото предприятие заприходява приетия дълготрен актив, а предаващото предприятие го отписва.

Когато се доставят нови дълготрайни активи, дукоментът се използва за оформяне на приемането им. Тогава всички реквизити се попълват от получателя.

Според познатите признаци за класификация на документите, актът е с характер на изпълнителен, първичен, единичен, вътрешен документ.

Актът се използва, както при приемане-предаване на нови

дълготрайни активи, така и при безвъзмездно приемане и предаване на употребявани обекти.

При безвъзмездно предававане-приемане предаващата страна трябва да посочи в акта датата на въвеждане в експлоатация и размера на изхабяването.



5.5.Протокол за преместване на дълготрайните активи
Много често в преприятието се налага смяна на местонахождението(вътрешно преместване)на материални и нематериални дълготрайни активи в техните вътрешно структурни звена.Това преместване се документира с протокол. Преместването на дълготрайните активи става по нареждане на ръководителя на предприятието или от упълномощено лице. Съставя се в счетоводството от счетоводителя, който отговаря за отчитането на дълготрайните активи. Протоколът се попълва в три или четири екземпляра. Три екземпляра са необходими, когато отделните звена не водят отделно счетоводство. Тогава единият екземпляр е за счетоводсвото, другияте за отговорниците на структурните звена. Когато звената, между които става преместването на активите, водят отделно счетоводство, протоколът се издава в четири екземпляра. Документът е вътрешен, единичен, изпълнителен.Той се подписва от наредителя от този, който предава дълготрайния актив и от този, който го приема.

5.6.Инвентарна карта

Съставя се за всеки отделен инвентарен обект, намиращ се в предприятието. Тя съдържа богата информация за наименованието на инвентарния обект, годината на произвеждане, годината на въвеждане в експлоатация от къде е приет, номера и дата на акта, с който е приет, фабричния номер, отчетната стойност, данните за начислената амортизация, местонахождението на дълготрайният актив.

Инвентарната карта се съставя в един екземпляр и съдържа кратка индивидуализираща характеристика на инвентарния обект. Всички инвентарни карти се съхраняват в специални класьори в счетоводството на предприятието и се попълват от счетоводителя, определен да води документацията за дълготайните активи. Те са първични, еднократни,комбинирани, вътрешни документи.

За бърза справка и за получаване на необходимата информация инвентарните карти могат да се групират по отделни структурни

звена.

5.7.Регистър на инвентарните карти

Ако предприятието приеме отчитането на дълготрайните да става с инвентарните карти, неминуемо трябва да заведе и регистър на инвентарните карти. Тъй като те представляват отделни самостоятелни листове хартия и има опастност да бъдат изгубени, е нужно да се описват в този регистър. Това се прави с оглед съхраняване на информацията и контрол по опазване на инвентарните карти. Документът е вторичен. Според мястото на издаване е вътрешен, а според предназначението си - изпълнителен.




5.8.Инвентарна книга
Една голяма част от предприятията предпочитат инвентарната книга. Тя служи за отразяване на принадлежащите им дълготрайни активи. Инвентарната книга има своите предимства, тъй като е подвързана и е по-малко вероятно да се загуби информация за даден обект. Все по –разпространени са инвентарните книги на магнитен носител. Това не е характерно за инвентарните карти.

Инвентарната книга е предназначена за систематизирано отчитане на дълготрайните активи на предприятието. В нея се записват всички операции по придобиването и изваждането от употреба на дълготрайни активи. Записванията се осъществяват в хронологичен ред според времето на извършване.

В инвентарната книга се съдържат данни за:

-първичен документ по придобиването

-инвентарния номер,

-за произхода (купени, произведени, безвъзмездно получени, излишък от инвентаризация),

-за годината на въвеждане в експлоатация,

-за отчетната стойност,

-за амортизационната норма

-за сумата на годишната амортизация

Инвентарната книга е вътрешен, изпълнителен, вторичен документ.

Съгласно сега съществуващото законодателство инвентарната книга се препоръчва за аналитично отчитане на материалните дълготрайни активи.Води се в счетоводството.


5.9.Амортизационен план на амортизируеми ативи
Предприятията разработват и утвърждават индивидуален амортизациолен план за всеки амортизируем актив.Планът съдържа следните реквизити :дата на въвеждане, дата на придобиване, полезен срок на годност, отчетна стойност, ликвидационна(остатъчна)стойност, амортизационна сума, метод на амортизация, годишна амортизационна норма, годишна амортизационна квота по години, данъчна амортизационна норма, балансова стойност, дата на описване,г одина на промяна на метода на амортизация.

Информацията,необходима за погълване на амортизационния план има за първоизточник аналитична сметка(инвентарна карта)на съответния амортизируем актив.

Амортизационният план за отделнилните активи се съставят в един екземпляр за нуждите на счетоводството и е изпълнителен, вътрешен, еднократен документ.

Въз основа на индивидуалните амортизационни планове за всеки амортизируем актив се съставя обобщен амортизационен план за годината със следното съдържание:номер по ред, номер на група, наименование, инвентарен номер, годишна амортизационна норма, в т.ч. по месеци, начислена до момента амортизация и балансова стойност. Обобщеният амортизационен план е вътрешен, сборен, изпълнителен документ. Въз основа на него по счетоводен път се отразява начислената амортизация по месеци на съответната група дълготрайни активи.



ГЛАВА ВТОРА

-------------------------------------------------------------------------------------------------


Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница