Физически факултет



страница1/5
Дата16.08.2017
Размер0.74 Mb.
#28143
  1   2   3   4   5
Физически факултет

бул. Джеймс Баучър 5, София 1164, тел.: 02 8161 411

Физическият факултет предлага магистърски програми по следните специалности:
Професионално направление: 4.1 Физически науки

 Физика


Оптика и спектроскопия

Теоретична и математическа физика

Физика на ядрото и елементарните частици – І

Физика на ядрото и елементарните частици – ІІ

Nuclear and particle physics -I 

Nuclear and particle physics -II

Космически изследвания

Термоядрен синтез и плазмени технологии (проект FUSENET)

Fusion Science and Technology (FUSENET project)

Твърдотелни нанотехнологии

Социална динамика и иконофизика
 Медицинска физика

Медицинска физика


 Aстрофизика, метеорология и геофизика

Астрономия и астрофизика



  • Астрономия и популяризация на астрономията

Геофизика

Метеорология

Физика на земята, атмосферата и океана
 Инженерна физика

Квантова електроника и лазерна техника

Микроелектроника и информационни технологии
 Ядрена техника и ядрена енергетика

Ядрена енергетика и технологии – І

Ядрена енергетика и технологии – ІІ

Ядрена енергетика и технологии – ІII


 Оптометрия

Оптометрия – I

Оптометрия – ІІ
Професионално направление: 5.3 Комуникационна и компютърна техника

Аерокосмическо инженерство и комуникации

Aerospace engineering and communications (in 2 modules)

Безжични мрежи и устройства

Wireless Networks and Devices
Комуникационна и компютърна техника

Комуникационна и компютърна техника


 Комуникации и физична електроника

Комуникации и физична електроника


Професионално направление: 1.3 Педагогика на обучение по ….

 Физика и математика

Методология на обучението по физика и астрономия
специалност физика
Магистърска програма: Оптика и спектроскопия
Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: проф. дфн Асен Пашов

тел.: 02/8161 286

е-mail: pashov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма Оптика и спектроскопия има специализирана насоченост. Тя надгражда получените в бакалавърската степен знания с цел подготовка на специалисти в следните области: физика на атомите и молекулите; физика на плазмата; оптични измервания и оптични технологии; оптична спектроскопия и спектрален анализ; органична оптоелектроника.

Обучението е с продължителност три семестъра и програмата започва от зимния семестър.

В магистърската програма Оптика и спектроскопия могат да се обучават студенти, които притежават:

образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по физика;

образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ по природни или инженерни специалности;

образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ с учителска правоспособност по физика, математика, химия и биология.

Широкият спектър от предложени избираеми курсове осигурява на магистрите солидна подготовка в желаните от тях области на обучение. Част от тях имат предимно фундаментален характер (физика на атомите и молекулите, физика на плазмата) и дават възможност на студентите за реализация у нас и в чужбина в научноизследователски центрове и висши учебни заведения. Други имат предимно приложен характер (оптични измервания и оптични технологии, оптична спектроскопия и спектрален анализ, органична оптоелектроника) и позволяват работа като експерти и специалисти в оптични и машиностроителни фирми, в метрологични, екологични, археологични, медицински и биологични институти, хигиенно­епидемиологични и ветеринарно-санитарни контролни организации, химическата промишленост и други.

Магистърската програма e неразривно свързана с научноизследователска работа. На студентите от тази магистърска програма се предлага работа в екипи по научни проекти на катедрата. Това позволява естествено преминаване в докторската степен на обучение.

Приемат се студенти за субсидирано обучение и в платена форма. Кандидатстващите за места, субсидирани от държавата, полагат приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър).

Магистърска програма: Теоретична и математическа физика


Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. д-р Димитър Младенов

тел.: 02/8161 662

e-mail: dimitar.mladenov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма има за задача да подготви специалисти, чиято получена професионална квалификация да им даде възможност за реализация и работа като преподаватели в университети и като научни работници в научноизследователски институти. Знанията и уменията, придобити в рамките на магистърската програма, позволяват на завършилите я студенти успешно да се включат в научноизследователския процес и да работят по задачи и проекти в най-съвременните области на квантовата теория на полето, гравитацията, космологията, атомната физика, физиката на частиците, кондензираната материя, квантовата оптика и други перспективни области на модерната теоретична и математическа физика. От особено значение е наличието на наскоро изградената мощна изчислителна система (клъстер) на територията на катедра Теоретична физика.

В програмата ще се обучават лица, които имат образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по специалностите от професионално направление „Физически науки“ и други сродни направления. Приемат се кандидати за субсидирано обучение и в платена форма. Кандидатстващите за места, субсидирани от държавата, полагат приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър). Програмата започва през зимния семестър.

Обучението се организира в три семестъра по утвърдена учебна програма в обем 1200 часа (113 кредита) и завършва със защита на дипломна работа (21 кредита). Подготовката на дипломната работа се осъществява успоредно с аудиторното обучение през третия семестър. Общият брой избираеми дисциплини е 22, като минималният брой на избираемите курсове е 14 – за първи семестър 6 курса (300 часа, 30 кредита), за втори семестър 6 курса (300 часа, 30 кредита), за трети семестър 2 курса (120 часа, 9 кредита).

Особеност на дадената магистърска програма е, че няма задължителни курсове, а всички са избираеми. Студентите имат право след съгласуване с ръководителя на магистърската програма да заменят два от избираемите курсове с курс от друга действително провеждаща се магистърска програма във Физическия факултет.

Обучението се осъществява основно от екип от преподаватели от катедра Теоретична физика на Физическия факултет, от преподаватели от други факултети (Факултет по математика и информатика), а също така и от научни сътрудници от институтите на Българската академия на науките.
Магистърска програма: Физика на ядрото

и елементарните частици – I
Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. д-р Борислав Павлoв

тел.: 02/8161 360

е-mail: pavlov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма Физика на ядрото и елементарните частици – І е предназначена за специалисти с бакалавърска степен по физика и придобити познания в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици (съгласно представена академична справка). Тя има за цел подготовката на висококвалифицирани специалисти в областта на ядрената физика, физиката на елементарните частици и радиационната физика.

Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен по физика и специализация в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици. Те трябва да са прослушали в рамките на бакалавърската програма по физика специализиращи курсове в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици в рамките на не по-малко от 15 ECTS кредита. Могат да бъдат приемани и бакалаври по физика и инженерна физика, които не са слушали или са слушали в по-малък обем специализиращи курсове. Те допълнително ще трябва да прослушат съответните специализиращи курсове, предлагани в бакалавърската програма по физика.

Завършилите програмата ще получат не само образователно-квалификационна степен “магистър”, но и ще придобият значително по-широки и на по-високо ниво знания и умения във важни в настоящия момент и с големи бъдещи перспективи области като физика на ядрото, физика на елементарните частици, ядрени технологии, детекторна физика. Завършилите програмата ще са в състояние да работят с ядрено-физична апаратура, ще могат да ползват съвременен софтуер за компютърно моделиране, обработка и анализ на експериментални данни. Завършилите обучението си по програмата притежават всички необходими знания и умения, за да започнат успешна кариера в областта на физиката на ядрото и елементарните частици. Придобитите знания и умения ще позволят на завършилите програмата да се занимават с научноизследователска работа в България и/или в чужбина. Знанията и уменията на завършилите програмата имат и практичен характер, което ще им позволи да се реализират професионално във фирми и предприятия специализирани в областта на ядрената промишленост, в болници (като поддръжката и настройване на медицинска апаратура) или софтуерната индустрия.

Възможна реализация на завършилите магистри: в научни институти и лаборатории, извършващи фундаментални изследвания в областта на физиката на атомното ядро и елементарните частици; в научни и приложни лаборатории, използващи ядренофизични методи: АЕЦ „Козлодуй“, радиохимични лаборатории, лаборатории по радиационна защита и дозиметрия, радиоекология, разработка на медицинска апаратура; в софтуерната индустрия - моделиране на системи и анализ на данни.

През първия и втория семестър на магистърската програма студентите трябва да изслушат и положат изпити по избираеми учебни дисциплини (вж. съдържанието на учебния план), от които да наберат 30 кредита на семестър. Поне 4 от дисциплините трябва да са измежду избираемите курсове от първа група. Един от другите избрани курсове може да бъде от магистърските програми: Теоретична и математична физика, Ядрена енергетика и технологии или Медицинска физика. Общият брой избрани курсове за двата семестъра не може да е по-малко от 10. Третият семестър на програмата е посветен на изследователска работа под ръководството на преподавател, подготовката на дипломна работа и участие в научен семинар (общо 30 кредита).

Магистърската програма започва през зимния семестър (субсидирано от държавата обучение и обучение срещу заплащане). Приемът на студенти за субсидирано обучение става с приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират без изпит, по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър).


Магистърска програма: Физика на ядрото

и елементарните частици – II
Срок на обучение: 5 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: доц. д-р Борислав Павлов

тел.: 02/8161360

е-mail: pavlov@phys.uni-sofia.bg
Магистърската програма Физика на ядрото и елементарните частици – II е предназначена за специалисти с бакалавърска степен по сродни на физиката природонаучни и инженерни специалности. Тя има за цел подготовката на висококвалифицирани специалисти в областта на ядрената физика, физиката на елементарните частици и радиационната физика.

Кандидатите трябва да имат бакалавърска степен по сродни на физиката природонаучни или инженерни специалности и прослушани бакалавърски курсове по физически дисциплини.

Завършилите програмата ще получат не само образователно-квалификационна степен “магистър”, но и ще придобият значително по-широки и на по-високо ниво знания и умения във важни в настоящия момент и с големи бъдещи перспективи области като физика на ядрото, физика на елементарните частици, ядрени технологии, детекторна физика. Завършилите програмата ще са в състояние да работят с ядрено-физична апаратура, ще могат да ползват съвременен софтуер за компютърно моделиране, обработка и анализ на експериментални данни. Завършилите обучението си по програмата притежават всички необходими знания и умения, за да започнат успешна кариера в областта на физиката на ядрото и елементарните частици. Придобитите знания и умения ще позволят на завършилите програмата да се занимават с научноизследователска работа в България и/или в чужбина. Знанията и уменията на завършилите програмата имат и практичен характер, което ще им позволи да се реализират професионално във фирми и предприятия специализирани в областта на ядрената промишленост, в болници (като поддръжката и настройване на медицинска апаратура) или софтуерната индустрия.

Възможна реализация на завършилите магистри: в научни институти и лаборатории, извършващи фундаментални изследвания в областта на физиката на атомното ядро и елементарните частици; в научни и приложни лаборатории, използващи ядренофизични методи: АЕЦ „Козлодуй“, радиохимични лаборатории, лаборатории по радиационна защита и дозиметрия, радиоекология, разработка на медицинска апаратура; в софтуерната индустрия - моделиране на системи и анализ на данни.



Учебни дисциплини: В зависимост от подготовката им по физика, отразена в дипломата и академичната справка, студентите прослушват най-напред курсове от бакалавърската програма по физика във Физическия факултет по преценка на ръководителя на магистърската програма. Тези курсове се прослушват преди започването на основните курсове от програмата в рамките на I и II семестър и са не по-малко от 30 кредита на семестър. Задължително в тях влизат специализиращи курсове в областта на ядрената физика и физиката на елементарните частици, с не по-малко от 15 кредита, предлагани в бакалавърската степен на специалност Физика на Физическия факултет. Целта е заедно с прослушаните курсове по физически дисциплини, отразени в бакалавърската диплома, студентите да наберат 120 кредита по бакалавърски физически дисциплини.

През третия и четвъртия семестър на магистърската програма студентите трябва да изслушат и положат изпити по избираеми учебни дисциплини в размер на не по-малко от 300 часа на семестър (30 кредита). Поне 4 от избраните дисциплини трябва да са измежду избираемите курсове от първа група. Един от другите избрани курсове може да бъде от магистърските програми Теоретична и математична физика, Ядрена енергетика и технологии или Медицинска физика. Общият брой избрани курсове за двата семестъра не може да е по-малко от 10. Петият семестър на програмата е посветен на изследователска работа под ръководството на преподавател, участие в научен семинар и подготовката на дипломна работа (общо 30 кредита).

Приемат се кандидати за субсидирано от държавата обучение и в платена форма. Приемът на студенти за субсидирано обучение става с приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се класират по средния успех от дипломата за висше образование (успехът трябва да бъде не по-нисък от добър). Програмата започва през зимния семестър.
Master programme: Nuclear and particle physics – I 
Duration: 3 Terms

Form of education: Full time
Programme Chair: Assoc. Prof. Ph.D. Borislav Pavlov

Tel.: (+ 3592) 8161 360

Е-mail: pavlov@phys.uni-sofia.bg
Тhе MSc programme Nuclear and Particle Physics –I aims to prepare highly qualified specialists in the field of nuclear physics, particle physics, radiation physics. After successful graduation the students will have knowledge and skills to perform fundamental and applied scientific research, development of experimental equipment, as well as routine measurements in the laboratories.

The successful candidate should have a BSc degree in physics. If the candidate does not have sufficient relevant background (at least 180 lecture hours or 15 ECTS credits in subjects in the field of nuclear and particle physics), he/she should attend additional courses during the MSc study.

During the first two semesters students should attend elective lecture courses (at least 300 hours per semester, equivalent to 30 ECTS) and successfully take exams. At least 4 of the lecture courses should be chosen from the list of obligatory courses. One course from another MSc programme (Theoretical and Mathematical Physics, Nuclear Energy and Technology or Medical Physics) can be chosen as well. The total number of courses for the first and the second semester should be at least 10. The third semester is foreseen for research work under supervision of senior tutors, MSc thesis preparation and participation in scientific seminars (30 ECTS in total).

The working language is English.

Every lecture course ends with an exam to evaluate the knowledge. The form of the exam is specific for the given course and is described in the annotation of the course. The MSc study finishes with a MSc thesis defense which gives 15 ECTS. The defenses are scheduled twice per year – in the period February-March and June-July.

The highest quality of education is ensured by a multimedia center and two libraries as well as several laboratories: Particle Physics Laboratory, GRID Technology and Particle Physics Laboratory, Experimental Nuclear Physics Laboratory, Nuclear Electronics Laboratory, Laboratory for Computer Simulations of Physical Processes, Dosimetry and Radiation Protection Laboratory, Educational Biophysical Laboratory, Biomembranes, Biosensors and Biophysics of the Biomembranes Laboratory.

Tutors are involved in research in the field of: particle physics, nuclear physics, radioecology, natural radioactivity and metrology of ionizing radiation, simulation of physical processes.

The graduates in Nuclear and Particle Physics can find further realization in:

• scientific institutes and laboratories for fundamental research in the field of nuclear and particle physics;

• scientific and applied laboratories which use nuclear methods and technologies; nuclear power plants; radiochemical laboratories; laboratories for dosimetry, radiation protection and radioecology; laboratories for medical equipment R&D.

Our MSc students have already found jobs and have a successful career at:

• JINR (Joint Institute for Nuclear Research) – international research center situated in Dubna (Russia)

• CERN (European Organization for Nuclear Research), situated near Geneva on the Swiss-French border

• USA: Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab); University of Chicago, Northwestern University (Evanston), University of Cincinnati, Cornell University, Johns Hopkins University

• Germany – Darmstadt (GSI), University of Mainz, DESY-Zeuthen, Berlin, Hamburg (HERA)

• United Kingdom (UK) – University of Manchester, University of Bristol

• Italy, The Netherlands, France, Switzerland – University of Geneva

• Founder and owner of Yantel enterprise (USA) for electronics for cosmic research is a colleague of ours. He has helped us in the development and modernization of our Nuclear Electronics Laboratory.

The above list of research centres, universities, enterprises, etc. represents just a part of the institutions at which we have partners and we are collaborating with. The MSc students have the opportunity to work in these centres and to gain experience and qualification there.

Master programme: Nuclear and particle physics – II


Duration: 5 Terms

Form of education: Full time
Programme Chair: Assoc. Prof. Ph.D. Borislav Pavlov

Tel.: (+ 3592) 8161 360

Е-mail:pavlov@phys.uni-sofia.bg

The Master of Science program in Nuclear and Particle Physics – II is foreseen for specialists with Bachelor degree in physics and knowledge in nuclear and particle physics (according to the academical record). The aim of the program is to prepare highly qualified specialists in the field of nuclear, particle and radiation physics.

Depending of their previous knowledge in physics (testified by diploma or academical record) and after a decision of the Head of the Master program, the students should attend some of the courses from the Bachelor program in physics at the Faculty of Physics. These courses are not less than 375 hours (30 credits) and should be attended during first and second semester of the program and before the basic courses of the program. At least 180 hours (15 credits) are specializing courses in the field of Nuclear and particle physics from the Bachelor program. The goal is to accumulate in total 1350 hours (120 credits) from the physical courses of the previous BSc education and the attended physical courses from the Bachelor program at the Faculty of physics.

During the MSc program third and fourth semester, the students should listen to courses and to take exams on eligible subjects (see the content of the study plan) corresponding to at least 300 hours per semester (30 credits per semester). An advantage of the MSc program in Nuclear and Particle Physics is that during third and fourth semester there are no mandatory courses and all the courses are eligible. The education is performed mainly by tutors from Atomic Physics Department of the Faculty of Physics. At least 4 subjects among the eligible subjects should be from group one. One of the eligible courses could be a course from one of the following MSc programs: Theoretical and mathematical physics, Nuclear energetics and nuclear technology or Medical physics. The total number of the courses, selected by the student, for the two semesters should be at less 10. The fifth semester is dedicated to research work (under the supervision of a tutor), writing of a diploma thesis and participation in scientific seminars (30 credits in total).

The working language is English.

Every lecture course ends with an exam to evaluate the knowledge. The form of the exam is specific for the given course and is described in the annotation of the course. The MSc study finishes with a MSc thesis defense which gives 15 ECTS. The defenses are scheduled twice per year – in the period February-March and June-July.

The highest quality of education is ensured by a multimedia center and two libraries as well as several laboratories: Particle Physics Laboratory, GRID Technology and Particle Physics Laboratory, Experimental Nuclear Physics Laboratory, Nuclear Electronics Laboratory, Laboratory for Computer Simulations of Physical Processes, Dosimetry and Radiation Protection Laboratory, Educational Biophysical Laboratory, Biomembranes, Biosensors and Biophysics of the Biomembranes Laboratory.

Tutors are involved in research in the field of: particle physics, nuclear physics, radioecology, natural radioactivity and metrology of ionizing radiation, simulation of physical processes.

The graduates in Nuclear and Particle Physics can find further realization in:

• scientific institutes and laboratories for fundamental research in the field of nuclear and particle physics;

• scientific and applied laboratories which use nuclear methods and technologies; nuclear power plants; radiochemical laboratories; laboratories for dosimetry, radiation protection and radioecology; laboratories for medical equipment R&D.

Our MSc students have already found jobs and have a successful career at:

• JINR (Joint Institute for Nuclear Research) – international research center situated in Dubna (Russia)

• CERN (European Organization for Nuclear Research), situated near Geneva on the Swiss-French border

• USA: Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab); University of Chicago, Northwestern University (Evanston), University of Cincinnati, Cornell University, Johns Hopkins University

• Germany – Darmstadt (GSI), University of Mainz, DESY-Zeuthen, Berlin, Hamburg (HERA)

• United Kingdom (UK) – University of Manchester, University of Bristol

• Italy, The Netherlands, France, Switzerland – University of Geneva

• Founder and owner of Yantel enterprise (USA) for electronics for cosmic research is a colleague of ours. He has helped us in the development and modernization of our Nuclear Electronics Laboratory.

The above list of research centres, universities, enterprises, etc. represents just a part of the institutions at which we have partners and we are collaborating with. The MSc students have the opportunity to work in these centres and to gain experience and qualification there.


Магистърска програма: Космически изследвания
Срок на обучение: 3 семестъра/5 семестъра

Форма на обучение: редовна
Ръководител: проф. дфн Тодор Мишонов

тел.: 02/8161 653, 0886 331 693

е-mail: tmishonov@phys.uni-sofia.bg
Програмата Космически изследвания има специализиращ характер. Тя дава задълбочени знания и практически умения, които обхващат основните направления на съвременната физика на Космоса. Програмата дава нужната подготовка на завършилите магистратурата да работят като научни работници в научноизследователски институти и фирми, изпълняващи научни задачи – например в областта на дистанционните изследвания, сателитните комуникации, отбраната и др. Значителна част от подготовката им е насочена към проблемите, свързани с изучаването на Космоса и околоземното пространство, физиката на плазмата, физиката на високите енергии, както и към работа с компютри и обработка на бази данни, изпълнявани от различни фирми и институти. Всички завършили имат необходимата основа да се насочат и към преподавателска дейност във висши училища. Специалистите по космически изследвания и астрофизика имат добра реализация и в чужбина. Предстоящото присъединяване на България към Европейската космическа агенция (ESA) ще отвори нови перспективи пред магистрите, завършили тази програма:

http://www.esa.int/esaMI/Careers_at_ESA/index.html

Обучението за образователно-квалификационната степен „магистър по физика – космически изследвания и технологии“ е с продължителност три семестъра. Тя предвижда усвояването на около 900 часа аудиторна заетост, която трябва да носи минимум 90 кредита в трите семестъра, като минималният брой кредити за един семестър е 30. Задължителните дисциплини за трите семестъра са 8 с общ хорариум 510 часа. Те носят общо 50 кредита. Избираемите дисциплини са минимум 6 с общ хорариум минимум 190 часа и носят поне 25 кредита. През третия семестър е предвидено разработване на дипломна работа с хорариум от 200 часа, която носи 15 кредита.

По програмата могат да се обучават лица, които:

а) имат образователно-квалификационната степен „бакалавър“ или „магистър“ по специалностите Физика, Инженерна физикa, Астрофизика, метеорология и геофизика, или

б) имат образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ от Техническия университет или Софийския университет „Св. Климент Охридски“, или

в) имат образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“ с учителска правоспособност по природни науки и/или математика.

За случаите в точки б) и в) има 5-семестриален план за обучение.

Програмата започва през зимния семестър. Прием ще има за кандидати по държавна поръчка, както и за кандидати, които ще се обучават срещу заплащане. Приемът за кандидати по държавна поръчка става с приемен изпит по физика. Кандидатстващите за платена форма на обучение се приемат по средния успех от дипломата за висше образование. Съгласно чл. 21, ал (3) от Закона за висшето образование за платената форма на обучение могат да кандидатстват лица, завършили висшето си образование с успех, не по-нисък от добър.
Магистърска програма: Термоядрен синтез и


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница