„Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации



Дата26.10.2018
Размер98.56 Kb.
#99604

ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”



Р Е Ц Е Н З И Я




от професор доктор Ненко Георгиев ДОЙКОВ,

директор на Лаборатория за специализирани изследвания на рисковете и сигурността - департамент „Национална и международна сигурност“ - НБУ,


на дисертационния труд на Захари Захариев Бисеров
на тема: „Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации”
представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор”

по научна специалност “Организация и управление извън сферата на материалното производство”,

в професионално направление „Национална сигурност”,

от областта на висшето образование ”Сигурност и отбрана”
1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем.

Нямам конфликт на интереси, който да е предизвикан от участието ми в настоящото жури, нямам и общи публикации с докторанта.

При изготвянето на рецензията разполагах с дисертацията, автореферата, три публикации, автобиография и цялостната документация от зачисляването на Захари Бисеров като докторант, до насочването му за защита пред научно жури.

От направената справка не установих значими изследвания по представения дисертационен труд, ето защо приемам, че тематиката касаеща способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации, до момента не е изследвана в достатъчна степен.

В тази връзка актуалността на проблемите относно изграждането на нови модели и предлагане на мерки, и решения за повишаване ефективността на мероприятията по превенция и защитата на населението, и инфраструктурата са очевидни.

От тази гледна точка избора на тема за дисертационно изследване е сполучлив и с важно практическо, и научно значение.

Считам, че темата на изследването е в пълно съответствие с основното съдържание на разработката.

Значимостта на изследването се определя и от ролята, и мястото на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации в съвременната среда за сигурност.

2. Обща характеристика и структура на дисертационния труд.

Представеното за рецензиране дисертационно изследване е плод на добросъвестна изследователска дейност на Захари Бисеров, който има теоретични и специализирани познания в тази област, придобити като резултат от задълбочена научна самоподготовка. За това допринася и професионалния опит на Захари Бисеров придобит по време на работата му в Дирекция “Обществен ред, УОПМ и защита при бедствия” - София.

Темата на дисертационното изследване е дискусионна и нейното разработване изисква обективно и критично анализиране на различни, понякога и противоречиви подходи и решения, с което без съмнение Захари Бисеров се е справил.

Представеният за защита дисертационен труд се състои от увод, четири глави, общи изводи, заключение, използвана литература, използвани съкращения и приложения.

Обемът на дисертационния труд е 218 страници.

За обективиране на резултатите от изследването са използвани 3 таблици, а за онагледяването на резултатите са създадени 39 фигури.

В изследването са разработени и 9 приложения.

В увода докторантът правилно е определил актуалността на проблематиката, целта, задачите и обекта, предмета и обхвата на изследването, възприетите ограничения, правилно е формулирана и възприетата работна хипотеза.

Структурата на дисертационния труд е логична и обоснована. Анализът е последователен и включва детерминиране на нови слабо изследвани проблеми.

Положително следва да бъде оценен добросъвестния анализ на докторанта, добрия и разбираем стил на писане, и добрата литературна осведоменост.

Съдържанието на всяка от главите е подробно изложено в отделни параграфи, като в края на всяка глава са направени конкретни и целесъобразни изводи, които представляват обобщения и оценки по разглежданата проблематика.

В първа глава на дисертационния труд е анализирана нормативната база на ръководството на АТЕ и останалите субекти влизащи в екипа на това ръководство, които заедно формират един субект за сигурност.

За обекти на защитата са посочени населението, стопанските субекти и инфраструктурата.

В глава втора е направена оценка, анализ и дедукция на влиянието на средата за сигурност върху поведението на Системата за защита на населението и инфраструктурата на национално, и общинско ниво и на състоянието на способностите на ръководството на АТЕ за провеждане на МПЗ.

Особено внимание в тази глава е отделено на необходимостта от консолидация на субектите за сигурност, действащи на територията на общината около естетествения централен субект за сигурност, а именно - ръководството на АТЕ и органите на местна власт.

В глава втора на дисертационния труд е представена и Системата за защита на населението, и инфраструктурата на територията на АТЕ.

В глава трета е направен детайлен анализ на способностите и компетенциите на длъжностните лица, имащи отношение към мероприятията по превенция и защита от различните общини на територията на страната.

В глава четвърта са разработени адекватни и целесъобразни мерки, подходи и решения касаещи подобряването на способностите на ръководството на АТЕ за управление на мероприятията по превенция и защита, преди, по време и след края на извънредната ситуация.

Направен е и извода, че управлението при възникване на кризи, при реална заплаха или извънредна ситуация при природни бедствия, аварии или катастрофи може да се разглежда като съвкупност от принципи, решения и мероприятия от различен характер.

Следва да бъде отбелязано също така като принос, както използването, така и удачното съчетаване на разнообразни и адекватни изследователски методи в различните части на дисертацията.



Методологията на дисертационното изследване е подбрана правилно и коректно, и е насочена както към постигане на целите и задачите на изследователското търсене, така и към доказването на работната хипотеза.

В хода на изследването заложената хипотеза намира потвърждение.

По мащабност и актуалност проблемите, и конкретните задачи поставени и решени от Захари Бисеров са в пълно съответствие с възприетите стандарти, и изискванията за едно дисертационно изследване.

Разработката се характеризира с логичност на изложението и задълбоченост на направените изследвания, и изводите от тях.

Посочените до тук основни моменти в съдържанието на дисертацията, ми дават основания да отправя два въпроса към докторанта:

1. На стр. 59 във фиг. 1 са посочени субектите на сигурност на Системата за сигурност на АТЕ. Защо сте посочили точно тези субекти?

2. Анализирайте накратко основните способности на Системата за защита на населението и инфраструктурата.

3. Характеристика на научните и научно-приложните приноси в дисертационния труд. Достоверност на материала.

Оценявайки изследователската работа на докторанта считам, че представената научна продукция е негово самостоятелно дело и като рецензент приемам предявените от него претенции за научно-приложни приноси.

Те могат да се отнесат към натрупване на нови факти свързани с изграждането и развитието на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации.

Научно-приложни приноси също така обогатяват съществуващите знания, доказват и развиват съществени страни в съществуващите научни проблеми касаещи способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации.



4. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд.

Наличието на множество рискове и заплахи, които е възможно всеки един момент да ескалират, повече от всякога налага преразглеждането на съществуващите методи и форми за подготовка, и управление на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации.

Нуждата от подобна разработка е наложена и от факта, че все още обществото и гражданите в отделните региони, не са достатъчно информирани по тези въпроси, и нямат съответната подготовка да оцеляват при различните застрашености, което без съмнение представлява обогатяване на съществуващи знания и приложение на научните постижения в практиката.

5. Оценка на публикациите по дисертацията и авторството.

В автореферата и дисертацията са посочени три публикации на автора.

Считам, че посочените публикации са в необходимия обем.

Техният анализ показва, че те отразяват достатъчно пълно проведените изследвания и получените резултати.

Научните публикации напълно кореспондират с темата на дисертационния труд и са лично дело на докторанта.

Публикациите на докторанта са публикувани в авторитетни издания.

Част от получените резултати са внедрени в редица нормативни актове и практиката.

6. Литературна осведоменост и компетентност на докторанта.

Считам, че докторанта познава в детайли състоянието на проблема и се отнася творчески, и критично към съществуващият литературен материал.

При разработването на изследването, Захари Бисеров се позовава на 67 литературни източника.

Източниците са съвременни, обхващат главно периода след 2000г. и като цяло са добра основа за разработването на дисертационен труд с такава тематика.



7. Оценка за автореферата.

Авторефератът е написан в съответствие с изискванията, съответства на дисертацията и отразява нейното съдържание.

В него правилно са отразени основните положения и научно-приложните приноси на дисертационния труд.

8. Критични бележки.

В представените за рецензиране материали констатирах несъществени слабости, които са свързани преди всичко с последователността на изложението и прецизността на направените изводи, и предложения, но те като цяло не влияят на постигнатите добри крайни резултати.



9. Лични впечатления и други въпроси, по които рецензентът счита, че следва да вземе отношение.

Познавам Захари Бисеров от преподавателската му дейност в НБУ.

Свидетел съм на неговата настойчивост и трудолюбие, които той прояви през последните няколко години по пътя на развитието си в университетска среда.

Захари Бисеров се отнася съвестно и работи добре, и като научен ръководител на студенти при разработването им на дипломни работи, както и като рецензент.

Имам добри впечатления от Захари Бисеров и от неговото активно участие в редица научни конференции.

10. Заключение.

Разкритата процедура за придобиване на образователната и научна степен „доктор“ отговаря на изискванията, описани в глава втора от ЗРАСРБ и раздел втори на ППЗРАСРБ.

Дисертацията и автореферата са самостоятелно дело на докторанта и успешно защитават изявените от него в справката претенции за научно-приложни приноси.

Научното ръководство в лицето на доц. д-р Любомир Витанов - водещ изследовател на тази проблематика е проведено целенасочено и компетентно. Всичко това допринася, дисертационният труд да отговаря на възприетите изисквания за такава разработка.

В работа ясно прозират знанията и желанието на докторанта, вложени при разработването на дисертационното изследване.

Считам, че докторанта успешно е решил поставените в увода точна цел и четири задачи. Затова може да се твърди, че целта на дисертационното изследване е постигната и заявената основна теза е доказана.

Заслужава да се отбележи, че дисертационния труд е оформен акуратно, има добра редакция и се отличава с последователност, аналитичност, и логичност на изложението. В него са проявени високата професионална подготовка на дисертанта, неговата прецизност и коректност.

Представеният за защита докторски труд има характера на завършено научно изследване. С него докторанта демонстрира убедително качествата си на изследовател, като е решил на високо научно ниво значима изследователска задача.



11. Оценка на дисертационния труд.

Дисертационният труд и научно-приложните приноси са лично дело на докторанта. Той показва умение задълбочено и самостоятелно да изследва важен проблем, да систематизира опит и да синтезира знания и обосновани изводи.

В дисертационния труд е направен сполучлив опит на основата на целенасочената събирателна дейност, обобщения и анализи на факти, и явления да се изведат основните проблеми, възникващи при извънредни ситуации и на тази база да се систематизират концептуални възгледи, и препоръки за планиране на дейността на органите на административно-териториалните единици за тяхното овладяване и разрешаване.

На базата на цялостния анализ на представеното научно изследване оценявам положително дисертационния труд и смятам, че напълно заслужено може да бъде присъдена на Захари Захариев Бисеров, образователната и научна степен „доктор“ по научната специалност „Организация и управление извън сферата на материалното производство“.


РЕЦЕНЗЕНТ:


Ненко Дойков

проф. д-р

01.12.2015 г.



гр. София





Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница