Министерство на околната среда и водите



Дата06.07.2017
Размер133.61 Kb.
#25049

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите




Дирекция Национален парк Централен Балкан




З А П О В Е Д

№ РД -177


Габрово, 03.09.2012г.
На основание чл. 50, т. 1, т. 4 от Закона за защитените територии, чл. 4, т. 3 от Правилника за устройството и дейността на дирекциите на националните паркове и чл. 18, т. 9, чл. 20 от Правилник за условията и реда за условията и реда за управлението, възлагането на дейностите по поддържане и възстановяване, възлагането на туристически дейности, охраната и контрола в горите, земите и водните площи в защитените територии – изключителна държавна собственост (Правилника)

В Ъ В Е Ж Д А М :
следните принципи, процедури, правила и формуляри при провеждане на поддържащи и възстановителни дейности в горите на Националния парк:
Основни принципи при провеждането на поддържащи и възстановителни дейности в горите на НП Централен Балкан са:

  1. Приоритетно опазване/ поддържане на следните местообитания и видове в горите :

    1. Смесени гори от съюза Tilio-Acerion върху стръмни склонове

    2. Мезофилни букови гори

    3. Термофилни букови гори

    4. Мизийски букови гори

    5. Мизийски гори от обикновена ела

    6. Дъбово-габърови гори от типа Galio-Carpinetum

    7. Елшови формации

    8. Клекови формации

    9. Гори от бяла мура

    10. Съобществата на бука с благаево бясно дръвче

    11. Естествени гори от чер бор и смърч

    12. Съобщества с участието на воден габър по северните склонове

    13. Буковите гори на възраст 100 и повече години

    14. Съобществата на бука с благаевото бясно дърво.

    15. Съобществата на тиса

    16. Съобществата на бука с лавровишня

    17. Дървовидна леска

    18. Хралупогнездещи птици и бозайници

    19. Едри бозайници и тревопасни

    20. Сапрофаги и др.

  2. Минимална намеса в естествените процеси на горските екосистеми с естествен произход.

  3. Запазване на доброто санитарно състояние в горите, като при възникване на едроплощни природни нарушения (ветровали, катаклизми и пожари) част от засегнатата площ се оставя на естествената сукцесия.

  4. Опазване на живота и безопасността на посетителите в парка и създаване на предпоставки за развитието на туризма.

  5. Толериране на естествените формации и автохтонните дървесни и други видове за съответния тип местообитание чрез постепенно отстраняване на видове с неместен произход и екзоти.




  1. При провеждане на поддържащите и възстановителните дейности в горските насаждения със съпътстващ добив на дървесина по реда на чл. 20 и чл. 21 от Правилника в НП Централен Балкан да се прилагат следните правила:




    1. Поддържащите и възстановителните дейности в горските насаждения със съпътстващ добив на дървесина /ползване на дървесина/ в НП се извършва в отделите и подотделите и количествата, посочени в съгласувано от Дирекция „НСЗП” в МОСВ План – извлечение за поддържащи и възстановителни дейности в горите (План – извлечение) на НП за съответната година, след въведен със заповед на Директора Оперативен план за извършване на поддържащи и възстановителни дейности в горите (Оперативен план).

    2. При ситуации и бедствия, застрашаващи живота на посетителите /пожари, срутища, свлачища, бури, силни ветрове, обилни валежи и др./, и след обоснована от съответния инспектор на ПУ необходимост, поддържащи и възстановителни дейности в горите се извършват и със Заповед на Директора, която определя отдела и подотдела, дървесния вид, количеството и сортимента на дървесината, вида на дейността и начина на извършването й.

    3. Ползването в горите на НП се извършва възмездно, с изключение на случаите, посочени в чл. 72 ал. 2 и чл. 76 ал. 2 от ЗЗТ.

    4. При изготвянето на Оперативния план, назначена от Директора на ДНП комисия определя точни и ясни критерии за подбор на лицата от местното население с право на ползване на дървесина, освен посочените в Плана за управление. Оперативният план определя основанието за ползване на дървесина по реда на чл. 20 от Правилника за всеки отдел и подотдел.

    5. Поддържащите и възстановителните дейности в горските насаждения със съпътстващ добив на дървесина могат да бъдат възлагани по реда на чл.20 и чл.21 от Правилника в рамките на предвидените отдели, подотдели, количества и дейности в горите на НП.

    6. Право да ползват дървесина по реда на чл. 20, ал.1, т.3 от Правилника, съгласно ЗЗТ и Плана за управление на НП имат следните групи ползуватели:

6.1. местното население с право за ползване на дървесина, определено в Плана за управление, след подадено заявление /Приложение 1/, издадена заповед на Директора с разрешение за ползване и внесени тарифни такси. Дървесината е до 10 пр. м3 дърва за огрев на домакинство годишно и до 2 м3 строителна дървесина и се възлага по реда на чл. 20, ал.1, т.3 от Правилника.

6.2. служители на ДНП, след подадено заявление /Приложение 1-1/;

6.2.1. по реда на чл. 72 ал. 2 от ЗЗТ и издадена заповед на Директора с разрешение за ползване;

6.2.2. по реда на чл. 20, ал.1, т.3 от Правилника и издадена заповед на Директора с разрешение за ползване;



6.3. лица, стопанисващи сгради в НП, по реда на чл.20, ал.1, т.3 от Правилника, а за сгради - собственост на МОСВ - по реда на чл. 76 ал. 2 от ЗЗТ, след подадено заявление /Приложение 1-А/ , издадена заповед на Директора с разрешение за ползване и внесени тарифни такси, с изключение на случаите по чл.76, ал.2. Допустимото количеството на дървата за огрев е в зависимост от наличността, но не повече от 40 пр. м3 дърва за огрев годишно, като комисия определя максимално допустимото количество дърва за огрев за всеки обект, като се съобразява с посещаемостта и достъпността на обекта и неговите функции.

    1. Заявления се разглеждат след въведен План – извлечение и Оперативен план за съответната година в офиса на съответния парков участък или в Централния офис на Дирекцията в гр. Габрово, ул. ”Бодра смяна” 3.

Адреси и телефони за контакт, за съответните паркови офиси:

  • За ПУ Тетевен - в офис Рибарица (понеделник от 8°° до 12°°). Адрес и тел. за контакти: с. Рибарица 5720, Кметство, тел.: 0889 781 822.

  • За ПУ Троян - в офис Троян (вторник от 8°° до 12°° и от 13°° до 16°°). Адрес и тел. за контакти: Троян 5600, ул. “Г. С. Раковски” № 55, ет. V, тел.: 0889 862 217.

  • За ПУ Стоките - в офис Априлци (понеделник от 9°° до 16°°). Адрес и тел. за контакти: гр. Априлци, кв. Център, офиса на ДНП и работна база Стоките , тел.: 0889 862 218.

  • За ПУ Тъжа – в офис Павел баня (понеделник от 13°° до 17°° и вторник от 9°° до 12°). Адрес и тел. за контакти: Павел баня, Туристически информационен център и работна база Тъжа, тел.: 0889 862 216.

  • За ПУ Калофер - в офис Калофер (понеделник и четвъртък от 9°° до 12°°). Адрес и тел. за контакти: гр. Калофер 4370, ул. “Г. Шопов” №3, тел.: 0889 862 219.

  • За ПУ Карлово и за ПУ Клисура - в офис Сопот (понеделник от 8°° до 17°°). Адрес и тел. за контакти: гр. Сопот 4330, тел.: 0888 796 056.

  • За ПУ Клисура – в работна база „Информационен център Розино” тел. за контакти: 0885 696 098.

    1. Разглеждат се само подадените заявления по образец /Приложение 1 , 1_1 и 1-А/.

    2. Комисията по т.6.3. в състав: председател Нач. отдел Биоразнообразие, планиране, програми и проекти и членове – инспектори и експерти и представител на заинтересованите страни, определя максимално допустимото количество дърва за огрев за всеки обект в НП, като се съобразява с посещаемостта и достъпността на обекта и неговите функции и излиза с мотивирано решение за всеки конкретен обект, което представя на Директора.

    3. При постъпило заявление по т.5.3. съответният инспектор на ПУ разглежда заявлението и предлага на директора да издаде заповед разрешаваща или отказваща ползването на дървесина за съответния отдел и поддотел, вид и количество дървесина, според наличностите и определеното максимално допустимо количество за съответния обект.

    4. Заявленията по т.6.2. се разглеждат от директора, като предварително съответният инспектор на ПУ е предложил в кой отдел и подотдел ще се извърши дейността.

    5. Заявленията по т.6.1. се разглеждат по реда на постъпването им от съответните Инспектори на ПУ и представители на общини /кметства/ в рамките на създадена за това комисия. Комисията заседава в последната седмица на месеца, след въведен Оперативен план и разглежда постъпилите заявления, като предлага ползвателите на дървесина, вида и количество дървесина за ползване в НП чрез разрешителен режим по такси на корен, за което изготвя протокол /Приложение 2/.

    6. В срок до 5 дни, Председателят на комисията по чл. 12 представя Протоколите от заседанието в деловодството с предложение до Директора да издаде Заповед, разрешаваща извършването на поддържащи и възстановителни дейности от съответните заявители за отделите и подотделите, вида и количеството на дървесината и основанията за тяхното одобрение или обоснован отказ. В срок до 10 дни след издадена заповед от Директора, упълномощените за това лица издават Разрешителни за ползване.

    7. Разрешително за ползване по чл.50, т.5 от ЗЗТ дава правото на дадено лице да ползва дървесина от НП. То се издава след заповедта на Директора, описана по-горе и заплатени ТТ. Разрешителното за ползване се издава на всеки един ползвател след заплащане на съответната ТТ (с изключение на регламентираните в ЗЗТ – чл. 72 ал. 2 и чл. 76 ал. 2) за определен отдел, подотдел, дървесен вид, количество, вид дървесина и период за сеч.

    8. Инспекторите на ПУ организират ползването на дървесина в рамките на План – извлечението за съответната година и за съответния Парков участък и съгласно Оперативния план.




          1. Ред и начин за маркиране, кубиране и сортиментиране на дървесината при извършване на поддържащи и възстановителни дейности в горите




  1. Маркирането включва дейността по отбелязване на терен предвидените за ползване дървета с трайни знаци.

  2. Извършва се предварителен обход на цялото насаждение и се маркира по състояние на насаждението дървесината, предвидена за ползване, и съгласно Заповед за инвентаризация на дървесината в НП за съответната година.

  3. При ветровали, природни и стихийни бедствия, при наличие на големи количества паднала дървесна маса, при инвентаризацията се отбелязват само площта и съществуващите до мястото пътища, просеки и др. инфраструктурни обекти и тяхното състояние.

  4. При маркиране на поддържащи и възстановителни дейности в горите участват служители на Д НПЦБ с лесовъдско образование /техник и инженер лесовъди/.

  5. При пролетната инвентаризация всички дървета, предвидени за ползване, се отбелязват на терен по следния начин:

    1. Определените за ползване дървета с диаметър на гръдна височина над 14 см се маркират с паркова марка, а на тези с диаметър на гръдна височина над 18 см - до парковата марка се поставя и пореден номер. Последните се поставят в основата на дърветата, от долната страна на склона, така че, след отсичането на дърветата, марката и номерът да останат на пъна. От горната страна на склона на височина 1.30 м кората се задялква или се отбелязват с боя.

    2. Определените за ползване дървета с диаметър на гръдна височина под 14 см се отбелязват само със задялка на височина 1.30 м.

    3. Определените за ползване дървета се описват в карнет-опис по образец /Приложение 3/, в който се отбелязва:

  • брой дървета по съответния диаметър на височина 1.30 м;

  • дървесния вид;

  • годността:

  • годни – строителната дървесина е над 75% от обема на стъблото;

  • полугодни – строителната дървесина е 25 – 75% от обема на стъблото;

  • негодни – строителната дървесина е под 25% от обема на стъблото.

  • процента на короната спрямо общата височина на дърветата от централните степени на дебелина.

  • вписват се 3 – 5 бр. височини, измерени на дърветата от централните степени на дебелина по дървесни видове.

    1. Падналата дървесна маса се маркира също със задялка на кората или боя и се описва в карнет – описа, като се вписва с кубатура и съкращението ПМ.

  1. Инспекторите на паркови участъци проверяват всички предвидени за ползване отдели и определените за ползване дървета за целесъобразността на предвидените мероприятия, като се подписва на карнет – описа в графа Одобрено за сеч, а служители от отдел „Биоразнообразие, планиране, програми и проекти” извършват проверка на най-малко 5 % от отделите.

  2. Извършващият проверката вписва датата на проверката върху карнет –описа и се подписва.

  3. Дървесината от всички карнет – описи се кубира и сортиментира.

  4. Кубирането е определяне на обема на маркираните за ползване дървета, а сортиментирането е разпределяне на обема по категории дървесина и сортименти.

  5. Изчисляването на обема и сортиментите на маркираната маса се извършва от техник или инженер-лесовъди по възприетата справочно – нормативна база: Разредни, обемни, сортиментни и сбегови таблици или с програма Woodsort.

  6. Маркираните за ползване дървета се кубират и сортиментират, а данните се описват в карнет – описите и в сортиментни ведомости - база за ползването на дървесина.

  7. Сортиментите ведомости и карнет – описите се съхраняват в съответните паркови офиси и са базата за изготвянето на План-извлечението за съответната година.

  8. Когато дадено поддържащо и възстановително мероприятие ще се възлага по реда на чл.20, ал.1, т.1 и т.2 от Правилника, маркирането се извършва, като всички дървета с диаметър на гръдна височина над 12 см се номерират, като се описват в специални карнет – описи /Приложение 4/.

  9. За всеки подотдел, в който е извършвано мероприятие, се създава досие, което съдържа: карнет – опис, сортиментна ведомост и протокол за приключване на обект. Досиетата се съхраняват в местните паркови офиси до приключване на обекта, след което се предават на н-к сектор ЕП, който ги преглежда и заверява и предава в деловодство за архив към План-извлечението за съответната година.


III. Ред и начини за издаване на разрешителни за ползване и извоз по чл.50, т.5.


    1. Със Заповед на Директора се определят служителите, които са пряко отговорни за ползването на дървесина в съответния ПУ и на които се предоставят паркова марка и ценни книжа.

    2. Разрешителното се издава след заплатени тарифни такси (ТТ). Ако сумата е до 20 лв., заплащането се извършва в брой, а по-големите суми се внасят по банков път на името на ДНП – IBAN : BG62SOMB91303137016101, BIC: SOMBBGSF (подробна справка в сайта на ДНП : www.centralbalkan.bg.)

    3. Разрешителното за ползване на дървесина се издава в три еднообразни екземпляра, първият - за ползвателя, вторият - на съхранение в служителя, издаващ разрешителното, до предаването му в отдел ФА при отчитане на събраните ТТ, а третият остава на кочана.

    4. В разрешителното за ползване се попълва информация за датата на издаването му, Парковия участък, мястото на разрешеното ползване /отдел, подотдел, местност, землище, община/, срока за ползване, трите имена на ползвателя, ЕГН и адреса му, вид на дървесината за ползване, количеството, дървесния вид, заплатената цена - цифром и словом.

    5. Разрешителното за ползване на дървесина е валидно само за отдела и подотдела и в срока, посочен в него, за упоменатите вид, количество и качество на дървесината.

    6. При ползването ползвателите са длъжни:

  • да не възпрепятстват свободното движение по пътища и пътеки;

  • да не палят огън извън определените места;

  • да секат само маркираните дървета, които служителят на Д НПЦБ им е показал в упоменатия в разрешителното отдел и подотдел;

  • да спазват сроковете, посочени в разрешителното;

  • да подреждат дървата на правилни правоъгълни фигури;

  • да секат ниско до земята над контролната паркова марка, като височината на пъна не надминава 10 см;

  • да пазят от повреди подраста, околните немаркирани дървета и граничните знаци;

  • при извършване на сечта да носят винаги в себе си разрешителното и да го представят при поискване.

    1. Парковият служител, издаващ разрешителното, свежда до знанието на ползвателя всички правила, описани в т.6.

    2. След приключване на ползването, на ползвателя се издава разрешително за извоз. То се издава в деня на извозването на дървесината на всеки ползвател по отделно.

    3. Разрешителното за извоз се издава в три еднообразни екземпляра: първият - за ползвателя, вторият е на съхранение в служителя, издаващ разрешителното, до предаването му в отдел ФА при отчитане на събраните ТТ, а третият - остава на кочана.

    4. Извозването на дървесина от отделите и подотделите в НП се разрешава след измерване и маркиране на дървесината от служител на Д НПЦБ, който прави опис върху разрешителното на: извозваната дървесина по дървесен вид, категория, сортимент, кубатура, дължина на секциите и количество, от кой отдел и подотдел се извозва дървесината, ден и час на извоза и номера на разрешителното за ползване.

    5. Материалите се маркират върху челата с паркова марка, пореден № на секцията, кубатурата, съкратено название на сортимента съгласно БДС, а тези от категория дърва се маркират с паркова марка на 50% от тях.

    6. Когато дървесината не може да се извози наведнъж, се допуска извозването и на части, като за всяка отделна партида се издава отделно разрешително за извоз. На гърба на разрешителното за ползване се прави опис за всяка партида поотделно и срещу нея се вписва датата на извоза и номера на разрешителното за извоз.

    7. Разрешителното задължително съдържа информация и за превозното средство и собственика, който е длъжен да се разпише на разрешителното, че превозва дървесината, описана в разрешителното.

    8. Разрешителното за извоз е валидно само за датата, отдела и подотдела и съответния ПУ, посочен в разрешителното.

    9. Когато поради обективни причини, срокът за ползване на дървесина не може да бъде спазен, удължаването на срока за ползване се разрешава след подадено мотивирано искане в Централния офис на Дирекцията, въз основа на него Директорът издава акт за удължаване на срока или мотивиран отказ.

    10. Размерът на таксите на корен са определени в постановление № 93/29.05.2000 г., бр. 46 на ДВ.




  1. Контролиране и отчитане на поддържащите и възстановителните дейности в горите




  1. Провеждането на поддържащи и възстановителни дейности в горите на територията на НП Централен Балкан се организира и контролира от служителите на ДНП.

  2. Пряк контрол при провеждане на дейностите извършват съответните служители ПО, упълномощени от Директора, които маркират дървесината и издават разрешителните за ползване и извоз, както и служителите ПО, в чиито участък се извършват поддържащите и възстановителни дейности, като съставят констативен протокол от проверката.

  3. Служителите Паркова охрана отговарят за прилагане на заповедите за извършването на поддържащите и възстановителни дейности в горите със съпътстващо ползване на дървесина на територията на съответния охранителен участък, включително за правилното, точното попълване и оформяне на разрешаващи, отчетни и контролни документи; за спазването на условията в разрешителните; за срочното и навременното събиране и отчитане на таксите.

  4. Инспекторите на съответните ПУ осъществяват непрекъснат и пряк контрол върху дейностите на служителите Паркова охрана за прилагане на заповедта за извършването на поддържащите и възстановителните дейности в горите на територията на съответния парков участък чрез периодични проверки, като съставят констативен протокол от проверката.

  5. Експертите от отдел „Биоразнообразие, планиране, програми и проекти” извършват текущ контрол върху изпълнение на настоящата заповед в частта, регламентираща дейности на терен (в сечището), както и цялостен контрол по документацията за правилното извършване и отчитане на поддържащите и възстановителни дейности, като съставят протокол.

  6. При констатиране на нарушения отнетата, конфискуваната или изоставена в полза на държавата дървесина се зачислява и съхранява на отговорно пазене от служители на Д НПЦБ или от други лица, посочени в Акта за установяване на административното нарушение и/или в Описа на писмените материали и на иззетите и задържани вещи и кому са поверени за пазене, като информацията се изпраща на компетентната териториална структура на НАП.

  7. До 10 дни след приключване на ползването в даден отдел и подотдел инспекторът на ПУ и служителите Паркова охрана изготвят протокол за приключване на обект по образец /Приложение 5.

  8. При събирането на разрешителните и ТТ Инспекторите на ПУ проверяват издадените разрешителни за коректността на данните и спазване на заповедите и се разписват в кочана на гърба на последното издадено разрешително, също се разписват и на Отчет-описа след проверка на описаното от служителите ПО.

  9. Отчетността се извършва съгласно Заповед № РД – 149/10.11.2004 г.

Настоящата заповед отменя Заповед № РД-106 / 27.06.2011г.

Заповедта да се сведе до знанието на всички заинтересовани лица, като инспекторите на Паркови участъци организират и осъществят запознаването на служителите Паркова охрана с настоящите разпоредби.

Контрол по изпълнение на заповедта възлагам на Директора на Дирекция „Администрация, финанси и правно обслужване”, н-к отдели „Контрол и охрана” и „Биоразнообразие, планиране, програми и проекти”.


НЕЛА РАЧЕВИЦ



Директор

5300 Габрово, ул. Бодра смяна № 3, ПК 80

Тел./факс: (+35966 801 277), E-mail: office@centralbalkan.bg

www.centralbalkan.bg




Каталог: assets -> userfiles
userfiles -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
userfiles -> Програма на Школа Път на Мъдростта III триместър (април-юли) на Учебната 2009/10 година
userfiles -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
userfiles -> Епублика българия министерство на о
userfiles -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
userfiles -> Програма " околна среда 2007 2013 г." Решения за по-добър живот Дирекция „Национален парк Рила"
userfiles -> Решение на Министерския съвет №122 от 02. 03. 2007 г. (обн. Дв, бр. 21 от 2007 г.): Обявявам защитена зона „Централен Балкан, с идентификационен код bg0000494
userfiles -> План за ползване на лечебни растения 2010 г. І. Основание
userfiles -> Неразделна част от Заповед № рд-118 / 20. 07. 2011


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница