Министерство на регионалното развитие и благоустройството приложение към Заповед № рд-02-14-388/26. 07. 2004



страница1/4
Дата02.02.2018
Размер0.73 Mb.
#53860
  1   2   3   4


МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

Приложение към

Заповед № РД-02-14-388/26.07.2004

на Министъра на регионалното

развитие и благоустройството

Методически указания

за разработване на Областните стратегии за развитие /ОСР/

Юни

2004 година
СЪДЪРЖАНИЕ

Глава първа



СТРАТЕГИЧЕСКО ПЛАНИРАНЕ НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ
Увод - 4 стр.

  1. Основни документи на стратегическо планиране и програмиране на регионалното развитие - 5 стр.

  2. Мотиви и аргументация на предлаганите методически указания - 7 стр.

  3. Проучване опита на други страни-членки на ЕС по отношение на съгласуването на стратегическото планиране на регионалното развитие и териториалното устройство - 9 стр.

Глава втора

ОБЛАСТНА СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ


  1. Същност на Областната стратегия за развитие - 12 стр.

  2. Привеждане в съответствие на стратегическите документи - 13 стр.

  3. Подход при разработването на Областните стратегии за развитие - 16 стр.

  4. Структура и съдържание на ОСР - 23 стр.

  5. Процедура за честотата и технологията на актуализацията на

Областните стратегии за развитие - 44 стр.

  1. Технологии за съгласуване на Областните стратегии за развитие с Националната стратегия за регионално развитие, общинските и регионалните планове за развитие - 44 стр.

  2. Предложение на график за съгласуване - 46 стр.

  3. Информационно обезпечаване на Областните стратегии за развитие - 47 стр.

  4. Предложения за формите и съдържанието на необходимото обучение - 50 стр.

  5. Изводи и препоръки - 52 стр.

Приложения:

Приложение №1 Европейски практики в областта на регионалното планиране
Приложение №2 Европейски практики в областта на териториалното устройство /Великобритания и Германия/
Приложение №3 Индикатори за наблюдение на реализацията на ОСР

Списък на използваните съкращения:
ЗРР – Закон за регионалното развитие

КИСС – Комисия за икономическо и социално сближаване

МРРБ – Министерство на регионалното развитие и благоустройството

НОПРР – Национална оперативна програма за регионално развитие

НПР – Национален план за развитие

НСРР – Национална стратегия за регионално развитие

ОГСП – Областна група за стратегическо планиране

ЕЕ - Екип от експерти

ОПР – Общински план за развитие

ОбПР - Областен план за развитие

ОбСР – Областен съвет за развитие

ОСР – Областна стратегия за развитие

РПР – Регионален план за развитие

РСР – Регионален съвет за развитие

РЦВ – Район за целенасочено въздействие

РП – Район за планиране

Глава първа



СТРАТЕГИЧЕСКО ПЛАНИРАНЕ НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ

Увод


Тематиката на управлението и регионалното планиране е изключително актуален проблем, който е породен от изискванията за присъединяването на България към ЕС и адаптирането на българското законодателство към европейските критерии. Законът за регионалното развитие предвижда въвеждането на интегрирана система от планови документи, които формулират дългосрочните цели и приоритети за регионално развитие на страната. Този закон регулира обществените отношения, касаещи планирането, програмирането, управлението, финансирането, държавното подпомагане, мониторинга и оценката на регионалното развитие.
Методическите указания определят структурата, подхода, рамките, фазите и стъпките за изготвяне на Областна стратегия за развитие /ОСР/. По такъв начин те способстват за провеждане на успешно стратегическо планиране на областно равнище, без да ограничават съдържанието и обхвата на самия документ.
Представените методически указания определят методическата основа за разработване на ОСР и имат за цел:

  • Да определят етапите на съгласуване на ОСР с Националната стратегия за регионално развитие и другите планови документи.

  • Да подпомогнат екипа, разработващ ОСР, както и партньорите, които ще се включат в процеса на стратегическо планиране на областно равнище.

  • Да подобрят координацията, съгласуваността и интегрирането на плановите документи между различните нива на стратегическо планиране чрез регламентиране на ангажиментите.

ОСР е стратегически документ, в който са съсредоточени целите, приоритетите, мерките и координацията на усилията на множество институции в публичния сектор в областта на регионалното развитие. Методическите указания конкретно и ясно описват процеса на нейното разработване, обсъждане, приемане, реализация, отчитане, мониторинг и контрол.


Настоящият документ регламентира основните изисквания, на които трябва да отговаря анализа на средата, представянето на проблемите, рисковете, предимствата и възможностите за развитието на областта в бъдещето. С Методическите указания се определят и основните подходи при формулирането на стратегическите и специфичните цели за областното развитие, както и синхронизирането им с европейската и българската политика за регионално развитие.
Методическите указания задават основните критерии и показатели за анализ, планиране и наблюдение на реализацията, както и детайлизация на процедурите и ангажиментите на Областния управител, Областния съвет за развитие/ОбСР/ и координацията на плановия процес между всички местни партньори на областно равнище.
Документът посочва информационните източници и индикаторите, които ще бъдат използвани във връзка с планирането, програмирането, наблюдението и оценката на развитието и устройството на областите в съответствие с Регламент 1059/2003 на ЕС.
I. Основни документи за стратегическо планиране и програмиране на регионалното развитие
Стратегическото планиране1 на регионалното развитие се осигурява от два основни документа - Национална стратегия за регионално развитие и Областна стратегия за развитие.

Националната стратегия за регионално развитие определя целите и приоритетите на регионалната политика на Република България, както и действията за тяхното постигане за определен период.

Областната стратегия за развитие определя целите и приоритетите за развитие на областта, както и действията за тяхното постигане. Тя се разработва в съответствие с Националната стратегия за регионално развитие и на основата на резултатите постигнати от действащите Областни планове за развитие /ОбПР/.

Областната стратегия за развитие се приема от Областния съвет за развитие.
Хоризонтът на действие на ОСР обхваща периода 2005 - 2015 г. Тя се разработва в съответствие с целите и приоритетите на Националната стратегия за регионално развитие (НСРР) и очертава областната рамка, целите и приоритетите за развитие на областта, на базата на цялостната оценка на резултатите постигнати от действащите Областни планове за развитие и Общинските стратегии за развитие.
Областните администрации, като представители на централната власт, работят за прилагането на държавната политика за регионално развитие на областно ниво, като търсят и прилагат начини за усъвършенстване на управлението, укрепват потенциала на администрацията и местната общност, включват местните партньори при вземане на важни решения, съвместно търсят изход от възникналите проблеми и работят за изграждането на едно по-добро бъдеще.
Програмирането на регионалното развитие се осъществява чрез:

  • Национална оперативна програма за регионално развитие

  • Регионален план за развитие

  • Общински план за развитие


Националната оперативна програма за регионално развитие е част от Националния план за развитие на страната. Тя се разработва на база на Регионалните планове за развитие и по-конкретно отчита:

  • Анализ на вътрешно-регионалните различия на всеки един от 6-те района за планиране;

  • Анализ на междурегионалните различия на районите за планиране;

  • Целите, приоритетите и мерките за развитие на всеки район за планиране;

  • Размера на необходимото ресурсно осигуряване, както и разпределението му в районите за целенасочено въздействие;


Регионалните планове за развитие се разработват в съответствие както с предвижданията на Националната стратегия за регионално развитие, така и с приоритетите и специфичните цели, съдържащи се в областните стратегии за развитие, за съответния програмен период.
Общинският план за развитие определя целите и приоритетите за развитието на общината, както и финансовите ресурси за неговата реализация. Той се разработва в съответствие с предвижданията на Областната стратегия за развитие и съдържа конкретна програма за реализация.
Умелото използване на стратегическото планиране има следните предимства:

  • Създава разбиране в общността за тенденциите на бъдещото развитие и за това какво може да донесе бъдещето;

  • Изгражда обща визия и консенсус на общността, като съгласува инициативите на различните нива с целите;

  • Идентифицира предприетите или планирани проекти и действия от местните и регионалните власти;

  • Укрепва партньорството между органите на управление, бизнеса и неправителствения сектор за решаването на важни регионални проблеми;

  • Набелязва някои мерки, които се отнасят основно за промяна на областната инфраструктура и устройството на територията.




  1. Мотиви и аргументация на предлаганите методически указания

Методиката разглежда устойчивото развитие като философия, като дългосрочен подход към развитието с научни, политически и поведенчески измерения, насочен към постигането на баланс между различните аспекти на развитието (икономически, социални, екологични), между различните интереси (частни, публични, на различни сектори, на различни групи) и между различните равнища (глобално, национално, регионално, областно и местно). Тя се придържа и към разбирането, че устойчивото развитие се “прави” заради хората (сегашните и бъдещите поколения), което я приближава към друга популярна концепция - за устойчивото човешко развитие дефинирано като “процес, който води до разширяване на свободата за избор пред хората,

като обогатява техните възможности в три насоки: да живеят по-дълго и да са в добро здраве, да бъдат начетени и образовани и да имат достъп до ресурсите, необходими за постигането на достоен жизнен стандарт”. 2
Основна характеристика на ОСР е нейната ориентация към бъдещето, съобразяването на целите и приоритетите и тяхното значение за развитието на областта. Това превръща стратегическото планиране (нерядко характеризирано като “управление на настоящето с оглед на бъдещето”) в задължителен инструмент за практическо прилагане на концепцията за устойчиво развитие.
ОСР определя по-общата рамка, в която се вписват част от регионалните приоритети, а общините имат своя по-далекоперспективен ориентир за развитието напред. Тя показва едно желано и възможно бъдеще в средносрочен и дългосрочен хоризонт, в което се откриват чертите на устойчивост. Тя има амбицията да бъде ориентир за всеки общински план, източник на идеи и аргументи за разработване на конкретни проекти и за тяхното финансиране.
При разработването на ОСР важно значение има използването и приложението на основните принципи детерминиращи областната политика:


  • устойчивост

  • приемственост

  • реализъм

  • солидарност

  • партньорство






Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница