Министерство на труда и социалната политика



страница1/6
Дата12.10.2018
Размер0.7 Mb.
#84140
  1   2   3   4   5   6



























Министерство на труда и социалната политика

Техническа помощ по Договор за осъвременяване на стандартите за професионална квалификация предвид най-добрите практики в държавите-членки на ЕС, по проект PHARE 2003 BG 2003/004-937.05.03 "Професионална квалификация"

Междинен Доклад

May 2006







Съдържание



Обобщение 3

Дългосрочни хронологични фази на проекта 9

Изпълнени специфични задачи 10

Предварителни данни 11

Секция С: Бъдещо развитие и приоритети 17

Секция D: Приложения 19

Приложение 1: Доклад 2 Фаза 19

Обобщение 19

Цели на проект постигнати на 2 Фаза 21

Първа Секция: Ключови дейности предприети в подкрепа на разработването на професионалните стандарти 23

Секция Втора: Препоръки и консултации от фаза 2 на проекта 40



Обобщение

Този документ служи като Междинен Доклад, обобщаващ напредъка на Проекта за Осъвременяване на Рамковите изисквания при разработване на стандарти за придобиване на професионална квалификация при отчитане на най-добрите практики в държавите-членки на ЕС по ФАР 2003 bg 2003/4 – 937.05.03 “Професионални квалификации”.


За първия шестмесечен период, два от тези три отчета бяха представени, а именно Доклад за 1 етап, предаден през март и Доклад за 2 етап – през май, включен също така като Приложение 1 в този документ. Планирането на представянето на Доклад 3 също така е осъществено и Програмата за обучението, информацията и мероприятията е представена в Приложение 2.
Дейността и дискусиите проведени от екипа на Проекта доведоха до редица интересни резултати и серия от стратегически препоръки за България. Те са очертани накратко в този доклад и подробно в Доклад 2.
На практика, тъй като мащабът на действителната работа стана по-ясен, обхватът на дейностите, провеждани от проектния екип бе разширен отвъд първоначално предвидения в ТоР. Тези дейности са отбелязани в доклада, което показва допълнителни резултати от Проекта, важни за институциите бенефициенти.
И накрая, е важно да подчертаем ценния принос на Българските министерства и на НАПОО, без чието пълноценно сътрудничество постигането на амбиционзните цели не би могло да бъде осъществено.
Въведение

Този Междинен доклад бе представен в съответствие с Договора за осъвременяване на стандартите за професионална квалификация (Междинен доклад) при отчитане на най-добрите практики в държавите-членки на ЕС, по проект на програма PHARE 2003 BG 2003/004-937.05.03 "Професионална квалификация"

Както и при Началния доклад, представен през Януари 2006, следните елементи трябва да бъдат обхванати от съдържанието на този Междинен доклад:


Междинен доклад за напредъка

Междинен доклад за напредъка е подготвен и представен на шестия месец по изпълнението на договора. Той ще бъде придружен от съответната фактура.

Като допълнение обновен финансов отчет ще бъде представен в междинния доклад за напредъка. Той ще съдържа:



  • Работните часове на експертите

  • Непредвидени разходи




Резултат:

Междинен доклад за напредъка представен на Страната по договора и Звеното за изпълнение на проекта в края на Май.

Този документ отчита събитията и дейностите проведени по време на първите шест месеца на Проекта и предвидените бъдещи дейности за втория шестмесечен период по Проекта. Представят се подробности за:



  • Секция А: Обхват на работата

  • Секция В: Статус на заданията и управление на процесите

  • Секция С: Бъдещо развитие и приоритети

В обхват на работата, различните секции отначало се съсредоточават върху етапите на работа както са били планирани от докладите на специфичните резултати до момента. Този доклад обобщава и досега направените изводи, преди да се осигури преглед на основните препоръки.

В секциите Статус на заданията и Управление на процесите се разглежда текущата фаза на Проекта от перспективата на Мениджърския екип и разпределението на задачите. Също така се дава и кратко обобщение на потенциалните проблеми.

В секцията Бъдещо развитие и приоритети, се указват по-нататъшните задачи по изпълнението, последвани от подсекция, в която се осветляват Допълнителните ползи по проекта.

Обновеният финансов доклад се представя отделно от настоящия Междинен доклад.

Секция А: Обхват на работата
Резюме
По отношение на обхвата на работата, основните отчети бяха постигнати през първите шест месеца на Проекта, и както бе първоначално предвидено в Междинния доклад. Това се отразява в доклада, който следва.
Що се отнася до Програмата, Фаза 1 и 2 бяха завършени, Фаза 1 през Март и фаза 2 съществременно с завършването на половината от Проекта. Заключителната фаза – Обучението, информация и изводи – е в момента в начален процес и ще продължи през лятото и есента.
Крайните цели на проекта могат да бъдат обобщени както следва:

Да се подобри мобилността и конкурентноспособността на българската работна сила, предвид интеграцията с Европейския пазар на труда;

Да се засили капацитета на институциите за управление и по-нататъшно развитие на качеството на ПОО в България; и


  • Да се разработят и обноват в съответствие с нуждите на трудовия пазар и изискванията 80 Стандарта за професионална квалификация в петте направления:

  • (1) Електроника и автоматизация;

  • (2) Химични продукти и технологии;

(3) Производство и технологии;

(4) Туризъм и услуги и;

(5) Селско стопанство, Лесовъдство и рибовъдство.

Проектът е на път да постигне тези цели. Значителен принос от българските организации и персонала на Министерствата, и особено от НАПОО, МТСП и МОН, изключително много допринесоха за този успех.


Измерими резултати и показатели
Следната секция за Измеримите резултати и показатели се основава на Техническото задание и Встъпителния доклад. Дейностите са предприети по Програмата.
Да повторим, че деветте специфични резултата, които трябва да бъдат постигнати по проекта са изложени в Техническтото задани (стр. 5) както следва:

  1. Изучаване опита на добрите практики в ЕС, свързани с СПК и изработване на сравнителен анализ.

  2. Изучаване на инструментите за оценяване и сертифициране на ПОО в ЕС и предлагане на модел за методология, която ще подобри оценяването на професионалните компетенции в България. Представяне доклад на съществуващите европейски практики за разработването на методология за предварителна и последваща оценка на професионалните стандарти и даване на препоръки.

  3. Предложение за осъвременяване на рамковите изисквания за разработване на стандарти за професионална квалификация в България препоръчано от Консултанта на основата на изработения сравнителен анализ.

  4. Стройна рамка,отчитаща мащаба и съдържанието на всеки стандарт, съгласувана с рамката/ите/ на страните-членки на ЕС.

  5. Разработване и осъвременяване на 80 СПК в избраните направления.

  6. Разработване на наръчник за определяне на учебен план и програма за осъвременените стандарти.

  7. Осигуряване на обучение по разработването и прилагането на СПК на приблизително 2,720 експерта на национално, регионално и училищно ниво.

  8. Разработване и отпечатване на обучителни материали за участниците в обучението.

  9. Отпечатване на брошура с изводите и препоръките. Разпространяване на копия в институциите и в ЗИП.

Работният план на следващите две страници показва как са планирани и трябва да бъдат проведени дейностите в следващите шест месеца:

Таблица 1: Работен план

Таблица 1: Работен план







Моля, отбележете, че отчитането е съпътстващ проекта процес от самото му начало.

Дългосрочни хронологични фази на проекта

За да обобщим, проектът трябва да бъде завършен до 30 Ноември 2006. В съответствие с този срок и с предвидените резултати, следните хронологични фази бяха определени:




  • Фаза 1: Текущо състояние на ПОО / Международен анализ




  • Фаза 2: Разработване на СПК




  • Фаза 3: Обучение в страната



Фазите са в съответствие с резултатите, описани в Техническото задание:





Фаза на проекта

Постигане на определен резултат по проекта

1. Текущо състояние на ПОО / Международен анализ

1,2,3

2. Разработване на СПК

4,5,6

3. Обучение в страната

7,8

4. Отчитане

9



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница