Митът в онтологична перспектива” за придобиванe на образователна и научната степен доктор по специалност „Естетика /философия на културата/”



Дата04.01.2018
Размер57.35 Kb.
#41188
СТАНОВИЩЕ

от доц. д.н. Лазар Копринаров, ЮЗУ „Неофит Рилски” - Благоевград

за дисертационния труд на Галин Пенев Пенев

Митът в онтологична перспектива”

за придобиванe на образователна и научната степен доктор

по специалност „Естетика /философия на културата/”



Данни за дисертацията: Дисертационният труд е представен във вид и обем, съответстващи на изискванията към подобни научни продукти. Той се състои от 195 стандартни страници и е организиран в увод, три глави, структурирани в 22 параграфа, заключение и библиография. В първата глава изследователското внимание е насочено към двата основни източника на генезиса на Лосевата философия на мита – учението на Шелинг за онтологията на мира и философията на Руския сребърен век /Флоренски, Вяч. Иванов, С. Булгаков, Соловьов/. Втората глава е посветена на онтологическите перспективи, в които А. Лосев осмисля „природата” на мита. В третата глава се анализира прочитът на мита от А. Лосев като съзнание и форма на комуникация. В заключението се правят необходимите обобщения на постигнатите изследователски резултати и на приносните моменти. Приложеният списък на използваната литература обхваща 101 литературни източника на български, руски, английски и немски език. Авторите и изследванията, които се използват и върху които се дискутира в дисертацията, свидетелстват за наличието у докторанта както на широка научна осведоменост, така и на верен академичен вкус при подбора на използваната вторична литература. Авторефератът /15 компютърни страници/ пресъздава съдържанието на дисертационния труд по достатъчно цялостен и по адекватен начин.

Предмет и значимост на изследването: Дисертацията е подготвена с точно очертаване на предмета, целта и методите изследването. Галин Пенев е поставил три ограничения на своята тема. (1) Макар и озаглавен „Митът в онтологическа перспектива”, дисертационният труд се фокусира върху философията на мита и митическото в учението на Алексей Лосев. (2) Не се разглеждат митологиите в тяхната конкретизация, а се има предвид митът като смислова структура в нейната антично-гръцка проявеност. (3) Ограничен е и времевият обхват на темата - въпреки че борави с цялото творчество на А. Лосев, Г. Пенев съсредоточава вниманието си върху трудовете на големия руски мислител, писани до 30-те години на миналия век. С необходимото основание Г. Пенев прави подробен и задълбочен анализ преди всичко на „Диалектика на мита”, справедливо определяйки това съчинение като „повратна точка” в теоретичната биография на А. Лосев.

„Диалектика на мита” не е от гигантския мащаб на многотомната „История на античната естетика”. Но това съчинение на А. Лосев е не просто едно от многото произведения на руския мислител – то е изключително мощно в своята философска съдържателност и продуктивност; то е ключово за разбиране на биографичната драма и на цялата философия на А. Лосев /самият той се определя като „философ на мита”/; то е своеобразна пресечна точка на много от най-плодотворните идеи на руската религиозна философия; то е същевременно духовното пространство, в което е отчетливо видима срещата и амалгамата от традициите на руската и на западноевропейската – от Шелинг до Хусерл – философия. Затова е напълно оправдано усилията на Г. Пенев, ориентирани към изследване на философията на мита и митичното у А. Лосев, да бъдат съсредоточени тъкмо в интерпретирането на това произведение. Впрочем, „Диалектика на мита” е меродавно съчинение по темата за мита и извън пространството на творчеството на А. Лосев. Прав е проф. Богдан Богданов, който оценява това произведение на руския мислител като „лебедовата песен на продължилото около век време на цялостни парадигми по темата”.

Г. Пенев се е ангажирал и добре се е справил с тема, която е трудна и заедно с това почти неизследвана у нас. Темата на дисертацията е трудна за овладяване, защото разбирането на текстовете на А. Лосев е изключително комплицирано заради тяхното многопластово конструиране. Те са многопластови поради множеството от философски, филологически и религиозни влияния, които А. Лосев е всмукал в своите текстове – влияния, които доста често съвсем не са очевидни, изрични или лесни за идентификация. Многопластови са и по друга причина: създадени са във време, когато на А.Лосев се е налагало да пише не само „от себе си”, но и имитирайки езика на непрощаващата идеологическа власт на съветския режим. Прави са онези изследователи, които говорят за „скритата философия” на Лосев - за това, че под повърхността на директно казаното има подмолни пластове, които не са могли да бъдат из-казани по „онова време” поради своята идеологическа недопустимост.

Има още един фактор, който създава затруднения при овладяването на темата на дисертацията. За А.Лосев митът /наред с всичко друго/ е нещо, което съдържа в самото себе си своя умисъл и този смисъл е неизразим по начин, различен от самия мит. Би могло да се каже, че А. Лосев интерпретира мита като език на себе си. Затова про-мислянето му е неосъществимо с инструментариума на научната рационалност. То изисква подходи и ословостяване, които са непривични за днешния стил на мислене, за „логоса”, който привично ни служи в днешните научни занимания. Митът, разбиран и интерпретиран от А. Лосев като историческа, но и вечна форма на съзнание и начин на преживяване на света, като „необходима категория на битието и съзнанието”, се явява у А. Лосев чрез един своеобразно-мистичен логос, очевидно вдъхновен и приучен както от Шелинг и немските романтици, така и от езика на руския Сребърен век. Този начин на „проговаряне” на теорията на А.Лосев не може да не внася огромни затруднения в дискурса на интерпретацията й. Затова е разбираемо, че дисертантът се жалва за компликациите при пресъздаването на идеите на А. Лосев. Но за негово успокоение трябва да кажем, че като цяло той се е справил доста прилично с тези сложности.



Разбира се, към представения текст могат да бъдат отправени редица пожелания и критични бележки. Ще посоча някои от тях:

  • А. Лосев дефинира мита чрез шест негативни характеристики, които отварят пътя за позитивното му постигане. Тези шест предварителни определения дават възможност за добро структуриране на изложението. Струва ми се, че докторантът напразно е пропуснал тази възможност.

  • Необходима, но в никакъв случай достатъчна е аргументацията на Г. Пенев, че „актуалността на изследването на философията на мита у А. Лосев се основава на факта, че текстът на Диалектика на мита е върнат на А. Тахо-Годи от архивите на ФСБ едва през 1995 г.”/с.2 в автореферата/. Актуалността на един научен труд не е в скриването или откриването му за изследване, а в способността на този труд да участва активно в академичен и културен дебат извън времето, в което е създаден, да дава отговори на отколешни, но и на днешни въпроси със значим характер. В този смисъл темата на дисертацията на Г. Пенев не е анахронична и само абстрактно-академична, както изглежда на пръв поглед. Митът /в смисъла на А.Лосев/ е всеприсъщ – той е „там”, в дъното на историята, но е и „тук”, в нашия собствен живот. Както добре е обосновано от Ролан Барт, митът не е онтологична фигура на архаичното съзнание, но и огромен пласт в тялото на съвременната култура. Митът е онази част от социално въображаемото, без която е немислимо самото въображаемо. И за добро или за зло никаква научна рационалност не може да го измести или погуби. Затова интересът и промислянето на философията на мита у А. Лосев са с актуални измерения.

Научна апробация на дисертационния труд. Галин Пенев е публикувал по темата на дисертацията си четири статии и е участвал в шест научни конференции и семинари. Това дава основание да се мисли, че изследването е получило достатъчна публичност, както и че тезите му са „пробвани” на различни научни форуми.

Научни приноси: Дисертационният труд съдържа научни резултати, които имат приносен характер. Докторантът изследва идеите на А. Лосев като „проект на философска система” и по този начин се разграничава плодотворно от онези анализатори, които интерпретират делото на руския мислител само като историк на философията или най-вече като естетик. Г. Пенев прилага успешно един добре промислен компаративен метод при анализа на философията на мита у А. Лосев. Той поставя автора на „Диалектика на мита” в диалог с идеите на Шелинг, Булгаков, В. Соловьов, Флоренски, Хусерл и др., като в случая показва литературна осведоменост и научна компетентност в областта на руската философия на Сребърния век, както и по отношение на някои от идеите на ранния Хусерл. Перспективно и приносно е също така разработването на идеята за мита като форма на комуникация

Заключение: Независимо че имам критични бележки, смятам, че представеният дисертационен труд отговаря като обем и качество на изискванията за получаване на образователната и научна степен «Доктор». Дисертационният труд свидетелства, че неговият автор притежава задълбочени теоретични знания и способности за самостоятелни научни изследвания. В него са налице редица научни приноси. Като имам предвид това, приканвам членовете на Научното жури да дадат на Галин Пенев Пенев, автор на дисертационния труд «Митът в онтологическа перспектива», образователната и научна степен степен «Доктор» по научна специалност «Естетика/философия на културата».

15-07-2012 г.



…………………….
Доц. д.н. Лазар Копринаров


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница