Москов няма да закрива болници



страница1/13
Дата26.10.2018
Размер0.71 Mb.
#99184
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
13.02.2016
Национални вестници


Москов няма да закрива болници


Труд  стр. 4  

Нито една общинска болница няма да бъде закрита при прилагане на Националната здравна карта, заяви вчера здравният министър д-р Петър Москов пред сдружението на общините. А изискването за комплексно лечение на раково болните не налага то да се случва в една сграда и няма да доведе до затварянето на нито една онкоструктура. "В стремежа си да плашат хората и да бранят статуквото на порочното финансиране БСП и ДПС превърнаха "социалнозначими заболявания" в мръсна дума, а те са най-тежките за пациентите и обществото. Затова държавата гарантира незабавен достъп до лечението им", обясни Москов.



195 726 неосигурени платиха здравните си вноски


Труд  стр. 4  

От 1 юни 2015 г. до 31 декември м.г. 195 726 неосигурени българи погасиха дължимите си здравни вноски. Те са възстановили пациентските си права, плащайки 58,7 млн. лева. А през цялата 2015-а са събрани 72,6 млн. лв. повече от здравни осигуровки, съобщи вчера финансовият министър Владислав Горанов.



Медицински стандарт - на съд


Труд  стр. 4  

Организации на пациенти и на болници дадоха на ВАС новия медицински стандарт за спешна помощ. Според тях за болниците са неизпълними изискванията за площ, персонал и оборудване на спешните приемни отделения.



Проф. Стоян Миланов, национален консултант по спешна медицина: 15 млн. лева изтичат от реанимациите годишно


НЗОК не извършва контрол и плаща за болни, които не са за скъпите звена

Диана Тенчева

Труд  стр. 5  

Поне 15 млн. лв. годишно изтичат от заделените 40 милиона за интензивно лечение, които здравната каса плаща, тъй като тя не осъществява реален и ефективен контрол. А така в реанимациите се настаняват пациенти, които не са за скъпоструващите животоспасяващи звена. Това особено важи за частните болници, съобщи вчера за "Труд" проф. Стоян Миланов, директор на "Пирогов", национален консултант по спешна медицина и председател на Българското дружество по спешна медицина.

До 2013 г. интензивното лечение у нас се плащаше от Министерството на здравеопазването. "Чрез добре подготвените кадри на РЗИ Ведомството извършваше много сериозен контрол на лежащите в реанимациите всеки ден. Спомням си, че дори "Пирогов" бе сериозно наказан", каза професорът. Спорен него причините, поради които интензивните грижи са прехвърлени към НЗОК, са нездрави. Така много клиники и структури, сред които вече и доста частни, са започнали да вземат пари от касата. "Само че тя проверява кой лежи в реанимация само на хартия и плаща на "калпак". Така елементарни случаи като някои следоперативни грижи се прекарват през реанимациите, където заплащането е по-високо", каза националният консултант по спешна медицина. От всичко това страдали истинските реанимации като тази на "Пирогов" и на ВМА. "Отделен е въпросът за цената на интензивното лечение, тъй като има степени и нарушения в основните жизнени функции, които изискат различен ресурс и грижи и като кадри, и като апаратура", допълни проф. Миланов. В европейската практика има създадени скали за оценка за вложения инструментален, апаратурен и човешки ресурс при интензивно болните, но у нас се плаща на леглоден.

"Само че лечението в реанимация на някои болни дневно излиза до 100 лв., а при други над 1000 дори 5000 лв. - например когато се извършват тежки хирургични интервенции.

Затова системата на заплащане на интензивното лечение е тотално сбъркана", каза проф. Миланов. Някои от клиничните пътеки например отчитали процедурата, а не лечението на заболяването на пациента.

Не на последно място в момента НЗОК покрива лечението на неосигурени, настанени в реанимация. А идеята на осигурителния модел у нас е да гарантира грижи на българите, които са платили здравни си вноски. Според проф. Миланов връщане към плащането на интензивното лечение от МЗ може да стане догодина.



Докторка води дело за обезщетение


Росица Николова

Труд  стр. 8  

Бившата управителка на Центъра за кожно-венерически заболявания в Сливен д-р Димка Данчева съди здравното заведение за неползвани отпуски и обезщетение при пенсиониране. Това съобщи сегашната управителка д-р Мая Миланова.

Д-р Данчева претендира за 2 работни заплати в размер на близо 4500 лева и за 63 дни неползван отпуск в размер на над 6600 лева. "Става дума за над 11 хил. лева, от които ние успяхме да платим на д-р Данчева над 4200 лева. Внасяме й всеки месец по 100-200 лева. За нас е невъзможно да й издължим цялата сума наведнъж заради финансовите ни затруднения, с които д-р Данчева е наясно, защото е била ръководител на това дружество. Но тя иска парите наведнъж", обясни д-р Миланова.


Няма да закриват болници в София по новата здравна карта


Даринка Илиева

24 часа  стр. 7  

Общински болници в София няма да се закриват. Това заяви кметът на София Йорданка Фандъкова, която откри нов кабинет в 12-и ДКЦ в "Люлин".

"Въпреки новата национална здравна карта общинските болници имат важна социална функция. В момента четирите градски болници правят преглед на дейностите си. Те ще сключат споразумение помежду си и ако на някоя болница не достига дадена дейност, тя ще се пренасочи от друга. Такова споразумение ще сключат и общинските АГ болници", каза Фандъкова. Тя напомни, че всяка година общината дофинансира болниците си с между 8 и 10 млн. лв. за дейности извън НЗОК.

Фандъкова обясни, че при здравната реформа голяма част от дейностите се вадят от болниците и се пренасочват към доболничната помощ. Затова общинските поликлиники трябвало да започнат да разкриват легла. 12-и ДКЦ вече има 6 легла за пациенти.

През 2016 г. акцент ще бъде санирането на поликлиниките. 12-е ДКЦ вече е готов с проект и ще кандидатства за еврофинансиране. Той е първият в София с електроенцефалограф, който освен възрастни изследва и деца.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница