Наредба за изграждане, стопанисване и опазване



Дата06.02.2018
Размер109.93 Kb.
#55709


НАРЕДБА

ЗА ИЗГРАЖДАНЕ, СТОПАНИСВАНЕ И ОПАЗВАНЕ

НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ВИДИН

ГЛАВА ПЪРВА

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл.1. Предмет на тази Наредба е реда за изграждане, стопанисване, опазване и налагане на санкции при управлението на озеленените площи и декоративната растителност на територията на Община Видин.

Чл.2. Озеленени площи по смисъла на тази Наредба са всички площи включени в Зелената система на Община-Видин, оформени със средствата на паркоустройството и декоративната дървесна и храстова растителност, както и алейните (улични) насаждения на територията на Община Видин независимо от тяхната собственост.

Чл.3 Не са обект на тази Наредба овощните дървета статута, на които е определен с други нормативни актове.

Чл.4 (1) По реда на тази Наредба се установяват и обезщетяват всички вреди причинени на озеленените площи и декоративната растителност, собственост на Община-Видин,от граждани, стопански и обществени организации, органи на местното самоуправление и държавни органи;

(2) По този ред се определят и присъждат обезщетения срещу юридически и физически лица, които солидарно с причинителя или лично отговарят за неговите действия.

Чл.5 (1) Не подлежат на установяване и обезщетяване по реда на тази Наредба вреди, които са причинени от природни бедствия;

(2) В случаите, когато друг нормативен акт предвижда специален ред за установяване на щети или нарушения на озеленените площи и растителността се прилага съответния нормативен акт.


ГЛАВА ВТОРА

ОРГАНИЗАЦИЯ НА УПРАВЛЕНИЕТО И КОНТРОЛ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ


Чл.6. Община Видин е органа, който отговаря, ръководи, дава становища, съгласува и контролира решаването на всички възникнали въпроси и проблеми, отнасящи се до озеленените площи и декоративната растителност на нейната територия.

Чл.7. Община Видин управлява и финансира проектирането, изграждането, стопанисването и опазването на тази част от озеленените площи и декоративната растителност, които са разположени върху общински терени.

Чл.8. Изменения в предназначението на отредените за озеленяване площи според действащия ОГП, се извършват само по реда на ЗУТ.

Чл.9. Всички проекти, ремонтни и строителни работи по техническата инфраструктура, засягащи озеленените площи и декоративната растителност на територии собственост на Община-Видин, се съгласуват с Община Видин и ако се налага тяхно унищожение, се внася сума за обезщетение, съгласно чл.33 от настоящата Наредба.

Чл.10. Контрол по настоящата Наредба се осъществява от органите на общинската администрация, полицията, кметовете и кметските наместници на населените места, както и от други упълномощени лица със заповед на кмета на общината.

ГЛАВА ТРЕТА

ИЗГРАЖДАНЕ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ


Чл.11. Изграждането на нови озеленени площи на гр.Видин се извършва въз основа на утвърден ОГП или на утвърдени частични градоустройствени разработки.

Чл.12. Община Видин организира съобразно Закона за обществени поръчки /ЗОП/, процедури или конкурси за изготвянето на подробни паркоустройствени проекти за изграждане на нови озеленени площи на общински терени.

Чл.13. Община Видин организира съобразно ЗОП процедури и конкурси за строителство на нови озеленени площи на територията на общината, като извършва и инвеститорски контрол, когато обекта се инвестира от Община Видин.

Чл.14. Новоизградените озеленени площи се предават с гаранционен срок, в рамките на който фирмата-строител е задължен за своя сметка да отстрани всички допуснати пропуски при строителството, включително и да възстанови загиналата растителност, вследствие неспазване на технологичните изисквания.



ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

СТОПАНИСВАНЕ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ


Чл.15. Стопанисването на общинските озеленени площи и декоративната растителност собственост на Община-Видин се извършва в съответствие с категориите по интензитет на стопанисване.

Чл.16. Община Видин сключва договор за стопанисването на общинските озеленени площи и декоративната растителност собственост на Община-Видин, със специализирани фирми.

Чл.17. Стопанисването на общинските озеленени площи и декоративната растителност собственост на Община-Видин и определянето на необходимите средства за това се прави на основание на тяхната паспортизация и категоризация за интензитета на стопанисването им.

Чл.18 Стопанисването на озеленените площи и декоративната растителност, които не са общинска собственост се извършва от съответния собственик.

Чл.19. Прилежащата озеленената площ в радиус от 5 м около обектите за обществено обслужване, спорт и атракции, разположени в общински озеленени площи се поддържат / включително и чистотата / от фирмите, които ги експлоатират.
ГЛАВА ПЕТА

РАЗДЕЛ І

ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ

Чл.20 (1) Общинските озеленени площи и декоративната растителност в тях се опазват от Община Видин чрез упълномощени физически и юридически лица и органите на реда.

(2) В озеленените площи собственост на Община-Видин се забранява:

1. Нанасянето на повреди върху дърветата и храстите, причинени от чупене и рязане на клони, забиването на метални и други предмети, нараняване на кората, палене на огън, насипване на осолен сняг и химикали около стъблата и други;

2. Късането и изкореняването на цветя и повреждането на цветните фигури;

3. Ходенето по тревните площи с изключение на определените за тази цел места, използването им за пикник и опъването на палатки, навлизането на превозни средства и паркирането им в тях;

4. Нанасянето на повреди на парковата мебел, съоръженията, настилките, подпорните стени, водните ефекти, скулптори и паметници;

5. Пускането на свобода и воденето на кучета и други домашни животни освен на определените и обозначените за тази цел места;

6. Разлепването на некролози, обяви и рекламни материали по дърветата;

7. Нанасяне на повреди върху съдовете за отпадъци;

8. Замърсяване на озеленените площи.

9. Брането на билки в “Крайдунавската градина – І и ІІ част “, парк “Рова” и парк “Владикина бахча”.

(3) Озеленените площи и декоративната дървесна и храстова растителност, разположени в недвижимите имоти, които не са общинска собственост на територията на Община Видин, се опазват от собствениците им.

Чл.21 (1) В случаите, когато със строителна или друга дейност се нанасят вреди на озеленени площи, дървесна и храстова растителност, собственост на общината, към искането за издаване на разрешение за строеж се прилага документ за внесено обезщетение определено съгласно чл.33.

(2) Не подлежат на установяване и обезщетяване вреди, които са причинени от природни бедствия и действия при авариини ситуации.

Чл.22. Изпълнителят на строително-ремонтни дейности е длъжен:

1. да вземе необходимите предпазни мерки за опазване на озеленените площи и декоративната дървесна и храстова растителност от повреди и наранявания;

2. да отстранява за своя сметка всички причинени вреди в озеленените площи и на растителността в тях в определения от проекта срок.

Чл.23 (1) Забранява се преместването и отсичането на декоративна дървесна и храстова растителност, независимо от нейната собственост без разрешително издадено по реда на чл.24.

(2) Без разрешително отсичане може да се извърши при авариини ситуации по указания от органите на ГЗ, за което уведомяват Община-Видин.

Чл.24 (1). Разрешение за отсичане, преместване и кастрене на декоративна дървесна и храстова растителност се издава в писмен форма от:

1. кмета на Община Видин;

2. кмета на населеното място, когато броя на дървесната и храстова растителност е до 5 включително;

3. кметските наместници, когато броя на дървесната и храстова растителност е до 5 включително като разрешението се утвърждава от кмета на общината.

(2) Дърветата обявени за защитени природни обекти се отсичат въз основа на писмено разрешение от органите на МОСВ.

Чл.25 (1) Разрешение за отсичане, преместване и кастрене на декоративна растителност се издава след писмена молба от инвеститора, собственика или други заинтересовани лица до общинската администрация или съответното кметство;

(2) Когато исканата за отсичане декоративна растителност се намира в дворната част на етажна собственост, към молбата се прилага и нотариално заверено съгласие на всички собственици.

(3) По молбите за преместване, отсичане и кастрене на декоративната растителност се правят проучвания и оценка въз основа, на които се издават съответните разрешителни или се прави отказ.

Чл.26. Разрешителни по чл.24 се дава в следните случаи:

1. За строителство, ремонт и реконструкция на всички видове обекти при невъзможност за запазване на озеленените площи и декоративната растителност;

2. За реконструкция на озеленените площи и реконструкция на съществуващи паркови растителни композиции по утвърдени проекти;

3. За премахване на изсъхнали и болни дървета, както и на дървета застрашаващи сигурността на гражданите, безопасността на движението, сградите, съоръженията и инженерната инфраструктора;

4. При премахване на последици от производствени аварии и природни бедствия.

Чл.27 (1) За отсичане на декоративна дървесна и храстова растителност по чл.26 т.3 в общинските и частни имоти получило разрешителното не заплаща обезщетение, а възстановява броя на отсечените дървета на място указано в разрешителното;

(2) За отсичане на декоративна дървесна и храстова растителност по чл.26 т.1. в общинските имоти, преди издаването на съответното разрешително преносителя му е длъжен да заплати обезщетение по чл.33.

(3) Когато молбата за премахване на декоративната дървесна растителност е направена от собственика и, и разрешителното е по чл..26 т.1, то той не заплаща обезщетение, а възстановява броя на отсечените дървета на място указано в разрешителното.

Чл.28 (1) Отсичането или преместването на дървета и храсти по чл.26 т.1 т.2, за които има разрешение се извършва от инвеститора или собственика;

(2) Дърветата по чл.26 т.3 и т.4 се отсичат от лицето получило разрешителното или аварийната служба.

(3) С получения дървен или друг материал разполага собственика.



РАЗДЕЛ ІІ

АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.29. Нарушенията по тази Наредба се констатират с акт от органите на общинската администрация, полицията, кметовете и кметските наместници на населените места и други управомощени със заповед на кмета на общината.

Чл.30. Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълненията на наказателните постановления се извършва по реда на ЗАНН.

Чл.31. Наказателните постановления и актовете за обезщетения по тази Наредба се издават от кмета на Община Видин.

Чл.32. За нарушения на тази Наредба на виновните лица се налага административно наказание-глоба, в размер до 500 лв., а при повторно нарушение глобата се увеличава в двоен размер.



РАЗДЕЛ ІІІ

ТАРИФА ЗА РАЗМЕРА НА ОБЕЗЩЕТЕНИЯТА ЗА ПРИЧИНЕНИ ВРЕДИ НА ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТТА НА ТЕРИТОРИИ СОБСТВЕНОСТ НА ОБЩИНА ВИДИН

Чл.33 (1). За вреди нанесени на озеленени площи и декоративна растителност на територии собственост на Община-Видин се заплащат следните обезщетения:

1. Тревни площи за дка 450 лв.

2. Летни цветя в кв.м. 18 лв.

3. Почвопокривна растителност за 1 дка 400 лв.

4. Перенни цветя за 1 бр. 5 лв.

5. Живи плетове- широколистен за м.л.

ширина до 1 м. 60 лв.

ширина над 1 м. 90 лв.

6. Живи плетове- иглолистни за м.л.

ширина до 1 м. 70 лв.

ширина над 1 м. 100 лв.

7. Рози за 1 бр. до 5 год. 30 лв.

над 5 год. 40 лв.

8. Листопадни храсти за 1 бр.

до 5 год. 30 лв.

над 5 год. 70 лв.

9. Вечнозелени храсти за 1 бр.

до 5 год. 40 лв.

над 5 год. 80 лв.

10. Юка за 1 бр.

диаметър на туфата до 15 см. 25 лв.

над 15 см. 40 лв.

11. Иглолистни дървета за 1 бр.

Вид

Височина

м


добро състояние

стойност, лв.



отлично състояние

стойност, лв.



1

2

3

4

Бързо растящи: лъжекипарис, борове веймутов и морски и др.

0,75-2,5

2,5-4,5


4,5-7,5

над 7,5


60

120


200

250


90

180


270

340














1

2

3

4

Умерено растящи:

- борове бял и черен, ела бяла, смърчове обикновен и сребрист, туя гиганска и др.

- ели конколорка, кедри атласки и ливански, бяла мура и др.

0,9-2,5


2,5-4,5

4,5-7,5


над 7,5
0,9-2,5

2,5-4,5


4,5-7,5

над 7,5

100

200


340

400
130

230

370


430

150


200

510


590
200

350


560

640


Бавнорастящи:

туи /без гигантска/, хвойна дървовидна, тис и др.


0,9-2,5


2,5-4,5

4,5-7,0


над 7,0

150


300

400


460

225


450

600


670

12. Широколистни дървета за 1 бр.



Вид


Височина в м.

Добро състояние

стойност, лв.



Отлично състояние

стойност, лв.



1

2

3

4

Много бързорастящи:

айлант, акация, върба, тополи, чинар и др.


Бързорастящи:

-бреза, елша

-брусонеция, дъб червен американски, каталпа, орех, кестен и др.

Умеренорастящи:

бук, бряст, дъбове - цер, зимен и летен, габър, клен, липи, мекиш, мъждрян, сорбуси /офика, скоруша/, шестил, явор и др.

1,5-3,0


3,0-6,0

над 6,0
1,5-3,0

3,0-6,0

над 6


1,5-3,0

3,0-6,0


над 6,0
1,5-3,0

3,0-6,0


над 6,0

20

40



80
40

80

160



70

110


190
80

130


260

30

60



120
60

120


240

110


170

290
90

195

390


Чл.34. Обезщетенията се внасят в Община-Видин.




ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. (1) “Озеленени площи” по смисъла на тази наредба са площите включени в Зелената система на Община-Видин.

(2) Озеленените площи се разделят, както следва:

1. Озеленени площи за широко обществено ползване – паркове, градини, улично озеленяване, извънселищни паркове и лесопаркове.

2. Озеленени площи за ограничено обществено ползване – зелените площи в имотите за жилищни, вилни, обществени, производствени, курортни и спортни сгради и комплекси.

3. Озеленени площи с друго специфично предназначение – гробищни паркове, защитни насаждения.



ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. Наредбата е приета на основание чл.22 ал.1 и ал.2 от ЗМСМА, от Общински съвет гр.Видин с Решение №.48 взето с Протокол №5 /06.03.2001 г. и влиза в сила един месец след нейното приемане.



НАРЕДБА ЗА ИЗГРАЖДАНЕ, СТОПАНИСВАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА Стр. от

ОЗЕЛЕНЕНИТЕ ПЛОЩИ И ДЕКОРАТИВНАТА РАСТИТЕЛНОСТ НА



ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ВИДИН



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница