Обществена потребност



страница1/7
Дата22.06.2024
Размер25.06 Kb.
#121459
  1   2   3   4   5   6   7
Част 1 - 3
Свързани:
Синдром на Мирици, nadq 2 (2), Portfolio2206422045-

Тема 3 - 1

Подготовката на подрастващите поколения за живота е обществена потребност, една вечна функция на обществото, чието предназначение е приемствеността между различните поколения, която от своя страна осигурява бъдещето на цивилизацията. Тази потребност се удовлетворява от възпитанието.


Същността на възпитанието като социален феномен е преди всичко в организираното предаване постиженията на възпитателната практика.
Принцип от лат. означава положение, от което се излиза и от което следва да се ръководи дадена дейност, процес. Принципите са абстрахирани (изведени) от същността на явленията, за които се отнасят и са свързани с техните закономерности.
Осъществяването на целите на възпитанието изисква да се познават неговите принципи. Принципите на възпитанието стоят в основата на възпитателната работа и определят насоките за нейното организиране и провеждане. От принципите произлизат основни изисквания към съдържанието, организацията и методите. Чрез тяхната реализация педагозите изпълняват своите възпитателни функции, пълноценно постигат по-голяма осмисленост и резултатност на възпитанието.
Значението на принципите за възпитание се изразява в следното (Попов, Ат., 2000, 153-154):
1. Принципите за възпитание определят характера и съдържанието на възпитателния процес, неговите насоки на развитие.
2. Принципите за възпитание улесняват подбора на средствата, чрез които се извършва определена възпитателна дейност и оказват целенасочено положително въздействие върху човека.
3. Принципите за възпитание обуславят главната насоченост на методите, техния общ характер.
4. Принципите за възпитание насочват към най-подходящите форми на възпитателно въздействие върху отделната личност, групата или масовата аудитория.
5. Принципите за възпитание внасят необходимата яснота и по отношение на организацията и методиката на възпитателната работа.
6. Те спомагат за по-точно определяне на резултатите от възпитателното въздействие и набелязване на насоките на по-нататъшната работа.
В обобщен вид акцентите в дефиницията за принципите на възпитание се свеждат до това, че:
- принципите са валидни за всеки етап от възпитателната дейност;
- имат връзка с всеки компонент на възпитателната дейност;
- те са ръководни идеи за възпитателната дейност на всеки един от педагогическите субекти - както на възпитателя, така и на възпитаниците;
- изразяват личностните особености на педагогическите субекти;
- стоят в основата не само на дейността, но и на общуването между педагогическите субекти.
В педагогическата литература различни автори предлагат свои системи от принципи на възпитанието. Поради сложността на явленията, които отразяват принципите на възпитание, засега не е създадена единна класификация. Това най-добре се вижда от учебниците по педагогика. С други думи, въпросът за принципите на възпитанието е все още дискусионен. Една от класификациите е на М. Аргайл и М. Хендерсън, които обосновават "правила за учителите" и "правила за учениците":


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница